Müziğin Ruhu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Müziğin Ruhu

Müzik:  kulağa, duygulara işleyen iletişim araçlarından en etkilisi. Do, re, mi ,belki de kalplere giden en güzel yollardan birisi..

Bu güzel duyguları müzik aracılığıyla anlatmaya çalışırken, kültürümüzü, geleneklerimizi örfümüzü, adetlerimizi, bağlamamızı, davulumuzu, zurnamızı bu satırlarda sizlerle buluşturacağız.

Yine dünya müziğini, müzik akımlarını, tarihini, sanatçılarını sizlere anlatacağız. Samsun’daki sanat faaliyetlerini, korolarımızı, orkestralarımızı ve müziğe dair birçok gelişmeyi bu satırlarda size aktaracağız.

Sizlerden gelen sizlerin katılacağı konuğun müzik olduğu sohbetlere yer vereceğiz.

Sosyal medya platformları vasıtasıyla canlı konserler sizi bekliyor olacak.

Bu güzel duygularla sizlere merhaba demek istiyorum.

Müzik, dünyadaki her insanın sevdiği ender şeylerden biridir ve insanlık var olduğundan beri vardır.

Gelin müziğin tarifini yapalım;

Müziğin ruhu; dünyadaki her insanın sevdiği ender şeylerden biridir ve insanlık var olduğundan beri vardır. İnsanlığın doğuşuyla müziğin doğuşu – daha doğrusu insanın müziği keşfetmesi- arasında çok kısa bir zaman farkı vardır. Çünkü insanlık ilk ihtiyaçlarının önemli bir kısmını müzik ile karşılama yoluna gitmiştir. Buna en güzel örnek iletişimdir.

İnsan vahşi doğada hayatta kalabilmek için birilerine ihtiyaç duyar. İlk çağlarda ne kadar gelişmemiş olsa da insanlar klanlar kurarak yaşamlarını sürdürmüşlerdir. Dilin karmaşık yapısı iletişim için ilk yolun müzik olmasını kaçınılmaz kılmıştır.

Bu bazen doğadaki sesleri taklit ederek, bazen kemik ya da taşlarla bir yere vurarak olmuştur. Fakat ne kadar ilkel olursa olsun bu müziğin doğuşudur. Daha doğrusu insanlığın müziği keşfidir. Müzik insana gerek duyan bir olgu değildir. Doğa bizzat müzisyendir. Dalgaların sesi, yaprakların, rüzgarın, yağmurun sesi müzik değil de nedir? Ya da kim bir kuşun çıkardığı seslerin müzik olmadığını iddia edebilir?

Müzik, en genel tanımıyla sesin biçim ve anlamlı titreşimler kazanmış halidir. Başka bir deyişle müzik, sesin ve sessizliğin belirli bir zaman aralığında ifade edildiği sanatsal bir formdur. Biçim ve titreşim içeren bir ses oluşumunda melodi olarak kabul görmesi için dinleyende duygulara yönelik etkileşim yapması da beklenmektedir. Tarihsel dönem, bölge, kültür, kişisel beğenilere bağımlı olarak ele aldığında müzik teriminin tanımı önemli farklılık gösterebilmektedir.

Özellikle 20. Yüzyıl çağdaş Batı müziğinde ortaya çıkan çok farklı müzik akımları, ortak bir tanımı büyük ölçüde zorlaştırmaktadır. Bunun ötesinde, gittikçe daha fazla insanın erişme olanağı bulduğu farklı kültürlere ait yerel müzikler de bu tanımlama zorluğunu artırmaktadır.

Otto Karolyi, müziğin hem bir sanat hem de bir bilim olduğunu, duygusal olarak algılanışının yanı sıra akıl ile de kavranabileceğini belirtmiştir. Bu özelliği ile bireyin ve toplumun duyuş ve biliş açısından durumunu belirlediği gibi gelişim ve değişimini de sağlayan organik bir yapıdır. Sesin en güzel şekli müzik ile dile gelir. Resim, renklerin birleşmesinden; şiir, kelimelerin kaynaşmasından nasıl oluşuyorsa; müzik de seslerin duygu, düşünce ve heyecanımızı anlatmak üzere belli bir estetik anlayışına göre seçilip işlenmesinden oluşmaktadır.

Yılmaz Öztuna, Büyük Türk Musikisi Ansiklopedisi’nde, musiki maddesinde, müziğin ses üzerinde kurulmuş bir sanat olduğunu belirtir.

