Bizimle İletişime Geçin

Kültür - Sanat

Müziğin Ruhu

Müziğin Ruhu

Müzik:  kulağa, duygulara işleyen iletişim araçlarından en etkilisi. Do, re, mi ,belki de kalplere giden en güzel yollardan birisi..

Bu güzel duyguları müzik aracılığıyla anlatmaya çalışırken, kültürümüzü, geleneklerimizi örfümüzü, adetlerimizi, bağlamamızı, davulumuzu, zurnamızı bu satırlarda sizlerle buluşturacağız.

Yine dünya müziğini, müzik akımlarını, tarihini, sanatçılarını sizlere anlatacağız. Samsun’daki sanat faaliyetlerini, korolarımızı, orkestralarımızı ve müziğe dair birçok gelişmeyi bu satırlarda size aktaracağız.

Sizlerden gelen sizlerin katılacağı konuğun müzik olduğu sohbetlere yer vereceğiz.

Sosyal medya platformları vasıtasıyla canlı konserler sizi bekliyor olacak.

Bu güzel duygularla sizlere merhaba demek istiyorum.

Müzik, dünyadaki her insanın sevdiği ender şeylerden biridir ve insanlık var olduğundan beri vardır.

Gelin müziğin tarifini yapalım;

Müziğin ruhu; dünyadaki her insanın sevdiği ender şeylerden biridir ve insanlık var olduğundan beri vardır. İnsanlığın doğuşuyla müziğin doğuşu – daha doğrusu insanın müziği keşfetmesi- arasında çok kısa bir zaman farkı vardır. Çünkü insanlık ilk ihtiyaçlarının önemli bir kısmını müzik ile karşılama yoluna gitmiştir. Buna en güzel örnek iletişimdir.

İnsan vahşi doğada hayatta kalabilmek için birilerine ihtiyaç duyar. İlk çağlarda ne kadar gelişmemiş olsa da insanlar klanlar kurarak yaşamlarını sürdürmüşlerdir. Dilin karmaşık yapısı iletişim için ilk yolun müzik olmasını kaçınılmaz kılmıştır.

Bu bazen doğadaki sesleri taklit ederek, bazen kemik ya da taşlarla bir yere vurarak olmuştur. Fakat ne kadar ilkel olursa olsun bu müziğin doğuşudur. Daha doğrusu insanlığın müziği keşfidir. Müzik insana gerek duyan bir olgu değildir. Doğa bizzat müzisyendir. Dalgaların sesi, yaprakların, rüzgarın, yağmurun sesi müzik değil de nedir? Ya da kim bir kuşun çıkardığı seslerin müzik olmadığını iddia edebilir?

Müzik, en genel tanımıyla sesin biçim ve anlamlı titreşimler kazanmış halidir. Başka bir deyişle müzik, sesin ve sessizliğin belirli bir zaman aralığında ifade edildiği sanatsal bir formdur. Biçim ve titreşim içeren bir ses oluşumunda melodi olarak kabul görmesi için dinleyende duygulara yönelik etkileşim yapması da beklenmektedir. Tarihsel dönem, bölge, kültür, kişisel beğenilere bağımlı olarak ele aldığında müzik teriminin tanımı önemli farklılık gösterebilmektedir.

Özellikle 20. Yüzyıl çağdaş Batı müziğinde ortaya çıkan çok farklı müzik akımları, ortak bir tanımı büyük ölçüde zorlaştırmaktadır. Bunun ötesinde, gittikçe daha fazla insanın erişme olanağı bulduğu farklı kültürlere ait yerel müzikler de bu tanımlama zorluğunu artırmaktadır.

Otto Karolyi, müziğin hem bir sanat hem de bir bilim olduğunu, duygusal olarak algılanışının yanı sıra akıl ile de kavranabileceğini belirtmiştir. Bu özelliği ile bireyin ve toplumun duyuş ve biliş açısından durumunu belirlediği gibi gelişim ve değişimini de sağlayan organik bir yapıdır. Sesin en güzel şekli müzik ile dile gelir. Resim, renklerin birleşmesinden; şiir, kelimelerin kaynaşmasından nasıl oluşuyorsa; müzik de seslerin duygu, düşünce ve heyecanımızı anlatmak üzere belli bir estetik anlayışına göre seçilip işlenmesinden oluşmaktadır.

Yılmaz Öztuna, Büyük Türk Musikisi Ansiklopedisi’nde, musiki maddesinde, müziğin ses üzerinde kurulmuş bir sanat olduğunu belirtir.

Ali Uçan, müziğin ruhu “Duygu, düşünce, izlenim ve tasarımları ve başka gerçeklerin de katkısıyla belli durum, olgu ve olayları, belli bir amaç ve yöntemle, belirli bir güzellik anlayışına göre birleştirerek, biçimlendirilmiş seslerle işleyerek anlatan estetik bir bütündür. Herkesin anlayabildiği ve anlayabileceği yegane dildir. Müzik dil ve ırk fark etmeksizin direkt olarak duygulara hitap eden, etki eden bir sanat dalıdır” diyerek tanımlar.

