Bizimle İletişime Geçin

Gündem

Okul öncesi ve 1.sınıf öğrencileri sınıfları doldurdu

Okul öncesi ve 1.sınıf öğrencileri, bugün itibariyle sınıfları doldurdu. Uyum haftası kapsamında okula giden minikler ilk gün heyecanını yaşadı.

Okul öncesi ve 1.sınıf öğrencileri için ders zili çaldı. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yürütülen hazırlıklar kapsamında uyum eğitimlerine başlandı. 2021-2022 eğitim öğretim yılında sınıfları ilk önce minikler doldurdu.

Okul öncesi

Okul öncesi ve 1.sınıflar, bugün uyum eğitimlerine başladı.

Okul öncesi ve 1.sınıflara 3 gün alıştırma

Bunun dışında 3 gün sürecek uyum eğitimlerine Samsun’da yaklaşık 40 bin öğrenci katıldı.

Okula uyum eğitimlerinde oyun ve açık hava etkinliklerine ağırlık verilecek.

Anne ve babalarıyla birlikte okula gelen miniklerin heyecanı yüzlerine yansıdı. Veliler de onların heyecanına ortak oldu.

Tüm okullarda pandemi önlemleri üst düzeyde alındı. Ayrıca öğrencilerin ve velilerin maske, mesafe ve temizlik kurallarına uyduğu gözlendi.

Okul öncesi

Samsun’da 40 bin öğrenci uyum eğitimleri için sınıfları doldurdu.

Öğretmenleriyle tanıştılar

Çocuklar, ilk gün arkadaşları ve öğretmenleri ile tanıştı.

Hem veliler hem de öğretmenler, geçen yıl Kovid-19 salgını nedeniyle eğitime zaman zaman ara verildiğini hatırlattı. Ve özellikle şu temenni de bulundu:

“Umarız bu yıl salgın etkisini iyice kaybeder. Ayrıca çocuklarımız güvenle ve sağlıkla eğitimlerine devam eder. Veliler olarak okulların yüz yüze eğitim için kapılarını açmasından memnunuz.”

Okul öncesi ve ilkokul 1. sınıf öğrencileri, 3 gün sürecek uyum eğitimlerinin ardından 6 Eylül’de tüm yaş gruplarıyla birlikte eğitim hayatına başlayacak.

Okul öncesi

Okul öncesi ve 1.sınıf öğrencileri ilk gün öğretmenleri ile tanıştı.

17 Haziran 2022’de karne alacaklar

Ayrıca velilere ve öğrencilere, çeşitli konularda bilgilendirme yapılacak. Salgın tedbirleri kapsamında maske kullanımı, hijyen, fiziki mesafe, kişisel temizlik gibi konuların dışında şu bilgiler verilecek:

“Sağlıklı beslenme, uyku düzeni, öz bakım ve benzeri konular…”

Türkiye genelinde ilkokul, ortaokul ve lise kademesindeki öğrenciler, 2021 – 2022 eğitim öğretim dönemine 6 Eylül itibariyle başlayacak. Bunun dışında eğitim öğretim dönemi 17 Haziran 2022’de ise sona erecek.

Yorum Yap

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Editör

Gündem

Bafra’daki su kesintisine neden olan boru

Bafra

Bafra ilçesindeki su kesintisine neden olan çürüyen boru değiştirildi.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Bafra ilçesinde yaşanan su kesintisine tamamen çürüyen hatların neden olduğunu dile getirdi.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, SBB TV YouTube kanalında Neşe Kadan’ın sunduğu ‘Hedeflerimiz Yolunda’ programının konuğu oldu.

Bir süre önce Bafra ilçesinde yaşanan su kesintisine değinen Başkan Mustafa Demir, “Çürüyen borunun piyasada üretimi yok. İlk kesinti bu yüzden oldu.

Biz bunu kendimiz 2 saat içinde yeniden imal ederek yerine taktık. Daha sonra asbest borulardan kaynaklı başka bir arıza oluştu” diyerek, “Hemen takviye ekipleri gönderdik.

Bafra

Bafra ilçesinde su kesintisine neden olan çürüyen boru.

Bafra ilçesindeki çürüyen boru

Bu tarz problemlere bağlı yeni arızalarda oluşabilir. Bu nedenle Bafralı hemşerilerimizden biraz sabır istiyoruz bu süreçte. Biz yaptıkça yük eski yapılara kayıyor.

Basınç yeni arızalara sebep olabiliyor. Yapacağımız çalışmalarla bu kesintiler artık tarih olacak. Bafra’daki yağmur suyu hatlarıyla ilgili sorunu da çözeceğiz” dedi.

Çürüyerek parçalanmış olan boru parçası ise arızanın büyüklüğünü ortaya koydu.

