Maden faciası : 41 şehit

Maden
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Amasra’da yaşanan maden faciasında 41 kişi şehit oldu.

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Amasra Müessesesine ait maden ocağında meydana gelen patlamada 41 kişi hayatını kaybetti.

Bartın’ın Amasra ilçesinde dün saat 18.15 sıralarında maden ocağında patlama meydana geldi.

Patlamanın ardından devletin tüm birimleri harekete geçerek Bartın’a hareket etti.

Bölgeye giden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin kaza yerinde incelemelerde bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da, 41 işçinin hayatını kaybettiği Türkiye Taşkömürü Kurumu Amasra Müessesesi’ne ait maden ocağında incelemelerde bulundu.

maden

Cumhurbaşkanı Erdoğan Amasra’da

Bartın’ın Amasra ilçesinde patlamanın olduğu maden ocağına gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilk olarak maden sahasında inceleme yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yapılan çalışmalar ve maden sahasındaki son duruma ilişkin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile Enerji Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’den bilgi aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, maden ocağında, dün akşam saatlerinde meydana gelen grizu patlaması sebebiyle milletçe fevkalade üzgün olunduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, patlamada hayatını kaybeden maden çalışanlarına Allah’tan rahmet, ailelerine ve millete baş sağlığı diledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan

Madenden yaralı olarak kurtulan ve halen tedavisi süren çalışanlara acil şifalar dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:

“Devletimiz, madenin eksi 300 ve eksi 350 kotlarında yaşanan patlamanın hemen ardından tüm kurumlarını seferber etmek suretiyle kaza mahallindeki çalışmalara başlamıştır.

Bir yandan arama kurtarma faaliyetleri yürütülürken, bir yandan da yaralı işçilerimiz ambulans, helikopter ve uçak ambulanslarla çeşitli illerimizdeki sağlık kuruluşlarımıza nakledilmiştir.

maden

Türkiye Taşkömürü İşletmelerinden AFAD’a ve belediyelere kadar tüm kurumlarımız, bir an önce işçilerimize ulaşmak için adeta zamanla yarışmışlardır.

Biz de patlama haberini aldığımız andan itibaren sürekli olarak İçişleri Bakanımla irtibat halinde olduk.

Gece boyunca sürekli telefon görüşmelerimizi sürdürdük, yapılması gereken, atılması gereken adımları da sürekli atmanın gayreti içerisinde olduk.

Ayrıca bugünkü Diyarbakır programımızı iptal ederek Amasra’ya gelip çalışmaları yerinde görme kararı aldık.

Rahmet diliyorum

Elbette bu patlamanın nasıl yaşandığı, varsa sorumlularının kimler olduğu, yürütülecek idari ve adli soruşturmayla ortaya çıkacaktır. Bu soruşturmalara çok yönlü olarak zaten başlanmıştır.

maden

Şu andaki önceliğimiz yer altındaki işçilerimize ulaşmaktı. En son 41’inci işçimize ulaştık. Tabii o da rahmetli olmuş. Daha önce 40 olarak ilan edilmiş olan merhumlarımızın sayısı böylece 41 oldu.

Hepsine Allah’tan rahmet diliyoruz, inşallah mekanları cennet olsun. Her konuda olduğu gibi çalışma hayatında da ‘önce insan’ diyoruz.

İnsan hayatının güvende olmadığı hiçbir faaliyet bizim için muteber değildir.

Bu anlayışla ocaklarımızda hala önemli sayıda ölümlerin olduğu kazaların yaşanıyor olmasını tabii ki kabul edemeyiz.

Artık madenlerimizde hiçbir eksik, hiçbir gereksiz risk görmek istemiyoruz. Gerek Bakanım gerek Sendika

Başkanım ve bu alandaki sendika kolunda faaliyet gösteren arkadaşlarımız son bir ay içerisinde ocağa indiler. Orada yerinde tetkiklerini yaptılar.”

maden

“Maden kazalarını tarihe gömmek için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, mevcut ocaklar içerisinde Amasra Kömür İşletmelerinin şu anda en ileri imkanlara sahip olduğunu ifade eden Erdoğan, şunları kaydetti:

“Tabii birileri bununla dalgasını geçebilir, önemli değil. Biz, kader planına inanmış insanlarız.

Kader planına da inandığımız için bunun ne dünü ne bugünü ne yarını hiçbir zaman ne yapmayacaktır? Olmayacaktır.

Bunlar her zaman olacaktır. Bunu da bilmemiz lazım.

Teknolojinin tüm kabiliyetlerini, işletmeciliğin tüm maharetlerini kullanarak kazaları inşallah tarihe gömmek için elimizden gelen gayreti göstermenin çalışmaları içerisindeyiz.

Yerli ve milli imkanlarımızın bu konuda da bize ihtiyacımız olan yapısal değişimi sağlamakta yeterli olacağına inanıyorum.

Maden faciası : 41 şehit

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!