Mobil oyun pazarı büyüyor. 2023’te hedef 204 milyar dolar

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mobil oyun üzerine yapılan araştırmaya göre; 2012’den bu yana oyun pazarında en yüksek büyüme, yıllık yüzde 23.1 artış yaşanan 2020’de gerçekleşti. Geçen yıl 177.8 milyar dolar gelir elde edildi. 

Mobil oyun sektörü her geçen yıl büyüme gösteriyor. 7’den 70’e herkesin ilgi alanına giren oyunlar, milyarlarca dolarlık bir pazara hitap ediyor. 2020’de yüzde 23.1 oranında artışla 177.8 milyar dolar gelir elde edilen sektörün 2023 yılında 204 milyar dolara ulaşacağı öngörülüyor.

Küresel pazar oyun geliştirenlerle büyüyecek

Yapılan bir araştırma verilerine göre;  2012’den bu yana mobil oyun pazarında en yüksek büyüme, yıllık yüzde 23.1 artış yaşanan 2020’de gerçekleşti. 2020’de bu pazarda 177.8 milyar dolar gelir elde edildi. 2021 sonunda ise gelir tutarın 175.8 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Araştırma, yıl sonuna kadar dünya çapında 2.9 milyar oyuncu olacağını gösteriyor. 2023 sonunda küresel  pazarın 204.6 milyar dolarlık hacme ulaşması bekleniyor.

Mobil oyunlar, oyun pazarının yüzde 52’sini oluşturuyor. Oyun pazarı 204 milyar dolarlık hacme ulaşacak.

Devlet destek ve teşvikleri var

Mobil oyun pazarındaki hacmin 2023 yılı sonuna kadar 204 milyar doları bulacağını ve bu sektörün büyümesini sürdüreceğini ifade eden IFASTURK Eğitim, Ar-Ge ve Destek Kurucusu Mesut Şenel şunları söyledi:

“Türkiye’den geliştirilen oyunların dünyada bu alanda söz sahibi ülkelerle yarışabilmesi için devletin destek ve teşvikleri bulunuyor. Türk şirketlerinin de bu anlamda kendilerini kanıtlayabilecekleri bir ortam mevcut. Bu sektör her geçen yıl büyümesini sürdürüyor ve buna devam edecek. Oyun pazarı gelirleri içinde mobil oyun sektörünün payı yüzde 50’nin üzerinde. Bu çok ciddi bir rakam. Biz de girişimcilerimizi devlet destekleri ve teşvikleri konusunda bilgilendiriyoruz. Sektörde kendilerine güçlü bir alan bulmaları ve bu yolda ilerlemeleri için hizmetlerimizle destek veriyoruz. Türkiye’nin de yakın zamanda bu sektör içerisinde dünya çapında yer alacak bir aktör olacağına inancımız tam.”

Öte yandan, bu yılın ocak ayında kurulan ve Garawell Games adlı oyunun kurucusu olan Türk şirketinin bu uygulaması nisan ayında 50 milyonun üzerinde indirme sayısıyla dünyada en çok indirilen oyun oldu.

Mobil oyun pazarı büyüyor. 2023’te hedef 204 milyar dolar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!