Bizimle İletişime Geçin

Kültür - Sanat

Necip Fazıl; Uçlarda yaşamış bir şair bir yazar bir ideolog

Necip Fazıl

Necip Fazıl; Paris’te alkollü, kumarlı bohem yaşantı sürerken, nakşi şeyhi Abdülhakim Arvasi ile tanışması hayatının dönüm noktası oldu. Türkiye’nin o döneminde çıkan tek İslami dergisiydi. Sürekli eser üretti, sürekli ceza aldı. Hapis yattı, hayatı hep karmaşa içinde geçti. Necip Fazıl’ın hikayesi…

Necip Fazıl; 1904 İstanbul doğumlu. Tam adı Ahmet Necip Fazıl. Heybeliada Numune Mektebi, Aydınlı Köyü İlk Mektebi, Büyük Reşit Paşa Mektebi, Rehber-i İttihat Mektebi, Emir Efendi Mahalle Mektebi, Amerikan Koleji, Fransız Frerler Mektebi’nde eğitim gördü.

Necip Fazıl; düşünce hayatı ve şiirle ilgisi; Türk şiirinde kendisinin zıddı olarak tanımlanan Nazım Hikmet’le Bahriye Mektebi’nde (Deniz Harp Okulu) beraber eğitim görürken başladı. Özellikle o günlerde ‘Nihal’ isimli haftalık bir dergi çıkardı.

Necip Fazıl

Ahmet Necip Fazıl Kısakürek, Türk şair, romancı, oyun yazarı ve İslamcı ideolog. Necip Fazıl, 24 yaşındayken yayımladığı ikinci şiir kitabı Kaldırımlar ile tanındı.

Paris’te bohem bir yaşantı, alkol ve kumar

Sorbonne Üniversitesi’nde felsefe bölümüne kayıt oldu. Mistik ve sezgici filozof olarak bilinen Henri Bergson ile tanıştı. Özellikle Paris’te bohem bir yaşantı sürerken alkol ve kumara başladı. Bu bağımlılıkları sebebiyle kirasını ödeyemez hale geldi, bursu kesildi, ülkesine döndü.

Necip Fazıl; Paris’teki bohem hayatına bir süre İstanbul’da da devam etti. 1925’te ilk şiir kitabını ‘Örümcek Ağı’nı bastırdı. Dahası çeşitli bankalarda çalıştığı, bankacılık yaptığı zamanlarda ikinci kitabı ‘Kaldırımlar’ı 1928’de yayımlandı. Kitap tanınmasına büyük katkı sağladı.

Arvasi ile tanışması hayatının dönüm noktası

Necip Fazıl; Shakespeare, Oscar Wilde, Lord Byron gibi önemli yazarların eserlerini orijinal dilinden okuyup değerlendirdi. Bununla birlikte Ahmet Necip olan ismini Necip Fazıl olarak bu dönemde değiştirdi. 1934’de Abdülhakim Arvasi ile tanışması hayatının dönüm noktası oldu.

Nakşi tarikat şeyhi Arvasi ile sohbetleri fikirsel ve düşünsel olarak Necip Fazıl miladıdır. Ayrıca 1943’te Türk modernleşmesine eleştiri olarak siyasi tavrını koyarak ‘Büyük Doğu’ dergisini çıkardı. ‘Büyük Doğu’ o dönemde çıkan tek İslami dergiydi. Bu nedenle defalarca kapatıldı, Necip Fazıl da onlarca takma isim kullandı.

Karmaşa hayatından hiç eksilmedi

1949’da ‘Büyük Doğu Cemiyeti’ni kurdu, genel başkanı oldu. Her şeyden önce Yaptığı eleştiriler, aldığı cezalar birbirini kovaladı. Farklı farklı konulardan ve davalardan aylarca hapis yattı. Dönemsel eleştirinin tarzı tiyatro idi. Onlarca oyun kaleme aldı. Ödüller aldı. Bazıları iptal edildi. Karmaşa hayatından hiç eksilmedi.

1973’te hacca gitti. Aynı yıl oğlu Mehmet, ‘Büyük Doğu Yayınları’nı kurdu. Ayrıca 1975’te mücadelesinin 40. yılı sebebiyle kendisi için jübile düzenlendi. 1982’de yayımlanan ‘Batı Tefekkürü ve İslam Tasavvufu’ isimli eseriyle ‘Yılın Fikir ve Sanat Adamı’ seçildi.

Birçok siyasi parti lideriyle içli dışlı oldu. Bu arada Necip Fazıl, en son Turgut Özal ile sık sık yaptığı görüşmelerle yeni kurulacak parti için fikirler verdi. Ayrıca Atatürk’ün manevi şahsına hakaretten hüküm giydi.

