Bizimle İletişime Geçin

Uncategorized

Manda yetiştiriciliğinde Türkiye birincisi

manda

Manda Yetiştiriciliğini geliştirmeye yönelik çalışmalar yapmak üzere proje hazırlandı. Projelerin görüşüldüğü toplantı Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nde yapıldı.

Manda en fazla hangi kentte yetişir? Yetiştiriciliğinin önemi nedir? Özellikle buna yönelik sürdürülebilirlik ve ıslahına yönelik hazırlanan projeler masaya yatırıldı.

Toplantıya İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam’ın yanı sıra; Bakanlığın Hayvancılık Genel Müdürlüğünden Hakan Ülgey, Oğuz Büyükkayaer, Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürü Rukiye Pınar ve Samsun Damızlık Manda Birliği Başkanı İsmail Metin katıldı.

Toplantıda konuşan İl Müdürü Sağlam şunları ifade etti:

“Manda, başta sütü olmak üzere; eti, derisi ve işgücünden yararlanılan, değişik çevre koşullarına uyum sağlayabilen, düşük kaliteli kaba yemleri en iyi şekilde değerlendiren bir hayvandır. İlimizde an itibarıyla 22 bin 586 adet manda bulunmakta. Samsun Türkiye’de birinci sıradayız. Yetiştiriciliğini ve ürünlerini arttırmak amacıyla birçok projemiz uygulanıyor.”

Yürütülen ‘Manda Türünde Suni Tohumlama Uygulaması Projesi’ne de değinen İbrahim Sağlam; “Projede 9 Serbest Veteriner Hekim görevli. Çalışmalarda kullanılacak spermalar Lalahan Uluslararası Hayvancılık Araştırma ve Eğitim Merkezinden temin edildi. Ayrıca uygulayıcılara dağıtılmış ve 387 adet suni tohumlama yapıldı. Bu ırkan devamlılığı, verim özelliklerinin arttırılması ve ıslah çalışmalarının sağlıklı bir şekilde yürütülmesi adına suni tohumlama büyük önem arz ediyor” dedi.

manda

Manda yetiştiriciliğinin amacı

Projenin amacı da açıklayan İl Müdürü Sağlam şöyle devam etti:

Suni tohumlama uygulamaları ile yüksek verimli döller elde edilmesi. Ayrıca tohumlamaya bağlı bulaşıcı hastalıkların önlenmesi. Bununla birlikte döl verimine bağlı kayıpların azaltılması. İlimizde uygulanmaya başlanan proje kapsamında; ıslahında yeni bir döneme geçildi. Daha sağlıklı ve kaliteli bir gen elde edilerek ve bu sayede mandalarda et ve süt üretiminde daha verimli bir sonuç almanın mümkün olabileceği görüldü. Bildiğimiz üzere bakanlığımız, suni tohumlamadan doğan malaklara hayvan başına 250 TL destekleme ödemesi vermektedir.

Bununla birlikte, 2020 yılında gerçekleştirilen ‘Damızlık Mandalarda Verimliliği Arttırma Projesi’ kapsamında da; ülkemizde bulunan damızlık değeri yüksek mandaların erkek yavrularını damızlık tabii tohumlama combası olarak kullanmayı amaçlıyoruz. Ayrıca yerli mandalarımızda süt verimi yönünden genetik ilerleme ve kan tazeleme amacı ile; ilimizde 36 adet işletmeye dağıtılan manda boğalarının da İl Müdürlüğümüz tarafından kontrolleri yapılmakta.

İlimize hayırlı olsun

Ayrıca Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) destekli Manda Sütü  İşleme, Üretim ve Pazarlama işletmesi kuruldu. Projemiz ile manda sütü ve ürünlerine ilişkin katma değer oluşturuyoruz. Bununla birlikte hem üreticilerimizin yetiştiriciliğe ilgisinin arttırılması hem de Samsun İli Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliği’nin kurumsal yapısının güçlendirilmesi hedefleniyor. Ayrıca TÜİK verilerine göre ülkemiz; bu hayvanın varlığı açısından 1. sırada yer alan ilimizin direk ve dolaylı yollardan tanıtımının sağlanması amaçlanmaktadır.”

