Müzik insanı sakinleştirir, mutluluk hormonu salgılar

Müzik
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Müzik insanı sakinleştiriyor. Ayrıca endorfin hormonu salgılanmasına neden olur. Şimdi sizlere uzman görüşlerine yer vererek müziğin olumlu etkilerinden söz edeceğim.

Başlarken ;

Nerede kalmıştık:

Azerbaycan Cumhuriyeti.
Özbekistan Cumhuriyeti.
Kazakistan Cumhuriyeti.
Kırgızistan Cumhuriyeti.
Türkmenistan Cumhuriyeti.
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

Sizler sosyal medya ve müzik Platformlarından Türk Dünyası eserlerini dinlerken;

06.09.2021 tarihinde açılan okullarımızın tüm öğrencilere ve velilerimize hayırlı olmasını diliyorum. Ve bu yazımda okul öncesi, eğitim müzikler üzerine biraz değinmek istiyorum.

Öncelikle doğduğumuz günden itibaren anne karnında melodilere aşikâr oluyoruz.

Uzman görüşlerine göre;

Anne karnındaki bebeğe müzik dinletmek, hem anne adayı hem de bebek üzerinde olumlu etkiler yaratır. Müzik asırlardan beridir ruhun gıdası olarak tanımlanmıştır. Çünkü insanı sakinleştirir ve endorfin olarak adlandırılan mutluluk hormonunun salgılanmasına neden olur.

Müzik bebeğin rahatlamasına yardımcı olur

Kanda endorfinin salgılanmasının direkt olarak plasentaya geçmesi, bebekte de aynı durumun görülmesine neden olur. Diğer bir ifade ile anne adayında salgılanan endorfin hormonu bebeğe geçerek onun gevşemesine, rahatlamasına ve adrenalin adı verilen stres hormonundan uzak kalmasına yardımcı olur.

Anne karnında bulunan bebeğe müzik dinletme ile ilgili bazı uzmanlar, müzik dinletme esnasında anne adayının kulaklığı karnına dayamasınının çok faydalı olacağını belirtirken, bir kısım uzmanlar ise bunun tam tersini iddia etmektedirler.

Bunun nedenini ise bebeğin dinlettiğiniz müziği sevmeme ihtimalidir. Bu nedenle bebeğinize müzik dinletirken karnınıza kulaklık koymak yerine, sizin de dinlemekten hoşlandığınız bir müziği açıp birlikte dinlemenizin bebeğinize daha fazla yarar sağlayacağı ifade edilmek.

Müzik insanı sakinleştirir
Müzik, özellikle hamile kadınların bebeklerinin rahatlamasına yardımcı olur.

Değerli hocamız sn Öznur Simav ın  çocuk şarkılarının eğitimdeki yeri ve önemi ile ilgili bir yazısını paylaşmak isterim:

Anne karnındaki serüven ilkokul çağında çocuk şarkıları ile bütünleşmekte

Çocuk Şarkıları Müzik, kulağımıza hoş gelen, belli bir ritmi olan seslerdir. Bu sesler doğanın sesleri de olabilir, enstrümantal de olabilir. Kuş sesleri, bir ırmağın çağıldayarak akması, rüzgarın hafif hafif yaprakları titreştirmesinden duyduğumuz sesler, belki de fırtınanın asi sesi, dağlara rüzgarın çarpmasıyla uğuldayan sesler, sürüngenlerin yerde otu, çöpü hışırdatmasıyla oluşan sesler…

Bunlar gibi saymakla bitiremeyeceğimiz, bizlerde güzel duygular yaratan pek çok ses. Her bir enstrümandan çıkan tatlı nağmeler… Müzik, güncel hayatımızda çeşitli şarkı sözleri ile kendini var etmekte.

Şarkı sözleri pek çok mesaj içermekte, iyi ve olumlu katkılar yaratabildiği gibi; içi boş, gereksiz tekrarlardan oluşan, yapmış olmak için yapılan, adı eser olarak geçen, ahlaki değerleri hiçe sayan birçok şarkı sözlerine de rastlayabiliyoruz.

Yetişkinler olarak, kişiliği oturmuş insanlar olduğumuzdan etkilenmiyoruz. Çocuklar söz konusu olunca bunda bir ayırt edicilik olması gerektiğinin altını çizmek gerek. Çocuk şarkıları, çocukların hassas duygularına hitap eden, öğrenmeye son derece açık olan çocuklara doğru ve yaşına göre öğrenme olanağı sağlayan, sevgi, saygı, kardeşlik duygularını veren, şiddetten uzak, naif duyguların hissettirilebileceği şarkı sözlerinden oluşmalıdır.

Pek çok öğretilebilecek konu müzikal olarak verilebilir. Çocuklarda kavram gelişimine yardımcı mükemmel bir etkinlik olarak kullanılabilir. Hatta anaokulu sınıflarında çocuklarla birlikte şarkı sözleri oluşturulabilir. Bazı bestelere bu sözler monte edilebilir.

Müzik insanı sakinleştirir
Müzik dinlemenin insana verdiği huzur ve mutluluk.

