Manda yetiştiriciliğinde Türkiye birincisi

manda
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Manda Yetiştiriciliğini geliştirmeye yönelik çalışmalar yapmak üzere proje hazırlandı. Projelerin görüşüldüğü toplantı Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nde yapıldı.

Manda en fazla hangi kentte yetişir? Yetiştiriciliğinin önemi nedir? Özellikle buna yönelik sürdürülebilirlik ve ıslahına yönelik hazırlanan projeler masaya yatırıldı.

Toplantıya İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam’ın yanı sıra; Bakanlığın Hayvancılık Genel Müdürlüğünden Hakan Ülgey, Oğuz Büyükkayaer, Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürü Rukiye Pınar ve Samsun Damızlık Manda Birliği Başkanı İsmail Metin katıldı.

Toplantıda konuşan İl Müdürü Sağlam şunları ifade etti:

“Manda, başta sütü olmak üzere; eti, derisi ve işgücünden yararlanılan, değişik çevre koşullarına uyum sağlayabilen, düşük kaliteli kaba yemleri en iyi şekilde değerlendiren bir hayvandır. İlimizde an itibarıyla 22 bin 586 adet manda bulunmakta. Samsun Türkiye’de birinci sıradayız. Yetiştiriciliğini ve ürünlerini arttırmak amacıyla birçok projemiz uygulanıyor.”

Yürütülen ‘Manda Türünde Suni Tohumlama Uygulaması Projesi’ne de değinen İbrahim Sağlam; “Projede 9 Serbest Veteriner Hekim görevli. Çalışmalarda kullanılacak spermalar Lalahan Uluslararası Hayvancılık Araştırma ve Eğitim Merkezinden temin edildi. Ayrıca uygulayıcılara dağıtılmış ve 387 adet suni tohumlama yapıldı. Bu ırkan devamlılığı, verim özelliklerinin arttırılması ve ıslah çalışmalarının sağlıklı bir şekilde yürütülmesi adına suni tohumlama büyük önem arz ediyor” dedi.

manda

Manda yetiştiriciliğinin amacı

Projenin amacı da açıklayan İl Müdürü Sağlam şöyle devam etti:

Suni tohumlama uygulamaları ile yüksek verimli döller elde edilmesi. Ayrıca tohumlamaya bağlı bulaşıcı hastalıkların önlenmesi. Bununla birlikte döl verimine bağlı kayıpların azaltılması. İlimizde uygulanmaya başlanan proje kapsamında; ıslahında yeni bir döneme geçildi. Daha sağlıklı ve kaliteli bir gen elde edilerek ve bu sayede mandalarda et ve süt üretiminde daha verimli bir sonuç almanın mümkün olabileceği görüldü. Bildiğimiz üzere bakanlığımız, suni tohumlamadan doğan malaklara hayvan başına 250 TL destekleme ödemesi vermektedir.

Bununla birlikte, 2020 yılında gerçekleştirilen ‘Damızlık Mandalarda Verimliliği Arttırma Projesi’ kapsamında da; ülkemizde bulunan damızlık değeri yüksek mandaların erkek yavrularını damızlık tabii tohumlama combası olarak kullanmayı amaçlıyoruz. Ayrıca yerli mandalarımızda süt verimi yönünden genetik ilerleme ve kan tazeleme amacı ile; ilimizde 36 adet işletmeye dağıtılan manda boğalarının da İl Müdürlüğümüz tarafından kontrolleri yapılmakta.

İlimize hayırlı olsun

Ayrıca Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) destekli Manda Sütü  İşleme, Üretim ve Pazarlama işletmesi kuruldu. Projemiz ile manda sütü ve ürünlerine ilişkin katma değer oluşturuyoruz. Bununla birlikte hem üreticilerimizin yetiştiriciliğe ilgisinin arttırılması hem de Samsun İli Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliği’nin kurumsal yapısının güçlendirilmesi hedefleniyor. Ayrıca TÜİK verilerine göre ülkemiz; bu hayvanın varlığı açısından 1. sırada yer alan ilimizin direk ve dolaylı yollardan tanıtımının sağlanması amaçlanmaktadır.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Manda yetiştiriciliğinde Türkiye birincisi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!