Ladik ilçesi : Samsun’un en eski ve tarihi ilçesi

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ladik ilçesi; Amasya hükümdarı VI. Büyük Midridates’in ‘Laodikiye’ adlı hanımı tarafından M.Ö. 131 yılında kurulduğundan buraya ‘Laodikiye’ denildiği zaman içerisinde ise Ladik olarak değişmiştir. Osmanlı devleti öncesinde Doğu Roma ve Batı Roma olarak ayrıldığı zaman Ladik Doğu Roma’da yer almıştır.

Ladik ilçesinin tarihi en az ilçenin kendisi kadar dikkat çekicidir. Ladik’in bir yerleşim yeri olması İlkçağlara kadar dayanmaktadır. Yani Samsun’un Ladik ilçesi M.Ö. 2000-3000lere kadar öncesi bir tarihe sahiptir. Hititlerle ilgili yapılan araştırmalara bakılınca Samsun çevresi ve Ladik ilçesinin olduğu kısımlarda hakimiyet sürdükleri görülmektedir.

Amasya hükümdarı VI. Büyük Midridates’in ‘Laodikiye’ adlı hanımı tarafından M.Ö. 131 yılında kurulduğundan buraya ‘Laodikiye’ denildiği zaman içerisinde ise Ladik olarak değişmiştir. Osmanlı devleti öncesinde Doğu Roma ve Batı Roma olarak ayrıldığı zaman Ladik Doğu Roma’da yer almıştır.

Amasya iline bağlı olan Ladik ilçesi 1925 yılında ise Samsun’a bağlanmıştır. Ladik tarihi araştırmalardan da çok bilgi edinilmiştir.

Ladik Hükümet Konağı 1930 lu yıllarda  Bodrum + Zemin + 1 katlı  olarak tuğlalı yapılmıştır 1955 yılında büyük yangın geçirmiş olduğundan aynı temeller üzerine yine Bodrum + Zemin + 1 katlı olarak tekrar yapılmıştır. 2002 yılında da genel onarım yapılmıştır. 2005 yılında Hükümet Konağı ek binası yapılarak 552m2 alana ulaşmıştır.
Hükümet Konağının Bodrum katında kurumların arşiv odaları bulunmaktadır.
Zemin katında; Cumhuriyet Başsavcılığı, Mahkemeler ve kalemi, İcra ve Seçim Müdürlükleri, mahkeme salonu, Tapu Müdürlüğü ve Tapu Kadastro Şefliği birimleri hizmet vermektedir. Birinci katında ise Kaymakamlık, sekreterlik, Yazı İşleri Müdürlüğü, Malmüdürlüğü birimleri, Nüfus Müdürlüğü ve SYD Vakfı Müdürlüğü bulunmaktadır.

Ladik ilçesi : Samsun’un en eski ve tarihi ilçesi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!