Bizimle İletişime Geçin

Röportaj

Kuruyemiş sektörünün güçlü markası; Özbeyoğlu

İçindekiler

Kuruyemiş sektöründe Samsun’dan dünyaya her yıl tonlarca ürün ihraç eden Özbeyoğlu markasının üçüncü kuşak temsilcisi Mehmet Saraçoğlu ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. 1950’li yıllarda Gazi Caddesi’nde küçük bir dükkanda başlayan yolculuk bugün dünyanın 25 farklı ülkesine ihracat yaparak devam ediyor.

Mehmet Saraçoğlu, ‘Dede yadigarı’ dediği Özbeyoğlu Kuruyemiş markasının dününü, bugününü ve geleceğini anlattı.

Coğrafi bölge ve iklim koşulları itibariyle kuruyemiş açısından şanslı bir konumda olan Türkiye, fındıktan, fıstığa, incirden kuru üzüme kadar geniş bir ürün yelpazesine sahip. 1907 yılında ilk fındık ihracatını yapan Türkiye, 1923 yılında kuru üzün ihracatıyla kuruyemiş sektöründe dünyanın önemli ülkelerinden biri haline geldi.

Karadeniz’de fındık, Gaziantep’te fıstık, Trakya Bölgesi’nde kabak çekirdeği ile ön plana çıkan sektör ülke ekonomisine önemli girdi sağlıyor. Sektörün önemli aktörlerinden biri Samsun’da faaliyet gösteriyor. Özbeyoğlu Kuruyemiş, kuruyemiş sektörü içinde perakende ve toptan alanında güçlü bir aktör.

Hikayesini dinlemek istedik ve bir aile işletmesi olan Özbeyoğlu’nun üçüncü kuşak temsilcisi Mehmet Özbeyoğlu ile röportaj gerçekleştirdik.

Özbeyoğlu Kuruyemiş

Özbeyoğlu Kuruyemiş, Samsun Organize Sanayi Bölgesi’nde 6 bin metrekare kapalı alana sahip fabrikasında faaliyetine devam ediyor.

İş Geliştirme Direktörü olarak görev yapıyor

 Sizi tanıyabilir miyiz?

1982 Samsun doğumluyum. 2000 Samsun Anadolu Lisesi, 2004 Yıldız Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunuyum. Okul ve çalışma hayatını birlikte sürdürdüm. Bahadır Tıbbi Aletler A.Ş. ve Arçelik Çayırova kampüsünde staj yaptım, TNT Lojistik firmasında yarı zamanlı analist yardımcısı olarak çalıştım.

2004-2006 yılları arasında ABD’deydim. Kaliforniya eyaletinde, San Diego Üniversitesi’nde pazarlama konusu üzerine işletme yüksek lisansını yaptım. Amerika’da geçen 4,5 yıl içinde Comair Rotron adında bir mühendislik firmasında Pazarlama Analistliği görevi üstlendim. 2009 Haziran ayından bu yana kendi aile şirketimiz olan Saraçoğlu Kuruyemiş ve Gıda firmasında, Özbeyoğlu Kuruyemiş markası altında İş Geliştirme Direktörü olarak görev yapıyorum.

Farklı zaman dilimlerinde Samsun Makine Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Üyeliği, Endüstri İşletme Mühendisleri Meslek Komitesi Başkanlığı, Samsun İş İnsanları Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği, Samsun 19 Mayıs Rotary Kulübü Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerinde bulundum. Samsun Yelken Kulübü üyesiyim.

İpek Saraçoğlu ile evliyim; Nil ve Ela adında iki kız çocuk babasıyım.

Hikayenin ilk durağı Gazi Caddesi

Özbeyoğlu’nun yolculuğu nasıl başladı?

Meslek bize dededen yadigar. Haziran 2009’da aile şirketimizde resmen çalışmaya başladıktan sonra ilk işim dedem Hacı Mehmet Saraçoğlu ile görüntülü röportaj yapmak olmuştu. Esas hikaye orada aslında. Özbeyoğlu markasının hikayesi 1950’li yıllarda, Hacı Mehmet ve Mahmut Saraçoğlu kardeşlerin Samsun Gazi Caddesi’nde, Beyoğlu Kuruyemişçisi adı altında açtığı toptan ve perakende dükkanı ile başlıyor.

Ya sonrası ?

1980’li yıllarda ikinci kuşak – Süleyman, Adnan, Ferudun Saraçoğlu kardeşler – Özbeyoğlu markası ile firmaya üretim, toptan satış, pazarlama fonksiyonlarını da katarak büyüme yolunda ilk adımları atıyorlar. 2000 yılından itibaren sürekli hedef büyüten şirketimiz büyük bir yatırımla Samsun Organize Sanayi Bölgesi’nde şu anda 6 bin metrekare kapalı alana sahip fabrikasında faaliyetine devam etti.