Müzik, en genel tanımı ile sesin biçim ve anlamlı titreşimler kazanmış halidir.

Müzik; estetik yönünü geliştirmektir. Duygu, düşünce, deneyimleri ifade etmektir. Yaratıcılığı ve yeteneği geliştirmektir. Zihinsel becerileri geliştirmektir. Kısaca müzik her şeydir.

Müzik, sesin ve sessizliğin belirli bir zaman aralığında ifade edildiği sanatsal bir formdur.

Peki sanatçı kimdir?

Sanatkârlık, eskiden doğuştan gelen yetenek olarak kabul edilirdi. Günümüzde, sonradan kendini geliştirerek çok yüksek sanatkârlık seviyesine gelebilen nadide insanların olduğunu görmekteyiz. ‘Her yaratıcı düşünen insan sanatkâr mıdır?’ diye sorulacak olursa bunun cevabı tabii ki ‘hayır’dır. Çünkü her yaratıcı düşünce sanat olmadığı gibi her yaratıcı düşünen de sanatçı değildir.

Müzik Sanatıyla Uğraşanlar;

Yorumcu,
Çalgıcı,
Besteci,
Aranjör olarak düşünülür.

Müzik Sanatında Çeşitli Unsurlar Bulunmaktadır;

Makam, usul bilgisi ve tempo,
Notasyon (deşifre ve dikte),
Ses veya çalgı kalitesi (seste detonasyon, çalgıda yapılış teknikleri),
Prozodi bilgisi (Ses ve çalgının sözlere göre tonlanması),
Diksiyon bilgisi (Ses için, anlaşılır dilde okuma; Çalgı için yay çekme, mızrap vurguları olarak düşünülebilir),
Yorum (Ses ve çalgıda yapılmış eserin sözü veya sadece yalın müzik eserindeki konunun gereğine göre icrası)

Müzik sanatıyla uğraşanlar, müzik sanatında bilinmesi gereken; makam ve usul bilgisi, notasyon, ses veya çalgı kalitesi, prozodi bilgisi, diksiyon bilgisi ve yorumdan ibaret olan bilgilerle yoğrulmuş ve bu bilgilerle donatılmış olmalıdır. Bunlardan birinin eksik olması, sanat yapacak kişinin etkinliğinde menfi sonuçlar ortaya koyacaktır.

Genel olarak değerlendirmelerde, bu unsurların eksik veya fazlalığına göre olmaktadır.

Söz konusu maddelerdeki teorik bilgilerden bazılarının eksik olduğu sanatçılar da vardır.

Ancak yaşadığı ortam itibariyle ve doğuştan gelen yetenekleri sayesinde bu eksiklikler pratik olarak telafi edilmiş görünümündedir. Zamanla bu eksik görülen bilgileri, çalışarak kapatanlar da olmuştur. Bu aşamalarda geçirilen zaman ve mekân da, ayrı bir önem arz eder. Yıllar, sanatçıyı olgunlaştırır ve gerçek bir sanatçı olmasını sağlar.

Gelin Bazı Sanatçılarımızı Tanıyalım;

Fazıl Say; 21.Yüzyılın En Büyük Sanatçılarından

Fazıl Say; 21’inci yüzyılın en büyük sanatçılarından biri.

Dünyanın dört bir yanında konserler veren, sayısız ödül alan piyanistimiz Fazıl Say, akla gelen ilk isim. Konserden konsere koşuyor, tuşlara dokunurken bizlere birçok duyguyu aynı anda hissettiriyor. Le Figaro gazetesinin 21.yüzyılın en büyük sanatçılarından biri olarak gösterdiği Say, gerek icracı, gerek besteci kimliğiyle beş kıtada sayısız ülkeye konuk oldu. Amerika, Avrupa, Asya kıtasında tanınmış orkestralar ve önde gelen şeflerle konserler veriyor. Sanatçının geniş repertuvarı Bach’tan Viyana klasiklerine, romantiklerden kendi bestelerinin de arasında bulunduğu çağdaş eserlere kadar uzanıyor.

Güher&Süher Pekinel Kardeşler; Hayatları Belgesel Yapıldı

Güher Pekinel ve Süher Pekinel, dünyanın en iyi piyano ikililerinden kabul ediliyor.

Türk ikiz piyano sanatçıları Güher ve Süher Pekinel, dünyanın en iyi piyano ikililerinden kabul ediliyorlar. 1991’den bu yana devlet sanatçısı ünvanına sahip olan Pekinel kardeşler, klasik müziğin yanı sıra modern müzik repertuvarındaki eserleri de icra ediyorlar. Pekinel kardeşlerin hayatını konu alan iki önemli belgesel bulunuyor. İlki, Alman ZDF kanalı tanafından yapıldı. ARD-ARTE kanallarının ortak yapımı ‘İkiz Yaşam’ adını taşıyan diğer belgesel ise dünya televizyonlarında zaman zaman tekrarı yayınlanıyor.