SASKİ tarafından yapılan altyapı çalışmaları ise artık 20 – 30 yıl sonra bile yeniden yapılma gibi bir durumla yerel yönetimleri karşılaştırmayacak.

Mustafa Demir

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir. (Fotoğrafta)

Scada ile performans arttı

Başkan Mustafa Demir, tesislerin düzenli ve verimli çalışabilmesi, motor ve pompalarda yaşanabilecek olası arızalara hızlı müdahale edilebilmesi için teknolojinin yeniliklerinden yararlandıklarını belirtti.

Başkan Demin, bu nedenle SASKİ bünyesinde scada takip sistemi kurduklarını da dile getirdi.  Ayrıca 263 adet yatırımı tek bir bilgisayardan online bağlantıyla 7/24 takibe aldıklarını vurguladı.

Başkan Demir, “SASKİ’ nin çalışmalarında büyük kolaylık sağlayacak yeni elektronik scada sistemi hayata geçti.

Bu öyle bir sistem ki, çok önemli. Bir metreküp su eksildiğinde dahi bizi uyarıyor.

Daha önce böyle bir takip sistemimiz yoktu. Depoda su bitince 3 gün sonra haberimiz oluyordu.

Gidip bakıyoruz ki motor yanmış. Ayrıca kayıp kaçağı önleyecek imkanımız yoktu” diyerek şöyle devam etti:

Bafra

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, SBB TV Youtube kanalında Neşe Kadan’ın sorularını yanıtladı.

2024’te altyapı sorunu bitecek

“Şimdi ise halkımızın hakkına giren veya yeltenenleri de anında bulacak, cezai işlemleri hızlandıracağız.

Sistemin devreye girmesiyle kaçak su kullanımıyla mücadelede de önemli mesafe kat ettik. Scada sistemi sayesinde zaman ve iş gücünde önemli avantaj sağlayarak, arızalara daha hızlı müdahale ediyoruz.

Bu da su kesintileri yaşandığında halkımızın mağduriyetini büyük oranda kısaltmaktır. Biz seçim döneminde 2024 yılına kadar altyapı sorunlarının tamamını çözeceklerinin sözünü verdik.

Bu hedefimize de artık çok yakınız. 2024’te içme suyu ve altyapı sorunu yaşayan mahallemiz kalmayacak.

3.5 yılda 296 mahallemizi suya kavuşturduk. 129 mahallemiz için de ekiplerimiz gece -gündüz mesai yapıyor.”

Okumaya devam et

Gündem

Samsun YEDAŞ’ta yeni yönetim

Genel merkezi Samsun olan Yeşilırmak Elektrik Dağıtım A.Ş.’de (YEDAŞ) Yunus Emre Bilgi, ‘genel müdür’ olarak atandı,

Samsun, Ordu, Çorum, Amasya ve Sinop illerinde elektrik dağıtım hizmeti veren YEDAŞ’ta 3,5 yıldır genel müdür olarak görev yapan Hasan Yasir Bora’nın bu görevi 1 Aralık 2022’de halen YEDAŞ’ta dağıtım direktörlüğü görevini yürüten Yunus Emre Bilgi’ye devredeceği açıklandı.

Bora’nın YEDAŞ Yönetim Kurulu üyesi olarak grupta çalışmalarına devam edeceği belirtildi.

Samsun’dan büyüyen firma

Bora bu değişiklikten duyduğu memnuniyeti ifade ederken, “3,5 yıldır başarılı bir şekilde çalışan ekibimizdeki bu bayrak değişimi ve atamaların YEDAŞ’ın bundan sonraki adımları için çok sevindirici olduğu ve takım oyunun en güzel örneklerinden birinin sergilendiğini göstermektedir” dedi.

Samsun

Hasan Yasir Bora, YEDAŞ Yönetim Kurulu üyesi olarak görevine devam edecek. (Fotoğrafta)

Yeni nesil enerji şirketi

Genel müdürlük görevini devralacak olan Bilgi, ‘Kesintisiz, Kaliteli ve Sürdürülebilir Enerji’ sloganıyla yolculuğuna başlayan YEDAŞ’ı ulusal ve uluslararası arenada markalaştırmayı amaçlanıyor.

‘Müşterilerine, yönetimine, çalışanlarına, topluma ve tedarikçilerine’ ise şu mesajı verdi: “Tüm paydaşlara değer katarken, sektöre yön veren yeni nesil enerji şirketi olacağız.”

Bilgi’den boşalan dağıtım direktörlüğüne, YEDAŞ’ta müşteri teknik hizmetleri koordinatörü olarak görevini sürdüren Ümit Yaşar Kışla atanırken, Cihangir Gençoğlu ise yatırım ve tesis direktörlüğü görevine getirildi.