Bugün Özbeyoğlu Kuruyemiş, iç pazarda geleneksel ve zincir perakende kanalında; www.cerezciyiz.biz ile online perakende platformunda ve son 6 yılda 25 ülkeye varan ihracatıyla faaliyetlerine devam ediyor.

Sıradaki görevimiz, yeni coğrafyalara açılarak ve pazara yeni ürünler sunarak yerel ve global pazarda büyümeye devam etmek. En büyük hedefimiz ise bu vizyonu, Saraçoğlu ailesi geleneklerini ve değerlerini göz ardı etmeden gerçekleştirmektir.

Kuruyemiş

Mehmet Saraçoğlu, “Kuruyemiş, atıştırmalıklar içinde en masum üründür. Katkı içermez, olduğu gibidir” diyor.

Dedemizin prensibi : Çalışana var, çalışmayana yok

Özbeyoğlu ismi nasıl ortaya çıktı?

Aslında Türkiye’de benzeri çok görülen bir hikayedir: İki kardeş ayrıldıktan sonra Beyoğlu markasıyla başlayan hikaye ikinci kuşakla birlikte Özbeyoğlu’na evriliyor. Kuruyemiş emtiasında da halen Beyoğlu markası firmamıza aittir. Hacı Mehmet ve Mahmut kardeşler, İlk dükkanlarını açacakları sırada seyyar satıcılık yapan müşterileri Remzi Baba, Beyoğlu ismini öneriyor, bu isim hoşlarına gidiyor ve kullanmaya başlıyorlar. Beyoğlu ile başlayan ticari faaliyetimiz şimdi Özbeyoğlu ile devam ediyor.

Özbeyoğlu bir aile şirketi. Aile şirketlerinin zorluğu, avantaj ve dezavantajları nedir? Kurumsallaşma süreçlerine nasıl bakıyorsunuz?

Benim gözlemim şöyle: üçüncü kuşak okur, farklı işyerlerinde çalışır, tecrübe edinir. Kendi şirketine geldiğinde çok eksik görür, mevcut sistemi pek beğenmez. İçindeki ilk heyecanla birçok değişikliğe gitme hevesindedir. Çoğu zaman, eskiyle çatışır. İşte bu noktada büyüklerimizin tutumu devreye girer. Bugüne kadar çok şükür hep birlikte kararlar aldık; elimizden geldiğince hep birlikte bu kararları uygulamaya çalıştık, çalışıyoruz. Aile şirketimiz bence nasıl olması gerekiyorsa o şekilde büyüyor ve sağlam adımlarla geleceğe ilerliyor. Dedemin şu prensibini hiç aklımızdan çıkarmadan çalışıyoruz: ‘Çalışana var, çalışmayana yok.’

Tesisinizin kapasitesi, hammadde tedarik lokasyonlarınız, ürün gamınız hakkında bilgi verir misiniz?

Firmamız, Samsun Organize Sanayi Bölgesi’nde 6 bin metrekare kapalı alanda faaliyet gösteriyor. Yıllık 5 Bin ton kuruyemiş üretim kapasitesine sahibiz. Uluslararası kalite standartlarına uygun üretim yapıyoruz. Hammaddemizi Türkiye’nin farklı bölgelerinden hasat dönemlerinde direk çiftçiden tedarik ediyoruz. En büyük avantajımız tedarikçilerle aramızda uzun yıllara dayanan iş ilişkisinin sonucunda oluşan güven ve dostluk. Çoğu tedarikçimiz ve hatta çoğu müşterimiz bize dededen yadigar.

www.cerezciyiz.biz e-ticaret sitemizle birlikte kuruyemiş ve kuru meyvenin yanında baharattan gurme çeşit çaylara; sağlıklı atıştırmalıktan glütensiz un ve mamullerine kadar geniş bir yelpazede ürünlerimizi aynı gün kargo ile ülkemizin her köşesine gönderebiliyoruz.

Personel sayısı?

48 kişi bizimle birlikte çalışıyor.

İhracat hedefi: Cironun yüzde 40’ına ulaşmak

İhracat kapasiteniz?

Ürünlerimizi Almanya, Fransa, Norveç, Danimarka, İrlanda, Bulgaristan, İspanya gibi AB ülkelerine gönderdik. Bunun yanı sıra İngiltere, Kanada, İsviçre, Bosna, Ukrayna, Rusya, Tacikistan, Gürcistan, Çin, Mauritius, Libya, Suudi Arabistan, Filistin, Kosova Moldova, Japonya’ya ihracat gerçekleştirdik.

