Omicron varyantına karşı aşı uyarısı

Omicron varyantı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Omicron varyatına karşı Sağlık İl Müdürü Dr.Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, aşı çağrısını tekrarladı.

Omicron varyantı nasıl ortaya çıktı? Henüz bu varyantın nasıl ortaya çıktığına dair net bir bilgi yok. Ancak etkisi birçok Avrupa ülkesinde tedbirleri yeniden artmasına neden oldu.

Samsun Sağlık İl Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç da aşı konusunda uyararak omicron varyantına dikkat çekti.

Omicron varyantı
Kovid-19’un Omicron varyantına karşı aşı uyarısında bulunuldu.

Kentte vaka sayılarının artış göstermeden dalgalı bir şekilde devam ettiğini vurgulayan Oruç şunları söyledi:

“Vaka sayılarımızın belirli bir seviyede. Özellikle güçlü bir artış olmaması, aşı programımızın bugüne kadar ilimizde başarıyla uygulandığını gösteriyor. Ancak bu başarının sürdürülebilir olması için aşılama çalışmalarının durmaması gerekir. Hız kesmeden halkımızın bu çalışmalara verdiği güçlü desteği sürdürmesi önemli.

Omicron varyantına karşı aşı

Son bir ayın aşı verilerine baktığımızda bu desteğin azaldığını, bir kısır döngüye girdiğimizi görüyoruz. Ekiplerimiz tarafından özellikle köy köy, mahalle mahalle sürdürülen aşı çalışmalarına rağmen, aşılama adeta durmuş durumda.

Bazı ilçelerimizde günlük aşı sayımızın 30’un altına düştüğü günler oluyor. 19 Mayıs, Kavak, Ayvacık, Alaçam ve Ladik ilçelerimizde geçtiğimiz günlerde bir günde yapılan toplam aşı sayısı 149’da kaldı.

Omicron varyantı

Bu ilçelerimizde 108 bin kişi yaşıyor. 108 bin kişiden sadece 149’unun aşıya destek olduğu bir tablo. Bu tabloda insanlarımızı istediğimiz düzeyde koruma altına alamayız. Özellikle Omicron varyantının artık kapımızı çalmaya başladığı şu günlerde, Kovid-19 karşısında Samsun’u yeniden savunmasız bir duruma düşürür.”

Yeni varyant, virüsün daha kolay bulaşır hale gelmesine sebep olduğunu belirten Oruç, “Bu kolay bulaşma hızıyla şimdiye kadar İstanbul ve İzmir’de görülen varyantın hızla Samsun’a ulaşacağını öngörmek yanlış olmaz.

Hastalık kapımızda

Bu hızlı yayılıma karşı önlem almak ve Avrupa’da görülen günlük vaka sayısındaki artışın ülkemizde görülmemesi için, Sağlık Bakanlığımız tarafından vatandaşlarımıza, daha önce ister inaktif, ister MRNA aşısı ile aşılanmış olsunlar, belirlenmiş aşı takvimi üzerinden üç aydan uzun süre geçmişse, diledikleri aşı türü ile hatırlatma dozlarını yaptırma hakkı verildi.

Omicron varyantı
Sağlık İl Müdürü Dr.Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç. (Fotoğrafta)

Lütfen şehrimizin ve ülkemizin sağlığını koruma adına, bu hakkı kullanalım, hatırlatma dozlarımızı yaptıralım. Ayrıca virüs bize bulaşmak için beklemiyor. Hastalık kapımıza geldiğinde erteleme şansımız da yok.

Biz de virüse gereken karşılığı verelim, aşımızı ertelemeyelim, ne olacak diye beklemeyelim. Hatırlatma dozlarımızı yaptıralım, şehrimizi bugüne kadar olduğu gibi el birliğiyle koruyalım” ifadelerini kullandı.

Omicron varyantına karşı aşı uyarısı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!