Müteahhitler, CHP’li Hancıoğlu’nu ağırladı

Samsun İnşaatçılar ve Müteahhitler Derneği (SİMDER) Başkanı Yunus Güney, “Son 5 yıldır konut açığı 1.5 milyona yaklaştı. Bunun neticesinde kiralar yükseliyor” dedi.

müteahhitler
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Samsun İnşaatçılar ve Müteahhitler Derneği (SİMDER), CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu’nu ağırladı. Yapı sektörüne ilişkin yaşanan sorunlar ve çözüm önerilerinin dile getirildiği buluşmada, SİMDER Başkanı Yunus Güney, Milletvekili Neslihan Hancıoğlu’ndan yapı sektörüne ilişkin konuları mecliste dile getirmesini istedi.

Yeni evim konut kampanyası

Enflasyon muhasebesinin hükümetin açıkladığı Yeni Evim Konut Kampanyası’yla birlikte sektör için elzem hale geldiğini ve bir an önce uygulamaya konulması gerektiğini söyleyen Başkan Güney, “Yapı sektöründe ürettiğiniz ürünü, yeniden değerlemeye tabi tutamazsınız deniyor.

müteahhitler

Bu nedir dükkandır, dairedir. Enflasyon muhasebesini uygulayamazsınız deniyor. Bu sana 3 TL’ye mal olduysa 10 yıl sonra da 3 TL deniyor. Bu şekilde çalışma şansımız satış yapma şansımız yok. Enflasyon muhasebesi bizler için çok önemli bir konu.

Son çıkan Yeni Evim Konut Kampanyası’yla daha da değerli hale geldi. Çünkü enflasyon muhasebesi yapılmadan 0.69’dan kredi verilmesi ve müteahhitlerin bu faiz oranı üzerinden fatura kesmesi mümkün değil” dedi.

Yıllık 800 bin konuta ihtiyaç var

Arz talep dengesindeki bozulmasının kira fiyatlarının yükselmesinde etkili olduğunu belirten İnşaatçılar ve Müteahhitler Derneği Başkanı Güney, “Arzın yeterli sayıda olması gerekiyor. Türkiye’nin yıllık 750-800 bin konuta ihtiyacı var. Bunun üçte ikisi sıfır konut. Üçte biri ikinci el konut. Şu anda mevcut durumda, geçen yıl yaklaşık 300-350 bin konut yapıldı. Son 5 yıldır konut açığı 1.5 milyona yaklaştı. Bunun neticesinde kiralar yükseliyor” diye konuştu.

müteahhitler

İnşaatçılar ve Müteahhitler Derneği Başkanı : Bırakın tarla olarak kalsın

Yerel yönetimlerin de özellikle imara açılan, ruhsat alınıp projeye başlanacak yerler ile ilgili altyapı sorunlarını daha hızlı bir şekilde çözerek sektörün önünü açabileceğini vurgulayan İnşaatçılar ve Müteahhitler Derneği Başkanı Yunus Güney, “Parsel yapılan yere yolun, kanalizasyonun, elektriğin, suyun götürülmesi gerekir. Yoksa tarla olarak bırakılsın parsel yapılmasın. Sonra ruhsat veriliyor inşaat başlıyor. Yol yok, kanalizasyon yok, kaldırım yok. Bu sorunların oluşmasına mahal vermeden çözülmesi gerekir” ifadelerini kullandı.

Neslihan Hancıoğlu: Yerel yönetimler sizden faydalanmalı

Milletvekili Neslihan Hancıoğlu ise ülke ve Samsun için yapmış oldukları çalışmalara hakkında bilgiler verdi. Bir şehrin yapılanmasında belediyelerin ilgili kurumlarla ve derneklerle istişareler yaparak kararlar almasının önemine değindi.

müteahhitler

Hancıoğlu, “Sizlerin müteahhitlik faaliyetlerinizde ve bu dernek çatısı altında yapmış olduğunuz işler çok kıymetli. Siz bir şehri güzelleştiriyorsunuz. Yeni imkanlar sunuyorsunuz ama bir şehirde kararlar alınırken imar planları yapılırken yerel yönetimlerce sizlerden yeterince faydalanılmıyor. Kurum olarak sizlerle bir fikir birliği yapılsa yeni imar arsaları açılır, şehir için daha iyi bir güzelleştirme olur” sözlerine yer verdi.

Soru cevap bölümüyle tamamlanan ziyarete CHP Atakum İlçe Başkanı Turgay Özçelik, CHP Atakum Kadın Kolları Başkanı Emine Kandemir ve CHP Atakum Gençlik Kolları Başkanı Diyar Dağ, dernek üyesi sektör paydaşları ve misafirler katıldı.

Müteahhitler, CHP’li Hancıoğlu’nu ağırladı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!