Yorum Yap

Yorum Yap覺n

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Editör

Gündem

Türkiye’de her 6-7 kişiden biri kronik böbrek hastası

böbrek nakli

Türkiye’de her 6-7 kişiden birinin kronik böbrek hastalığının olduğunu söyleyen Prof. Dr. Alaattin Yıldız; “Yaklaşık 20 bin civarında böbrek nakli tedavisi gören ileri evre böbrek yetersizliği hastası var” dedi.

Kronik böbrek hastalığı son yıllarda tüm dünyada artış gösteren ciddi hastalıklar arasında yer alıyor ve dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 15’ini etkileyen ciddi bir sağlık sorunu olarak tanımlanıyor.

Bu hastalık, önemli bir sağlık sorunu oluşturmasının yanı sıra diğer ağır hastalıklara da zemin hazırlayabiliyor. Ayrıca kronik böbrek hastalarında kalp hastalıkları, ölüm nedenlerinin neredeyse yüzde 50’sini oluşturuyor.

Kronik böbrek hastalığına zemin hazırlayan faktörler arasında ileri yaş; ailede böbrek hastalığı öyküsü, diyabet, hipertansiyon, idrar yolu enfeksiyonları ve böbrek taşı oluşumu yer alıyor. Özellikle kan basıncının ve diyabette kan şekerinin kontrol altında olmaması gibi faktörler de kronik böbrek hastalığının ilerlemesine neden olabiliyor.

Bununla birlikte her yıl mart ayının ikinci perşembe günü olarak belirlenen “Dünya Böbrek Günü”nde kronik böbrek hastalığının önemine dikkat çekiliyor.

Böbrek nakli

Türkiye’de durum nasıl?

Türk Nefroloji Derneği bu yılki Dünya Böbrek Günü kapsamında “Koruyucu Nefroloji” teması altında Dernek Başkanı Prof. Dr. Alaattin Yıldız; Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Nurhan Seyahi, Genel Sekreter Prof. Dr. Elif Arı Bakır, Sayman Prof. Dr. Ali Rıza Odabaş, Yönetim Kurulu Üyeleri Prof. Dr. Mustafa Arıcı, Prof. Dr. Özkan Güngör ve Prof. Dr. Memnune Sena Ulu’nun katılımı ve AstraZeneca Türkiye’nin koşulsuz katkılarıyla bir basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda kronik böbrek hastalığına dair toplumda farkındalık sağlamak, kronik böbrek hastalığına yol açan risk faktörleri ve erken tanının böbrek fonksiyonunu korumadaki önemine dikkat çekmek üzere bilgiler paylaşıldı. Ayrıca Türk Nefroloji Derneği’nin AstraZeneca Türkiye’nin koşulsuz desteğiyle hayata geçirdiği “Sağlıklı Böbrek Sağlıklı Hayat” projesi kapsamında Ankara, İstanbul ve İzmir’i ziyaret eden gezici tırda yapılan test sonuçları aktarıldı.

 

 

Her 6-7 kişiden birinde erken evre kronik böbrek hastalığı var

Etkinliğin açılış konuşmasını gerçekleştiren Türk Nefroloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Alaattin Yıldız; kronik böbrek hastalığının önemli bir toplum sağlığı sorunu olduğunu belirtti.

Böbrek nakli

Prof. Dr. Alaattin Yıldız, (soldan 4.) Türkiye’de böbrek hastalığının son durumu ile ilgili bilgi verdi.

Prof. Dr. Yıldız; “Özellikle ülkemizde 70 binin üzerinde diyaliz, yaklaşık 20 bin civarında böbrek nakli tedavisi gören ileri evre böbrek yetersizliği hastası var. Ancak derneğimiz tarafından yapılan CREDİT çalışmasında da gösterildiği gibi, bundan çok daha yüksek oranda, toplumda her 6-7 kişiden birinde erken evre kronik böbrek hastalığı mevcut.

Bu hastalar gelecekte diyaliz hastası olma adayı. Özellikle çoğunun klinik şikâyeti yok ve çoğu hastalığın varlığından habersiz. Bu durum, gelişmiş Avrupa ve ABD ülkelerinde de aynı şekilde. Hastalığın erken fark edilmesi, kronik böbrek hastalığının ilerleme hızını yavaşlatıyor. Ayrıca bu bazen durdurulmasını sağlıyor.

