Nilüfer Çiçeği : Yeniden doğuş ve Nirvana

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Nilüfer çiçeği, Kızılırmak Deltası’nda görsel bir şölen oluşturuyor. Çamurlu suda yetişen ve olağanüstü güzelliği ile dikkat çekiyor. Özellikle Hindistan ve Çin’de ‘Yeniden doğuş’ ve ‘Nirvana’ anlamına geliyor.

Nilüfer çiçeği, Türkiye’nin en önemli sulak alanlarından biri olan UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ndeki Kızılırmak Deltası’nda seyrine doyulmaz bir güzellik ortaya çıkardı. Deltada açan çiçek, Hindistan mitolojisinde ‘kutsal çiçek’ olarak da kabul ediliyor. ‘Lotus’ adıyla bilinen bu çiçek, çamurlu suda yetişerek ortaya saçtığı güzellikle adeta herkesi kendine hayran bırakıyor.

Ana vatanı yağmur ormanları

Ana vatanı yağmur ormanları olan, geceleri kapanıp suyun altına girmesi ve güneşin doğuşuyla tekrar yukarı çıkıp açmasıyla biliniyor. Temel olarak zihnin duruluğunu ve ruhun saflığını temsil ediyor. Ayrıca Budizm ve Hinduizm’de mükemmelliğin somut sembolü olarak kabul ediliyor.

Nilüfer Çiçeği
Nilüfer çiçeği, Kızılırmak’taki görüntüsüyle herkesi büyülüyor.

5 farklı rengi ve her birinin ayrı bir anlamı olduğu belirtilen nilüfer çiçeği (Lotus çiçeği), güzelliği ile herkesi kendisine hayran bırakıyor. Beyaz lotus saflığı simgeliyor. Pembesi aydınlanmayı, kırmızısı ise sevgi ve tutkuyu anlatıyor. Mavi lotus bilgi ve bilgeliği, mor lotus ise bazı kültürlerde maneviyatı temsil ederken aynı zamanda Budizmin de en önemli öğreti sembolüdür.

Yeniden doğuş ve Nirvana

Aynı zamanda kendi kendini temizleyen özelliği ile dünyanın en temiz çiçeği olarak tanımlanıyor. Özünde birçok mineral bulunduruyor. Ayrıca, mineralleri gibi yapraklarından yapılan çaylar da insan sağlığına son derece faydalı olduğu belirtiliyor.

Lotus çiçeği
Lotus çiçeği olarak da bilinen nilüfer, Hindistan ve Çin’de yeniden doğuş ve Nirvana anlamına geliyor.

Nilüfer çiçeği Hindistan ve Çin’de ise ‘yeniden doğuş’ ve ‘Nirvana’ anlamlarına geliyor. Aynı zamanda 12 tane olan taç yapraklarından her biri farklı bir ayı simgeliyor.

Özellikle fotoğraf tutkunları, sabahın erken saatlerinden itibaren Kızılırmak Deltası’na giderek çiçeğin açılma anını görüntülüyor. Fauna ve florası bakımından ayrı bir öneme sahip deltada fotoğraflanan çiçek, ilgi görüyor. Samsun’dan olduğu kadar özellikle şehir dışından gelen fotoğraf sanatçıları da bu güzelliği ölümsüzleştiriyor.

Nilüfer Çiçeği : Yeniden doğuş ve Nirvana

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!