Bizimle İletişime Geçin

Spor

Mehmet Altıparmak nasıl biri? Onu daha yakından tanımaya ne dersiniz?

Mehmet Altıparmak, Yılport Samsunspor ile bir yıllık sözleşme imzaladı. Hocayı yakından tanımak için saha dışı ve saha içi uygulamalarını incelemeye karar verdim. Farklı yıllarda, farklı mecralara verdiği röportaj ve demeçlerden hocayı anlamaya çalıştım. Buyrun okuyun.

Mehmet Altıparmak’ın ‘cv’sinde bolca şampiyonluklar yer alıyor. Kartalspor’u, Alanyaspor’u TFF 1.Lig’e çıkarıyor. Sonra ver elini bir üst lig.

Büyükşehir Belediye Erzurumspor’u, Gaziantep FK’yı, Hatayspor’u Süper Lig’e çıkarıyor. Sonra ver elini bir üst lig.

Geride kalan sezona Süper Lig’de Kasımpaşa’da başlıyor, sadece yedi maç takımın başında sahaya çıkabiliyor, istifa ediyor. Aynı sezon bu kez ‘yuvası Gençlerbirliği’nin yolunu tutuyor. Orada da sadece altı maç takımını yönetebiliyor.

‘Süper Lig hocaları’ arasına girme girişimi hüsranla sonuçlanıyor.

‘Süper Lig kulüpleri’ arasına girme girişimi hüsranla sonuçlanan, kendisiyle aynı kaderi paylaşan Samsunspor ile bir araya geliyor, masaya oturuyor. İlkeler, prensipler, hedefler derken görüşmeler sonuçlanıyor ve prensip anlaşmasına varılıyor.

İki kalbi kırığın el sıkışması birkaç gün sonra atılan imzalarla kayıt altına alınıyor, resmileşiyor, kamuoyuna deklare ediliyor: ‘Yılport Samsunspor’u, 2021-2022 sezonunda Teknik Direktör Mehmet Altıparmak çalıştıracak.’

Bu açıklama sonrası Mehmet Altıparmak’ı büyüteç altına almak farz oldu. Hoca nasıl biridir?, Neleri sever? Nelerden hoşlanmaz? Oyun planı nedir? Takımını nasıl oynatır? Başarı formülü var mıdır?

Bu ve benzeri soruların yanıtını alabilmek adına katıldığı birkaç televizyon programının videosunu izledim. Farklı kulüplerde çalışırken verdiği röportajları, demeçleri okudum.

Mehmet Altıparmak

Yılport Samsunspor Teknik Direktörü Mehmet Altıparmak, taraftara ne vaat ediyor.

Önce saha dışına odaklanalım.

18 Kasım 2020’de Kasımpaşa’dan ayrıldıktan hemen sonra Tivibu’da ‘Her Gün Spor’ adlı programa katılıyor, gelen soru üzerine kulüpten ayrılma sürecini şu sözlerle anlatıyor:

“Futbolu, futbolun içinden, futbolu bilenler yönetmediği sürece bu sıkıntıları yaşayacağız. Prensiplerimle yaşar, prensiplerimi koyar, prensiplerimle çalışırım. Eğer işin başındaysam sorumluluk bana aittir. Başarısızlığı ben çok sahiplenirim. Başarıyı ise sahiplenen çok olur, biz de paylaşırız.”

**

“Prensipler değişmeye başlarsa ona göre tavrımız olur. Bütün kulüplerden böyle ayrılırım. Koltuk meraklısı değilim.”

**

“İstişare başka bir şey. Konuşmak başka bir şey. İşimize karışılması başka bir şey. Öyle olduğu zaman çalışmıyorum, ayrılıyorum.”

Kasımpaşa’nın şirket, sahibinin Turgay Ciner olduğunu hatırlatalım. Malum Samsunspor şirket, sahibi de Yüksel Yıldırım.

Kasımpaşa’da başkan tarafından yapılan / yapılmak istenen bir müdahale / müdahale girişimi sebebiyle görevi bırakan Mehmet Altıparmak benzer bir durumla burada da karşılaşabilir mi? Karşılaştığında tavrı ne olur?

Kasımpaşa’dan ayrılışı, ayrıldıktan sonra yaptığı açıklamaları referans kabul edersek burada da benzer durumla karşılaştığında nasıl hareket edeceğini kestirmek için sanırım kahin olmaya gerek yok.

Başkanın tarzıyla, hocanın tavrı umarım sezon boyunca bir probleme, çatışmaya sebep olmaz.

Bu konu önemli. Bu konuya dikkat !..

Şimdide saha içine odaklanalım;

Mehmet Altıparmak nasıl bir oyun istiyor?