Üçüncü kuşak olarak biz 2015 yılından itibaren ihracatı gündeme aldık. Sıfırdan başlayan ihracatımız şu anda toplam ciromuzun yüzde 15-20’sini oluşturuyor. Hedefimiz yüzde 40’a ulaşmak. Bu bağlamda da dünyanın en büyük gıda fuarlarına katılıyoruz.

 Özbeyoğlu markasının dominant ürünü hangisidir?

Çifte kavrulmuş fındığı, doğal ana çıtlak Antep fıstığı meşhur olduğu gibi; kabak çekirdeğimizin ve tuzlu fıstığımızın müdavimleri mevcut. Üretimin başında bizzat amcam Adnan Saraçoğlu’nun bulunması bizim için büyük nimet. Kendisi gurmemiz. Çorum’u aratmayan çifte kavrulmuş sarı leblebi, kendimize has hatta kendi üretimimiz olan kavurma hatlarımızda ağır ağır lezzetlendirdiğimiz badem ve kaju iddialı olduğumuz ürünler. Ama tonaj bakımında ay çekirdeği başı çekiyor.

Özbeyoğlu

Özbeyoğlu Kuruyemiş, 1950’li yıllarda başladığı yolculuğuna 25 ülkeye ihracat yaparak devam ediyor.

Kuruyemiş sektörü pandemiden az etkilendi

Pandemi süreçlerinizin sektöre etkileri nasıl oldu?

Gıda sektörü, pandemi sürecinden en az etkilenen sektörlerden. Ev dışı tüketim kanallarının kapanması olumsuz etkiledi. Ama e-ticaret platformumuzun hazır olması kayıplarımızı bu kanalla kapamamıza yardımcı oldu.

Ürün fiyatlarında hammadde/ürün arzı nasıl etki ediyor?

Tarım ürünlerinde 80’lerin yaklaşımı ülkemizde maalesef hala değişmedi. Bir ürün bir sene para ederse, sonraki sene herkes ona yönelir fiyatlar düşer. Ya da tam tersi. Tabi zaman zaman spekülatif hareketler de bizim sektörde rol oynuyor. Keşke Amerika’nın bademi, fıstığı, cevizi, Çin’in ay çekirdeği, yer fıstığı, Hindistan’ın kajusu gibi fındığımızı dünyaca meşhur edebilsek. Olmadı, olmuyor.

Uluslararası pazarda tüketime bakıldığında Türkiye kişi başına ne kadar kuruyemiş tüketiyor? Bu rakam tatmin edici mi?

Türk kuruyemiş tüketicisi hem nicelik hem de nitelik bakımından üst sıralarda. Mesela bizim tüketicimiz öyle her ucuz kuruyemişi tercih etmez; nitelikli bir damak tadı vardır ve iyiyi ayırt eder. Bu bağlamda Türkiye’deki kuruyemiş dünyadaki en kaliteli kuruyemiştir. İnanın bunu abartmıyorum. Ama gelin görün ki bunu birçok sektörde olduğu gibi yabancıya anlatamıyoruz.

Kuruyemiş sektörünün ülke ekonomisine katkısı nedir?

Fındık maalesef ağırlıklı olarak endüstriyel; katma değeri düşük. Perakende tüketicisine yönelik Türk fındığı markalaşmış olsa; fındık ihracatı dolar bazında ciddi oranda artacaktır.

Kuruyemiş sektörümüzün yıllık üretim kapasitesi yaklaşık ne kadar?

Sektör temsilcimiz TÜKSİAD’ın (Tüm Kuruyemiş Sanayici ve İş Adamları Derneği) yayınladığı rapora göre; sektörümüzün ülke ekonomisine katma değeri 1 Milyar dolara yakın. Toplamda 3 Milyon tona yaklaşan bir kapasite ile hem endüstriyel hem de çerezlik kuruyemişte ülke genelinde üretim kapasitesi mevcut. Yine aynı raporda sektörün iç pazar büyüklüğü 3,5 Milyar dolar olarak belirtiliyor.

Samsun’da üretim yapan bir aile olarak yöneticilerden beklentileriniz, sorunlarınız nelerdir?

Bundan 8-9 yıl önce “Samsun’da var, Samsun için al” demiştik Samsun TSO öncülüğünde. Ama maalesef devamı gelmedi. Bakın Samsun’da 20-30 yılını devirmiş gıda üreticisi iki elin parmaklarını geçmiyor. Samsun’un belediyesi, askeriyesi, kaymakamı, valisi, kimi varsa önce bu kurumların “Samsun’da var, Samsun için al” demesi lazım. Piyasada biz yerel üreticiler devlerle savaş verirken, Samsun’un kurumlarının da bizleri kollaması lazım. Pozitif ayrımcılık yapması lazım. Ayrıca bugün birçok ulusal dev zincir marketler bile yerel üretimin önemini kavramışken bizim yerel yöneticilerimizin Samsun üreticisini el üstünde, baş üstünde tutması gerekir diye düşünüyorum.