Ali Uçan, müziğin ruhu “Duygu, düşünce, izlenim ve tasarımları ve başka gerçeklerin de katkısıyla belli durum, olgu ve olayları, belli bir amaç ve yöntemle, belirli bir güzellik anlayışına göre birleştirerek, biçimlendirilmiş seslerle işleyerek anlatan estetik bir bütündür. Herkesin anlayabildiği ve anlayabileceği yegane dildir. Müzik dil ve ırk fark etmeksizin direkt olarak duygulara hitap eden, etki eden bir sanat dalıdır” diyerek tanımlar.

Müzik, en genel tanımı ile sesin biçim ve anlamlı titreşimler kazanmış halidir.

Müzik; estetik yönünü geliştirmektir. Duygu, düşünce, deneyimleri ifade etmektir. Yaratıcılığı ve yeteneği geliştirmektir. Zihinsel becerileri geliştirmektir. Kısaca müzik her şeydir.

Müzik, sesin ve sessizliğin belirli bir zaman aralığında ifade edildiği sanatsal bir formdur.

Peki sanatçı kimdir?

Sanatkârlık, eskiden doğuştan gelen yetenek olarak kabul edilirdi. Günümüzde, sonradan kendini geliştirerek çok yüksek sanatkârlık seviyesine gelebilen nadide insanların olduğunu görmekteyiz. ‘Her yaratıcı düşünen insan sanatkâr mıdır?’ diye sorulacak olursa bunun cevabı tabii ki ‘hayır’dır. Çünkü her yaratıcı düşünce sanat olmadığı gibi her yaratıcı düşünen de sanatçı değildir.

Müzik Sanatıyla Uğraşanlar;

Yorumcu,
Çalgıcı,
Besteci,
Aranjör olarak düşünülür.

Müzik Sanatında Çeşitli Unsurlar Bulunmaktadır;

Makam, usul bilgisi ve tempo,
Notasyon (deşifre ve dikte),
Ses veya çalgı kalitesi (seste detonasyon, çalgıda yapılış teknikleri),
Prozodi bilgisi (Ses ve çalgının sözlere göre tonlanması),
Diksiyon bilgisi (Ses için, anlaşılır dilde okuma; Çalgı için yay çekme, mızrap vurguları olarak düşünülebilir),
Yorum (Ses ve çalgıda yapılmış eserin sözü veya sadece yalın müzik eserindeki konunun gereğine göre icrası)

Müzik sanatıyla uğraşanlar, müzik sanatında bilinmesi gereken; makam ve usul bilgisi, notasyon, ses veya çalgı kalitesi, prozodi bilgisi, diksiyon bilgisi ve yorumdan ibaret olan bilgilerle yoğrulmuş ve bu bilgilerle donatılmış olmalıdır. Bunlardan birinin eksik olması, sanat yapacak kişinin etkinliğinde menfi sonuçlar ortaya koyacaktır.

Genel olarak değerlendirmelerde, bu unsurların eksik veya fazlalığına göre olmaktadır.

Söz konusu maddelerdeki teorik bilgilerden bazılarının eksik olduğu sanatçılar da vardır.

Ancak yaşadığı ortam itibariyle ve doğuştan gelen yetenekleri sayesinde bu eksiklikler pratik olarak telafi edilmiş görünümündedir. Zamanla bu eksik görülen bilgileri, çalışarak kapatanlar da olmuştur. Bu aşamalarda geçirilen zaman ve mekân da, ayrı bir önem arz eder. Yıllar, sanatçıyı olgunlaştırır ve gerçek bir sanatçı olmasını sağlar.

Gelin Bazı Sanatçılarımızı Tanıyalım;

Fazıl Say; 21.Yüzyılın En Büyük Sanatçılarından

Fazıl Say; 21’inci yüzyılın en büyük sanatçılarından biri.

Dünyanın dört bir yanında konserler veren, sayısız ödül alan piyanistimiz Fazıl Say, akla gelen ilk isim. Konserden konsere koşuyor, tuşlara dokunurken bizlere birçok duyguyu aynı anda hissettiriyor. Le Figaro gazetesinin 21.yüzyılın en büyük sanatçılarından biri olarak gösterdiği Say, gerek icracı, gerek besteci kimliğiyle beş kıtada sayısız ülkeye konuk oldu. Amerika, Avrupa, Asya kıtasında tanınmış orkestralar ve önde gelen şeflerle konserler veriyor. Sanatçının geniş repertuvarı Bach’tan Viyana klasiklerine, romantiklerden kendi bestelerinin de arasında bulunduğu çağdaş eserlere kadar uzanıyor.

