Makina Mühendisleri’nin ‘Onur’ gecesi

MMO Samsun Şube Başkanı Kadir Gürkan, 3 bin 503 üyeye sahip olduklarını belirterek, "MMO üyeleri, günlük hayatın her aşamasında bilgi ve becerilerini toplum için kullanmaya devam ediyor" dedi.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Makina Mühendisleri Odası (MMO) Samsun Şubesi’nin düzenlediği 68’inci Yıl Kokteyl ve Onur Gecesi’nde meslek yaşamlarında 15, 20, 25, 30, 35, 40, 45 ve 50 yılını dolduran makine vü endüstri mühendisi üyeler onurlandırıldı.

Büyükşehir Belediyesi Şehit Ömer Halisdemir Çok Amaçlı Salonu’ndaki Onur Gecesi’ne CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Naci Kurgan, Mühendislik Fakültesi Endüstri Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Fatih Yapıcı, üyeler ve aileleri katıldı.

Makina Mühendisleri

Vefat edenler ve futbol şehitleri unutulmadı

Onur Gecesi’nde bir konuşma yapan Makina Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Kadir Gürkan, sözlerine, “2022 çalışma dönemimiz içerisinde aramızdan ayrılan Ahmet Turan Ayyıldız ve Ekrem Yılmaz’ı, bundan 34 yıl önce elim bir trafik kazasında aramızdan ayrılan Samsunsporumuzun teknik ekibini ve futbolcularını rahmetle anmak istiyorum” diyerek başladı.

3 bin 503 üyesiyle Samsun Makina Mühendisleri Odası

Samsun, Amasya, Çorum, Ordu, Sinop ve Tokat illerini kapsayan şubelerinin günümüz itibariyle 3 bin 035 üye, 468 Öğrenci Üye olmak üzere toplamda 3 bin 503 üyeye ulaştığını belirten Kadir Gürkan, “MMO Samsun Şubesi, 20’si makine mühendisi olmak üzere 24 personeli ile faaliyetlerini sürdürmektedir” dedi.

Makina Mühendisleri

Mevzuat değişiklikleri çalışma alanlarını kısıtladı

Kadir Gürkan ayrıca şunları söyledi:

“Yapılan mevzuat değişiklikleri ile mesleki denetim alanımızın daraltıldı. Ayrıca, periyodik kontrollerde kusur oranlarının azaltılarak zorunluluktan kullanıcıların inisiyatifine bırakılması sonucu meslektaşlarımızın çalışma alanları kısıtlandı. Bu durum teknik açıdan risk oluşturan uygulamaların önünün açtı. Mevzuat değişiklikleri ile oluşturulmaya çalışılan denetim mekanizmaları ise ticari kaygılar nedeniyle nitelikten çok niceliğe yönelmiş, bilim ve akıldan uzak uygulamalara zemin hazırlamıştır. İlgili kurum ve kuruluşların bir an önce mesleki denetim ve uygulamaları konusunda mevcut mevzuatı gözden geçirerek, bilim ve aklı önceleyen yaklaşımla, meslek odalarını da etkin bir konuma getirecek mevzuat değişikliklerini yapmak zorunda olduklarını belirtmek isterim.”

Makina Mühendisleri

Makina Mühendisleri Odası üyelerinin özlük hakları iyileştirilsin

Makina Mühendisleri Odası üyelerinin, günlük hayatın her aşamasında hemen hemen her sektörde mesleki bilgi ve becerilerini toplumsal fayda için kullanmaya çaba gösterdiklerini ifade eden Kadir Gürkan, “Serbest ya da ücretli olarak özel sektör ve kamuda çalışmakta olan üyelerimizin özlük hakları konusunda iyileştirme gerekmektedir. Bu iyileştirme çalışmalarının meslek odalarının da içerisinde bulunacağı bir yapıyla yapılması demokratikleşen, sanayileşen bir Türkiye için yerinde olacaktır” diye konuştu.

thumbnail
İlişkili Haber
Makina Mühendisleri Odası’ndan güvenli kontrol

Makina Mühendisleri Odası Başkanı Gürkan, konuşmasının son bölümünde ise, “Bugün burada bizleri yalnız bırakmayarak Onur Gecesi etkinliğimize katılan değerli konuklarımıza, plaket alarak mesleki hazzı yaşayacak olan üyelerimize şahsım ve yönetim kurulum adına içtenlikle teşekkür ediyor, her birini kutluyor, 2023 yılının ülkemize ve üyelerimize sağlık, huzur ve başarı getirmesini temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.

Kadir Gürkan : Serbest ya da ücretli olarak özel sektör ve kamuda çalışmakta olan üyelerimizin özlük hakları konusunda iyileştirme gerekmektedir.

Makina Mühendisleri

Milletvekili Kemal Zeybek’ten kutlama

Katıldığı Onur Gecesi’nde bir konuşma yapan Milletvekili Kemal Zeybek ise, “Makine ve endüstri mühendislikleri, günümüzün çok önemli meslek gruplarıdır. Bugün burada, bu anlamlı gününüzde aranızda olmaktan dolayı mutluyum. Hepinizi tebrik ediyorum” dedi.

thumbnail
İlişkili Haber
Kadir Gürkan: Bu şehrin geleceğini Samsuncular belirleyecek

Açılış konuşmalarının ardından Milletvekili Kemal Zeybek, MMO Samsun Şube Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Gürkan, MMO Samsun Şube Yönetim Kurulu Başkan Vekili Hasan Bozal, MMO Samsun Şube Yönetim Kurulu Üyesi Ayşe Ünsal Kıran, OMÜ Mühendislik Fakültesi Endüstri Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Fatih Yapıcı, OMÜ Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Naci Kurgan ve MMO Samsun Şube Yönetim Kurulu Üyeleri, plaket takdiminde bulundu.

Makina Mühendisleri’nin ‘Onur’ gecesi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!