 Hocanın üç ayrı zaman dilimi içinde yaptığı üç ayrı açıklama oyun planına dair net ipuçları veriyor aslında. Hocanın sözlerine kulam verelim;

4 Ekim 2019, mackolik.com

“30 pas yaparak orta sahaya gelmek bana göre değil. Veya bir takım % 60 topa sahip oluyor, % 30’unu kaleci oynamış, bu topa sahip olmak değil ki.”

**

“Önde basan, hızlı hücum yapan, çabuk oynayan bir takım isterim. Rakibi pas hatasına zorlayan, kaptırdığında kaptırdığı yerde kazanan takım isterim. Böyle oyunlarla şampiyonluklar kazandım.”

**

“İzleyene zevk vermek lazım. Bu işi sadece kendimiz için yapmıyoruz. Oyunla seyirciyi tribüne çekmek istiyoruz. Futbolcularıma; oynayın, zevk alarak oynayın, izleyene zevk verin derim.”

Mehmet altıparmak

Mehmet Altıparmak’ı Samsunspor’a getiren faktör neydi?

20 Nisan 2020, skorboxtv;

“Başarıya ulaşmak için, hedef için risk almak gerekir. Futbolda başarı için doğru analize inanırım. Doğru analiz doğru oyunu sağlar. Oyun planımızı oyunculara anlatmak, bunu antrenmanlarda benimsetmek isterim.”

**

“Saha içi dizilişi gittiğiniz takıma, oynadığınız rakibe göre değişir. 4-2-3-1 oynadığım takım da oldu 4-1-2-3 oynadığım takım da oldu. Bunlar kağıt üzerinde kalır. İç saha ya da deplasman kavramım yoktur. Risk alacaksam içeride de dışarıda da alırım.”

26 Haziran 2021, Samsunspor basın toplantısı;

“Hücum futbolu oynatırım. İki yersem üç atayım diye düşünürüm. Samsunspor hedef takımdır. Biz Samsunspor’uz. Buna göre oynarız. Biz rakiplere değil rakipler bize önlem alacak.”

Yılport Samsunspor, geçen sezona göre farklı bir oyunla rakiplerinin karşısına çıkacak gibi görünüyor. Ertuğrul Sağlam’ın garanti futbolunun yerini Mehmet Altıparmak’ın risk alan oyunu alacak gibi.

Mehmet hoca, yukarıdaki sözlerinden de anlaşılacağı üzere oyunu kendi sahasında ziyade rakip sahada oynamayı vaat ediyor. Tempolu ve coşkulu oyun vaat ediyor. Hücum futbolu vaat ediyor.

Hocanın teorideki vaatleri pratiğe dönüşürse sonuç için bir şey diyemem ama oyun olarak heyecan verici bir takım izleyeceğiz sezon boyunca.

Düşüncesi bile güzel.

Mehmet Altıparmak nasıl bir oyuncu profili istiyor?

20 Nisan 2020, skorboxtv;

“Transferlerimin oynamak istediğim düzene uymasını isterim. Özellikle oyuncuları seçerken birinci olmazsa olmazım karakterleridir. Oyuncular arasında yetenek olarak çok fazla fark yok. Karakterli oyuncu bir adım önde oluyor. İşini seven, karakterli oyuncuları daha çok seviyorum.”

**

“Karakterli oyuncu işini de seviyor, sizi de sahipleniyor. Böyle olunca işiniz de kolaylaşıyor.”

**

“Oyuncuların hem oynamayı hem de oynamamayı bilmesi gerekiyor.”

Yılport Samsunspor, Mehmet Altıparmak ile anlaşana kadar kadrosuna 8 futbolcu dahil etti. Alınan futbolcular hocanın kriterlerine, oyun sistemine uyuyor ya da uymuyor. Bunu şu an bilebilmek mümkün değil.

Ama en azından bundan sonraki transferlerin hocanın istediği oyun ve oyuncu tipine, pozisyon tercihlerine göre şekilleneceği muhakkak. Yönetim ve hoca, ortak akılla transfer yapacaktır.

Mehmet Altıparmak’a göre başarısının sırrı ne?

Mehmet Altıparmak, Sözcü gazetesine 20 Temmuz 2020’de bir röportaj veriyor. Bu röportajda başarının sırrına dair şu sözleri ifade ediyor:

“Çalışmak önemli, antrenman önemli ama aile ortamı oluşturmak çok daha önemli. Oyuncunun kalbine girmek sizi şampiyon yapar.”

Mehmet Altıparmak, Ertuğrul Sağlam neyi yapmadıysa ya da yapamadıysa onları yapacağını ifade ediyor. Eğer yapabilirse başkanıyla, yöneticisiyle, hocasıyla, futbolcusuyla, taraftarıyla, medyasıyla hepimizi mutlu, mesut bir futbol sezonu bekliyor demektir.