Şefika Kutluer; Amerikalılar Ona ‘Sihirli Flüt’ Diyor

New Yorklu müzik eleştirmeninin taktığı ‘sihirli flüt’ lakabıyla tanınan Türk flüt virtüözü Şefika Kutluer, 1998 yılından beri devlet sanatçısı

New Yorklu müzik eleştirmenlerinin taktığı ‘sihirli flüt’ lakabıyla tanınan Türk flüt virtiözü Şefika Kutluer, 1998’den beri devlet sanatçısı. Aynı zamanda UNICEF Türkiye İyi Niyet Elçisi. Beş kıtada konser veren Kutluer, İspanya Kralı ve Kraliçesinin huzurunda ve Japonya’da Prens Mikasa’nın hikayelerinde konser verdi. Dünyada sağladığı popülariteyle müzik organizasyonu ve festivallerin aranan sanatçısı haline gelen Şefika Kutluer’in kompakt diskleri dünya çapında aranan CD’ler arasında yer alıyor ve her zaman çok parlak eleştiriler alıyor.

Kutsi Ergüner; Mevlevi Müziğinin Ustası

Kudsi Ergüner, Osmanlı müziğinin köklerini araştırıyor ve bilgilerini müziğine yansıtıyor

Geleneksel Mevlevi sufi müziğinin ustası ve ney enstrümanının bilinen en iyi icracılarından olan Kutsi Ergüner, Osmanlı müziğinin köklerini araştırıyor ve bilgilerini müziğine yansıtıyor. 1970’li yıllarda Paris’e yerleşen ve 1980’lerin başında Mevlana Enstitüsü’nü kuran Ergüner, kendini klasik sufi düşüncesini öğretmeye adamış bir bilgin aynı zamanda. Kendi albümlerine ek olarak dünyada ünlü pek çok müzisyenle de ortak çalışmalar yapıyor. Bunlardan bazıları; Peter Gabriel, Jean Michel Jarre, Maurice Beiart, Peter Brook, William Orbit, George Aperghis, Didier Lockwood, Alice, Michel Portal

Mercan Dede; Doğu İle Batıyı Birleştiriyor

Dünyaca ünlü Türk neyzen Mercan Dede, sufi müziğini etnik enstrüman ve sanatçılarla zenginleştirip elektronik müzikle harmanlıyor

Dünyaca ünlü Türk neyzen Mercan Dede, sufi müziğini etnik enstrüman ve sanatçılarla zenginleştirip elektronik müzikle harmanlıyor. Yani eski ile yeniyi, Doğu ile Batı’yı birleştiriyor. Kasım 2007’de çıkardığı ‘800’ albümü özellikle Avrupa’da ilgi gördü. Avrupa Dünya Müziği Listesi’nde (World Music Chart Europe) 2008 yılının Nisan ayında birinci sıraya yükseldi. Birlikte çalıştığı dünyada ünlü müzisyenlerden bazıları; Jamaaladeen Tacuma, Peter Murphy, Natacha Atlas, Hugh Marsh, Omar Sosa, Mich Gerber.

Sertap Erener; Eurovision Birinciliği Onda!

Sertab Erener, Nizamettin ve Yücel Erener çiftinin iki çocuğunun küçüğü olarak 4 Aralık 1964’te İstanbul’da dünyaya geldi.

2003’te Letonya’nın başkenti Riga’da yapılan 48. Eurovision Şarkı Yarışması’nda Türkiye adına yarışan Sertap Erener, ‘Every Way That I Can’ adlı parçasıyla 167 puan alarak birinci olmuştu.

Tarkan; Pop Müzikte Türkiye Temsilcisi

Tarkan, 1992’nin son aylarında ilk stüdyo albümü Yine Sensiz’i piyasaya sürdü ve albümdeki “Kıl Oldum” şarkısıyla çıkış yaptı

Dünyada en fazla tanınan Türk pop şarkıcısı Tarkan, ‘Kıl Oldum Abi’ şarkısıyla ünlendi. Dudu şarkısı, Rusya’da 1 Milyon adet satış rakamına ulaştı ve en iyi yabancı şarkı ödülünü aldı. Bugün bile dünyanın dört bir tarafındaki kulüplerde ansızın çalınan ‘Şımarık’ şarkısına rastlayabilirsiniz.

İdil Biret; Dünyanın En Geniş Repertuvarlı Piyanisti

Müziğe olan ilgisi iki yaşında başlayan İdil Biret, dört yaşında Bach’ın prelüdlerini çalmaya başladı.

Türk piyano sanatçısı İdil Biret, Paris Ulusal Konservatuvarı’nı birincilikle bitirdiğinde 15 yaşındaydı, 16 yaşından itibaren çeşitli dünya sahnelerinde yer aldı. Dünya çapına şeflerle çaldı, birçok festivale katıldı. Albümleri pek çok eleştirmenin hayranlığını kazandı ve sanatçının, ‘çağımızın en önde gelen piyano üstadlarından biri’ olarak nitelenmesine yol açtı. Dünyanın en geniş repertuvarlı piyanisti ünvanını taşıyan İdil Biret’in hayatı Fransız bir yazar tarafından kitaplaştırıldı. 2007’de ‘Dünya Sahnelerinde Bir Türk Piyanisti: İdil Biret’ adıyla Türkçeye çevrildi.