Ürünün taze olup olmadığını nasıl anlarız?

Kokusundan, lezzetinden.

Kuruyemiş

Türkiye, coğrafi bölge ve iklim koşulları itibariyle kuruyemiş açısından şanslı bir konumda.

Çiğ kuruyemiş ile kavrulmuş kuruyemiş arasındaki farklılıklar nelerdir?

Besin değeri açısından hiçbir farklılık yoktur. Kişisel tercihtir ama ben kavrulmuşun tadını değişmem.

Bahçeden-pakete kadar gelen süreci anlatır mısınız?

Köylünün ve çiftçinin “çeç”inden çuvallara sarılan hasat, Türkiye’nin dört bir yanından fabrikamıza gelir. Özellikle hammadde elek ve temizleme tesisimizde ön eleme ve temizliği otomatik makineler tarafından yapılır. Renk ayırıcılardan geçen ürünün içindeki yabancı maddeler elenir; tertemiz ürün depolanır.

Kendi imalatımız olan fırınlarda tıpkı kısık ateşte pişen yemek gibi ağır ağır kavrulan kuruyemiş pakete girmeden önce renk ayırıcı ve metal ayrıcı gibi son kontrol aşamalarından geçtikten sonra el değmeden paketlenir ve sevkiyata hazır hale gelir.

Raflarda satışı bekleyen ürünümüz sahada ‘Tazelik Güvence Takımı’mız tarafından takip edilir; raflarda taze ürünün bulunması için gerekli stok kontrollerini yapar.

Paket ürün ile açık ürün arasında nasıl farklar vardır?

Kuruyemiş, atıştırmalıklar içinde en masum üründür. Katkı içermez, olduğu gibidir. Aynı zamanda yağda kızarmaz, kuru havada kavrulur, doğaldır. Paket ürünler koruyucu atmosferde hava geçirmez ambalajlarda paketlenir. Bu yüzden raf ömrü daha uzundur. Raf ömrünü uzatacak başkaca bir katkı kullanılmaz. Bunun yanında çok iyi kuruyemiş perakendecisi olan müşterilerimiz var; bu işin ustaca yapıyorlar. Ürünün hijyenini ve tazeliğini çok iyi yönetiyorlar.

Kuruyemişlerin bozulma nedenleri nelerdir?

Nem, oksijen ve ısı her türlü gıda ürününde bozulmaya sebebiyet verecek unsurlardır. Bu yüzden biz kuruyemişin ağzı kapalı, olabildiğince serin ve kuru yerde muhafazasını öneriyoruz. Ağzı kapalı olduktan sonra buzdolabında da muhafazası ürünün tazeliğini korur.

Depolama sürecine etki eden faktörler nedir?

Nem ve sıcaklık en önemli faktörler.

Yorum Yap

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İbrahim CANBULAT

Röportaj

Prof. Dr. Aydın : TEKNOFEST zihniyet değiştiriyor

Samsun Üniversitesi

Prof. Dr. Mahmut Aydın, Kanaldaa’ya konuk oldu. TEKNOFEST ile ilgili konuştu.

Samsun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Aydın, “TEKNOFEST, gençlerimizin zihniyetini değiştiriyor” dedi.

Kanaldaa YouTube kanalındaki ‘Cevap Bekleyen Sorular’ programına Samsun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Aydın konuk oldu.

Programda TEKNOFEST’in önemine değinen Prof. Dr. Aydın, “Bu festival özellikle gençlerimize çok değer katacak” ifadelerini kullandı.

“Tabiri caizse ben burayı bir altın madenine benzetiyorum.” dediği Ballıca Kampüsüne de değinerek şunları söyledi:

Samsun Üniversitesi Ballıca Yerleşkesi 700 dönümlük bir arazi içerisinde kurulu. Tekel’in özelleştirilmesinden sonra Ondokuz Mayıs Üniversitesi’ne devredildi.

2018’te Samsun Üniversitesi kurulunca bize tahsis edildi. Burası şuanda Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi olarak hizmet veriyor.

Prof. Dr. Mahmut Aydın

Özdemir Bayraktar’ın adı verildi

Bulunduğumuz yerde 60 tane bin metrekarelik tütün kurutma hangarı var. 3 tane de 5 bin metrekarelik hangar var. Biz bunları yeniden yapılandırmaya başladık.

Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi’ni kampüsün diğer alanından buraya taşıyacağız. 6 hangardan oluşan bir havacılık fakültesi inşa ediyoruz.

2 hangarı bitti 4 hangarı da inşallah TEKNOFEST dönemine yetişecek. Bu arada Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültemizin adını değiştirdik.

