Norveç ilginç bir sosyal medya kararı aldı

Norveç
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Norveç hükümeti hayata geçirdiği son yasal düzenlemeyle sosyal medyada manipüle edilerek paylaşılan görsellerin üzerinde yapılan değişikliklerin şeffaf bir şekilde belirtilme zorunluluğu getirdi.

Bu değişiklikten sonra artık ‘influencer’lar, reklam üreticikeri ve reklam alan ünlüler bu görseller üzerinde yaptıkları manipülasyonları belirtmek zorunda olacak.

Son yıllarda sosyal medyanın da etkisiyle insan formunun mükemmel görünme zorunluluğu bir çok noktada insanın başına bela açabilecek bir hale geldi. Yanlış yapılan estetik operasyonlar , sahte kozmetik ürünleri , manipüle edilen reklamlar ve daha birçoğu…

Efekt olarak tasarlanmış makyajlar…

Bir çok sosyal medya platformunda bunların efektif bir şekilde yapıldığını görmeye başladık. Efekt olarak tasarlanmış makyajlar, saç boyaları, estetik operasyonlar bu platformda da maalesef kötü niyetlilerin en güçlü silahlarından bir tanesi oldu. Reklam aracı olarak kullanılmaya başlanan bu efektler insan yaşamını ve sağlığını tehdit edebilecek bir potansiyele sahip oldu.

Norveç
Yüzde kullanılan efektler bundan böyle paylaşımlarda belirtilecek.

Norveç hükümetinden yasal düzenleme

Norveç bu alanda fazlasıyla dikkat çekici bir karara imza attı. Yeni yapılan yasal düzenlemelerle birlikte bu efektlerin kullanımını kullanıcıların görebileceği şeffaflıkta yapılma kararı alındı. Ayrıca, reklam üreticisi, influencer, ürün tanıtımı gerçekleştiren ünlüler, herkes artık yaptıkları bu manipülasyonları paylaşımlarında belirtmek zorunda. Eğer belirtmeden paylaşım gerçekleştirirseler hukuki olarak ne gerekiyorsa Norveç yönetimi bunu uygulayacağını belirtti.

Norveç Sosyal Medya
Norveç yasal düzenleme ile görseller üzerinde yapılan manipülasyonları belirtmeyi zorunlu hale getirdi.

Araştırmacılar bu efektlerin ve görsel manipülasyonların özellikle gençler üzerinde fazlasıyla zararlı olduğunu belirtiyor. Bu nedenle sürekli karşılaşılan kusursuzluk bireylerin kendilerinde yetersizlik kaygısına yol açacağını belirtildi. Bilim insanları bu kararın belirli yönlerde geç kalındığına bile işaret ediyor.

Norveç ilginç bir sosyal medya kararı aldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!