Milli Eğitim Bakanı Özer : İlk adımı Samsun’dan attık

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, köy okullarının ilköğretim okulu olarak hizmet verebileceğini söyledi.

Samsun’da bir ilk… Türkiye’de ilk kez Samsun’da açılan ‘Köy Yaşam Merkezi’nin tanımını Milli Eğitim Bakan Mahmut Özer yaptı. İlk adımı Samsun’da atılan merkez ülke genelinde de açılacak.

“Alanlı Recep Asal Matematik ve Tabiat Okulu” adıyla hizmet verecek Köy Yaşam Merkezi’nin açılışına katılan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer; öğrencilerin burada matematik ve doğa hakkında eğitimler alacağını vurguladı.

Mart ayındaki Samsun ziyaretinde bakanlık olarak; ‘Köy okullarını nasıl dönüştürebiliriz, aktif olarak kullanabiliriz’ diye bir çalışma yaptıklarını hatırlatan Bakan Özer; “Çalışmalarımızın başlangıcının Samsun’da yapılmasıyla alakalı bir fikre dönüştü. Özellikle 2 ay gibi kısa bir sürede bunu somut bir projeye dönüştürmüş olmaktan ve tüm Türkiye’ye yayılacak bu projenin ilk adımını Samsun’dan atmakta büyük mutluluk duyuyorum. Emeği geçen herkese çok teşekkür ederiz” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer

Eğitimde büyük dönüşüm yaşandı

Eğitim ve öğretimde yeni hikayeler yazıklarını kaydeden Bakan Mahmut Özer; “Son 19-20 yılda eğitimde çok büyük bir dönüşüm yaşandı. Okul öncesinden ortaöğretime, ortaöğretimden yüksekokula kadar eğitim tüm kademelerinde vatandaşların, çocukların eğitime erişim problemi çözüldü.

Okullaşma oranları çok dramatik bir şekilde arttırıldı. Özellikle 2000’li yıllarda 5 yaştaki okullaşma yüzde 12’lerden yüzde 92’lere; ortaöğretimdeki yüzde 44 olan okullaşma oranları yüzde 90’ın üzerine; yükseköğretimdeki yüzde 14 seviyesindeki net okullaşma oranları yüzde 48’lerin üzerine çıktı.

Başörtüsü yasaklarından kat sayı uygulamasına kadar eğitimin önündeki tüm engelleri kaldırıldı. Bilim, teknoloji, milli ve yerli üretimle ilgili yeni açılımlar yaparak; gençlerini bu alanda yetiştirerek ve aynı zamanda devletine, milletine, bu toplumun değerlerini de içselleştirmiş gençler olarak yetiştirmek için büyük çaba sarf ediyoruz” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer

Milli Eğitim Bakanı Özer : Köy okulları ilköğretim okulu olarak hizmet verecek

Köy Yaşam Merkezi’ne değinen Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer şunları söyledi:

“Köy okulları da bu süreçte yıllardan beri köylerden ilçelere, ilçelerden şehirlere; oradan da metropollere göçün sonucu olarak bakanlığımız farklı bir çözüm üretti. Taşımalı eğitimi başlattı. Köy okullarındaki çocukları yalnız bırakmadık. Onları ücretsiz bir şekilde en yakıl okula taşıyarak ve taşıdığı her öğrencinin de öğlen yemeğini ücretsiz karşılayarak bu günlere geldik.

Kovid-19 salgını köylere dönüşü yeniden tetiklemeye başladı. Son 10 yıllarda da en sıcak gündemimiz olacak gıda tedarik zincirlerindeki problemler; tarımın tekrar canlanması, odaklanılması ile ilgili tüm bu dönüşümler Milli Eğitim Bakanlığı olarak da bizim köy okullarımızdaki binalarımızı tekrar hayata kazandırmak; köy yaşam merkezine dönüştürmeyle ilgili harekete geçirdi.

Bakan Mahmut Özer

6 aydan beri konunun üzerindeyiz ve ilk adımı attık. Artık 2022-2023 eğitim-öğretim yılından itibaren köy okullarının ilköğretim olarak hizmet verebilmesiyle ilgili yönetmelik değişikliğini gerçekleştirdik.

Önümüzdeki öğretim yılında ihtiyaç olan tüm noktalarda köy okullarımız ilköğretim okulu olarak hizmet verebilecekler. Özellikle ilk adımımız buydu. İkinci adım; eğer köy ilkokulu olarak kullanılamıyorsa, bakanlık olarak bu dönemde en büyük önceliğimiz okul öncesi eğitime erişimi arttırmaktı. Bununla birlikte; anaokulu olarak kullanabilmeyle ilgili bir yönetmelik değişikliği daha yaptık. Özellikle köylerde ana sınıfı açılmasıyla ilgili 10 öğrenci şartını 5’e düşürdük. Sadece bu adımla 12 bin yavrumuz köy okullarında anasınıfına kavuştu. Bununla birlikte üçüncü adım; eğer ilkokul ve anaokulu olarak kullanılamıyorsa halk eğitim merkezi olarak kullanılabilmesiyle ilgili çalışmayı başlattık.” ifadelerini kullandı.

Milli Eğitim

“Samsun’dan yanan Köy Yaşam Merkezleri meşalesi 81 il ve 922 ilçeye sirayet edecek”

Bakan Özer ayrıca Samsun’dan başlatılan Köy Yaşam Merkezleri uygulamasının Türkiye’deki tüm il ve ilçelere yayılacağını belirtti.

2022 yılındaki en büyük hedeflerinin her ay 1 milyon vatandaşı halk eğitim merkezleri ile ulaşabilmek olduğunu vurgulayan Bakan Özer; “2021’de yaklaşık 5 milyon vatandaşımız halk eğitim merkezlerinden yararlandılar. Şu anda ilk 5 ayda 6 milyon vatandaşımız halk eğitim merkezlerinden yararlandılar. Yılsonuna kadar hedefimiz 12 milyon vatandaşımıza erişebilmek. Halk eğitim merkezinden yararlananlardan yüzde 70’i kadınlarımız. Dolayısıyla bir taraftan kadınımızı daha güçlü kılmak, onun eğitim ihtiyaçlarını karşılamak ve işgücü piyasasında da ayakta durması için her türlü desteği veriyoruz.

Mahmut Özer

Ben inanıyorum ki; Samsun’da yakmış olduğumuz bu meşale nasıl Kurtuluş Savaşı’ndaki meşale Samsun’dan başladıysa; Köy Yaşam Merkezleri ile ilgili de çok sembolik bir şekilde burada yanan meşale; Türkiye’nin 81 iline, 922 ilçesinde sirayet edecektir. Özellikle yıllardır konuşulan bir problemi çözmüş olmanın, bu hikayenin bir parçası olmaktan da büyük mutluluk duyacağız.

Ayrıca bu mekanlar sadece bir dikdörtgen değiller. Burada yaşanmışlıklar var. Özellikle o anıların tekrar aynı noktadan canlanması ve yeni kuşağa tevarüs etmesi gelenekten geleceğe adım atma anlamında da çok büyük sembol ifade edecek. Bu projeye ayrı bir değer veriyorum. Bakanlık olarak da takipçisi olacağız. Bu projenin ülkemize, tüm illerimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

Milli Eğitim Bakanı Özer : İlk adımı Samsun’dan attık

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!