Rahmetli Özdemir Bayraktar beyin adını verdik. Bunun yanında Sivil Havacılık Yüksekokulu, Mühendislik Fakültesi, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi, Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu bu kampüsümüzde konuşlanmış durumda.

İnşallah burası çok yakın bir zamanda ülkemizin en önemli havacılık kampüslerinden birisi olacak.”

Prof. Dr. Mahmut Aydın

Prof. Dr. Aydın : Başarılarımız Samsun için önemliydi

TEKNOFEST’in Samsun’da yapılacak olmasının önemine değinen Prof. Dr. Aydın şöyle devam etti:

TEKNOFEST ilk olarak 2018 yılında kapılarını İstanbul Havalimanı’nda yarışmalara ve konuklara açtı. Biz yarışmaya katıldık ve 2018 yılında roket takımımız Kızılırmak Roketiyle ikinci olmuştu.

TEKNOFEST’in serüveni ile üniversitemizin serüveni aynı. Dolayısıyla TEKNOFEST’le beraber yola çıktık.

O günden sonra özellikle Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültemiz TEKNOFEST ile özdeşleşti.

2019 yılında ve 2020 yılında ciddi dereceler aldık. En son 2021 İstanbul Atatürk Havalimanı’ndaki TEKNOFEST’te de 7 tane ödül aldık.

Yeni kurulan bir üniversite olmamıza rağmen, üniversiteler arasında ilk 10 da yer aldık. Bu başarılar Samsun için, Karadeniz Bölgesi için oldukça önemliydi.

Çünkü Karadeniz Bölgesi’nde Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi sadece Samsun Üniversitesi’nde var.

Muhtemeldir ki TEKNOFEST’in Samsun’a verilmesinde de bu fakültenin çok ciddi katkısı olduğunu düşünüyoruz.

Onun için de TEKNOFEST’i de fırsat bilerek şehrimizin başta valimiz olmak üzere Büyükşehir Belediye Başkanımız, milletvekillerimizin son derece ciddi ilgisi var.

Onların da destekleriyle inşallah bu kampüsü hak ettiği yere taşıyacağız. Ayrıca burası ülkemizin sayılı havacılık kampüslerinden birisi haline getireceğimizi düşünüyoruz.

TEKNOFEST özellikle gençlerimizin zihniyetini değiştirecektir.”

Okumaya devam et

Röportaj

TOGG yollara çıkmaya hazırlanıyor !

TOGG CEO’su Mehmet Gürcan Karakaş, Büyükşehir Belediyesi yayın organı Samsun e-Dergi’ye özel röportaj verdi.

Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin Türkiye’nin ilk interaktif dergisi Samsun e-Dergi TOGG CEO’su Mehmet Gürcan Karakaş ile konuştu.

Bir otomobilden fazlası olan TOGG için: “Kullanıcılarımızı dinliyor, onları anlıyor, onlarla bütünleşiyor, onlara uygun çözümler sunuyor. Bu sayede  yalnızca bir otomobil değil, çok daha fazlasını; kullanıcısına göre dönüşen ve kullanıcısını da dönüştüren, kullanıcısının hayatını kolaylaştırmak için tasarlanmış, tarz sahibi ve akıllı bir cihaz sunmak üzere çalışıyoruz” diyen Karakaş’ın röportaj…

TOGG

Fotoğraf Samsun E-Dergi’den alınmıştır.

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu ile yollarınız nasıl  kesişti, hangi hedeflerle yola çıktınız?

Türkiye’de görev yaptığım yıllarda yöneticisi olduğum şirketi temsilen üyesi olduğum TAYSAD (Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği) toplantılarında bir gün Türkiye’nin de kendisine ait bir otomotiv markası olması gerektiğini konuşur, hayal ederdik.

2018 yılında yurt dışında yöneticilik yaptığım sırada TOGG’a gelmem teklif edildi. Bende bu hayali hayata geçirmek üzere kabul ettim. Her yenilik bir hayalle başlar.

Ama sonra bilgi ve akılla hayata geçirilir. TOGG’un doğuştan elektrikli araçlar üretmek ve bunu yaparken ülkemizin alanında çok deneyimli otomotiv tedarik sanayisini mobilite alanında iş ortaklarına dönüştürmek ve mobilite alanındaki girişimlerin de dahil olacağı bir ekosistem ortaya çıkarmak hedefi de bu aklı temsil ediyordu. Bu hedeflerle küresel bir marka oluşturmak ve ülkemizin mobilite ekosisteminin çekirdeğini oluşturmak üzere yola çıktık.

TOGG

TOGG için “Bir otomobilden daha fazlası…” derken neleri ifade etmek istiyorsunuz? Biraz bahseder misiniz?

