Magnezyum bunamayı engelliyor

İngiltere’de yaşları 40 ile 73 arasında değişen 6 binden fazla kişi üzerinde yapılan bir araştırmada günlük magnezyum dozunuzu artırmanın bunamayı engelleyebileceğini ve genel beyin sağlığını artırabileceğini bulundu.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İngiltere’de European Journal of Nutrition’da yayınlanan çalışmaya göre, her gün 550 miligramdan fazla magnezyum tüketen kişilerin, günde yaklaşık 350 mg normal  tüketen birine kıyasla, 55 yaşına geldiklerinde beyin yaşlarının yaklaşık bir yıl daha genç kaldığını buldu.

Magnezyum

Araştırmacılar, “Çalışmamız, magnezyum alımındaki yüzde 40’lık bir artışın yaşa bağlı beyin büzülmesini azalttığını gösteriyor; bu da daha iyi bilişsel işlev ve daha düşük bunama riski demek. Her yaştan insanın bu minerallerin alımına daha fazla dikkat etmesi gerek. Ayrıca bu beyni koruyucu etkileri kadınlarda daha fazla. Özellikle menopoz sonrası dönemde büyük fayda sağlıyor. Bu etki anti-inflamatuar etkisinden kaynaklanabilir.”

Magnezyum

Magnezyum nelerde var?

Kabuklu yemişlerde, tohumlarda, koyu yeşil yapraklı sebzeler ve süt ürünlerinde yaygın olarak bulunan bir mineral.

Eksikliği beyin iltihabındaki artışla ve Alzheimer, MS ve Parkinson’la ilişkilendiriliyor. Yetişkinlerin yaşına ve cinsiyetine göre günde 310-420 mg/aralığında alması gerek. Bunun için her öğüne zengin besinler eklenebilir veya takviye alınabilir.

Magnezyum bunamayı engelliyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!