Güher&Süher Pekinel Kardeşler; Hayatları Belgesel Yapıldı

Güher Pekinel ve Süher Pekinel, dünyanın en iyi piyano ikililerinden kabul ediliyor.

Türk ikiz piyano sanatçıları Güher ve Süher Pekinel, dünyanın en iyi piyano ikililerinden kabul ediliyorlar. 1991’den bu yana devlet sanatçısı ünvanına sahip olan Pekinel kardeşler, klasik müziğin yanı sıra modern müzik repertuvarındaki eserleri de icra ediyorlar. Pekinel kardeşlerin hayatını konu alan iki önemli belgesel bulunuyor. İlki, Alman ZDF kanalı tanafından yapıldı. ARD-ARTE kanallarının ortak yapımı ‘İkiz Yaşam’ adını taşıyan diğer belgesel ise dünya televizyonlarında zaman zaman tekrarı yayınlanıyor.

Şefika Kutluer; Amerikalılar Ona ‘Sihirli Flüt’ Diyor

New Yorklu müzik eleştirmeninin taktığı ‘sihirli flüt’ lakabıyla tanınan Türk flüt virtüözü Şefika Kutluer, 1998 yılından beri devlet sanatçısı

New Yorklu müzik eleştirmenlerinin taktığı ‘sihirli flüt’ lakabıyla tanınan Türk flüt virtiözü Şefika Kutluer, 1998’den beri devlet sanatçısı. Aynı zamanda UNICEF Türkiye İyi Niyet Elçisi. Beş kıtada konser veren Kutluer, İspanya Kralı ve Kraliçesinin huzurunda ve Japonya’da Prens Mikasa’nın hikayelerinde konser verdi. Dünyada sağladığı popülariteyle müzik organizasyonu ve festivallerin aranan sanatçısı haline gelen Şefika Kutluer’in kompakt diskleri dünya çapında aranan CD’ler arasında yer alıyor ve her zaman çok parlak eleştiriler alıyor.

Kutsi Ergüner; Mevlevi Müziğinin Ustası

Kudsi Ergüner, Osmanlı müziğinin köklerini araştırıyor ve bilgilerini müziğine yansıtıyor

Geleneksel Mevlevi sufi müziğinin ustası ve ney enstrümanının bilinen en iyi icracılarından olan Kutsi Ergüner, Osmanlı müziğinin köklerini araştırıyor ve bilgilerini müziğine yansıtıyor. 1970’li yıllarda Paris’e yerleşen ve 1980’lerin başında Mevlana Enstitüsü’nü kuran Ergüner, kendini klasik sufi düşüncesini öğretmeye adamış bir bilgin aynı zamanda. Kendi albümlerine ek olarak dünyada ünlü pek çok müzisyenle de ortak çalışmalar yapıyor. Bunlardan bazıları; Peter Gabriel, Jean Michel Jarre, Maurice Beiart, Peter Brook, William Orbit, George Aperghis, Didier Lockwood, Alice, Michel Portal

Mercan Dede; Doğu İle Batıyı Birleştiriyor

Dünyaca ünlü Türk neyzen Mercan Dede, sufi müziğini etnik enstrüman ve sanatçılarla zenginleştirip elektronik müzikle harmanlıyor

Dünyaca ünlü Türk neyzen Mercan Dede, sufi müziğini etnik enstrüman ve sanatçılarla zenginleştirip elektronik müzikle harmanlıyor. Yani eski ile yeniyi, Doğu ile Batı’yı birleştiriyor. Kasım 2007’de çıkardığı ‘800’ albümü özellikle Avrupa’da ilgi gördü. Avrupa Dünya Müziği Listesi’nde (World Music Chart Europe) 2008 yılının Nisan ayında birinci sıraya yükseldi. Birlikte çalıştığı dünyada ünlü müzisyenlerden bazıları; Jamaaladeen Tacuma, Peter Murphy, Natacha Atlas, Hugh Marsh, Omar Sosa, Mich Gerber.

