Bizimle İletişime Geçin

Gündem

Maviyemiş OMÜ öncülüğünde sektörleşti

Maviyemiş

Maviyemiş Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) tarafından başlatılan çalışmalarla sektörleşti.

Mmaviyemiş olarak bilinen ‘blueberry’ meyvesi Türkiye’de sektör haline geldi. OMÜ Ziraat Fakültesi öğretim üyesi, Prof. Dr. Hüseyin Çelik, üniversitenin bu konudaki yeni atılımlarda bulunması adına fikir ve önerilerini Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal ile paylaştı.

Prof. Dr. Çelik, OMÜ halihazırda 5 adet tescilli maviyemiş ve 2 adet tescilli turnayemişine sahip. 

1996 yılında OMÜ’nün başlattığı çalışmalarla dünyada blueberry olarak tanınan maviyemiş meyvesi Türkiye’de sektör hâline geldiği vurgulandı. Ayrıca Prof. Dr. Hüseyin Çelik, “1 adet bitkisi ve 1 gram dahi meyvesi olmayan maviyemiş meyvesi; 1996’da üniversitemizin inisiyafi sonucunda ülkemizde bugün sektörleşmiş durumda. OMÜ, özellikle 5 adet maviyemiş çeşidini tescil ederek Türkiye’de maviyemiş fidancılığını da başlatan üniversite oldu.

Günümüzde de özel sektör, yerli maviyemiş fidanı üretiminde ciddi bir potansiyele ulaştı. Maviyemiş yetiştiriciliğinde meyve üretimi hâlen 5 – 6 bin ton civarında. Hedefimizde; ilk etapta 100 bin ton maviyemiş üretmek. Bu sayede ülkemizin bu alanda dünyada ilk 10 ülke arasında yer alma hedefi var. Dünyada 850 bin ton civarında bir üretimi olan maviyemiş özellikle sağlık açısından çok yararlı. Özellikle birim alandaki getirisi; Karadeniz Bölgesi’ndeki temel bazı ürünlerin birim alandaki gelirlerinden 10 – 15 katı daha fazla olabilmekte” dedi.

OMÜ liderliğinde yeni bahçeler kuruldu

“Türkiye’de farklı ekolojik koşulların sağladığı imkânlarla maviyemiş üretiminde OMÜ liderliğinde yeni bahçelerin kuruldu.” diyen Prof. Dr. Çelik şunları söyledi:

maviyemiş

“Artık ocak, şubat, mart, nisan aylarında alt rakımlarda erken veya yüksek rakımlı yerlerde ve eylül, ekim, kasım aylarında yani geç dönemlerde maviyemiş üretimine başladık. Günümüzde dünyada ocak, şubat aylarında güney yarım kürede bile çok az üretilebilen maviyemişleri Antalya, Adana, Mersin gibi illerde üretebiliyor duruma geldik. Özellikle sera ve topraksız tarım teknolojileri sayesinde ihracat şansı çok yüksek olan maviyemişler; yılın 10 ayı üretilip satma imkânımızı var.” 

OMÜ, tescilli 5 adet yerli üzüm çeşidine sahip

Maviyemişin yanı sıra Karadeniz Bölgesi’nin ünlü kokulu üzümleri üzerine de çalışmalar yapan Prof. Dr. Çelik; OMÜ Bilimsel Araştırma Projeleri (BAP) Birimi, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) ve sivil toplum kuruluşlarının desteği ile 5 adet yerli üzüm çeşidini tescilleyerek bu üzüm çeşitlerinden fidan üretimi yaptıklarına dikkat çekti.

Prof. Dr. Çelik, ayrıca bu üzümlerin üretimine dönük OMÜ’deki sürece dair şunları söyledi:

“Karadeniz Bölgesi’ndeki aşırı yağmur, nem, az ışık şartlarında ilaç kullanmadan, hastalanmadan yetişebilen kokulu üzüm çeşitlerimiz (rizpem, rizellim, rizessi, ülkemiz, çeliksu) ile yeni bağlar kurarak daha fazla fidan üretmeyi hedefliyoruz. Melezleme ıslahı çalışmalarını başlattığımız kokulu üzüm bağcılığında yeni ve yerli-millî üzüm çeşitlerimizin yanı sıra yerli maviyemiş çeşitlerimiz için de çalışma içindeyiz. Yeni araştırmacıları bu sahalara yönlendirerek bölge ve ülke tarımına yeni üzüm ve maviyemiş çeşitleri kazandıracağız.”