Evet yazıma burada son verirken;

Müzik üzerine müziğin ruhu, müziğin tanımını, tarifini yaptık, sanatın sanatçının tarifini yaptık ve dünyaca ünlü sanatçılarımızdan bahsettik. İlerleyen yazımda yine duygu ve düşüncelerimize hitap eden sanatçılarımızı tanımaya devam edeceğiz. Uzun ince bir yoldan çıkıp ‘gönlüm hep seni arıyor, neredesin sen’ diyeceğiz. Ege’nin zeybeği, Anadolu’nun bozlağı, Güneydoğu’nun barak havası, Karadeniz’in horonuna kadar uzanacağız.

Sağlıcakla kalın, müziksiz kalmayın…

 Gücem AĞMAZ.

41 Yorum

41 Yorum

 1. Beyza

  27 Mayıs 2021 yanında 06:43

  Makaleyi okurken müziğin ruhumda yankılanışını duydum. Ve arkası yarın tadında müzik türlerinin incelenişine ışık yakan yazıları bekliyor olacağım. Yazarın kalemine sağlık.

 2. Ersan

  27 Mayıs 2021 yanında 09:04

  Değerli müzisyenin akademik bilgilerinden yararlanma fırsatı bulduğumuz güzel bir makale. Devamını bekliyoruz yazılarının. Tebrikler!

 3. Hatice

  27 Mayıs 2021 yanında 09:08

  Sayın Gücem Ağmaz’ın bilgi birikimini bizlerle paylaştığı bu yazının, müziğe bakış açımızı genişleteceğini düşünüyorum. Özellikle amatörce müzikle ilgilenen insanların, bu alanın kültürel birikimine de sahip olması için okunması gerekli.

 4. Murat Öztürk

  27 Mayıs 2021 yanında 09:38

  Gerçekten akıcı ve güzel bir yazı olmuş müzik adına. Keyifle okudum… devamını bekliyoruz Gücem bey 🙂

 5. Buse ÖZDEMİR

  27 Mayıs 2021 yanında 11:22

  Harika bir yazı keyifle okudum. Teşekkürler Gücem Bey..

 6. Evrim içöz

  27 Mayıs 2021 yanında 11:52

  Çok keyifli bir yazı olmuş.

 7. Elif VARDAĞLI

  27 Mayıs 2021 yanında 12:00

  Ancak bu kadar akıcı ve sade anlatılabilirdi hocam tebrikler 🙏

 8. Aysun Kıvanç

  27 Mayıs 2021 yanında 12:16

  Gücem Bey öncelikle merhaba. Eşsiz bilgi birikiminizi de katarak paylaştığınız bu yazıyı büyük bir keyifle okudum. Çok güzel akıcı bir dille yazılan bir makale yazısı olmus. Böyle güzel bir yazının devamını büyük bir heyecanla bekliyor olacağım. Yazılarınızın devamını bekliyor ve sizi gönülden tebrik ediyorum…

 9. şevket

  27 Mayıs 2021 yanında 12:16

  harika bir çalışma takipçisi olacağız..tebrikler

 10. Yavuz Şimşek

  27 Mayıs 2021 yanında 14:29

  Çok açıklayıcı ve bilgilendirici bir yazı olmuş. Emeğiniz ve çalışmanız için teşekkürler. Yazılarınızın devamını bekliyoruz.

 11. Emine Aydın

  27 Mayıs 2021 yanında 22:03

  Sıkılmadan okunabilen çok güzel bir anlatım. Tebrik ediyor ve yazının devamını merakla bekliyorum.

 12. Betül Yıldırır

  27 Mayıs 2021 yanında 23:35

  İnanılmaz bir yorum olmuş !!! Gücem hocam çok güzel değinmişsiniz . Sıkılmadan okudum !!! Ağzınıza sağlık

 13. Pamir Gerçeker

  27 Mayıs 2021 yanında 23:36

  Müziğin bilinmeyen gizemli doğasına bizi konuk ettiğiniz için teşekkür ederiz.

 14. Goncagül

  27 Mayıs 2021 yanında 23:39

  Kaleminize yureğinize sağlık hocam🙏 Ne kadar guzel yazmişsıniz ve ne kadar da doğru “Müzik insana gerek duyan bir olgu değildir. Doğa bizzat müzisyendir. “

 15. Çağla Çakır

  28 Mayıs 2021 yanında 00:24

  Gücüm Bey müzik adına okuduğum son zamanlarda enseyi aldığım makaleyi kaleminize sağlık bu bilgi birikimlerini bizlerle paylaşmaya devam ederseniz seviniriz

 16. Hande KAYA

  28 Mayıs 2021 yanında 10:28

  Tebrikler.. Yalın, akıcı, bilgilendirici bir yazı.. Keyifle okudum. Başarılarınız daim olsun, yeni yazınızı merakla bekliyor olacağım..