1983 yılında ölen Necip Fazıl Kısakürek, Eyüp mezarlığında yatmaktadır.

Eserleri;

Bu alana sığmayacağı için eser isimlerini tek tek yazmayacağım. Ama 91 eseri, 7 derlemesi mevcuttur.

Necip Fazıl

Çile, Necip Fazıl Kısakürek’in şiirlerini topladığı bir kitap

Mutlaka Tanışmanız Gereken Eserleri

Çile
Büyük Doğu Yayınları
512 Sayfa

Özellikle bu kitapta şairin bütün şiirlerinin bir arada toplanmış olması, Necip Fazıl’ın edebi kişiliğindeki değişimlerin ve şiir poetikasının (şiir anlayışının) görülmesini, fark edilmesini sağlar. Necip Fazıl Kısakürek, eserde şiirlerini konularına göre sıralamıştır. Kesinlikle edebiyatımızın en çok okunan şiir kitaplarından biri olan Çile’deki konu başlıklardan bazıları şunlardır: Allah, insan, kahramanlar, dava, cemiyet.

Necip Fazıl

Bir Adam Yaratmak, Necip Fazıl Kısakürek’in 1937 yılında yazdığı üç perdelik oyun.

Bir Adam Yaratmak
Büyük Doğu Yayınları
160 Sayfa

Bir Adam Yaratmak; Necip Fazıl’ın ikinci ama en önemli tiyatro oyunu olmuştur. Türk edebiyatında üzerine en çok konuşulan oyunlardandır. Konusu, güçlü felsefesi, son derece etkili düşünsel muhtevası, etkili fikirleri çarpıcı şekilde izah eden diyalogları tiyatro tekniği ve etkileri mesajları ile çok dikkat çekmişti. Ayrıca bu eser onun ustalığını ortaya koyan ilk eser olarak kabul edilmiş ‘Bu bir eser mi, şahaser mi?..’ sorusunu gündeme getirmişti.

Necip Fazıl

Çöle İnen Nur
Büyük Doğu Yayınları
608 Sayfa

Çöle İnen Nur; tefsir, hadis, siyer, nakil olarak en emin kaynaklardan devşirilip kaynaklarını tek tek göstermek tasasından uzaktır. ‘Başlangıç’ yazısında da belirtildiği gibi, sadece iman sahiplerine hitap edici, hiçbir akli teftiş, tespit, ispat gayretine düşmeyici, mutlak ‘doğru’ üzerine hissi ve teessüri bir çatı kurucu ve eğer bir kıymeti varsa onu bu noktada toplayıcı bir denemedir.

Haftanın Kitabı

Ulysses
James Joyce
Nevzat Erkmen (çevirmen)
Yapı Kredi Yayınları
844 Sayfa

Okunması en zor eserler içinde gösterilir. Kitap; iki karakter etrafında ve bir gerçeklik anlatısı üzerinden şekillenmektedir. Özellikle İrlanda başkenti Dublin’de geçen 24 saatin anlatılması ve bu anlatı süresince herhangi bir yapıttaki askeri düzen sıralamasının takip edilmemesi ve de karakterlerin kafa yakan derecede ayrıntılı tasvirleri kitabın zor okunurluğunun önemli kanıtlarıdır.

Hatta kitap için ‘bitmeyen / bitirilemeyen roman’ benzetmelerinin de yapılması romanın bu niteliklerinden kaynaklanmaktadır. Ancak yine de son kertede kitabın bitirilmesi durumunda, roman boyunca oluşan kaos havasının dağıldığı ve aslında romanda her satırda parça parça işlenen bütünün gözler önüne serildiği görülecektir.

İrfan ŞEN.

Yorum Yap

Yorum Yap覺n

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İrfan ŞEN

Kültür - Sanat

Güliz Ayla 16 Haziran’da V Sahne’de

Güliz Ayla, 16 Haziran akşamı Samsun’da sahne alacak.

Aslen Samsunlu olan; 2015 yılında çıkardığı single ile kısa sürede müzik çevrelerinden büyük beğeni toplayan Güliz Ayla; “Benim evim” dediği Samsun’da hayranları ile buluşacak.

Atakum İlçesi Adnan Menderes Bulvarı’nda yer alan V Sahne’de; hayranları ile buluşacak olan Güliz Ayla, unutulmaz bir gece yaşatacak.

Samsun sayesinde şahane bir çocukluk, ergenlik ve gençlik dönemi yaşadığını her fırsatta dile getiren Güliz Ayla, birbirinden güzel şarkılarını hayranları için seslendirecek.