Maviyemişin sanayideki rolü

Maviyemiş başta olmak üzere birçok yeni meyve türünü ülkemize ve bölgeye kazandırmaya odaklandıklarını vurgulayan Prof. Dr. Çelik, maviyemişin sanayide işlenmesi için de çalışmaların sürdüğünü ve bu yönde yaş pastalar üretildiğini sözlerine ekledi.

Görüşmede Prof. Dr. Çelik bölge için çok önemli olan kokulu üzüm, maviyemiş, turnayemişi, kekreyemiş, güzyemişi, aronya, altın çilek vb. bitkiler üzerine çalışacak yeni araştırıcılar, araştırma ve uygulama merkezi, doku kültürü ile fidan üretmek için akredite olmuş laboratuvarlar hakkında da Rektör Ünal ile bilgi ve görüş alışverişinde bulundu.

Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal ise; OMÜ’nün her alanda sahip olduğu ve geliştirdiği ürünleri ticarileştirip bunların, bölge ve ülke ekonomisine katma değer sunması adına çok hassas ve titiz davrandıklarının altını çizerek bu doğrultudaki bütün proje ve araştırmaları fazlasıyla önemsediklerini kaydetti.

Ziyarette Prof. Dr. Çelik, OMÜ danışmanlığında Antalya’da üretilen maviyemişi Rektör Ünal’a ikram etti. Ayrıca bu bitkilere ilişkin çok yönlü araştırmalar ve gelecekte yapılabilecek çalışmalara dair belge ve kitapları da sundu.

Yorum Yap

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Editör

Gündem

Bafra’daki su kesintisine neden olan boru

Bafra

Bafra ilçesindeki su kesintisine neden olan çürüyen boru değiştirildi.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Bafra ilçesinde yaşanan su kesintisine tamamen çürüyen hatların neden olduğunu dile getirdi.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, SBB TV YouTube kanalında Neşe Kadan’ın sunduğu ‘Hedeflerimiz Yolunda’ programının konuğu oldu.

Bir süre önce Bafra ilçesinde yaşanan su kesintisine değinen Başkan Mustafa Demir, “Çürüyen borunun piyasada üretimi yok. İlk kesinti bu yüzden oldu.

Biz bunu kendimiz 2 saat içinde yeniden imal ederek yerine taktık. Daha sonra asbest borulardan kaynaklı başka bir arıza oluştu” diyerek, “Hemen takviye ekipleri gönderdik.

Bafra

Bafra ilçesinde su kesintisine neden olan çürüyen boru.

Bafra ilçesindeki çürüyen boru

Bu tarz problemlere bağlı yeni arızalarda oluşabilir. Bu nedenle Bafralı hemşerilerimizden biraz sabır istiyoruz bu süreçte. Biz yaptıkça yük eski yapılara kayıyor.

Basınç yeni arızalara sebep olabiliyor. Yapacağımız çalışmalarla bu kesintiler artık tarih olacak. Bafra’daki yağmur suyu hatlarıyla ilgili sorunu da çözeceğiz” dedi.

Çürüyerek parçalanmış olan boru parçası ise arızanın büyüklüğünü ortaya koydu.

SASKİ tarafından yapılan altyapı çalışmaları ise artık 20 – 30 yıl sonra bile yeniden yapılma gibi bir durumla yerel yönetimleri karşılaştırmayacak.

Mustafa Demir

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir. (Fotoğrafta)

Scada ile performans arttı

Başkan Mustafa Demir, tesislerin düzenli ve verimli çalışabilmesi, motor ve pompalarda yaşanabilecek olası arızalara hızlı müdahale edilebilmesi için teknolojinin yeniliklerinden yararlandıklarını belirtti.

Başkan Demin, bu nedenle SASKİ bünyesinde scada takip sistemi kurduklarını da dile getirdi.  Ayrıca 263 adet yatırımı tek bir bilgisayardan online bağlantıyla 7/24 takibe aldıklarını vurguladı.

Başkan Demir, “SASKİ’ nin çalışmalarında büyük kolaylık sağlayacak yeni elektronik scada sistemi hayata geçti.

