Bizimle İletişime Geçin

Gündem

Manda yetiştiriciliğine yeni vizyon (Haftanın özeti)

Manda Samsun

Manda üretiminden elde edilecek ürünlerin markalaştırılması, çoban eğitimi, Kılıçdaroğlu ve Davutoğlu’nun birer gün arayla Samsun ziyareti ve daha fazlası haftanın özetinde. Samsun’da 28 Haziran – 04 Temmuz tarihleri arasında öne çıkan gelişmeleri Kanal Daa Özgün İçerik Platformu’nda.

Manda popülasyonunda Türkiye’de ilk sırada yer alan Samsun’da 22 binden fazla hayvanın olduğu belirtiliyor. Mandalardan alınan süt ile kaymak, yoğurt, dondurma ve tereyağı gibi birçok gıda üretiliyor. Birçok tüketicinin tercihi olan manda etinin yanında derisi de oldukça değerli. Boynuzlarından üflemeli müzik aletleri, bıçak sapı ve daha birçok ürün üretilen manda, sulak alanlarda yetişiyor. Kızılırmak Deltası bu hayvanların aradığı habitatı sağlıyor. Geviş getirenlerden olan manda, ülkemizde su sığırı, camız, kömüş olarak anılırken birçok ülkede ise bufalo olarak adlandırılıyor.

Samsun’da ‘Sertifikalı Çoban’ eğitimi

Vezirköprü Halk Eğitim Merkezi bünyesinde ‘Sürü Yönetimi Kursu’ açıldı. Vezirköprü İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü‘nde görevli mühendisler adaylara önce teorik ve uygulamalı eğitimler verdi. 32 kişinin katıldığı ve 40 saat sürecek kursların ardından çobanlık sertifikası alacak olan kursiyerler, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilecek ödeneklerden yararlanacak.

AK Partili gençlerden Kılıçdaroğlu’na suç duyurusu

AK Parti Samsun Gençlik Kolları, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun sosyal medya üzerinden ‘Katarlı gençler sınavsız Türkiye’de okuyacak’ sözleri için suç duyurusunda bulundu.

Samsun yıllar sonra olimpiyatlara sporcu gidiyor

Samsunlu milli sporcular Esra Bayrak ve Fatma Damla Altın, Tokyo Olimpiyatları’nda Türkiye’yi temsil edecek. Samsun, Mustafa Dağıstanlı’dan 61 yıl sonra iki sporcuyu olimpiyata gönderiyor. Milli atletler Esra Bayrak ile Fatma Damla Altın olimpiyatlarda Samsun’u ve Türkiye’yi en iyi şekilde temsil edeceklerini söyledi.

Manda yetiştiriciliği

AtaMarket’te en çok tercih edilen ilk beş ürün sıvı yağ, şeker, çay, çikolata ve kahvaltılık ürünler oldu.

AtaMarket ihtiyaç sahiplerinin yanında

Atakum Belediyesi’nin 8 ay önce hizmete açtığı Karadeniz’in ilk gıda bankası AtaMarket Gıda Bankası’nda 30 bin 495 adet ürün ihtiyaç sahiplerine ulaştı. 340 kalem gıda, temizlik, giyim ve kırtasiye malzemesini ihtiyaç sahiplerine ulaştıran AtaMarket’te en çok tercih edilen ilk beş ürün sıvı yağ, şeker, çay, çikolata ve kahvaltılık ürünler oldu.

Samsun’da kiralık ev sıkıntısı

Samsun Emlakçılar Odası Başkanı Mevlüt Oral, “Emlak piyasasında büyük sıkıntılar var. Öncelikle ev kredisi faizleri ve inşaata başlamak için maliyetler çok yüksek. Şu anda Samsun’da kiralık ev konusunda büyük bir sıkıntı var. Uygun bir daire bulma şansı kalmadı. Bunun sebebi de geriden yeni evler gelmiyor olması. Normalde 1000-1200 TL’ye kiraya verilen daireler bugün 2 bin TL’ye kiraya veriliyor. Çünkü kiralık daire bulunmuyor” dedi.