‘Teknik Direktör olarak üç hedefim var. Önce Süper Lig’de kalıcı olmak isterim. Sonra Milli Takımı çalıştırmak en büyük kişisel hedefim. Ve Avrupa’da çalışıp Türk hocaların potansiyelini göstermek isterim.” diyen sevgili hocamızın kısa vadeli görünen ilk hedefini gerçekleştirdiği şehir Samsun, kulüp de Samsunspor olur.

İbrahim CANBULAT.

Yorum Yap

Yorum Yap覺n

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İbrahim CANBULAT

Spor

Teknik Direktör Bayram Bektaş’tan kamp açıklaması

Samsunspor

Teknik Direktör Bayram Bektaş, “Tek dileğim, sakatlıksız tam anlamıyla bir kampı yapmak” dedi.

Yeni sezonun ilk etap kamp çalışmalarını Erciyes Yüksek irtifa Kamp Merkezi’nde yapan Yılport Samsunspor’da; Teknik Direktör Bayram Bektaş, açıklama yaptı.

İlk etap çalışmalarına bugün başladıklarını belirten Teknik Direktör Bayram Bektaş, “Kampımıza başladık. Keyifli bir yolculuktan sonra Erciyes’teki kamp merkezimize ulaştık. Bugün çift antrenmanla kampımıza başlayacağız.

Teknik Direktör

Güzel bir hava var. Sabah kuvvet antrenmanı öğleden sonra da sistem, taktik antrenmanlarıyla devam edeceğiz. En iyi şekilde bu kamptan tam verim alarak inşallah hazır bir şekilde Bolu kampından sonra Samsun’a döneceğiz” dedi.

Tek dileğimiz sakatlıksız bir kamp

Biran önce kadroyu şekillendirmek istediğini ifade eden Bayram Bektaş, “Tek dileğim, sakatlıksız tam anlamıyla bir kampı yapmak. Elbette basınımızın ve vatandaşlarımızın meral ettiği, geçen seneden kadroda birkaç oyuncu var.

Teknik Direktör

Elbette oyuncu gidecek ve oyuncu gelecek ama bizim, başkanımızın, yöneticilerimizin tek amacı sezona hangi kadro ile başlayacaksak onu biran önce oluşturmak istiyoruz. Burası da bunun başlangıcı” diye konuştu.

Ayrıca kampta futbolcuların istekli olmaları da dikkat çekti. Ağır tempoda geçen antrenmanlarda oyuncuların coşkusu teknik heyetin yüzünü güldürdü.

Öte yandan Kırmızı-Beyazlılar; transfer çalışmalarını da bir yandan yürütüyor. Forvet, orta saha, kaleci ve sağ bek transfer etmek isteyen Yılport Samsunspor kısa sürede bu isimleri netleştirip son noktayı koymak istiyor.

Okumaya devam et

Spor

Ragbi milli sporcusu Sedanur Avrupa’nın en iyilerinden

Sedanur Bolat

Ragbi milli takım sporcusu Sedanur Bolat; Avrupa 7’li Ragbi Trophy serisinde en çok sayı yapan ilk 5 sporcudan biri oldu.

Bizim Kanaldaa youtube kanalında yayınlanan ‘Anlat Hikayeni’ programına konuk olan Sedanur Bolat; başarı hikayesini anlattı.

Ragbi sporuna nasıl başladığını, kendisini kimin motive ettiğini programda paylaşan Sedanur Bolat, hayellerinden söz etti.

Aynı zamanda Çarşamba Belediyespor Kulübü Büyük Kadın Ragbi Takımı sporcusu Sedanur; milli takım forması ile Avrupa 7’li Ragbi Trophy serisinde en çok sayı yapan ilk 5 sporcudan biri oldu.

Ragbi

Sedanur Bolat, ragbi milli takım forması giyiyor.

Ragbi ile üniversitede tanıştım

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi öğrencisi olan genç sporcu; şunları söyledi:

“Bu spor ile üniversitede tanıştım. Daha önce güreş yapıyordum. Arkadaşımın tavsiyesi üzerine onunla birlikte bu spora başladım. Ailem ilk başlarda ne olduğunu bilmediği için anlamaya çalıştı. Sonra en büyük desteği onlar verdi.

Kadınlar için zor ve sert bir spor olarak görülebilir. Ancak, her sporun kendine özgü zorlukları var. Bu sporda da aynı şekilde. Burada mücadele mücadele, koordinasyon, her şey var. Bu sporu severek yapıyorum.