 17. Handan Aydın

  28 Mayıs 2021 yanında 21:26

  Tebrikler farklı bir bakış açısı oldu bizler için yeni yazıları bekliyoruz..

 18. Aybars

  28 Mayıs 2021 yanında 21:33

  Çok güzel bir yazı olmuş müziği anlam katan bir yazıydı müziğe ilham katıyor elinize sağlık gücem bey yazılarınızın devamını heyecanla bekliyorum

 19. Aybars

  28 Mayıs 2021 yanında 21:35

  Süperr başarınızın devamınını bekliyorum

 20. Duygu Türkmen

  28 Mayıs 2021 yanında 21:39

  Müziğin ruhunu , sanatı ve sanatçıyı en güzel şekilde kaleme almışsınız . Sizi tebrik ediyorum ve devamını sabırsızlıkla bekliyorum 🙏🏼

 21. Yeşim Mert

  28 Mayıs 2021 yanında 21:52

  Çok keyifli bir makaleydi devamını bekler başarılar dilerim

 22. Murat firat

  28 Mayıs 2021 yanında 21:52

  Kürsülerde hayran kaldigimiz Türkçenizi, müziği yorumlarken de hayranlikla takip edecegiz.

 23. Seher KULEİN

  28 Mayıs 2021 yanında 21:52

  Sanat ve müzik ancak bu kadar güzel anlatılırdı. Tebrik ediyorum. Mükemmel bir makale, zevkle okudum ve çok şey öğrendim. Umarım devamı gelir. Dört gözle bekliyorum. Başarılarınızın devamını diliyorum.

 24. Recai Oruc

  28 Mayıs 2021 yanında 21:53

  Tebrik ediyorum. Güzel bir yazı olmuş. Başarılarının devamıni dilerim

 25. Nurdan

  28 Mayıs 2021 yanında 21:54

  Tebrikler..Müzik ile ilgili hem bilgilendirici hem de çok keyifli bir yazı..Devamı gelirse keyifle takip edeceğim 🙂

 26. Mehmet Çömez

  28 Mayıs 2021 yanında 21:56

  Kaleminize sağlık. Son derece akıcı ve doyurucu bir yazı olmuş.

 27. Eyşan

  28 Mayıs 2021 yanında 22:04

  Çok bilgilendirici bir yazı olmuş kaleminize sağlık diğer yazılarınızı da heyecanla bekliyor olacağım

 28. Adnan Candan

  28 Mayıs 2021 yanında 22:07

  Müzik dil ve ırk fark etmeksizin direkt olarak duygulara hitap eden, etki eden bir sanat dalıdır”
  Makalenizde kaleminizde tıpkı müzik icrası gibi ruhumuza dokundu, bir solukta okudum. Teşekkür ediyor ve devamını bekliyor olacağım. TEBRİKLER..

 29. zeynep

  28 Mayıs 2021 yanında 22:11

  Emeğinize ve kaleminize sağlik.Hepimizin bilmesi gerekenleri satirlara doktuğünüz ve bizleri aydinlattiginiz,müzigi bilgileriniz işiğinda bizimle paylastiginiz icin tesekkur ederiz.Yolunuz müzikle dolsun..

 30. İlker Alan

  28 Mayıs 2021 yanında 22:15

  Bilimin işlevlerinden biride terimleştirmektir. Böylece hayatı, yaşadıklarımızı ve çevremizde olan şeylerin neden ve nasıl olduğunu anlar, isimlendirir ve gelecek kuşaklara bilgi halinde taşırız. Müziğin anlamı, neden bu kadar özel olduğu ve sadece icra edenlerin bile üzerinden bakıldığında aslında ne kadar büyük bir çeşitliliğe açıldığını anlatan çok güzel bir bilgi kaydı olmuş bu yazı. Umarım çok kişi okur ve geleceğe taşınır içeriğinin anlamlı özü.

 31. Cenk Torun

  28 Mayıs 2021 yanında 22:26

  Kaleminize sağlık hocam tebrikler 👏

 32. ONUR AKDİN

  28 Mayıs 2021 yanında 22:30

  Yılların verdiği tecrübe ve birikimle yazılan bu yazı için değerli büyüğüm ve öğretmenim olan Gücem Ağmaz hocama teşekkür ederim böyle güzel bir yazıda daha görüşmek üzere 🙏

 33. Adnan ÖZDEMİR

  28 Mayıs 2021 yanında 22:39

  Muhteşem bir yazı olmuş. Değerli Hocam tebrikler..