Bafra’da kazılar 9 yıl sonra yeniden başlıyor

Samsun’un Bafra ilçesinde 2012 yılında durdurulan İkiztepe Höyük kazı çalışmaları 9 yıl aradan sonra yeniden başlayacak. Prof. Dr. Önder Bilgi tarafından İkiztepe Höyük’te yürütülen kazı çalışmaları 2012 yılında sonlandırılmıştı. 9 yıldır ara verilen çalışmalar Doç. Dr. Aslıhan Beyazıt başkanlığında yeniden başlayacak. 39 yıl süren çalışmalarda çıkarılan 11 bin 600 kadar eserin Samsun Arkeoloji Müzesi ve bir kısmı da Bafra Müzesi’nde sergileniyor.

Manda

TSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, KOSGEB destekleri ile ilgili açıklama yaptı.

Yenilikçi genç işletmecilere KOSGEB desteği

Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Kovid-19 salgınından etkilenen imalat ve bilimsel AR-GE sektörlerindeki mikro ve küçük işletmeler ile 2017 ve sonrasında kurulmuş imalat, bilgisayar programlama ve bilimsel AR-GE sektörlerindeki yenilikçi genç işletmelere KOSGEB tarafından “Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı” 2. etap çağrısına çıkıldığını duyurdu.

Hasat sezonu başladı

Samsun’un Bafra ilçesi İkizpınar Mahallesi’nde 105 bin hektar alanda arpa-buğday hasat sezonu başladı. Samsun Tarım ve Orman İl Müdürü İbrahim Sağlam konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Her hasat sezonunda olduğu gibi bu yıl da il müdürlüğümüz olarak, iyi bir hasat sezonu geçirebilmek ve hasat kayıplarını en aza indirebilmek için üreticilerimizle birlikte çalışacağız. Bu çalışmalarda dane kaybını en aza indirebilmek amacıyla hepimize düşen görevler vardır. Bu görevleri yerine getirirken en hassas olması gerekenler ise takdir edersiniz ki biçerdöver operatörleridir” dedi.

Manda

Samsun Bafra ilçesinde buğday hasat sezonu başladı.

Havza OSB 2-3 kat büyütülecek

Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir, yoğun talep alan Havza Organize Sanayi Bölgesi’ni (OSB) mevcut halinden 2-3 kat büyütmek gibi girişim içerisinde olduklarını söyledi. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Samsun İl Koordinatörü Bülent Turan, Havza Kaymakamı Metin Yılmaz, Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir, Havza OSB Yönetim Kurulu Başkanvekili Erkan Acar ile birlikte 4 milyon 600 bin lira hibe ile kurulan ve unlu mamuller üretecek olan tesislerin inşa çalışmalarını yerinde inceledi ve yatırımcı iş adamları Ali Turhan ve Kemal Acun’dan çalışmalar hakkında bilgiler aldılar.

Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir, incelemeler sonrasında yaptığı açıklamada, “Havza OSB yoğun talep görmekte. Havza Organize Sanayi Bölgemizi mevcut halinden iki üç kat büyütmek gibi girişim içindeyiz. Mevcut parsellerimize yoğun talep var. Havza OSB, Havza’da istihdamı sağlayarak göçü önleyecek” dedi.

Akademisyenler ‘Manda’ için toplandı

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ), Samsun hayvancılık sektörünün en önemli gelir kaynaklarından biri olan manda yetiştiriciliğine yeni bir vizyon getirerek buradan elde edilen ürünlerin markalaşmasını sağlamak ve sektörün verimliliğini arttıracak bir eylem planı oluşturmak amacıyla, ilgili kurum yetkilileri ve akademisyenlerin katılımıyla istişare toplantısı düzenledi.

Rektörlükte gerçekleşen toplantıya; Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fehmi Yazıcı, Samsun-Sinop Veteriner Hekimler Odası Başkanı Doç. Dr. Habip Muruz, Veteriner Fakültesi öğretim üyesi Ali Gücükoğlu, Ziraat Fakültesi öğretim üyeleri Prof. Dr. Eyüp Selim Köksal ve Doç. Dr. Hüseyin Erdem, OMÜ Proje Yönetim Ofisi Başkanı Doç. Dr. Ayşenur Büyükgöze Kavas, Tarım İl Müdürlüğü Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürü Rukiye Pınar, Samsun Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı Şube Müdürü Burhan İşler ile Samsun Manda Yetiştiricileri Birliği yetkilileri katıldı.