Sertap Erener; Eurovision Birinciliği Onda!

Sertab Erener, Nizamettin ve Yücel Erener çiftinin iki çocuğunun küçüğü olarak 4 Aralık 1964’te İstanbul’da dünyaya geldi.

2003’te Letonya’nın başkenti Riga’da yapılan 48. Eurovision Şarkı Yarışması’nda Türkiye adına yarışan Sertap Erener, ‘Every Way That I Can’ adlı parçasıyla 167 puan alarak birinci olmuştu.

Tarkan; Pop Müzikte Türkiye Temsilcisi

Tarkan, 1992’nin son aylarında ilk stüdyo albümü Yine Sensiz’i piyasaya sürdü ve albümdeki “Kıl Oldum” şarkısıyla çıkış yaptı

Dünyada en fazla tanınan Türk pop şarkıcısı Tarkan, ‘Kıl Oldum Abi’ şarkısıyla ünlendi. Dudu şarkısı, Rusya’da 1 Milyon adet satış rakamına ulaştı ve en iyi yabancı şarkı ödülünü aldı. Bugün bile dünyanın dört bir tarafındaki kulüplerde ansızın çalınan ‘Şımarık’ şarkısına rastlayabilirsiniz.

İdil Biret; Dünyanın En Geniş Repertuvarlı Piyanisti

Müziğe olan ilgisi iki yaşında başlayan İdil Biret, dört yaşında Bach’ın prelüdlerini çalmaya başladı.

Türk piyano sanatçısı İdil Biret, Paris Ulusal Konservatuvarı’nı birincilikle bitirdiğinde 15 yaşındaydı, 16 yaşından itibaren çeşitli dünya sahnelerinde yer aldı. Dünya çapına şeflerle çaldı, birçok festivale katıldı. Albümleri pek çok eleştirmenin hayranlığını kazandı ve sanatçının, ‘çağımızın en önde gelen piyano üstadlarından biri’ olarak nitelenmesine yol açtı. Dünyanın en geniş repertuvarlı piyanisti ünvanını taşıyan İdil Biret’in hayatı Fransız bir yazar tarafından kitaplaştırıldı. 2007’de ‘Dünya Sahnelerinde Bir Türk Piyanisti: İdil Biret’ adıyla Türkçeye çevrildi.

Evet yazıma burada son verirken;

Müzik üzerine müziğin ruhu, müziğin tanımını, tarifini yaptık, sanatın sanatçının tarifini yaptık ve dünyaca ünlü sanatçılarımızdan bahsettik. İlerleyen yazımda yine duygu ve düşüncelerimize hitap eden sanatçılarımızı tanımaya devam edeceğiz. Uzun ince bir yoldan çıkıp ‘gönlüm hep seni arıyor, neredesin sen’ diyeceğiz. Ege’nin zeybeği, Anadolu’nun bozlağı, Güneydoğu’nun barak havası, Karadeniz’in horonuna kadar uzanacağız.

Sağlıcakla kalın, müziksiz kalmayın…

 Gücem AĞMAZ.

Müziğin Ruhu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

41 Yorum

 1. Makaleyi okurken müziğin ruhumda yankılanışını duydum. Ve arkası yarın tadında müzik türlerinin incelenişine ışık yakan yazıları bekliyor olacağım. Yazarın kalemine sağlık.

  Cevapla
 2. Değerli müzisyenin akademik bilgilerinden yararlanma fırsatı bulduğumuz güzel bir makale. Devamını bekliyoruz yazılarının. Tebrikler!

  Cevapla
 3. Sayın Gücem Ağmaz’ın bilgi birikimini bizlerle paylaştığı bu yazının, müziğe bakış açımızı genişleteceğini düşünüyorum. Özellikle amatörce müzikle ilgilenen insanların, bu alanın kültürel birikimine de sahip olması için okunması gerekli.

  Cevapla
 4. 27 Mayıs 2021, 09:38

  Gerçekten akıcı ve güzel bir yazı olmuş müzik adına. Keyifle okudum… devamını bekliyoruz Gücem bey :)

  Cevapla
 5. 27 Mayıs 2021, 11:22

  Harika bir yazı keyifle okudum. Teşekkürler Gücem Bey..

  Cevapla
 6. 27 Mayıs 2021, 11:52

  Çok keyifli bir yazı olmuş.