Bu öyle bir sistem ki, çok önemli. Bir metreküp su eksildiğinde dahi bizi uyarıyor.

Daha önce böyle bir takip sistemimiz yoktu. Depoda su bitince 3 gün sonra haberimiz oluyordu.

Gidip bakıyoruz ki motor yanmış. Ayrıca kayıp kaçağı önleyecek imkanımız yoktu” diyerek şöyle devam etti:

Bafra

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, SBB TV Youtube kanalında Neşe Kadan’ın sorularını yanıtladı.

2024’te altyapı sorunu bitecek

“Şimdi ise halkımızın hakkına giren veya yeltenenleri de anında bulacak, cezai işlemleri hızlandıracağız.

Sistemin devreye girmesiyle kaçak su kullanımıyla mücadelede de önemli mesafe kat ettik. Scada sistemi sayesinde zaman ve iş gücünde önemli avantaj sağlayarak, arızalara daha hızlı müdahale ediyoruz.

Bu da su kesintileri yaşandığında halkımızın mağduriyetini büyük oranda kısaltmaktır. Biz seçim döneminde 2024 yılına kadar altyapı sorunlarının tamamını çözeceklerinin sözünü verdik.

Bu hedefimize de artık çok yakınız. 2024’te içme suyu ve altyapı sorunu yaşayan mahallemiz kalmayacak.

3.5 yılda 296 mahallemizi suya kavuşturduk. 129 mahallemiz için de ekiplerimiz gece -gündüz mesai yapıyor.”

Okumaya devam et

Gündem

Samsun YEDAŞ’ta yeni yönetim

Genel merkezi Samsun olan Yeşilırmak Elektrik Dağıtım A.Ş.’de (YEDAŞ) Yunus Emre Bilgi, ‘genel müdür’ olarak atandı,

Samsun, Ordu, Çorum, Amasya ve Sinop illerinde elektrik dağıtım hizmeti veren YEDAŞ’ta 3,5 yıldır genel müdür olarak görev yapan Hasan Yasir Bora’nın bu görevi 1 Aralık 2022’de halen YEDAŞ’ta dağıtım direktörlüğü görevini yürüten Yunus Emre Bilgi’ye devredeceği açıklandı.

Bora’nın YEDAŞ Yönetim Kurulu üyesi olarak grupta çalışmalarına devam edeceği belirtildi.

Samsun’dan büyüyen firma

Bora bu değişiklikten duyduğu memnuniyeti ifade ederken, “3,5 yıldır başarılı bir şekilde çalışan ekibimizdeki bu bayrak değişimi ve atamaların YEDAŞ’ın bundan sonraki adımları için çok sevindirici olduğu ve takım oyunun en güzel örneklerinden birinin sergilendiğini göstermektedir” dedi.

Samsun

Hasan Yasir Bora, YEDAŞ Yönetim Kurulu üyesi olarak görevine devam edecek. (Fotoğrafta)

Yeni nesil enerji şirketi

Genel müdürlük görevini devralacak olan Bilgi, ‘Kesintisiz, Kaliteli ve Sürdürülebilir Enerji’ sloganıyla yolculuğuna başlayan YEDAŞ’ı ulusal ve uluslararası arenada markalaştırmayı amaçlanıyor.

‘Müşterilerine, yönetimine, çalışanlarına, topluma ve tedarikçilerine’ ise şu mesajı verdi: “Tüm paydaşlara değer katarken, sektöre yön veren yeni nesil enerji şirketi olacağız.”

Bilgi’den boşalan dağıtım direktörlüğüne, YEDAŞ’ta müşteri teknik hizmetleri koordinatörü olarak görevini sürdüren Ümit Yaşar Kışla atanırken, Cihangir Gençoğlu ise yatırım ve tesis direktörlüğü görevine getirildi.

Yunus Emre Bilgi kimdir?

Yunus Emre Bilgi, 2008 yılında Dumlupınar Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Çeşitli elektrik dağıtım şirketlerinde çalışan Bilgi, 2019 yılı Ağustos ayından bu yana YEDAŞ’ta dağıtım direktörü olarak görev yapıyordu.