Mandadan elde edilen ürünlerle Samsun’a özel bir marka oluşturmayı hedefliyoruz

Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde (OMÜ), manda yetiştiriciliği ve buradan elde edilecek ürünlerin markalaşmasını sağlamak için ilgili kurum yetkilileri ve akademisyenlerin katılımıyla istişare toplantısı düzenlendi.
Manda konusunda farkındalık oluşturacak bir projeyi hayata geçirmeyi amaçladıklarını kaydeden Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fehmi Yazıcı, “Mandadan elde edilen ürünlerle Samsun’a özel bir marka oluşturmayı hedefliyoruz. Üniversitemizin AR-GE birimlerinin de dâhil olacağı bu projeyi hayata geçirmek için bu ekiple bir aradayız. Sahada mandadan elde edilen ürünler satılsa da bu ürünlerin belli bir standardı ve bilimsel alt yapısı yok. Bu nedenle bir markanın adı altında; mandanın eti ve sütünün yanında derisi, boynuzu ve ekolojik hayata etkilerinin de içinde olduğu, her kesimin faydalanabileceği büyük bir proje hazırlamak istiyoruz. Bu nedenle ilgili tüm kurumlar bir araya gelerek bu projede çalışmalı” dedi.

Manda

Manda popülasyonu bakımından Samsun, Türkiye’nin en önemli kentlerinden biri.

“Kızılırmak Vadisi’nin, dünya çapında bir verimlilik potansiyeli var”

Öncelikli hedeflerinin büyük resmi sahaya yansıtmak olduğunu dile getiren Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fehmi Yazıcı, “Manda yetiştiriciliğinin önem kazanması amaçlarımızın bir parçası. Çünkü biz bir bütün olarak Kızılırmak Vadisi’ne bakıyoruz. Kızılırmak Vadisi’nin, dünya çapında bir verimlilik potansiyeli var. Kuş Cenneti, Bafra, Vezirköprü ve Havza’nın dâhil olduğu alan; sağlık, turizm, tarım ve gıda merkezi olabilir. Ancak bunlar uzun vadede gerçekleştirilebilecek hedefler olduğundan katma değeri en yüksek alanlardan biri olan manda yetiştiriciliğiyle süreci başlattık. Bunun yanında da birbirine eş değerde kenevir var. Manda ürünlerinden marka oluşturulabilir ve bu markayı ülke seviyesinde tescillendirebilirsek yaptığımız çalışmalar birbirinin parçası olarak büyür” şeklinde konuştu.

Subaşı projesinin yüzde 55’i tamam

Samsun’da “Yeraltı Mekanik Otoparkı ve Subaşı Meydan Düzenlemesi Projesi”nin yüzde 55’i tamamlandı.  Tarihi Sa’di Mescidi ile Hamidiye Çeşmesi’ni yeniden Subaşı Meydanı’nda yaşatacak olan Samsun Büyükşehir Belediyesi, Yeraltı Mekanik Otoparkı ve Subaşı Meydan Düzenlemesi Projesi sayesinde hem otopark sorunu çözülecek hem de tarihi eserler geleceğe aktarılacak. Toplam 1472 metrekare alan üzerine inşa edilen ve çalışmaları tüm hızla süren projede 305 adet fore kazığın tamamı yapıldı. 19 ve 17 metre boyundaki 143 adet ankrajın tamamı bitirildi.

Kemal Kılıçdaroğlu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 1 Temmuz’da Samsun’daydı.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu Samsun’da

Samsun’a gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Tütün İskelesi’nde Denizcilik ve Kabotaj Bayramı dolayısıyla denize çelenk bıraktı. Basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, “Arkamızda gördüğünüz tekne tüm deniz kıyılarını gezecek, balıkçılarla görüşecek. Her bölgenin kendine özgü sorunları var. Her bölgenin kendine özgü sorunlarını ayrı ayrı raporlayacak ve onu genel merkeze verecek. Türkiye, coğrafya olarak dünyada çok olağanüstü bir konumda. Üç tarafı denizlerle çevrili ve ayrıca kendi kara sınırları içerisinde Marmara Denizi gibi kendimize özgü bir denizimiz var. Oradaki sorunları hepimiz görüyoruz. Müsilajın oluşturduğu tahribatın hepimizde endişe oluşturduğunu üç aşağı beş yukarı hepimiz biliyoruz. Balıkçıların sorunları var. Onları gündeme getirmek, ayrıca milletvekillerimizin tek tek gidip onların sorunlarını araştırıp, raporlamaları son derece önemli” dedi.