  Cevapla
 7. 27 Mayıs 2021, 12:00

  Ancak bu kadar akıcı ve sade anlatılabilirdi hocam tebrikler 🙏

  Cevapla
 8. 27 Mayıs 2021, 12:16

  Gücem Bey öncelikle merhaba. Eşsiz bilgi birikiminizi de katarak paylaştığınız bu yazıyı büyük bir keyifle okudum. Çok güzel akıcı bir dille yazılan bir makale yazısı olmus. Böyle güzel bir yazının devamını büyük bir heyecanla bekliyor olacağım. Yazılarınızın devamını bekliyor ve sizi gönülden tebrik ediyorum…

  Cevapla
 9. harika bir çalışma takipçisi olacağız..tebrikler

  Cevapla
 10. 27 Mayıs 2021, 14:29

  Çok açıklayıcı ve bilgilendirici bir yazı olmuş. Emeğiniz ve çalışmanız için teşekkürler. Yazılarınızın devamını bekliyoruz.

  Cevapla
 11. 27 Mayıs 2021, 22:03

  Sıkılmadan okunabilen çok güzel bir anlatım. Tebrik ediyor ve yazının devamını merakla bekliyorum.

  Cevapla
 12. 27 Mayıs 2021, 23:35

  İnanılmaz bir yorum olmuş !!! Gücem hocam çok güzel değinmişsiniz . Sıkılmadan okudum !!! Ağzınıza sağlık

  Cevapla
 13. 27 Mayıs 2021, 23:36

  Müziğin bilinmeyen gizemli doğasına bizi konuk ettiğiniz için teşekkür ederiz.

  Cevapla
 14. Kaleminize yureğinize sağlık hocam🙏 Ne kadar guzel yazmişsıniz ve ne kadar da doğru “Müzik insana gerek duyan bir olgu değildir. Doğa bizzat müzisyendir. “

  Cevapla
 15. 28 Mayıs 2021, 00:24

  Gücüm Bey müzik adına okuduğum son zamanlarda enseyi aldığım makaleyi kaleminize sağlık bu bilgi birikimlerini bizlerle paylaşmaya devam ederseniz seviniriz

  Cevapla
 16. Tebrikler.. Yalın, akıcı, bilgilendirici bir yazı.. Keyifle okudum. Başarılarınız daim olsun, yeni yazınızı merakla bekliyor olacağım..

  Cevapla
 17. 28 Mayıs 2021, 21:26

  Tebrikler farklı bir bakış açısı oldu bizler için yeni yazıları bekliyoruz..

  Cevapla
 18. Çok güzel bir yazı olmuş müziği anlam katan bir yazıydı müziğe ilham katıyor elinize sağlık gücem bey yazılarınızın devamını heyecanla bekliyorum

  Cevapla
 19. Süperr başarınızın devamınını bekliyorum

  Cevapla
 20. 28 Mayıs 2021, 21:39

  Müziğin ruhunu , sanatı ve sanatçıyı en güzel şekilde kaleme almışsınız . Sizi tebrik ediyorum ve devamını sabırsızlıkla bekliyorum 🙏🏼

  Cevapla
 21. 28 Mayıs 2021, 21:52

  Çok keyifli bir makaleydi devamını bekler başarılar dilerim

  Cevapla
 22. 28 Mayıs 2021, 21:52

  Kürsülerde hayran kaldigimiz Türkçenizi, müziği yorumlarken de hayranlikla takip edecegiz.

  Cevapla
 23. 28 Mayıs 2021, 21:52

  Sanat ve müzik ancak bu kadar güzel anlatılırdı. Tebrik ediyorum. Mükemmel bir makale, zevkle okudum ve çok şey öğrendim. Umarım devamı gelir. Dört gözle bekliyorum. Başarılarınızın devamını diliyorum.

  Cevapla
 24. Tebrik ediyorum. Güzel bir yazı olmuş. Başarılarının devamıni dilerim

  Cevapla
 25. Tebrikler..Müzik ile ilgili hem bilgilendirici hem de çok keyifli bir yazı..Devamı gelirse keyifle takip edeceğim :)

  Cevapla
 26. 28 Mayıs 2021, 21:56

  Kaleminize sağlık. Son derece akıcı ve doyurucu bir yazı olmuş.