Ekosistem, sözlük anlamıyla canlı ve cansız varlıkların etkileşimleriyle oluşan ve birbirlerini besleyerek süreklilik arz eden bir düzeni tarif ediyor.

Mobilite ekosistemi ise bütün  ulaşım alternatiflerinin ve hayatımıza değer katacak her türlü hizmetin birbirine akıllı bir şekilde bağlı ve interaktif olduğu bir dünya demek.

Otomotiv endüstrisi de büyük bir hızla mobilite ekosistemine dönüşüyor,  oyunun kuralları değişiyor. Bugünün otomobil dünyası ürün konseptini oluşturma, aracı geliştirme, üretme, satış ve sonrasındaki işleyişlerle ilgileniyor.

Bizim işimiz ise klasik araç üreticilerinin işinin bittiği yerde başlıyor, biz otomobili yeni nesil akıllı cihaza dönüştürüyoruz. Çünkü değişen kullanıcı beklentileri doğrultusunda geçmişte telefonda yaşanan dönüşüm bugün otomotivde yaşanıyor.

Başından itibaren akıllı cihazımızı kullanıcı odaklı, akıllı, empatik, bağlantılı, otonom, paylaşımlı ve elektrikli olarak tanımladık.

Türkiye'nin otomobili

O nedenle de başından itibaren her türlü tasarımı, ürün geliştirmeyi bu şekilde oluşturduk. İngilizcede ağa bağlı, otonom, paylaşımlı ve elektrikli araçlar için Case kısaltması kullanılıyor.  Ama bu bizim için yeterli değildi.

Bunun başına kullanıcı odaklı-User-centric, akıllı-Smart ve empatik-Emphatic kelimelerini de ekledik çünkü bizim yaptığımız, yapacağımız işin farkını bu kavramlar tanımlıyordu.

Ortaya  İngilizcesi “USE-CASE Mobility®️” olan bir kavram çıktı ve biz de küresel rekabete hazırlandığımız için biz kavramı Togg adına ticari marka olarak dünya çapında tescil ettirdik.

TOGG’u tanımlarken İngilizce olarak  “We are a global USE-CASE Mobility provider” diyoruz.

Yani mobilite alanında küresel bir platform örneği sağlayıcısıyız. Ama şu an yaptığımız işi de bu kavramı tersinden okuyarak “We are the Mobility USE-CASE of Türkiye”.

Yani biz Türkiye’nin mobilite alanındaki örnek platform sağlayıcısıyız diye tanımlıyoruz.

Türkiye'nin otomobili

Yerli üretimin ülkeler için önemi nedir sizce? Türkiye’nin yerli üretim hamlesini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Özgünlük ve millilik bizim açımızdan fikri ve sınai mülkiyet haklarının tamamıyla bize ait olması demektir. Bu şunun için önemlidir; Eğer fikri ve sınai mülkiyet hakları bize aitse, bu bizi bağımsız ve özgür kılar. Bu özelliğimiz sayesinde

  • Kararlarımızı Türkiye’deki merkezimizde kendimiz alıyoruz.
  • Özgün teknolojimizi kendimiz geliştiriyoruz.

O nedenle de millilik ve özgünlük elzem bir konudur. Eğer millilik sizdeyse ürün ve hizmetlerin yerlileştirilmesi, küresel rekabet açısından da avantaj sağlıyorsa, zaten kaçınılmazdır.

Biz yerlilik oranımızı başından itibaren daha üretim başlangıcında %51 olarak açıkladık. Ayrıca yıllar içinde rekabet şartlarını göz ardı etmeden artıracağımız sözünü de verdik.

TOGG

TOGG’un logosu neyi simgeliyor?

Logomuz doğu ile batı kültürlerinin, duygu ile aklın kesişim noktasını sembolize ediyor. Logomuzu tasarlarken de marka kimliğimizden ilham aldık. Doğu ve Batı kültürlerini birleştirmeyi sembolize edecek şekilde bir araya gelen okların tam ortasında birlikten doğan çokluk ve insan odaklılık ifade ediliyor.

İnsanı merkeze koyan teknoloji ve insanı bugünün ve yarının kesişim noktasında bir araya getiren, hayatı kolaylaştıran mobilite çözümlerini simgeliyor. Oluşan bu form aynı zamanda bir küresel teknoloji ve mobilite markasına uygun biçimde güç ile zarafet arasında denge oluşturuyor.

Öne çıkan teknik özellikler neler?

Türkiye’nin ilk doğuştan elektrikli, sıfır emisyonlu ve akıllı otomobili olarak üretilecek. Bu özellikteki C-SUV modeli, sınıfının en uzun aks mesafesi, en geniş iç hacmi, en iyi hızlanma performansı ve en düşük toplam sahip olma maliyeti gibi özellikleriyle de rakiplerinin önünde yer alacaktır.