 34. Bahattin Erdem

  28 Mayıs 2021 yanında 22:44

  Gücem hocam uzun ama keyifle okunan bir yazı olmuş, kalemine sağlık…

 35. Saadet

  29 Mayıs 2021 yanında 06:56

  Tebrik ederim hocam. Okuyanlarda farkındalık yaratacak mükemmel bir yazı olmuş.Büyük bir zevkle okudum.Üzerinde durduğunuz herkesin bilmesi gereken çeşitli değerler, bilgi birikiminiz ve üslubunuzla harika bir şekil almış. Sonraki yazılarınızı merakla bekliyorum. Başarılarınızın devamını dilerim.

 36. Özlem Kılınçer

  29 Mayıs 2021 yanında 09:43

  Özellikle müzik alanında genel kültür düzeyinde bilgi verilen güzel, yalın ve akılda kalıcı bir anlatım olmuş emeğinize sağlık.

 37. Nurcan Sakarya

  29 Mayıs 2021 yanında 12:21

  Sevgili Gücem!
  Müzikal yeteneğini böylesi bir platformda taçlandırman gurur verici. Başarıların daim olsun☺️

 38. SedatSrck

  29 Mayıs 2021 yanında 15:23

  Sevgili Meslektaşım, özellikle müzik alanında okuyan lise ve okumayı düşünen ilköğretim ikinci kademe öğrencilerimizin faydalanmasına dönük oldukça önemli bir açığı kapatma adına alkışlanacak ve desteklenecek bir çalışmaya imza attığın için tebrik ediyorum.
  İzniniz olursa, önceden planlayıp uygulamaya koyduğumuz okulumuz sayfalarında halka açık paylaştığımız müzik alanı ile ilgili kısa bilgi notlarımızda bilgi hazinenizden alıntılar yapıp kaynak gösterebilir miyiz? Sevgiyle iyi çalışmalar..

 39. Güney Kurtuluş

  31 Mayıs 2021 yanında 01:35

  Sıkılmadan okuduğum akıcı ve keyifli bir yazı olmuş. Müziğin ruhu ve sanatçıları çok güzel kaleme almışsınız. Tebrik ederim. Yeni yazılarınızı okumak dileğiyle. Başarılar.

 40. BERATİYE

  31 Mayıs 2021 yanında 10:31

  Kaleminize saglik hocam,harika bir yazi olmus, basarilarinizin devamini dilerim..

 41. Tunay Irmak

  31 Mayıs 2021 yanında 12:35

  Oldukça keyifli ve bilgilendirici ve akıcı bir yazı, tebrikler , emeğinize sağlık hocam .

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gücem AĞMAZ

Kültür - Sanat

Müfit Can Saçıntı sahne fotoğraflarını sergiledi

Yönetmen ve oyuncu Müfit Can Saçıntı, sahne performanslarından oluşan “İtirazım Var” isimli fotoğraf sergisini Atakum Belediyesi desteğiyle Hasan Ali Yücel Gençlik, Bilim ve Sanat Merkezi’nde sanatseverlerle buluşturdu.

Samsunlu fotoğraf sanatçıları Hasan Aktürk ile Alihan Aktürk’ün, sevilen yönetmen, oyuncu ve senarist Müfit Can Saçıntı’nın sahne fotoğraflarının yer aldığı “İtiraz Ediyorum” isimli fotoğraf sergisi sanatseverlerle buluştu.

50 siyah beyaz fotoğraf tekniğiyle çekilmiş fotoğrafın yer aldığı serginin açılışına Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci başta olmak üzere çok sayıda fotoğrafsever katıldı. Sergi, 18 Ekim 2022 tarihine kadar misafirlerini ağırlayacak.

Sanat bu merkezde 

Hasan Ali Yücel Gençlik, Bilim ve Sanat Merkezi’nde sürekli sergilerin olduğunu merkezin aktif olarak çalıştığını söyleyen Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, “Burası, içerisinde bulunan kütüphanesiyle, eğitim salonlarıyla, toplantı salonuyla ciddi bir açığı kapattı. Böyle bir ihtiyaç vardı ve şimdi Atakum’a yetmiyor.

Bu sergiyi izledim. Zor bir fotoğraf çekim tekniği. Farklı ve önemli bir sergi. Hem fotoğrafa konu bir sanatçı olunca hem de çekenler sanatçı olunca sergiye de güzel bir ilgi var. Bunun gibi değerli sergiler ve birçok sanat aktivitesi için herkesi Hasan Ali Yücel Gençlik, Bilim ve Sanat Merkezi’ne davet ediyorum” dedi.

Müfit Can Saçıntı

Müfit Can Saçıntı : Şaka yapıyorlar sandım

Sergi nedeniyle çok şaşkın olduğunu belirten Müfit Can Saçıntı ise, “Böyle bir sergi açacağız dediklerinde inanmadım. Herhalde şaka yapıyorlar dedim. Doğru mu diye görmeye geldim. Tek kişilik gösteriden nasıl bir sergi olabilir ki dedim ama birbirinden güzel duygular yakalamışlar.