  Cevapla
 27. Çok bilgilendirici bir yazı olmuş kaleminize sağlık diğer yazılarınızı da heyecanla bekliyor olacağım

  Cevapla
 28. 28 Mayıs 2021, 22:07

  Müzik dil ve ırk fark etmeksizin direkt olarak duygulara hitap eden, etki eden bir sanat dalıdır”
  Makalenizde kaleminizde tıpkı müzik icrası gibi ruhumuza dokundu, bir solukta okudum. Teşekkür ediyor ve devamını bekliyor olacağım. TEBRİKLER..

  Cevapla
 29. Emeğinize ve kaleminize sağlik.Hepimizin bilmesi gerekenleri satirlara doktuğünüz ve bizleri aydinlattiginiz,müzigi bilgileriniz işiğinda bizimle paylastiginiz icin tesekkur ederiz.Yolunuz müzikle dolsun..

  Cevapla
 30. 28 Mayıs 2021, 22:15

  Bilimin işlevlerinden biride terimleştirmektir. Böylece hayatı, yaşadıklarımızı ve çevremizde olan şeylerin neden ve nasıl olduğunu anlar, isimlendirir ve gelecek kuşaklara bilgi halinde taşırız. Müziğin anlamı, neden bu kadar özel olduğu ve sadece icra edenlerin bile üzerinden bakıldığında aslında ne kadar büyük bir çeşitliliğe açıldığını anlatan çok güzel bir bilgi kaydı olmuş bu yazı. Umarım çok kişi okur ve geleceğe taşınır içeriğinin anlamlı özü.

  Cevapla
 31. Kaleminize sağlık hocam tebrikler 👏

  Cevapla
 32. 28 Mayıs 2021, 22:30

  Yılların verdiği tecrübe ve birikimle yazılan bu yazı için değerli büyüğüm ve öğretmenim olan Gücem Ağmaz hocama teşekkür ederim böyle güzel bir yazıda daha görüşmek üzere 🙏

  Cevapla
 33. 28 Mayıs 2021, 22:39

  Muhteşem bir yazı olmuş. Değerli Hocam tebrikler..

  Cevapla
 34. 28 Mayıs 2021, 22:44

  Gücem hocam uzun ama keyifle okunan bir yazı olmuş, kalemine sağlık…

  Cevapla
 35. Tebrik ederim hocam. Okuyanlarda farkındalık yaratacak mükemmel bir yazı olmuş.Büyük bir zevkle okudum.Üzerinde durduğunuz herkesin bilmesi gereken çeşitli değerler, bilgi birikiminiz ve üslubunuzla harika bir şekil almış. Sonraki yazılarınızı merakla bekliyorum. Başarılarınızın devamını dilerim.

  Cevapla
 36. 29 Mayıs 2021, 09:43

  Özellikle müzik alanında genel kültür düzeyinde bilgi verilen güzel, yalın ve akılda kalıcı bir anlatım olmuş emeğinize sağlık.

  Cevapla
 37. 29 Mayıs 2021, 12:21

  Sevgili Gücem!
  Müzikal yeteneğini böylesi bir platformda taçlandırman gurur verici. Başarıların daim olsun☺️

  Cevapla
 38. Sevgili Meslektaşım, özellikle müzik alanında okuyan lise ve okumayı düşünen ilköğretim ikinci kademe öğrencilerimizin faydalanmasına dönük oldukça önemli bir açığı kapatma adına alkışlanacak ve desteklenecek bir çalışmaya imza attığın için tebrik ediyorum.
  İzniniz olursa, önceden planlayıp uygulamaya koyduğumuz okulumuz sayfalarında halka açık paylaştığımız müzik alanı ile ilgili kısa bilgi notlarımızda bilgi hazinenizden alıntılar yapıp kaynak gösterebilir miyiz? Sevgiyle iyi çalışmalar..

  Cevapla
 39. 31 Mayıs 2021, 01:35

  Sıkılmadan okuduğum akıcı ve keyifli bir yazı olmuş. Müziğin ruhu ve sanatçıları çok güzel kaleme almışsınız. Tebrik ederim. Yeni yazılarınızı okumak dileğiyle. Başarılar.

  Cevapla
 40. Kaleminize saglik hocam,harika bir yazi olmus, basarilarinizin devamini dilerim..

  Cevapla
 41. 31 Mayıs 2021, 12:35

  Oldukça keyifli ve bilgilendirici ve akıcı bir yazı, tebrikler , emeğinize sağlık hocam .

  Cevapla
Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!