Yunus Emre Bilgi kimdir?

Yunus Emre Bilgi, 2008 yılında Dumlupınar Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Çeşitli elektrik dağıtım şirketlerinde çalışan Bilgi, 2019 yılı Ağustos ayından bu yana YEDAŞ’ta dağıtım direktörü olarak görev yapıyordu.

Okumaya devam et

Gündem

OMÜ işçileri grev kararı aldı

Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde (OMÜ) çalışan Tez-Koop-İş Sendikası üyesi işçiler, üniversitede grev yapılıp yapılmaması için sandık başına giderek oy kullandı. Yapılan oylamada ‘grev’ kararı çıktı

Samsun’da aylardır OMÜ ile Tez-Koop-İş Samsun Şubesi arasında çözüme kavuşturulamayan toplu iş sözleşme görüşmelerinin çözümsüzlük ile sona ermesi sonrası, sendika grev kararı aldı.

Üniversitenin Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nde Samsun İŞKUR Müdürlüğü’nün kurduğu ‘grev oylaması sandığı’nda toplam 532 oy kullanıldı. Yapılan oylamada 438 evet oyu çıkarken, 94’de hayır oyu çıktı.

OMÜ’de işçi iradesi sandığa yansıdı

Oylama sonrasında greve gidilmesi yönünde karar çıkarken Tez-Koop-İş Samsun Şube Başkanı Tarık Sayın, yapılan oylama ile ilgili açıklama yaptı.

Sayın, “Bize önerilen yüzde 5’lik bir zammın aslında ülkenin, yönetiminde de halka sunulanla aynı olduğunu, bir anlamda görmüş olduk.

Burada hem yüzde 5’lik zam, hem de çalışma koşullarımız anlamında gerçekten zor koşullarda çalışan, işçi arkadaşlarımızın hem çalışma koşullarının düzeltilmesi, hem de yaşamsal, ihtiyaç olan ekonomik durumun iyileştirilmesi için bir yola çıkmıştık.

Bu yolculukta, işçi arkadaşlarımızın iradesi bugün sandığa yansıdı” dedi.

OMÜ

Suç rektörde değil daire başkanlarında

OMÜ’de toplu iş sözleşme görüşmelerinin tıkanması ve sendika olarak grev kararı almaları ile ilgili daire başkanlarını suçlayan sendika başkanı Tarık Sayın, ayrıca şunları dile getirdi:

“Süreci buraya getiren, OMÜ Rektörü hocamız Yavuz Ünal değil. Rektör hocamızın altında çalışan, daire başkanları bu süreci, buraya getirmiştir.

Çünkü biz ilk gün üniversitenin kapısından içeriye girdiğimizde, şunu gördük, biz iyi niyetli olarak gelmiştik buraya hatta ellerimizde çikolatalarla gelmiştik.

Ama ilk uğradığımız kapıda sendikacılardan nefret ettiklerini söyleyen daire başkanlarıyla karşılaştık.

Ama biz hiçbir zaman sağduyulu yapımızı kaybetmedik. Her zaman onlara karşı sıcak yaklaşımla hareket ettik.

Fakat üniversitede her zaman şu vardı, geçmişten beri gelen çarpık düzen ve geçmişten gelen çarpık bir sendikal anlayış, burada işverenin her istediğini yapabileceği, istediğini değiştirebileceği noktadaydı.

Biz burada işçilerin iradesi olmadan, hiçbir şeyin değişemeyeceğini, hiçbir şeyin dönüştürülemeyeceğini, yönetime bir anlamda bu sandıktan çıkan sonuçlarla anlatmış olduk.”

OMÜ

28 Kasım’ın ‘greve çıkma’ günü olacağını ifade eden Sayın, “Eğer bu süre zarfında herhangi bir gelişme olmazsa 28 Kasım’da grev e çıkacağız.

Üniversitede tüm işyerlerinde iş bırakacağız. Grevin daha etkin bir şekilde ilerleyebilmesi için gerekli çalışmalarımızı, temsilci ve işçi arkadaşlarımızla yürüteceğiz” dedi.

Tez-Koop-İş Sendikası Şube Sekreteri Buket Özden de yaptığı açıklamada, “30 Haziran 2022 tarihinde biten sözleşmemiz ile ilgili yönetimle görüşmelerimizi gerçekleştirdik.

Fakat işçi arkadaşlarımızın lehine istediğimiz sonuçları elde edemeyeceğimizi anladık. Beraberinde gelen 4 aylık bir eylem süreciyle yönetimden çok fazla, olumlu yanıt alamadık” diye konuştu.

Okumaya devam et

Editör Seçimi

    Copyright © 2021 | Tüm hakları saklıdır. İnternet sitesinde yer alan görsel ve metinlerin izinsiz kopyalanması yasaktır.