Tek kişilik gösterinin fotoğraf sergisinin açıldığını dünyada görmedik, duymadık. Hatta herhangi bir tiyatro oyununun da sergisi olduğunu duymadık. O yüzden gururlu ve şaşkınım. Buradaki ilgiye de şaşırdım. Şu an bütün salon dolmuş durumda. Samsun sanatsever bir şehir.

Artık çeyrek Samsunlu sayılırım, sık sık geliyorum. Buradan belediyeye sesleniyorum, altın anahtar istiyorum. Hasan Ali Yücel Gençlik, Bilim ve Sanat Merkezi’ni gezdim. Gençlere çok güzel bir çalışma ortamı hazırlamışlar. İnsan yeniden öğrenci olmak istiyor.

Tabii her yerde öğrencilerin durumu bu kadar parlak değil ama bu güzel bir destek olmuş” ifadelerini kullandı.

Müfit Can Saçıntı

Türkiye’de tek

Sahne fotoğrafçılığının zorluklarından bahseden Hasan Aktürk, “Bu sergi Türkiye’de tek, dünyada da tek olduğunu düşünüyoruz. İçerisinde 50 siyah beyaz fotoğraf var. Fotoğrafların yerleşiminin de bir hikayesi var.

Oyunu izleyenler fotoğrafları hemen tanıyacaktır. Fotoğraf zaten farklı bakış açısıdır, bu açıyı yansıttığıma inanıyorum. Sergimiz beş gün daha açık olacak bütün sanatseverleri bekliyoruz” sözlerini kaydetti.

Müfit Can Saçıntı

Atakum Belediyesi’ne teşekkür

Müfit Can Saçıntı’nın iki oyununda fotoğraf çekimi yaptıklarını anlatan Alihan Aktürk ise, “Fotoğraflar o kadar güzel oldu ki, Müfit Can hocamız bir fotoğrafı kendi afişlerinde kullanmaya başladı. Bu benim için büyük bir onurdu.

Babamın fikriyle sahne fotoğrafçılığının zorluğunu da anlatmak için bu sergiyi açtık. Atakum Belediyesi’ne de ev sahipliği için çok teşekkür ederiz” diye konuştu.

 

Okumaya devam et

Kültür - Sanat

BKM’den kara komik bir film geliyor!

BKM’den kara komik film.

Oyuncu kadrosunda, Çağlar Çorumlu, Boran Kuzum, Şükran Ovalı, Serkan Keskin, Aslıhan Gürbüz, Gürhan Altundaş ve Hasibe Eren’in yer aldığı, yönetmen koltuğunda Canbert Yerguz’un oturduğu Hazine, yıldız oyuncu kadrosu ve mizahın sınırlarını genişleten kara komik türündeki hikayesi ile 4 Kasım’da sinemalarda.

Hazine

Senaryosu Canbert Yerguz ve Burak Yerlikaya tarafından kaleme alınan ve çekimleri geçtiğimiz yıl Nevşehir’de gerçekleşen filmde;

kara komik

Kara komik

Annesini defnetmek için yıllar sonra doğup büyüdüğü kasabasına dönen devlet memuru Mesut (Çağlar Çorumlu), annesine karşı son görevini yerine getirmek ve bir an önce İstanbul’a dönerek yarım bıraktığı gönül meselesini tamamlamak ister.

kara komik

Ama işler umduğu gibi gitmez. Mesut’un memleketinde planladığından daha fazla kalması gerekecektir. Bu esnada kardeşi Musa (Boran Kuzum) yüzünden katıldığı bir define kazısı sırasında yaşanan olayların tam ortasında kalan Mesut’un içine düştüğü talihsizlikler zinciribir maceraya dönüşür.

Okumaya devam et

Kültür - Sanat

Antika parçalar Z kuşağının radarında

Selim Kara

Antika parçalar özellikle Z kuşağının ilgi alanına girdi.

Antika parçalar, özellikle pandemi ile birlikte online pazar yerlerinde büyüyor. Statista’nın verileri dünya çapındaki sanat ve antika pazarının toplam çevrimiçi satışlarının 2021’i 13.3 milyar dolarla kapattı.

Antika ve koleksiyon tutkunlarının yüzde 53’ü, çevrimiçi sanat piyasasının koleksiyon ürünlerini satın alma konusunda güvenlerini artırdığını belirtiyor.

Statista tarafından yayımlanan verilere göre, 2019’da dünya çapında 6 milyar dolarlık bir büyüklüğe sahip olan online satışlar, 2020’de 12.4 milyara ulaştı.

2021’i 13.3 milyar dolarla kapattı. Antika ve sanat ürünleri, geleneksel satış ve pazarlama kanallarını terk edip sosyal medya platformlarına ve online pazar yerlerine kaydı.

Gün geçtikçe de trend haline geliyor ve genç nüfustan da büyük bir alıcı kitlesine ulaşıyor. 34 yaşın altındaki gençlerin yüzde 74’ü sanat ve koleksiyon ürünlerine yöneldi. Sanat severlerin yüzde 53’ü de çevrimiçi sanat piyasasının güvenlerini artırdığını belirtiyor.