Bu nedenle hastalığın erken fark edilmesiyle, diyaliz ve böbrek nakli gibi daha pahalı tedavilere gereksinimin ve dolayısıyla sosyal güvenlik kurumlarına olan ekonomik yükün azaltılması bekleniyor” dedi.

Okumaya devam et

Uncategorized

Ünal Yeter Canik Tiyatro Okulu’nda öğrencilere buluştu

Ünal Yeter Samsun’a geldi. Canik Tiyatro Okulu’nu ziyaret etti.

Güldür Güldür şovun usta isimlerinden Ünal Yeter Samsun’da… Birçok dizi ve filmde görev alan ve aslen Samsunlu olan ünlü oyuncu; Canik Belediyesi tarafından faaliyet gösteren Canik Tiyatro Okulu’nu ziyaret etti. Sezai Karakoç Canik Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen tiyatro atölye çalışmalarına katıldı. Özellikle kurs öğrencilerine oyunculuk dersi verdi.

Ünal Yeter

Ünal Yeter : Okumak, sahnede oyun oynamak kadar önemli

Canik Tiyatro Okulu öğrencilerine tiyatro dersi veren Ünal Yeter; gençlerle birlikte atölye çalışması yapmış olmaktan büyük memnuniyet duyduğunu dile getirdi. “Bu etkinlik sayesinde çocuklarla hem tanışmış hem de eğlenmiş olduk.” diyen ünlü oyuncu; “Tiyatroyla ilgilenen genç arkadaşlar sahneye çıkmaya ayırdıkları zaman kadar okumaya da zaman ayırmalıdır.

Yani okumak, sahnede oyun oynamak kadar önemli. Hareket etmek ve okumak arkadaşların yapacakları en doğru işlerin başında geliyor” dedi.

Ünal Yeter

Ünal Yeter; gençlerle birlikte atölye çalışması yapmış olmaktan büyük memnuniyet duyduğunu dile getirdi.

“Aileler çocuklarına destek olmalı”

“Bu eğitimlerin hepsi insanın kendisini ifade etmesi için müthiş bir yol. Ayrıca insanların birbirleriyle iletişim kurmalarının çok zor olduğu bir çağ yaşıyoruz.

Tiyatro özellikle bunu yüz yüze yapmamızı sağlayan bir meslek. Bu tür kurslar, bu tür çalışmalar kendimizi daha doğru ifade etmemizin en iyi yolu bence.

Bununla birlikte aileler; tiyatro ile ilgilenmek isteyen çocuklarına destek olmalı hatta onları tiyatroya teşvik etmelidir. Tüm arkadaşlara başarılar diliyor ve sanata verdikleri desteklerinden dolayı Canik Belediye Başkanı Sayın İbrahim Sandıkçı beye teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Ünal Yeter

“Ünal hocamız Canik Tiyatro Okulumuzun çalışmalarını yakından takip ediyor”

Canik Belediyesi Canik Tiyatro Okulu Genel Sanat Yönetmeni Onur Şahin; ünlü oyuncu Ünal Yeter’i öğrencilerle buluşturmuş olmaktan büyük mutluluk duyduğunu dile getirdi.

Onur Şahin, “Samsunumuzun yetiştirdiği değerli oyuncu Ünal Yeter hocamız Canik Belediyemiz tarafından faaliyet gösteren Canik Tiyatro Okulumuzun çalışmalarını yakından takip eden bir oyuncu. Samsun’a geldiğini öğrenince kendisini okulumuza davet ettik.

Hocamız okulumuzda eğitim gören 9-14 ve yetişkin yaş grubundaki öğrencilerimizle birlikte bir atölye çalışması yaptı. Öğrencilerimize oyunculukla ilgili tecrübelerini aktardı.

Öğrencilerimiz için çok verimli geçen bir çalışma oldu. Kendisine davetimizi kabul edip çalışmalarımıza katkı sağladığı için çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Canik Belediyesi Canik Tiyatro Okulu’nda bu sezon 6-8 yaş, 9-14 yaş ve yetişkin yaş grubu olmak üzere üç farklı yaş grubu öğrencilerine tiyatro eğitimi verilmektedir.

Okumaya devam et

Editör Seçimi

    Copyright © 2021