Başkan Demirtaş : Kamunun 5 kuruşunu yedirtmem

İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, Temmuz ayı meclis toplantısında konuştu. Son günlerde aslı ve astarı olmayan kirli bilgilerle belediyenin yıpratılmasına yönelik bir algı operasyonu yapıldığını söyleyen Başkan Demirtaş, “Kardeşim dahi olsa kamunun 5 kuruşunu kimseye yedirtmem, yedirtmeyeceğim de. Ne pahasına olursa olsun. Hırsızlığını ispat edinceye kadar bizim için namusludur. Ama tespit edersek kardeşimde olsa taviz vermem. Gereken yasal işlemleri başlatırım. Bizim parasal konularda hırsızlarla, çalanlarla, rüşvet yiyenlerle aynı kefede olma şansımız asla olamaz” şeklinde konuştu.

Ahmet Davutoğlu

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet DAvutoğlu, partisinin il kongresi için Samsun’a geldi.

Ahmet Davutoğlu Samsun’da

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, partisinin Samsun il kongresi için Samsun’a geldi. Gazetecilerin ittifaklara girip girmeyecekleri yönündeki sorusuna cevap veren Davutoğlu, şunları söyledi:

“Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi olmasaydı biz ittifaktan bahsediyor olmayacaktık. Cumhur İttifakı kurulmasa Millet İttifakı da kurulmazdı. Dolayısıyla Cumhur İttifakı doğduğu için başka ittifaklar doğdu. Esas soru; Cumhur İttifakı kalıcı mı? Eğer ben şunu desem; ‘Biz şu ittifakın içinde olacağız veya bir ittifak kuracağız’ Cumhur İttifakı’nı kalıcı kabul ederim. Ben AK Parti ve MHP tabanındaki rahatsızlığı görüyorum. Yarın ne olacağı belli olmayan bir varsayım üzerinde ben siyaset yapmam. Siyaseti nasıl mı yaparım? Partimi örgütlerim, halkıma anlatırım, partimin yapısını güçlendiririm. Ayrıca muhalefet ile çok yakın temaslarımız var. Sayın Akşener ve Kılıçdaroğlu, Karamollaoğlu, Babacan ile görüşüyoruz. Kabul etselerdi Sayın Erdoğan ve Bahçeli ile de görüşürdük. Onlar bayramlaşmaya dahi çıkmadı.” diye konuştu.

Samsun 1 milyon doz aşına yaklaştı

Samsun’da bir ve ikinci doz aşı miktarı 951 bin 92 doz oldu. 1 milyon doza yaklaşan aşı miktarında süreç devam ediyor. Ayrıca  Samsun, bölgede 1 milyon doz aşıya en çok yaklaşan il oldu.

Yorum Yap

Yorum Yap覺n

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Editör

Gündem

Vaka sayıları arttı, uzmanlar uyardı

Vaka sayıları uzun bir aradan sonra yeniden artış göstermeye başladı. Uzmanlar Koronavürise dikkat çekip uyardı.

Sağlık İl Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç; koronavirüs vaka sayıları ile ilgili açıklama yaptı.

İldeki pandeminin son durumunun masaya yatırıldığı “İl Pandemi Değerlendirme Toplantısı” sonrası bilgi veren Oruç; vaka sayısındaki kısmi artışa dikkat çekerek şunları söyledi:

“Tüm Türkiye ve dünyada olduğu gibi ilimizde de maalesef Kovid 19 vaka sayılarımızda kısmi bir artış söz konusu. Veriler bize ilimizde, özellikle son bir haftada vaka sayımızın yaklaşık 2 kat arttığını gösteriyor.