HepsiAntika.com Kurucusu Selim Kara, teknolojinin gelişmesiyle birlikte antika ve sanat eserleri satışlarının da online pazar yerlerine kaydığını belirtti.

Kara, konuyu şu sözlerle değerlendirdi:

“Pandeminin büyüttüğü e-ticaret dünyası, antika ve sanat eserlerine de uzandı. Ancak online platformlara güvensizlikleri nedeniyle geleneksel satış yöntemlerinden ayrılamayan satıcı ve alıcılar, bu yükselişi avantaja çevirmede zorluk yaşadı.

HepsiAntika.com olarak biz de 81 ilimizdeki antika, retro ve koleksiyon ürünleriyle ilgilenen satıcı ve alıcıları güvenli koşullarla bir araya getirmeyi hedeflediğimiz online pazaryerimizi oluşturduk. Bu sayede hem satıcıların ürünlerini güvenli bir şekilde satmasını hem de antika meraklılarının bu ürünlere güvenli bir şekilde ulaşmasını sağlıyoruz.”

antika

Z kuşağının radarında antika parçalar var

Selim Kara, dijitalleşmenin yaygınlaşmasıyla birlikte antika ve koleksiyon parçalarının alıcı kitlesinin hem çeşitlilik kazandığını hem de büyüdüğünü söyledi. Selim Kara, “Online satış yerleri ve sosyal medya, influencer marketing gibi yeni pazarlama yöntemlerinin oluşmasına kapı araladı. Tüketicilerin ilgi alanlarının da değişmesine yol açıyor.

Bunlardan en çok pay alan sektörlerin başında da antika ve koleksiyon pazarı geliyor. Geçmiş yıllarda çoğunlukla yetişkin bireyler tarafından ilgi duyulan antika eşyalar, artık genç neslin de radarında.

Çünkü herbiri artık birer sanat eserine dönüşen bu parçaların online platformlar üzerinden satışa sunularak trend haline gelmesi, bu ürünlerin genç tüketiciler karşısındaki görünürlüğünü artırarak ilgi çekici objelere dönüşmesini sağlıyor. Bu sayede sanatseverler daha çok değerli eşyaya ulaşabilirken, antikacılar da online pazaryerleri aracılığıyla satışlarını artırıyor” ifadelerini kullandı.

antika

Antika ve koleksiyon parçaları artık online pazaryerlerinde

Online pazaryerlerini kullanıcı deneyimini esas alarak oluşturduklarının altını çizen HepsiAntika.com Kurucusu Selim Kara, iş modellerini şu sözlerle paylaştı:

“Online alışveriş sitemiz üzerinden sunduğumuz hizmetlerle insanların bu ürünlere daha kolay ulaşmalarını sağlanıyor. Satıcıların da e-ticaret dünyasına dair önyargılarını kırıyoruz.

Antika sanat eserlerinden objelere, ev dekorasyon ve tekstil eşyalarından koleksiyon ürünlerine kadar birçok kategorinin yer aldığı pazar yerimizde satıcı ve alıcılarımıza 7/24 hizmet veriyoruz. Son teknolojiyi kullanarak sıfır risk modeliyle inşa ettiğimiz platformumuzda halı, daktilo, tablo ve biblo gibi ürünlerin de en uygun fiyata satışının yapılmasına olanak tanıyoruz.

Kusursuz müşteri memnuniyeti ilkesiyle çıktığımız yolda satıcıların kolay yoldan mağaza açmasına yardımcı oluyoruz. Alıcıların da üyelik işlemlerini en pratik şekilde tamamlamasını sağlayarak arzu ettikleri ürünlere güvenli online ödeme yöntemleriyle ulaşmalarının önünü açıyoruz.”

Online antika alışverişlerinde güvenli teslimat devri

Kara, platformlarında işlem yapmak isteyen kullanıcıların birkaç adımdan oluşan prosedürü tamamlamaları gerektiğini belirtti. Selim Kara, “Koleksiyon parçalarını online pazaryerimizde satışa sunmak isteyen kişilerin, öncelikle sitemizdeki mağaza oluştur başlığını seçerek formu doldurmaları ve ardından giriş işlemlerini yapmaları gerekiyor.

Satıcılar, daha sonra ürünlerini kategorilere ayırarak müşteri kitlesiyle iletişime geçebilir. Alıcılar da üyelik hesaplarıyla birlikte dilediği ürünleri sepetlerine ekleyebiliyor. Elde ettikleri kuponlarla ürünleri indirimli şekilde satın alabiliyor.

Bu süreçte merak edilen tüm soruları da çok kanallı iletişim modelimizle yarattığımız ağlar üzerinden yanıtlayoruz. Sürecin başarıyla tamamlanmasını sağlıyoruz” dedi.

Okumaya devam et

Editör Seçimi

  Copyright © 2021 | Tüm hakları saklıdır. İnternet sitesinde yer alan görsel ve metinlerin izinsiz kopyalanması yasaktır.