Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Müzisyen Atakan Karadeniz, 17 farklı enstrümanla tek başına bir orkestra.

Müzisyen Atakan Karadeniz, Kanaldaa Youtube kanalında “Anlat İşini” programına konuk oldu.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Devlet Konservatuarı’ndan mezun olan müzisyen Atakan Karadeniz; 17 farklı müzik enstrümanı çalıyor. Müzik dolu sohbeti izlemeniz dileğiyle…

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Devlet Konservatuarı Geleneksel Türk Müzikleri Ana Sanat Dalı’nda son sınıf öğrencisi Atakan Karadeniz; kemençe, zurna, bağlama, keman, gitar, piyano ney, sipsi, davul, bateri dahil 17 enstrüman çalıyor. Müziğe ilgisinin küçük yaşlarda başladığını belirten Karadeniz, kemandan kemençe sesi çıkardığı gibi farklı enstrümanlardan değişik sesler çıkarabildiğini söyledi.

Müzisyen

Müzisyen Karadeniz : Geriye hiç kalır

Kendisine ait dükkanda kurslar verdiğini de anlatan Karadeniz, “Müzikle uğraşmayı çok seviyorum. Çocuk yaşlarda müziğe ilgim vardı. İlk olarak bağlama ile müzik aleti çalmaya başladım. Daha sonra bunları çoğaltarak, şu anda toplam 17 enstrümanı çalabiliyorum” diye konuştu.

Müzikle ilgilenenlere yönelik kurs açtığını da dile getiren Atakan Karadeniz, “Okullarda, öğrencilere paneller düzenleyip, 17 farklı enstrümanı tek tek anlatıyorum. Daha sonra şarkı ve türküleri de bütün öğrencilerle birlikte aynı anda okuyoruz. Kendime ait müzik dükkanımda da öğrencilerim var. Amacım, insanları kötü alışkanlıklar yerine müzik alışkanlığına katmak” dedi.

Kemençe ile İstiklal Marşı

Kemençeden keman ve kemandan da kemençe sesi çıkarttığı zaman insanların çok şaşırdığını belirten Karadeniz; “Kemençe ile slow müzikler çalmak çok keyifli ve kolay. Biz bunları yaptığımız zaman biraz yöreden ayrılıyoruz. Ama son dönemlerde kemençe ile çok güzel özgün müzikler çalan arkadaşlarımız oldu.

Biz de özellikle kemençe ile beraber sadece yöreye hakim olması değil; daha çok insana ulaşması için ve beğenmesi için elimizden gelen bir rol modeli yapmaya çalışıyoruz. Ayrıca kemençe ile sadece horon çalınmayacağını ispatlamaya çalışıyoruz. Bununla birlikte keman çalarken de eğer canımız horon çalmak istiyorsa bu sefer keman ile horon da çalabileceğimizi ispatlamaya çalışıyoruz” dedi.

 

Müzisyen Atakan Karadeniz: Müziği benden alırsanız geriye hiç kalır

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!