Aylar sonra ilk kez, sıfır vaka gördüğümüz dönemlerin ardından, günlük 50 vakanın üstüne çıktığımız günleri görmeye başladık.

Bu artış, korona varyantın da etkisiyle grip gibi başa çıkabilir bir düzeyde. Onuniçin ağır hastalık tablosu ortaya çıkarmadığından; hastanelerimize yansıyacak düzeyin çok uzağında seyrediyor.

Sağlık İl Müdürü

Sağlık İl Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç (Fotoğrafta)

Yoğun Bakım hasta sayımız 3

Aşı hala bağışıklık sistemlerimiz üzerinde etkili, yaygın aşılama çalışması sayesinde virüse temas etsek de bizi korumaya devam ediyor.

Şu an için hastanelerimizde entübe, durumu ağır hastamız yok. Yoğun bakımlarımızda ise sadece 3 hastamız bulunuyor. Aşı stoklarımız yeterli, olası hasta yatışı ve tetkik süreçleri için planlamalarımızı yaptık.

Sağlık Müdürlüğü olarak hem yurt içi hem yurt dışındaki pandemi verilerini anlık olarak takip ediyoruz.

vaka sayıları

Vaka sayısı süreç içerisinde artıyor

Özellikle Samsunluların yoğun olarak yaşadığı İstanbul, Ankara, İzmir gibi metropol şehirler, çevre iller ve Almanya, Hollanda, Avusturya, İngiltere gibi birçok Samsunlunun yaşadığı ülkelerdeki vaka sayıları bizim için önemli bir veri oluşturuyor.

Bu noktalardaki artışın ilimizdeki vaka sayısını süreç içinde arttırdığını pandemi döneminden biliyoruz.

İlimize özellikle bu ülke ve şehirlerden yaklaşan bayram tatili nedeniyle birçok hemşerimizin geleceğini öngörüyoruz. Bu da artış eğrisinin bayram döneminde de süreceğini bize düşündürüyor.

vaka sayıları

Sosyal mesafeye dikkat

Bu nedenle tüm Samsunlu hemşerilerimiz, özellikle bayram tatili döneminde biraz daha dikkatli olmalı. En ufak bir gribal şikayetle bile karşılaştıklarında hem kendilerini hem çevrelerindekini koruma adına maske takmalı.

Özellikle sosyal mesafeye dikkat etmelerini ve yüz yüze olabilecek ortamlardan olabildiğince uzak durmalarını rica ediyorum.

Hafif bir baş ağrısı; kırgınlık, boğaz ağrımız ve buna eşlik eden ateşle karşılaşmamız durumunda bile; mutlaka kendimizi izole edelim; bayramlaşmak için çevremizle temas etmeyelim, kalabalık yerlerde bulunmayalım.

Bu zorlu pandemi yolculuğunda koronayı nasıl durduracağımızı hep birlikte öğrendik. Maske takma zorunluluğunu azmimiz, dikkatimiz ve önlemelere uyumumuzla biz kaldırdık.

Lütfen bu kararlı yüzümüzü koronaya tekrar gösterelim. Maskesiz günlerimizin devamı için hep beraber biraz daha dikkatli olalım. Koronanın hayatımıza yeniden girme çabasını el birliğiyle bertaraf edelim.”

Okumaya devam et

Gündem

Çöpe giden moda : 20 milyar giysi atık

Çöpe giden moda. Her yıl üretilen 32 milyar giysinin yüzde 64’ü; çöpe gidiyor.

Tekstil üretimi önemli miktarda kimyasal; su, enerji ve diğer doğal kaynaklar gerektiriyor. Dünya Kaynakları Enstitüsü’ne (WRI) göre; bir pamuklu gömlek yapmak için 2 bin 700 litre su gerekiyor. Tüketiciler kıyafetleri çöpe attığında; sadece para ve kaynak israfı yapmakla kalmıyor. Aynı zamanda atılan malzemelerin çöplükte ayrışması 200 yılı aşkın bir süre alıyor.

Ayrışma işlemi sırasında; tekstiller sera metan gazı üretiyor. Bununla birlikte toksik kimyasalları ve boyaları yer altı suyuna ve toprağa sızdırıyor. Ancak ‘hızlı moda’ kavramı ile sektörün üretim ve tüketim hızı her yıl artmaya devam ediyor.