Çocuklar ve iletişim araçları

Çocuklar bir eser ortaya koymanın mutluluğunu yaşarlar. Ayrıca bir ekip çalışmasıdır ki, bu çocukların gelecekteki yaşantıları ve iş hayatları için çok önemli katkılar sağlar. Dilin doğru kullanımı, bilişsel gelişime hizmet etmesi, duyguların ifade biçimindeki farklılığın çocuklara hissettirilebilmesi önem taşımaktadır.

Çocuklar, çağımız iletişim araçlarından oldukça fazla nasibini almaktadır. Evlerimizde televizyon kullanımı yetişkinlere uygun müzik kanallarıyla mümkün olmakta, çocuklar kulağına çalınan, kendisine uygun olmayan şarkı sözlerine ve müziğe maruz kalmaktadırlar. Üstüne üstlük bazı anaokullarında yetişkinlere uygun bazı müzik parçalarının ve sanatçılarının taklidinin yapıldığını görüyoruz.

Gerek giysi gerekse tavır ve hareketler yönü ile. Velilere de yılsonu gösterisi olarak sunuluyor. Televizyon kanallarında da sanatçı taklitleri, büyümüşte küçülmüş pek çok çocuğu görebiliyoruz. Ayrıca çocuk gelişimi açısından o saatte uykuda olması gereken çocuklar göbek dansı ile yetişkinlerin alkışlarını toplamaktalar.

Alkışlar olumlu pekiştireç olarak kullanılmakta, çocuğa hiçbir şey vermeyen, çocuğun fiziksel ve duygusal sağlığını hiçe sayan ortamlarda çocuklar kullanılmaktadır. Çocuğun kişiliğinin temellerinin atıldığı yaşlar heba olup gitmektedir.

Müzik insanı sakinleştirir

Bir aslan miyav dedi şarkısı

Çocuğun, erken çocukluk eğitiminin verildiği yaşlar ve bunun önemi herkesçe bilinmeli ve elimizdeki cevherler keşfedilmelidir. Özellikle 0-5 yaş, çocuklarda kişilik gelişiminin oluştuğu kritik bir dönemdir. Oluşan kişilik ona ömür boyu kılavuzluk edecektir ve hayat boyu bu izlerle yaşayacaktır.

Çocuklarda yaratıcılık destekleneceğine, sanatçı taklitleri ve idol olarak benimsenmesinin yolları açılmaktadır. Çocuklar çocukluğunu yaşamalı; her yaş döneminin özellikleri yaşanmalı; asla bir daha dönülemeyecek çocukluğun kıymeti bilinmeli; ebeveynler ve eğitimciler olarak elimizden gelen yapılmalıdır.

Çocuklar, masumiyet duygularından uzaklaştırılmadan, yaşlarına uygun yaşamalı, yetişkinlerin minik versiyonları olmaktan kurtarılmalı. Burada özellikle Kayahan’ın “Bir Aslan Miyav Dedi” şarkısını anmadan geçemeyeceğim. Çocuk şarkısı olma özelliğini çok güzel ifade ediyor. Aynı zamanda bu tür şarkıların hazırlanmasına özel bir önem verilmeli, çocuk eğitimcileri ve sanatçılar işbirliği içinde çalışmalıdırlar. Bu gerekliliği ve önemi bilen herkese yapacakları çalışmalar için başarılar diliyorum.

Öznur Simav Pedagog : Aile ve İletişim Danışmanı 

“Çocuk Şarkılarının Özellikleri – Eğitimdeki Yeri ve Önemi” başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Öznur Simav’a aittir. Bu makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Müzik insanı sakinleştirir
Uzmanlara göre, anne adayının kulaklığı karnına dayaması çok faydalı.

Çocuğun gelişim açısından sosyal olabilmesi, bulunduğu ortamlara rahat bir şekilde uyum sağlaması önemli. Ayrıca kendini daha cesur bir şekilde ifade edebilmesi için müzik etkinliklerine başvurmasında fayda sağladığı kesin. Her çocuğun, özellikle kendisini en iyi ifade edebileceği, müziksel etkinlik türünde, grupla çalışması, onun sosyalleşmesinde çok önemli bir yere sahip olacaktır.

Örneğin, grupla söyleme, sesini kullanmayı ve denetlemeyi keşfedeceği, uyum becerisini geliştireceği, işbirliğine dair disiplin kazanacağı türden bir etkinlik. Bunun dışında bireysel çalgı çalması enerjisini olumlu yönlendirebileceği, kişisel doyum sağlayabileceği ve ritim- melodi duygusunu geliştirebileceği türden bir etkinlik olarak tanımlanmaktadır.

Müzik dersinin amaçlarından birisi de algıyı eğitmek, çocukta estetik ve sanatsal algı yaratmak gibi unsurlardır. Ayrıca sağlıklı bireyler yetiştirmemizde çocuk yaşta bireye kazandırdığımız müzik kazanımları çok önemli olduğu yine uzmanlar tarafından ifade edilmektedir.

Çocuk şarkılarının eğitimdeki yerine kısa da olsa değindim. Gelecek yazımda lise ve genç arkadaşlarımızın dinledikleri müzikleri beraber inceleyeceğiz  Hoşca kalın

Gücem AĞMAZ

Müzik insanı sakinleştirir, mutluluk hormonu salgılar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. Harika yazı Tebrikler

    Cevapla
Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!