Mayıs ayı ihracat rakamları ve Samsun

İklim değişikliği
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mayıs ayı ihracat rakamları ve Samsun’un bu noktada ülke sıralamasındaki yerini “Kadir Gürkan” yorumladı. “Kadir Gürkan ile Asimetrik Bakış” başlığı altında sanayi, üretim ve ekonomi alanlarındaki değerlendirmeler bundan böyle her hafta Kanal Daa dijital içerik platformumuzda… 

Ticaret Bakanlığı Mayıs ayı ihracat rakamı yüzde 65.5 artışla 16.5 milyar dolar, ithalat rakamı yüzde 50.4 artışla 20.6 milyar dolar olarak gerçekleşti.

İhracatın ithalatı karşılama oranı -altın hariç- yüzde 79.5 seviyesinde.

Pandemi, tedarik zincirlerinin kırılması, konteyner krizi, talep daralması, rezerv para birimi üzerine oluşturulan senaryolar, açılıp kapanmalar derken günler gelip geçiyor, çarklar bir şekilde dönmeye çalışıyor.

Samsun özeline bakalım;

Samsun’da 2021 Ocak-Mayıs döneminde yaklaşık yüzde 71’lik artışla 471 milyon dolarlık ihracat gerçekleşti. Samsun, ülke genelinde iller arasında 25. sırada yer buldu.

En son yapılan “İllerin Sosyo-Ekonomik Sıralaması” çalışmasında otuzlu sıralarda yer alırken, ihracat sıralamasında yirmili rakamlarda olabilmek üzerinde çalışılması gereken bir durum.

En fazla ihracat Peru’ya

Samsun’un 2021 Ocak-Mayıs döneminde ihracatının yoğunlaştığı ülkeler; Peru (51 milyon dolar), ABD (33 milyon dolar), Çin (31 milyon dolar). İlk üç sırada yer alan bu ülkeleri Hollanda, Fas, Rusya, Tunus, Yemen, Afganistan, Bolivya takip ediyor.

Listeden de anlaşılacağı üzere; Avrupa’dan Samsun’un ihracat rakamlarına -konteyner krizi kaynaklı- olumlu bir yansıma görülmüyor.

Mayıs ayı ihracat
Mayıs ayı ihracat rakamları yüzde 65.5 arttı.

ABD’yi zaten biliyorsunuz.

Samsun’un 2021 Ocak-Mayıs döneminde ihracatının bir önceki döneme göre artış gösterdiği ilk üç ülke sırasıyla; yüzde 28,900 artışla Peru, yüzde 18,180 artışla Togo, yüzde 15,916’lık artışla Hong Kong. Yemen, Çin, Fas, Avustralya, Arjantin, Portekiz, Bolivya ilk onun içerisindeki diğer ülkeler.

Samsun’un 2021 Ocak-Mayıs döneminde ihracatında öne çıkan sektörlere baktığımızda; çelik (169 milyon dolar), otomotiv endüstrisi (64 milyon dolar), hububat, bakliyat, yağlı tohum ve mamulleri 46 milyon dolarla ilk üç sırayı paylaşıyor. Su ürünleri, savunma ve havacılık, elektrik, elektronik, mobilya, fındık, iklimlendirme, mücevher ilk onun içerisindeki diğer sektörler.

Samsun’un 2021 Ocak-Mayıs döneminde ihracatta bir önceki döneme göre artış gösterdiği sektörler sırasıyla; halı (yüzde 613), çelik (yüzde 305), mücevher (yüzde 254). İlk üç sırayı otomotiv ve savunma sanayi takip ediyor.

Samsun’un üretim tesisleri

İlk etapta aklıma gelen ETİ Bakır, Toros Gübre, BAT, Samsun Makine Sanayi A.Ş. gibi şirketlerin Samsun’da üretim tesisleri olmasına karşın, merkezleri başka bir ilde bulunduğu için yaptıkları ihracat faaliyetleri bahse konu rakamlara yansımıyor.

Umarım Samsun’un, ihracat hacmi, eriştiği ülke sayısı ve katma değeri artarak devam eder.

Sağlıcakla.

Kadir GÜRKAN.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Mayıs ayı ihracat rakamları ve Samsun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!