Okumaya devam et

Gündem

OMÜ işçileri grev kararı aldı

Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde (OMÜ) çalışan Tez-Koop-İş Sendikası üyesi işçiler, üniversitede grev yapılıp yapılmaması için sandık başına giderek oy kullandı. Yapılan oylamada ‘grev’ kararı çıktı

Samsun’da aylardır OMÜ ile Tez-Koop-İş Samsun Şubesi arasında çözüme kavuşturulamayan toplu iş sözleşme görüşmelerinin çözümsüzlük ile sona ermesi sonrası, sendika grev kararı aldı.

Üniversitenin Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nde Samsun İŞKUR Müdürlüğü’nün kurduğu ‘grev oylaması sandığı’nda toplam 532 oy kullanıldı. Yapılan oylamada 438 evet oyu çıkarken, 94’de hayır oyu çıktı.

OMÜ’de işçi iradesi sandığa yansıdı

Oylama sonrasında greve gidilmesi yönünde karar çıkarken Tez-Koop-İş Samsun Şube Başkanı Tarık Sayın, yapılan oylama ile ilgili açıklama yaptı.

Sayın, “Bize önerilen yüzde 5’lik bir zammın aslında ülkenin, yönetiminde de halka sunulanla aynı olduğunu, bir anlamda görmüş olduk.

Burada hem yüzde 5’lik zam, hem de çalışma koşullarımız anlamında gerçekten zor koşullarda çalışan, işçi arkadaşlarımızın hem çalışma koşullarının düzeltilmesi, hem de yaşamsal, ihtiyaç olan ekonomik durumun iyileştirilmesi için bir yola çıkmıştık.

Bu yolculukta, işçi arkadaşlarımızın iradesi bugün sandığa yansıdı” dedi.

OMÜ

Suç rektörde değil daire başkanlarında

OMÜ’de toplu iş sözleşme görüşmelerinin tıkanması ve sendika olarak grev kararı almaları ile ilgili daire başkanlarını suçlayan sendika başkanı Tarık Sayın, ayrıca şunları dile getirdi:

“Süreci buraya getiren, OMÜ Rektörü hocamız Yavuz Ünal değil. Rektör hocamızın altında çalışan, daire başkanları bu süreci, buraya getirmiştir.

Çünkü biz ilk gün üniversitenin kapısından içeriye girdiğimizde, şunu gördük, biz iyi niyetli olarak gelmiştik buraya hatta ellerimizde çikolatalarla gelmiştik.

Ama ilk uğradığımız kapıda sendikacılardan nefret ettiklerini söyleyen daire başkanlarıyla karşılaştık.

Ama biz hiçbir zaman sağduyulu yapımızı kaybetmedik. Her zaman onlara karşı sıcak yaklaşımla hareket ettik.

Fakat üniversitede her zaman şu vardı, geçmişten beri gelen çarpık düzen ve geçmişten gelen çarpık bir sendikal anlayış, burada işverenin her istediğini yapabileceği, istediğini değiştirebileceği noktadaydı.

Biz burada işçilerin iradesi olmadan, hiçbir şeyin değişemeyeceğini, hiçbir şeyin dönüştürülemeyeceğini, yönetime bir anlamda bu sandıktan çıkan sonuçlarla anlatmış olduk.”

OMÜ

28 Kasım’ın ‘greve çıkma’ günü olacağını ifade eden Sayın, “Eğer bu süre zarfında herhangi bir gelişme olmazsa 28 Kasım’da grev e çıkacağız.

Üniversitede tüm işyerlerinde iş bırakacağız. Grevin daha etkin bir şekilde ilerleyebilmesi için gerekli çalışmalarımızı, temsilci ve işçi arkadaşlarımızla yürüteceğiz” dedi.

Tez-Koop-İş Sendikası Şube Sekreteri Buket Özden de yaptığı açıklamada, “30 Haziran 2022 tarihinde biten sözleşmemiz ile ilgili yönetimle görüşmelerimizi gerçekleştirdik.

Fakat işçi arkadaşlarımızın lehine istediğimiz sonuçları elde edemeyeceğimizi anladık. Beraberinde gelen 4 aylık bir eylem süreciyle yönetimden çok fazla, olumlu yanıt alamadık” diye konuştu.

Okumaya devam et

Editör Seçimi

    Copyright © 2021 | Tüm hakları saklıdır. İnternet sitesinde yer alan görsel ve metinlerin izinsiz kopyalanması yasaktır.