Murzioğlu: Gün birlik olma günü

Mart ayı Olağan Meclis Toplantısı’nda konuşan Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Türkiye’yi derinden sarsan deprem felaketinin etkilediği coğrafyanın tarihiyle, kültürüyle, tarımıyla, sanayisiyle çok önemli değer yaratan bir bölge olduğunu belirtti.

Murzioğlu
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Mart ayı Olağan Meclis Toplantısında konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, iki toplantı arasında yürüttükleri faaliyetler hakkında meclis üyelerini bilgilendirdi. Konuşmasında, 6 Şubat tarihinde Kahramanmaraş merkezli ardı ardına meydana gelen ve 11 ilimizi etkileyen asrın deprem felaketinde TOBB nezdinde yürütülen çalışmalar hakkında da açıklamalarda bulundu.

Murzioğlu

Murzioğlu: Aklımız fikrimiz orada

Deprem felaketinin yaşandığı bölgenin önemine değinen Murzioğlu, “Bizler 6 Şubat Pazartesi sabahı çok büyük bir afete uyandık. Haberi aldığımız ilk andan itibaren, bizi biz yapan en kıymetli duyguya sığındık, dayanışma adına elimizden ne geliyorsa ortaya koyduk. Şüphesiz maneviyatımızın en yüksek seviyede olduğu bu ayda da aklımız, fikrimiz elimizdeki paylaşma niyetimiz en çok bu bölgedeki insanımızla. 11 il, yaklaşık 100 bin kilometre alan. 13,5 milyon insanın yaşadığı bu bölge kadim medeniyetlerin izinde binlerce yıllık tarihe, bilgiye sahip. Tarihiyle, kültürüyle, tarımıyla, sanayisiyle çok önemli değer yaratan bir bölge” dedi.

Murzioğlu

Murzioğlu: Dayanışmanın gücüyle yaraları hep birlikte saracağız

“Gün birlik olma günü” diyerek konuşmasını sürdüren Başkan Murzioğlu, “Anadolu’da bir deyiş var. Kaybı olana, ‘başın sağalsın’ deriz. Buradaki mana; ‘yaran iyileşsin’ demek. Bu topraklar ve bu bölge insanı birlikte sağalacak, iyileşecek. Çünkü bu iyileşme birlikte mümkün ve kalıcı. Bizler de elimizden gelen desteği vereceğiz. Bizim önceliğimiz sanayinin, ticaretin ve istihdamın yeniden canlandırılarak ayağa kaldırılması olmalıdır. Çatı kuruluşumuz TOBB, bu bağlamda birtakım girişimlerde bulundu. E-ticaret platformlarından deprem bölgesindeki firmalardan tüketiciye ulaştırabileceği ürünler için komisyon almamasını ve bölgede internet üzerinden yapılacak satışların, kargo masraflarının düşürülmesine yönelik kargo şirketleri nezdinde önemli adımlar atıldı” diye konuştu.

Murzioğlu
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu.

“Bizler de nihai tüketimde bu tercihlerimizi bu firmalara yönelterek pozitif ayrımcılık yapacağız” diyen Murzioğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“İkinci olarak tobbdeprem.globalpiyasa.com sayfası uygulamaya geçirildi. Bu uygulamayla işletmelerimizi hammadde ve ara malı ihtiyaçlarını TOBB Sanayi Veritabanı aracılığı ile deprem bölgesinden karşılamaya davet ediyoruz.

Son olarak Deprem bölgesindeki istihdamın toparlanması amacıyla 2023 yılı boyunca çalışanlardan kesilen gelir vergisi ve sigorta priminin çalışanlara iade edilmesinin faydalı olacağı değerlendiriliyor. Biz de oda olarak bu çalışmalara azami ölçüde katkı sağlamak adına maliyet getirecek tüm çalışmalarımızı, etkinliklerimizi asgari gider oluşturmak çerçevesinde değerlendiriyor hatta gerekirse vazgeçiyoruz. Çünkü uzun vadede desteğe ihtiyaç var. Sürdürülebilir çözümler üretmeli, süreci akılcı bir şekilde yönetmeliyiz. Dayanışmanın gücüyle yaraları hep birlikte saracağız. Gün birlik olma günü. Yapacak daha çok işimiz var.”

Murzioğlu: Gün birlik olma günü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!