OMÜ ile Ceza İnfaz Kurumu arasında iş birliği

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) ile Kavak Çocuk ve Gençlik Kapalı Ceza İnfaz Kurumu arasında iş birliği protokolü imzalandı.

Ceza İnfaz Kurumu
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

OMÜ Rektörlüğünde gerçekleşen törende, protokole Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal ve Samsun Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Sabri Kılıç, imza attı. Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal’a görüşme sırasında Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Cengiz Batuk, Prof. Dr. Mahmut Başoğlu ve Prof. Dr. Sevim Alışır da eşlik etti.

Anlaşmayla ceza infaz kurumunda kalan çocuk ve genç hükümlü tutuklulara uygulanan iyileştirme faaliyetlerini çeşitlendirme ve bu yolla yeniden suç işlemelerini önleyerek tekrar topluma kazandırılmalarını sağlamak amaçlanıyor.

Ceza İnfaz Kurumu

Ceza İnfaz Kurumunda yürütülecek faaliyetler

İmzalanan protokolle, OMÜ ile Kavak Çocuk ve Gençlik Kapalı Ceza İnfaz Kurumu tarafından, ceza infaz kurumlarında yürütülecek iyileştirme faaliyetleri kapsamında, ayni ve nakdi yardımlar, konferans, seminer, kurs, söyleşi, sosyal ve kültürel faaliyetler ile ilgili işbirliği faaliyetlerine ilişkin çalışmaların geliştirilmesi planlanıyor.

5 yıl geçerli olacak protokol kapsamında; iş birliği halinde yürütülecek her türlü etkinlik ve çalışmalar ceza infaz kurumunda görevli personeller ile üniversite tarafından görevlendirilecek, eğitim koordinasyon sorumlusu iş birliğinde yürütülecek.

Ceza İnfaz Kurumu

‘Birçok alanda eğitim desteği sağlayacağız’

Çocukların hayata kazandırılması gerektiğini vurgulayan Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal, “OMÜ, eğitimi stratejik hedeflerinde ilk sıraya koyan bir kurum. Daha önce imzalanan tüm protokollerde odak noktamız eğitim oldu. Bu çocuklar bizim çocuklarımız, bir şekilde suça bulaş olabilirler. Ancak hem ülkenin geleceği açısından hem de güven ortamında yaşamamıza vesile olmak adına çocuklarımızın tekrar hayata kazandırılması gerekiyor. Ayrıca farklı kişilik özelliklerine sahip çocukların raporlanarak izlenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Üniversite olarak da Kavak Cezaevi’nde kalan genç kardeşlerimizin özel pozisyonlarını dikkate almak suretiyle birçok alanda eğitim desteği sağlayacağız” diye konuştu.

Ceza İnfaz Kurumu

‘OMÜ ile birçok protokol anlaşması gerçekleştirdik’

Geçmiş yıllarda OMÜ ile imzaladıkları protokollerden bahseden Samsun Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Sabri Kılıç ise, “Hakim ve savcılara yönelik yüksek lisans ve yabancı dil eğitimi protokolüne imza atmıştık. Bu eğitimler birçok hâkim ve savcımız için verimli oldu. Bir diğer anlaşma ise personel çocuklarının eğitim kalitelerini artırmak adına OMÜ Vakfı Koleji ile gerçekleştirdik.

Son protokolümüzü de yeni açılan Kavak Cezaevi’nde kalan çocuklarımız için imzalıyoruz. Bu anlaşama ile çocuklarımıza; rehabilitasyona yönelik kurslar, konferans ve sportif faaliyetler verilmesi olarak planladık. Hedefimiz OMÜ’nün deneyimli kadrosuyla bu anlaşmayı hayata geçirmek istiyoruz” şeklinde konuştu.

Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal ve Samsun Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Sabri Kılıç protokol imza töreni sonrasında, protokolün ülkemiz ve her iki kuruma hayırlı uğurlu olması temennisinde bulundu.

OMÜ ile Ceza İnfaz Kurumu arasında iş birliği

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!