Gelecekteki akıllı ulaşım ihtiyaçlarına şimdiden cevap verebilecek. «kalıpların ötesinde mobilite çözümleri» sağlamak üzere yola çıkan TOGG’un ilk akıllı cihazı 2023 yılının ilk çeyreğinde önce Türkiye’de, bu tarihten yaklaşık 18 ay sonra ise Avrupa’da yollara çıkacaktır.

300 ve 500 kilometre olmak sembolize edecek şekilde bir araya gelen okların tam ortasında birlikten doğan çokluk ve insan odaklılık ifade ediliyor.

İnsanı merkeze koyan teknoloji ve insanı bugünün ve yarının kesişim noktasında bir araya getiren, hayatı kolaylaştıran mobilite çözümlerini simgeliyor.

Oluşan bu form aynı zamanda bir küresel teknoloji ve mobilite markasına uygun biçimde güç ile zarafet arasında denge oluşturuyor.

TOGG

Araçların en kritik parçası olan batarya üretimi nasıl olacak?

Elektrikli araçlar için en kritik komponent bilindiği gibi batarya. Bu noktada Siro yatırımımızdan mutlaka bahsetmek gerekir.

Silk Road Temiz Enerji Depolama Teknolojileri A.Ş.  Togg’un enerji depolama çözümleri için Farasis firması ile ortaklığımız ve ülkemizde fikri ve sınai hakları bize ait olmak üzere modül ve paket üretimi yapacağız.

Şirket zaman içinde batarya kimyası için Ar-Ge çalışmaları yapacak ve hücre üretimi de gerçekleştirecektir.

Mehmet Gürcan Karakaş

Markalaşma adımları hakkında neler söylemek istersiniz?

Togg markasının nasıl bir karakteri var mı sorusunun cevabı şöyle oluştu:

“Dünyada olup bitenle ilgili, sürekli öğrenen, ileri görüşlü, proaktif ve çevresini daha güzel bir hâle dönüştüren; işine tutkuyla sarılan, girişimci, yetkinliği ön planda tutan, özü sözü bir, kendisinin ve çevresindekilerin prestijini önemseyen, dokunduğu herkese değer katma gayreti içerisinde olan, tarz sahibi, hayat dolu bir karakter.”

Dünyadaki dönüşümün ve insanların bu dönüşümü yakalama isteğinin farkındaydık. Bu yüzden ilk adım olarak, bildiğiniz otomobil deneyimini dönüştürmek için yola çıktık…

Kullanıcılarımızı dinliyor, onları anlıyor, onlarla bütünleşiyor. Onlara uygun çözümler sunuyor. Bu sayede yalnızca bir otomobil değil, çok daha fazlasını; kullanıcısına göre dönüşen ve kullanıcısını da dönüştüren, kullanıcısının hayatını kolaylaştırmak için tasarlanmış, tarz sahibi ve akıllı bir cihaz sunmak üzere çalışıyoruz.

Tesiste kaç kişi istihdam edilecek?

4.300 kişiye doğrudan, en az 20 bin kişiye de dolaylı olarak iş imkanı sağlayacağız.

TOGG’u tam olarak ne zaman yollarda göreceğiz?

2023 yılının ilk çeyreğinde yollarda olacağız.

2023’te TOGG yollara çıktığında gelecek yoğun talebi karşılayabilecek misiniz?

Çalışmalarımızı gelecek talebi karşılamak üzere planlı bir şekilde sürdürüyoruz. Gemlik tesislerimizde yılda 175 bin adet akıllı cihaz üretebilecek kapasitemiz var. Zaman içinde belli bir plan ve program çerçevesinde gerek ülkemizden, gerekse bir süre sonra ihracata başlayacağımızı Avrupa pazarından gelecek talebi sağlıklı bir şekilde karşılamak üzere çalışıyoruz.

Okumaya devam et

Röportaj

Yakup Özden : Futbol oynamak, futbolcu olmak hayalimizdi

Ampute futbolu

Yakup Özden ile Ampute Futbolu üzerine sohbet ettik. Nasıl sakat kaldığından bugün geldiği noktaya kadar her konuya cevap verdi.

Yakup Özden kimdir ?

Samsun Bedensel Engelliler Spor Kulübü Başkanıyım. 1960 doğumluyum. Evli ve 3 çocuk babasıyım. Küçük yaşlarda geçirdiğim bir kaza sonucu sakat kaldım.

Yaşadığınız kaza nasıl oldu?

İlkokula gidiyordum. Okuldan çıkıp eve geldim. Üstümü değiştirip top oynamak için dışarıya çıktım. Eksiden Piazza’ya giden yol üzerinde mezbahane vardı.

