Bizimle İletişime Geçin

Kültür - Sanat

Necip Fazıl; Uçlarda yaşamış bir şair bir yazar bir ideolog

Necip Fazıl

Necip Fazıl; Paris’te alkollü, kumarlı bohem yaşantı sürerken, nakşi şeyhi Abdülhakim Arvasi ile tanışması hayatının dönüm noktası oldu. Türkiye’nin o döneminde çıkan tek İslami dergisiydi. Sürekli eser üretti, sürekli ceza aldı. Hapis yattı, hayatı hep karmaşa içinde geçti. Necip Fazıl’ın hikayesi…

Necip Fazıl; 1904 İstanbul doğumlu. Tam adı Ahmet Necip Fazıl. Heybeliada Numune Mektebi, Aydınlı Köyü İlk Mektebi, Büyük Reşit Paşa Mektebi, Rehber-i İttihat Mektebi, Emir Efendi Mahalle Mektebi, Amerikan Koleji, Fransız Frerler Mektebi’nde eğitim gördü.

Necip Fazıl; düşünce hayatı ve şiirle ilgisi; Türk şiirinde kendisinin zıddı olarak tanımlanan Nazım Hikmet’le Bahriye Mektebi’nde (Deniz Harp Okulu) beraber eğitim görürken başladı. Özellikle o günlerde ‘Nihal’ isimli haftalık bir dergi çıkardı.

Necip Fazıl

Ahmet Necip Fazıl Kısakürek, Türk şair, romancı, oyun yazarı ve İslamcı ideolog. Necip Fazıl, 24 yaşındayken yayımladığı ikinci şiir kitabı Kaldırımlar ile tanındı.

Paris’te bohem bir yaşantı, alkol ve kumar

Sorbonne Üniversitesi’nde felsefe bölümüne kayıt oldu. Mistik ve sezgici filozof olarak bilinen Henri Bergson ile tanıştı. Özellikle Paris’te bohem bir yaşantı sürerken alkol ve kumara başladı. Bu bağımlılıkları sebebiyle kirasını ödeyemez hale geldi, bursu kesildi, ülkesine döndü.

Necip Fazıl; Paris’teki bohem hayatına bir süre İstanbul’da da devam etti. 1925’te ilk şiir kitabını ‘Örümcek Ağı’nı bastırdı. Dahası çeşitli bankalarda çalıştığı, bankacılık yaptığı zamanlarda ikinci kitabı ‘Kaldırımlar’ı 1928’de yayımlandı. Kitap tanınmasına büyük katkı sağladı.

Arvasi ile tanışması hayatının dönüm noktası

Necip Fazıl; Shakespeare, Oscar Wilde, Lord Byron gibi önemli yazarların eserlerini orijinal dilinden okuyup değerlendirdi. Bununla birlikte Ahmet Necip olan ismini Necip Fazıl olarak bu dönemde değiştirdi. 1934’de Abdülhakim Arvasi ile tanışması hayatının dönüm noktası oldu.

Nakşi tarikat şeyhi Arvasi ile sohbetleri fikirsel ve düşünsel olarak Necip Fazıl miladıdır. Ayrıca 1943’te Türk modernleşmesine eleştiri olarak siyasi tavrını koyarak ‘Büyük Doğu’ dergisini çıkardı. ‘Büyük Doğu’ o dönemde çıkan tek İslami dergiydi. Bu nedenle defalarca kapatıldı, Necip Fazıl da onlarca takma isim kullandı.

Karmaşa hayatından hiç eksilmedi

1949’da ‘Büyük Doğu Cemiyeti’ni kurdu, genel başkanı oldu. Her şeyden önce Yaptığı eleştiriler, aldığı cezalar birbirini kovaladı. Farklı farklı konulardan ve davalardan aylarca hapis yattı. Dönemsel eleştirinin tarzı tiyatro idi. Onlarca oyun kaleme aldı. Ödüller aldı. Bazıları iptal edildi. Karmaşa hayatından hiç eksilmedi.

1973’te hacca gitti. Aynı yıl oğlu Mehmet, ‘Büyük Doğu Yayınları’nı kurdu. Ayrıca 1975’te mücadelesinin 40. yılı sebebiyle kendisi için jübile düzenlendi. 1982’de yayımlanan ‘Batı Tefekkürü ve İslam Tasavvufu’ isimli eseriyle ‘Yılın Fikir ve Sanat Adamı’ seçildi.