Sedanur Bolat

Avrupa’nın en iyilerinden

Milli takıma kadar yükseldim. Benim için çok değerli. Zagreb’de gerçekleştirilen Avrupa 7’li Ragbi Trophy Serisi 1. ayak müsabakalarında Büyük Kadınlar Milli Takımında forma giydim.

İngiltere, İtalya, Portekiz, İsveç, Danimarka ve Gürcistan gibi güçlü olan takımların yarıştığı bu büyük organizasyonda; en çok sayı yapan ilk 5 sporcu arasına girdim.

Federasyon Başkanımız Murat Pazan, spora ve sporcuya her zaman destek veren Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan’a teşekkür ediyorum.Ragbi

Ayrıca genç kızlara da sporu yapmalarını tavsiye ediyorum. Çünkü hangi sporu yaparlarsa yapsınlar hep bir zorluğu olacaktır. Burada hayata karşı mücadele etmeyi de öğreniyoruz. Bu spor ülkemizde olduğu gibi Samsun’da da sürekli gelişen bir spor. Destek verildiğinde neleri başarabildiğimizi herkes görüyor. Hedeflerime emin adımlarla ilerliyorum. Bana destek veren aileme, antrenörüme, takım arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. “

Okumaya devam et

Spor

Bayram Bektaş : Şampiyonluk yolu aile olmaktan geçer

Bayram Bektaş, “Tüm parametreleri birleştirip bir aile takımı; birlikte savaşan, birlikte kazanan, taraftarı coşturan bir takım meydana getirmeye çalışıyoruz. Çünkü şampiyonluk yolu buradan geçer. Öncelikle bir aile gibi olmalısınız” dedi.

Yılport Samsunspor yeni sezon hazırlıklarını Nuri Asan Tesislerinde sürdürüyor. Teknik Direktör Bayram Bektaş yönetiminde çalışan Kırmızı-Beyazlılar; bir yandan da transfer çalışmalarını yürütüyor.

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Teknik Direktör Bayram Bektaş şunları söyledi:

Samsunspor

“Çalışmalarımız devam ediyor. Dayanıklılık ve kuvvet çalışıyoruz. Gençlerimizi de bu süreçte görüyoruz. Hafta sonu ilk kampımıza başlayacağız. Sakatlıksız bir şekilde geçirmek istiyoruz. Her oyuncuya ihtiyacımız var. Gelen oyuncuların hepsinin sağlık kontrolü bitti. Ayrıca Novikovas ve Tomane de takıma katıldı. Bunu dışında transfer görüşmelerimiz de devam ediyor. İyi oyuncuları kendi takımlarından getirmek zor. En kısa zamanda ihtiyaç olan forvet, orta saha ve sağ bek kadromuza dahil olacak.

Bayram Bektaş : 5-6 hazırlık maçı yapacağız

Kampta yapacağımız hazırlık maçları belli değil. Kampta bulunduğumuz takımlara göre kimle maç oynayacağımız belli olacak. Giresunspor Teknik Direktörü Hakan Keleş beni arayarak hazırlık maçı yapmak istediklerini söyledi. Belki de sezon açılış maçı olabilir. Ben de olumlu cevap verdim. Bolu kampından döndüğümüzde lig başlamadan önce oynayabiliriz. Özellikle lig başlamadan 5-6 hazırlık maçı oynamayı hedefliyoruz.

Bayram Bektaş

Şu anda iyi bir oluşum var. Yeni gelen transferlerin çok çabuk adapte olduğunu görüyoruz. Biz buraya iyi oyuncunun yanında iyi karakterli oyuncuları da transfer etmeye çalışıyoruz. Burasının bir aile ortamı gibi olduğunu görüyorlar. Özellikle eski oyunculardan Osman Çelik ve Hasan Kılıç olsun gelenleri çok çabuk kabul ediyorlar.

“Aile olmalısınız”

Güzel bir ortam oluştu. Takım sahada mücadele ettiğinde o aile duygusunu görüyorsunuz. Bu gibi durumları gol atıldığında ya da yendiğinde de görüyorsunuz. Biz bu faktörlerin hepsini; tüm parametreleri birleştirip bir aile takımı; birlikte savaşan, birlikte kazanan, taraftarı coşturan bir takım meydana getirmeye çalışıyoruz.

Çünkü şampiyonluk yolu buradan geçer. Öncelikle bir aile gibi olmalısınız. Kaybettiğinizde de tekrar çok çabuk ayağa kalkmayı beceren bir grup olmalısınız. Biz bunları aşılamaya çalışıyoruz. Toplanalı kısa süre oldu. Her şey çok çabuk olmuyor. İnşallah hepsini başarıp, Samsun’a hazır bir şekilde tam takım dönüp, lige de bu şekilde başlamamız lazım.”

Okumaya devam et

Editör Seçimi

    Copyright © 2021