Nisanur Erbil: Eskrim benim hayatımı değiştirdi

Milli sporcu Nisanur Erbil, hedeflerini Samsun Büyükşehir Belediyesinin yayın organı Samsun E-Dergi'ye röportaj verdi.

Nisanur Erbil
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ulusal ve uluslararası turnuvalarda birçok başarıya imza atan Nisanur Erbil, Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin 3 ayda bir yayınladığı video ve ses içerikli yayın organı www.samsunedergi.com sitesine açıklamalarda bulundu.

Genç yaşına rağmen spora olan tutkusundan kazandığı bronz ve altın madalyalara, rutin bir gününden hedeflerine kadar birçok konuyu paylaşan Nisanur Erbil, Avrupa Yıldızlar ve Gençler Eskrim Şampiyonası’nda aldığı altın madalya ile ülkemizi ve Samsunluları gururlandırdı.

Nisanur Erbil
Fotoğraflar www.samsunedergi.com sitesinden alınmıştır.

Spora olan ilgini ve yeteneğini ilk ne zaman fark ettin? Ailenin spora bakış açısı nasıl?

Zaten çok küçük yaşımdan bu yana hep hiperaktif bir kızdım sürekli abimle futbol oynar hatta eve gelen misafirlere bile cimnastik gösterileri yapardım. Ama galiba ilk defa ilk branşım olan voleybolda hızlı bir şekilde takıma girdiğimde hem gerçekten sporcu olmam gerektiğini hem de spora yeteneğimin olduğunu anladım.

“Madalya duygusu çok başka ama ülkem için bir ilki yaşatmak bambaşka bir duygu.”

Voleybol ile başlayan spor maceran eskrim ile devam etti. Bu geçiş süreci nasıl oldu?

Voleybolu hem okul takımı hem de kulüp bazında yapıyordum. Hatta o sıralar aynı zamanda yüzme branşı ile de ilgileniyordum. Bir gün okulumda yapılan yetenek tarama projesi sayesinde beni eskrime kazandıran Ali Serkan Küçük hocamla tanıştım ve bu hayatımın en büyük dönüm noktası oldu. Her ne kadar voleybol ve yüzmeyi de sevsem eskrimin benim için en uygun branş olduğunu anladım ve bana çok farklı bir hayat kazandırdı.

Nisanur Erbil
Saç ok lakaplı Samsun Büyükşehir Belediyesi sporcusu Nisanur Erbil, 2019 yılında İtalya’nın Foggia kentinde düzenlenen Avrupa Yıldızlar ve Gençler Eskrim Şampiyonasında, Yıldız Kadınlar Kılıç kategorisinde altın madalya kazandı.

Nisanur Erbil için eskrim ne ifade ediyor? Senin hayatında nasıl bir yeri var?

Öncelikle eskrim artık benim hem mesleğim hem de hayatımda olmadığı zaman eksikliğini oldukça hissettiğim, yaparken çokça zevk aldığım bir branş.

“Eskrim yaparken aldığımız darbeler unutulmaz acılar yaşatıyor.”

Eskrim çalışmaları veya müsabakalarda unutamadığın bir anın var mı?

Eskrim yaparken aldığımız darbeler gerçekten unutulmaz acılar yaşatıyor. İki kere rakibimin tası maskeme geldiği için dudağım patlamıştı ve burnumun kırıldığını sanmıştım.

Avrupa Yıldızlar ve Gençler Eskrim Şampiyonası’nda altın madalya kazandığında ne hissettin?

Madalya duygusu çok başka ama ülkem için bir ilki yaşatmak bambaşka bir duygu. Özellikle de gerçekten bu yoğun çalışma temposunda emeklerimizin karşılığını almak da ayrı motive edici.

Genç yaşına rağmen eskrim de güzel başarılar elde ettin. Başarılarını armağan ettiğin biri ya da birileri var mı?

Öncelikle tabii ki beni en başından beri destekleyen, küçücük yaşımda başaracağıma inanıp farklı bir şehre gitmeme izin veren aileme, sonrasında ise başarılarımda emeği olan tüm antrenörlere ve federasyonumuza armağan ediyorum.

Nisanur Erbil

Eskrim ülkemizde çok fazla bilinmeyen spor dallarından biri. Son dönemlerde tanınırlığı daha da arttı ancak hala bilmeyenler var. Eskrim’i tanıtmak için neler yapıyorsun?

Eskrimin hem çocuklar hem gençler için olimpik bir branş olmasından ziyade bireylere ne kadar katkıları olduğunu detaylıca açıklamaya çalışıyorum.

Rutin bir günün nasıl geçiyor?

Rutin bir günüm eğer kampta isek (genellikle her maç öncesi kampta oluyoruz) sabah uyandıktan sonra direkt sabah koşusu ile günün ilk antrenmanını gerçekleştiriyoruz. Sonrasında kahvaltı yapıp öğlen antrenmanını bekliyoruz. Öğlen antrenmanından sonra, akşam antrenmanı öncesi genellikle bireysel derslerimiz oluyor ve akşam antrenmanı sonrasında ise yemekten önce direkt yaklaşık 1 saatlik analiz için takımca toplantı yapıyoruz. Tabi odaya gelince duştan sonra genellikle hemen uyuyakalıyorum.

Nisanur Erbil

Gelecekte seçmek istediğin bir meslek var mı? Yoksa eskrim ile mi devam etmek istiyorsun?

Kesinlikle eskrim ile devam edip uzun vadeli hedeflerime ulaşmadan bu sporu bırakmak istemiyorum. Tabi sonrasında ise şu anki bilgi ve tecrübelerimi gelecek nesle en iyi şekilde aktarmak için çalışmak istiyorum.

Bundan sonraki hedeflerin neler?

Önümde bir sene daha genç yılım var ve tabii ki Avrupa ve Dünya Şampiyonası’nda altın madalya almak istiyorum. Tabi önümüzdeki sezon öncesinde yazın olacak Akdeniz Oyunları ve İslam Oyunlarında hem ferdi hem takım olarak elimizden geleni en iyi şekilde sergileyip madalya ile taçlandırmak istiyoruz.

Nisanur Erbil: Eskrim benim hayatımı değiştirdi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!