Dünyayı en çok kirleten sektör

Daha ucuz; düşük kaliteli, birkaç kez kullanılıp atılabilecek kıyafetlerin hızlı tüketimi olarak özetlenebilecek ‘hızlı moda’ ile tekstil ve hazır giyim sektörü fosil yakıtlardan sonra dünyayı en çok kirleten ikinci sektör.

Küresel hazır giyim pazarı 3 trilyon dolar değerinde ve dünyanın Gayri Safi Yurt İçi Hasılasının (GSYİH) yüzde 2’sini oluşturuyor. 2019 yılında tek kullanımlık giysilerden çıkan atıklar yaklaşık 94 bin 347 ton. Her 2 kişiden 1’i istenmeyen kıyafetlerini doğrudan çöpe atıyor.

çöpe giden moda

Çöpe gidiyor

Her yıl üretilen 32 milyar giysinin yüzde 64’ü (yaklaşık 20 milyar 480 milyon) çöpe gidiyor. Dünyada her yıl tahmini olarak 92 milyon ton tekstil atığı çıkıyor. Bunun yanında 1 ton tekstil kumaşı için 20 ile 230 metreküp arasında su kullanılıyor. Kullanılan toplam su miktarı ise 93 milyar metreküp. Bu miktarla 5 milyon insanın su ihtiyacı karşılanabiliyor.

Türkiye’de evsel atıklar ve endüstriyel atıklar birlikte değerlendirildiğinde her yıl yaklaşık olarak 1 milyon 155 bin ton tekstil atığı ortaya çıkıyor. Atık toplama istatistiklerine göre toplam atığın yüzde 3’ünü tekstil atıkları oluşturuyor. Günde 2 bin 500 ton kullanılmış tekstil işlenmeden çöpe gidiyor.

Kaynak: Oksijen

Okumaya devam et

Gündem

Matematik yüzde 95, sözel yüzde 40 geriledi

Matematik

Matematik sorularında yüzde 95 gerileme yaşayan öğrenciler, sözelde ise yüzde 40 düşüş yaşadı.

Kovid-19 etkileri her geçen gün daha da kendini gösteriyor. Bu kez öğrenciler üzerinde yapılan araştırma; çarpıcı sonuçlar ortaya çıkardı. Uzaktan eğitim ile öğrenciler matematik alanında yüzde 95, sözelde ise yüzde 40 gerileme yaşadı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ); daha önce rapor etmişti. DSÖ’ye göre; pandemi nedeniyle dünya genelinde 1.6 milyar öğrencinin eğitim koşullarının etkilendiği belirtildi.

Bu etkinin ilk somut sonuçları Güney Afrika’da yapılan bir araştırma ile belirlendi. Özellikle dil ve sayısal yeteneğin uzaktan eğitim sürecinde en çok etkilenen alanlar olduğu anlaşıldı.

Matematik

Yapılan bir araştırmaya göre, pandemi öğrencilerin eğitimini olumsuz etkiledi.

Matematik yüzde 95

Stellenbosch ve Cape Town Üniversiteleri’nde görevli araştırmacılar; test uyguladı. Buna göre;  ilk ve ortaöğrenimdeki öğrencilerin pandemi öncesinde cevapladıkları sözel ve matematik testini; uzaktan eğitim nedeniyle okullarından uzak kalan öğrencilere uyguladı.

Çalışma; yüz yüze eğitimin önemi 9-15 yaş aralığındaki 80 bin öğrenci üzerinde yapıldı. Sözel puanlarda yüzde 40-70 arasında düşüş yaşandı. Ayrıca matematik dersinde ise yüzde 95’e varan gerileme tespit edildi.

Uzmanlara göre diğer ülkelerde de benzer sonuçların ortaya çıkmasının ardından yüz yüze eğitimin ne kadar önemli olduğuna yönelik argümanlar daha güçlü bir şekilde savunulacak. Olası yeni pandemilerde ülkelerin okulları açık tutmak için ellerinden gelenden fazlasını yapmaları gerekecek.

Okumaya devam et

Editör Seçimi

    Copyright © 2021