NASA’nın gözünden Hatay!

NASA, Antakya'nın deprem öncesi ve sonrası kızılötesi uydu görüntülerini paylaştı.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Washington Post gazetesi ‘Depremlerin ardından varlığı sona eren kadim Türk şehri’ başlığıyla Antakya’nın diğer yerleşimlerden net şekilde ayrıştırdığını aktardı. NASA ise, Hatay için hazırlanmış Black Marble HD haritaları yayınladı.

Kahramanmaraş Pazarcık ve Elbistan’da dokuz saat arayla meydana gelen depremler, Türkiye ve Suriye’de büyük bir felakete yol açtı. 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki sarsıntıları 50 bini aşkın can kaybına neden olurken, havadan çekilen fotoğraflar veya uydu görüntüleri şehirlerdeki yıkımın akılalmaz boyutunu ortaya koydu.

NASA

Japonya’dan ABD’ye, Çin’den Rusya ve Avrupa Birliği’ne birçok uydu ilk depremin hemen sonrasında bölgeden görüntü almaya başladı, fotoğraflar arka arkaya paylaşıldı.

NASA uydu fotoğrafları

Neredeyse tamamı yok olan sokaklar ya da mahallelerin açık seçik şekilde görüldüğü uydu fotoğrafları, deprem öncesinde alınan kayıtlarla karşılaştırıldı. Uluslararası medyada  ‘NASA Uydu fotoğrafları, Türkiye depremlerinin sebep olduğu şoke edici yıkımı gözler önüne seriyor’, ‘ Türkiye’de depremin geride bıraktığı tahribatın seviyesini gösteren ürkütücü uydu görüntüleri ortaya çıktı’ başlıklarıyla görselleri haberleştirdi.

NASA

En detaylı harita

Bilim insanları, Türkiye’nin 700 kilometre üzerinden geçen AB uydusu Sentinel-1A tarafından elde edilen verilerden daha önce eşine rastlanmayan bir harita yayımladı. Söz konusu uyduda, iklim ve ışık şartlarından bağımsız olarak Dünya’nın zeminini ölçebilen aletler bulunuyor. Sentinel-1A, düzenli olarak buradaki fay hatlarının üzerinden uçarak zemindeki en ufak hareketleri tespit ediyor.

NASA

Fakat uydunun 6 Şubat’taki depremlerin ardından tespit ettiği hareketler hiç de ufak değildi – aksine dramatikti. Zemin eğildi, kırıldı ve bazı yerlerde yırtıldı. Haritada yer alan kırmızı noktalar uydunun bir önceki uçuşuna göre uyduya yaklaşan yerleri, maviler ise uzaklaşan yerleri gösteriyordu.

NASA’nın gözünden Hatay!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!