Onun yanında da at yarışlarının deve güreşlerinin yapıldığı bir alan vardı. Oraya da TIR’larla at getirmişlerdi. Biz de sahaya top oynamaya gitmeden önce onları izliyorduk.

O sırada Çarşamba tarafından gelen tren düdüğünü öttürünce atlar ürktü. Ben de korkup ters tarafa doğru kaçtım. Karşı taraftan gelen kamyonun altında kaldım. Sonra ayağımız kesildi.

Ampute futbolu

Kazadan sonra hayata bakışınız değişti mi?

7 yaşına kadar sokakta koşuyorsun, okula gidiyorsun. Arkadaşlarında top oynuyorsun. O yaştan sonra sakat kalıyorsun. Bir yıl evden dışarı çıkmadım.

Sonra arkadaşlarımın eve gelip gitmesi ile yavaş yavaş dışarıya çıkmaya başladım. Tekrar tek bacağımda arkadaşlarımla birlikte futbol oynamaya başladım. Belki de amatör liglerde tek bacağı ile futbol oynayan tek kişi Yakup Özden olarak benimdir.

Futbol oynamak, futbolcu olmak, antrenörlük yapmak, kulüp başkanı olmak hayalimizdi. Basamak basamak hepsini yaparak bugünlere kadar geldik.

Yakup Özden ampute futbolunun doğuşunu anlattı.

Samsun’da Ampute Futbol Takımı ne zaman kuruldu?

Samsun’da ilk ben kurmuştum. Tabi o zaaman Ampute değil ‘Koşar Futbol’ deniyordu. Parmağı olmayan, eli olmayan, ayağı olmayan bir spordu.

Bizim sayemizde basının aracılığıyla ‘Koşar Futbol’ tüm Türkiye’ye yayıldı. Sonra dünyada bir Ampute futbolu diye bir şey ortaya çıktı. Bir gün beni GATA’dan aradılar ve Ankara’ya davet ettiler. Ben de GATA’ya gittim. Gazilerimiz var. Onların spora teşvik etmek için…

Yakup Özden : Spor sayesinde insanlar hayata bağlandı

Bana Ampute futbol var, siz de Koşar Futbol diyorsunuz. Bu ikisini harmanlayabilir miyiz? Tamam dedik ve şöyle oldu. Dedi ki; kolu olmayanlar kaleci olsun, ayağı olmayanlar futbolcu olsun. Türkiye’de bu şekilde Ampute futbolunu kurduk. Türtiye’de Ampute futbolu kuran kişiyim. Gururluyum.

Daha önce evlerinde çıkamayan engelli arkadaşlarımız, kardeşlerimiz bu spor sayesinde hayata tutundu. Kendileriyle barıştı. Hayata bağlandılar. İş sahibi oldular, aile sahibi oldular.

Ampute futbolu

Kaç sporcunuz var ?

250 sporcumuz var. Samsun’da ilçelerimizle birlikte 150 bin engelli vatandaşımız var. İnsanlarımızı spor yapmaya çağırıyoruz. Sadece futbola değil, tüm branşlara. Tabi çogu gelmek istemiyor.

Samsun’da Ampute Futbol Takımı’nın durumu nasıl?

5 yıl öncesine kadar Türkiye’de bir numaraydık. Ancak kulüplere yardım yapılmıyor. Sporcularımız da büyük takımlara transfer oluyor. Elimizdeki oyuncuları tutamıyoruz. Böyle olunca da Samsun olarak pek iyi durumda değiliz.

Ampute Milli Takım hatıralarınızdan bahseder misiniz?

Yine Ankara’da toplandık ve milli takım için ne yapabiliriz diye konuştuk. Türkiye’deki tüm engelli sporcuları Antalya’ya davet ettik. 40-50 kişi geldi. Antalya’da 2 ay kamp yaptık. Seçmeler yapıldı ve sayıyı 22 kişiye indirdik. Milli takım kuruluşu böyle başladı. İlk defa kurulan milli takım, dünya üçüncüsü oldu.

İyi ki sporcu olmuşum dediğin an oldu mu?

İyi ki sporcu olmuşum, iyi ki engelli olmuşum. Engelli olmasam kim bilir ne olacaktım.

Engelli sporcular destek görüyor mu?

Yeterli desteği gördüğümüzü söyleyemeyeceğim. Bakın Samsun spor kenti diyoruz. Ama Samsun’da engelli spor kulüpleri kapandı. Maddiyatsızlıktan faaliyetlerini durdurdu. Destek olsa daha çok engelli kardeşimize dokunabiliriz.

Okumaya devam et

Editör Seçimi

    Copyright © 2021 | Tüm hakları saklıdır. İnternet sitesinde yer alan görsel ve metinlerin izinsiz kopyalanması yasaktır.