Neslihan Hancıoğlu, Bakan Soylu’ya sordu!

Neslihan Hancıoğlu
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, ‘Aynı hanede ikamet eden kişi belgesi sorgulaması’nda ‘yabancı kişi kayıtları’ iddiasını TBMM’ye taşıdı

Bazı vatandaşların ‘E-devlet‘ uygulaması üzerinden yaptıkları, ‘aynı hanede ikamet eden kişi sorgulaması’nda, bir ya da birden fazla kişinin bilgileri ve rızaları dışında kendi hanelerine kayıtlı olduğunu tespit etmesi üzerine başlayan tartışmalar, Meclis’e de yansıdı.

Muhalefetin, bu konuda bir Meclis Araştırma Komisyonu kurulması talebiyle verdiği önergeler AK Parti ve MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedilirken, CHP Parti Meclisi Üyesi ve Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu da İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi sundu.

Neslihan Hancıoğlu : Seçim güvenliği endişeleri artıyor

Önergesinde, “Hali hazırda seçim güvenliğine ilişkin endişeler had safhadayken, kişilerin bilgisi olmaksızın hanelerine yabancı kişilerin kaydedilmiş olması bu endişeleri daha da büyütmektedir” diyen CHP’li Hancıoğlu,

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya şu soruları yöneltti:

– E-devlet üzerinden aynı hanede ikamet eden kişi belgesi sorgulama ve doğrulama hizmetinin uygulamaya girdiği 10 Mayıs 2021 tarihinden, önergenin cevaplandığı tarihe kadar geçen süre zarfında aylar itibariyle, rıza ve bilgileri dışında bir yada birden fazla kişinin kendi hanelerine kayıtlı olduğu şikayetiyle kaç adet kayıt silme/düzeltme başvurusu yapılmıştır?

– Rıza ve bilgileri dışında bir yada birden fazla kişinin kendi hanelerine kayıtlı olduğu yönünde yapılan şikayet ve başvuruların illere göre sayısal dağılımı nedir?

Neslihan Hancıoğlu

– Rıza ve bilgileri dışında bir yada birden fazla kişinin kendi hanelerine kayıtlı olduğu şikayetiyle yapılan kayıt silme/düzeltme başvurularına konu edilen şahısların uyruklara göre dağılımı ne şekildedir?

– Rıza ve bilgileri dışında bir yada birden fazla kişinin kendi hanelerine kayıtlı olduğu şikayetiyle yapılan kayıt silme/düzeltme başvurularına konu olan hanelerden kaçı metruk(terk edilmiş) ve kullanım dışı yapılardır?

Vatandaşlara “kontrol edin” uyarısı

CHP’li Neslihan Hancıoğlu ayrıca, herkesin zaman kaybetmeden ve belirli aralıklarla e-devlet uygulaması üzerinden ‘Aynı hanede ikamet eden kişi belgesi sorgulaması’ yapmalarının ve üzerlerine kayıtlı olan adreslerde tanımadıkları kimselerin kayıtlı olup olmadığını kontrol etmelerinin son derece önemli olduğu uyarısını yaptı.

Neslihan Hancıoğlu, Bakan Soylu’ya sordu!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!