Güliz Ayla kimdir ?

Güliz Ayla, 27 Nisan 1988’de Samsun’da doğdu. 1998 yılında Samsun’da iki yıllık Belediye Konservatuvarı Tiyatro ve Drama Bölümü’ne girdi.

Çeşitli orkestralarda solistlik veya koroistlik yaptı. Lise eğitimini Samsun Anadolu Lisesi’nde tamamladı.

2006 yılında Adelaide isimli gruba dahil oldu. Bu grupla Rock’n Dark Express Rock Müzik Yarışması’nda birinci oldu.

Güliz Ayla, Müjdat Gezen Sanat Merkezi Batı Müziği bölümünü kazandı. Sonra da Müjdat Gezen’in yazdığı iki müzikalin şarkılarını seslendirdi. Müzik kariyerine Metin Özülkü, Işın Karaca ve Extra Orkestra gibi isimlere vokal yaparak başladı.

Vokalistliğin ardından albüm yapmaya karar veren Ayla’nın yolu Sıla Gençoğlu ve Efe Bahadır ile kesişti. Sıla ve Bahadır Ayla’nın albümünde prodüktör olmayı kabul ettiler. Sonrasında ise Uluslararası menajerlik, organizasyon ve iletişim danışmanlığı firması olan Day 1 Entertainment Turkey ve müzik şirketi Sony Music ile sözleşme imzaladı.

Güliz Ayla

İlk albüm 2015’te

16 Nisan 2015 tarihinde Ayla albüm öncesi söz ve müziğini kendisinin yaptığı “Olmazsan Olmaz” single’ını piyasaya sürdü. Ayla albüm öncesi single çıkartmasıyla ilgili olarak:

“Albümümüz bitmek üzere ama bir türlü gelmeyen baharın, geliyorum sinyallerini daha fazla göz ardı edemedik ve içimizde kaynayan enerjiyi sizinle paylaşmak istedik.” yorumu yaptı.[4] Şarkı, Youtube’da 175 milyon izlenme rakamına ulaşmayı başardı.

18 Eylül 2015’te Sıla Gençoğlu ve Efe Bahadır’ın prodüktörlüğünde kendi adını verdiği Güliz Ayla albümünü yayımladı. Ayrıca albümdeki şarkıların söz ve müzikleri Ayla, Gençoğlu ve Bahadır tarafından hazırlandı.

“Yalvarırım” şarkısının müziğini ise Yalın besteledi. Ayla’nın sözünü ve müziğini kendi yaptığı üç şarkı “Olmazsan Olmaz”, “Benim Olmazsan” ve “Sevgilim” albümde yer aldı. Ayla ilk albümünü şöyle açıkladı: “Öncelikle bu albüm uzun süren çalışmalarımız sonucunda hazırlandı. Çok küçük birkaç sentetik duyulan şeyler olsa da, sound olarak daha çok akustik ağırlıklı bir albüm olduğunu söyleyebilirim.

Albümde dokuz parça var. Bunlardan söz ve müziği sadece bana ait olan parçaların yanı sıra, Sıla Gençoğlu, Efe Bahadır ve Yalın’ın yer aldığı ortak çalışmalarımız da var. Bir de müziği Christos Dantis’a ait yunanca bir parça yer alıyor. Sözlerini yine Sıla Gençoğlu yaptı. Albümün prodüktörleri Efe Bahadır ve Sıla Gençoğlu.”

Albümün ikinci klibi sözünü Sıla’nın müziğini Dantis’in yaptığı “Bahsetmem Lazım” şarkısına çekildi. Şarkı, Türkiye Resmî Listesi’nde 5 numaraya kadar yükselmeyi başardı.

20 Nisan 2016 tarihinde “İlk Öpücük Benden Olsun” single’ı piyasaya sürüldü. Şarkının sözünü ve müziğini Yalın hazırladı. Klibin çekimleri ise Nihat Odabaşı tarafından gerçekleşti.

Okumaya devam et

Kültür - Sanat

Karadeniz Tiyatro Kooperatifi 4 ilde ücretsiz oyunlar

Karadeniz

Karadeniz Tiyatro Kooperatifi mayıs ayında; 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramını da içine alacak şekilde; üye tiyatrolarının bazılarının gösterimlerine belli bir kontenjan ayırıp; çocuk ve gençleri ‘ücretsiz tiyatro’ ile buluşturdu.

Genel merkezi Samsun’da olan Kooperatif’e bağlı tiyatro grupları Samsun, Amasya, Trabzon ve Giresun’da gençler ve çocukları tiyatroyla buluşturdu.