Birçok siyasi parti lideriyle içli dışlı oldu. Bu arada Necip Fazıl, en son Turgut Özal ile sık sık yaptığı görüşmelerle yeni kurulacak parti için fikirler verdi. Ayrıca Atatürk’ün manevi şahsına hakaretten hüküm giydi.

1983 yılında ölen Necip Fazıl Kısakürek, Eyüp mezarlığında yatmaktadır.

Eserleri;

Bu alana sığmayacağı için eser isimlerini tek tek yazmayacağım. Ama 91 eseri, 7 derlemesi mevcuttur.

Necip Fazıl

Çile, Necip Fazıl Kısakürek’in şiirlerini topladığı bir kitap

Mutlaka Tanışmanız Gereken Eserleri

Çile
Büyük Doğu Yayınları
512 Sayfa

Özellikle bu kitapta şairin bütün şiirlerinin bir arada toplanmış olması, Necip Fazıl’ın edebi kişiliğindeki değişimlerin ve şiir poetikasının (şiir anlayışının) görülmesini, fark edilmesini sağlar. Necip Fazıl Kısakürek, eserde şiirlerini konularına göre sıralamıştır. Kesinlikle edebiyatımızın en çok okunan şiir kitaplarından biri olan Çile’deki konu başlıklardan bazıları şunlardır: Allah, insan, kahramanlar, dava, cemiyet.

Necip Fazıl

Bir Adam Yaratmak, Necip Fazıl Kısakürek’in 1937 yılında yazdığı üç perdelik oyun.

Bir Adam Yaratmak
Büyük Doğu Yayınları
160 Sayfa

Bir Adam Yaratmak; Necip Fazıl’ın ikinci ama en önemli tiyatro oyunu olmuştur. Türk edebiyatında üzerine en çok konuşulan oyunlardandır. Konusu, güçlü felsefesi, son derece etkili düşünsel muhtevası, etkili fikirleri çarpıcı şekilde izah eden diyalogları tiyatro tekniği ve etkileri mesajları ile çok dikkat çekmişti. Ayrıca bu eser onun ustalığını ortaya koyan ilk eser olarak kabul edilmiş ‘Bu bir eser mi, şahaser mi?..’ sorusunu gündeme getirmişti.

Necip Fazıl

Çöle İnen Nur
Büyük Doğu Yayınları
608 Sayfa

Çöle İnen Nur; tefsir, hadis, siyer, nakil olarak en emin kaynaklardan devşirilip kaynaklarını tek tek göstermek tasasından uzaktır. ‘Başlangıç’ yazısında da belirtildiği gibi, sadece iman sahiplerine hitap edici, hiçbir akli teftiş, tespit, ispat gayretine düşmeyici, mutlak ‘doğru’ üzerine hissi ve teessüri bir çatı kurucu ve eğer bir kıymeti varsa onu bu noktada toplayıcı bir denemedir.

Haftanın Kitabı

Ulysses
James Joyce
Nevzat Erkmen (çevirmen)
Yapı Kredi Yayınları
844 Sayfa

Okunması en zor eserler içinde gösterilir. Kitap; iki karakter etrafında ve bir gerçeklik anlatısı üzerinden şekillenmektedir. Özellikle İrlanda başkenti Dublin’de geçen 24 saatin anlatılması ve bu anlatı süresince herhangi bir yapıttaki askeri düzen sıralamasının takip edilmemesi ve de karakterlerin kafa yakan derecede ayrıntılı tasvirleri kitabın zor okunurluğunun önemli kanıtlarıdır.

Hatta kitap için ‘bitmeyen / bitirilemeyen roman’ benzetmelerinin de yapılması romanın bu niteliklerinden kaynaklanmaktadır. Ancak yine de son kertede kitabın bitirilmesi durumunda, roman boyunca oluşan kaos havasının dağıldığı ve aslında romanda her satırda parça parça işlenen bütünün gözler önüne serildiği görülecektir.

İrfan ŞEN.

Yorum Yap

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İrfan ŞEN

Kültür - Sanat

Baş Belası tiyatro oyununa hayran kaldılar

Baş Belası

Yılport Samsunspor futbol takımı, teknik heyet ve kulüp çalışanları Baş Belası tiyatro oyununu izledi.

Serkan Üstüner’in yönettiği, Ceyhun Fersoy, Melis İşiten ve Sergen Deveci’nin oynadığı tiyatro oyunu Samsun’da sahnelendi.

Baş Belası

Samsun Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi’nde oynanan tiyatro oyununu Samsunspor Futbol Kulübü A.Ş. Genel Müdürü ve İcra Kurulu Üyesi Soner Soykan, Teknik Direktör Hüseyin Eroğlu, teknik heyet, takım kaptanı Yusuf Abdioğlu, Muhammet Ali Özbaskıcı ve kulüp personeli izledi.

Baş Belası

Baş Belası oyuncularına Samsunspor forması

Oyun sonrası Teknik Direktör Hüseyin Eroğlu, tiyatro oyunu oyuncuları Ceyhun Fersoy, Sergen Deveci ve Melis İşiten’e takımın formasını hediye etti.

Oyun öncesi Teknik Direktörü Hüseyin Eroğlu’nun yakın arkadaşı olan oyuncu tiyatro oyuncusu Ceyhun Fersoy da, kulübe ziyarette bulundu.

Baş Belası

Okumaya devam et

Kültür - Sanat

Karışık Hisler bale eseri sahnelenecek

Samsun’da “Karışık Hisler” kolaj bale eseri sahnelenecek

Samsun Devlet Opera ve Balesi (SAMDOB), “Karışık Hisler” kolaj bale eseriyle sanatseverlerin karşısına çıkacak.

SAMDOB’dan yapılan açıklamaya göre, bale, Atatürk Kültür Merkezi Aydın Gün Salonu’nda sanatseverlerle buluşacak.

SAMDOB sanatçılarının sahneleyeceği balenin bir bölümü olan “Amor Stelles” eserinin koreografisinde Tan Sağtürk imzası bulunuyor.

Karışık Hisler

Karışık Hisler 12-14 Kasım’da

Mehmet Balkan’ın koreografisini yaptığı “Dejavu” ve “Black and White” bir yıl önce Samsun’da ilk defa sahnelenmişti. Koreografisi Zeynep Bengier’e ait olan “Sayha da tekrar sahne alacak.

Klasik müziğin duayen isimleri Wolfgang Amadeus Mozart, Johann Sebastian Bach ve Erim Ardal gibi bestecilerin eserlerinden seçilen bölümlerin kullanılacağı eser, 12 ve 14 Kasım’da saat 20.00’de sahneye konulacak.

Mehmet Balkan’ın koreografisi ile sahnelenecek “Dejavu” ve “Black and White” ile koreografisi Zeynep Bengier’e ait olan “Sayha” seyirci ile buluşacak.

Okumaya devam et

Kültür - Sanat

Cansu Tuman, çocukluk hayalini gerçekleştirdi

Cansu Tuman

Teşkilat dizisinde ‘Ceylin’ karakterine hayat veren Cansu Tuman, çocukluk hayalini gerçekleştirdiğini söyledi.

TRT 1 ‘in en çok izlenen ‘Teşkilat’ dizisinde ‘Celine’ karakterini canlandıran Cansu Tuman’a hayranları sosyal medya üzerinden büyük sevgi gösterisinde bulundu.

Hayranları sosyal medya aracılığıyla “Ekran başında ağaç olduk”, “Sabırsızlıkla seni bekliyoruz”, “Cansu’nun en büyük hayranıyım”, “ Cansu nerede biz o kanaldayız” yorumlarıyla güzel oyuncuyu sevgi seline boğdu.

Cansu Tuman

Cansu Tuman : Çocukluk hayalim

İlgi karşısında çok mutlu olduğunu ifade eden genç oyuncu sevenlerine “İyi ki varsınız” diyerek karşılık verdi.

Kendini bildi bileli oyunculuğun hep hayali olduğunu ifade eden genç oyuncu, “Daha çocukken televizyon karşısına geçip, ‘ben de oyuncu olacağım derdim.’ Aileme, arkadaşlarıma kafamdan senaryolar uydurup oynar ve çok eğlenirdim.” dedi.

Genç oyuncu daha önce de ekranın sevilen ‘Ufak Tefek Cinayetler’ ve ‘Yemin’ gibi yapımlarda yer almıştı.

 

Okumaya devam et

Editör Seçimi

    Copyright © 2021 | Tüm hakları saklıdır. İnternet sitesinde yer alan görsel ve metinlerin izinsiz kopyalanması yasaktır.