Özellikle maddi veya sosyal olarak dez avantajlı olan ve daha önce hiç tiyatro izlememiş çocuk ve gençlerin davet edildiği projede; Samsun, Amasya, Trabzon ve Giresun Bulancak’ta gerçekleştirildi. Ayrıca her tiyatro kendi salon kapasitesine göre bir kontenjan ayırıp; çocuk ve gençleri salonda ağırlayarak tiyatroyla buluşturdu.

Karadeniz Tiyatro

29 Mart 2021’de Samsun’da kuruldu

Karadeniz Tiyatro Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı ve Samsun Düşevi Sahnesi Kurucusu Cem Kaynar; “29 mart 2021 yılında merkezi Samsun olarak kurulan Karadeniz Tiyatro Kooperatifi; özellikle ilk olarak 2021 yaz ayında Gümüşhane Belediyesi ile ortak bir tiyatro festivali düzenledi. Sonrasında birçok tiyatro meslek grubu ile ortaklaşa mesleki sorunlar üzerine çalışmalar yaptı. Şimdi de Türkiye Tiyatro Kooperatifleri Birliği bünyesinde çalışmalarını sürdürüyor” bilgisini verdi.

Yetişkinler ve çocuklar var

Son olarak 4 ilde gerçekleştirdikleri ücretsiz oyunlara değinen Cem Kaynar, şunları söyledi:

Karadeniz Tiyatro

“Proje kapsamında; özellikle Samsun’da Düşevi Oyuncular Dil Yurdu – Kuyunun Dibindeki Taş/Nazım Hikmet adlı yetişkin oyununu, Amasya’da İris Sanat Tiyatrosu Darbeli Çocuklar adlı yetişkin oyununu; Trabzon’da Tiyatro Panki Aldatan Oyun adlı yetişkin oyununu ve Ağustos Böceği ve Karınca adlı çocuk oyununu; yine Samsun’da Küçükeller Sahne Resimdeki Dinozor adlı çocuk oyununu; Giresun’un Bulancak İlçesi’nde ise Mürsel Gülmez Tiyatro Günleri kapsamında Karma Sahne; Antigone adlı yetişkin oyununu çocuklarla ve gençlerle buluşturdu.

Gördüğümüz ilgi projemizin amacına ulaşmasını göstermesi açısından da memnuniyet verici oldu. Karadeniz Tiyatro Kooperatifi olarak özellikle bölgemizde sanatsal akvitivitelerimizi sürdürebilmek hedefindeyiz.”

Okumaya devam et

Kültür - Sanat

Piyanist Yiğit Yüksel’den “Kurtuluş 1919” konseri

Piyanist

Piyanist Yiğit Yüksel, Atatürk Kültür Merkezi’nde ‘Kurtuluş 1919’ konseri ile sanatseverleri büyüledi.

Henüz 11 yaşında olan piyanist Yiğit Yüksel, ilk profesyonel konserine 19 Mayıs etkinlikleri kapsamında çıktı ve sanat severlere piyano resitali sundu.

piyanist

Piyanist Yiğit Yüksel; 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı ekinlikleri kapsamında piyano resitali sundu. Henüz 11 yaşında olan ve ilk profesyonel konserine çıkan küçük piyanist; 1 saat süren konserde 10 eser çaldı. Konserde sahneye konan iki eserde Yiğit Yüksel’e; Samsun Klasik Türk Moziği Korosu’ndan İzzet Tekeli solist olarak eşlik etti.

Birbirinden güzel eserler

Samsun Devlet Opera ve Balesi Atatürk Kültür Merkezi Aydın Gün Salonu’nda düzenlenen ve sanat severlerin yoğun ilgi gösterdiği konserde Yiğit Yüksel, Emanuel Bach’ın ”Solfeggietto C Minor’”, Ludwin van Beethoven’in ”Allegro di molto e con brio, ”Adagio cantabile”, ”Rondo”, Tevfik Guliev’in ”Yalgızam’’, Nüşabe Muradova’nın “İntizar” adlı eserlerini çaldı. Ayrıca kendi bestelediği “Kurtuluş Balladı” nı da sahneye koydu.

piyanist

Samsunlu olduğunu; Kurtuluş Savaşı’nın sembol şehri Samsun’da ilk konserini 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında vermek istediğini belirten Yiğit Yüksel; bu sebeple de konserin temasını ‘”Kurtuluş 1919” olarak belirlediklerini söyledi.

Küçük piyanist; konser için salona gelen sanat severlere; kendisini yetiştiren hocalarına ve organizasyonda görev alan herkese teşekkür etti. Konser sonrası da bol bol hatıra fotoğrafı çekindi.

Okumaya devam et

Editör Seçimi

    Copyright © 2021