Kuraklık ve susuzluk Türkiye’nin kaderi olmamalı

Kuraklık
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kuraklık ve susuzluk Türkiye’nin kaderi olmamalı diyen Prof.Dr. Yusuf Demir önemli mesajlar verdi.

Kuraklık konusunda uyaran Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yusuf Demir; “Su berraktır ve şeffaftır. Su paylaşımcıdır. Hem besleyicidir hem de canlıların yaşam kaynağıdır. Hayatı başlatandır su. Kısaca canlıların yaşamın ta kendisidir” dedi.

Kanaldaa Youtube kanalında yayınlanan “Cevap Bekleyan Sorular” programına konuk olan Prof.Dr. Demir, kuraklık ve susuzluğun ülkenin kaderi olmaması gerektiğine vurgu yaptı. 

Türkiye’nin düşünülenin aksine su zengini değil, su fakiri ülkeler arasında yer aldığını kaydeden Prof.Dr. Yusuf Demir, alınması gereken tedbirleri tek tek sıraladı.

Kuraklık uyarısı

Suyun anlattığı çok şey olduğunu dile getiren Prof. Dr. Yusuf Demir, “Dünyanın ve insanın yüzde 75’i sudur. O halde suyun bize anlattıklarını söylemek istediklerini iyi anlamamız lazım. Bunu en güzel Hazreti Mevlana şu dizeleri ile ifade ediyor:
Kuraklık
’Sen hep bir su olduğunu düşün su gibi güzel su gibi yararlı su gibi vazgeçilmez ve su gibi hayat kaynağı olduğunu düşün. Sen bir su ol ama rahmet ol afet değil. Su isen insanlara zarar verme. Sana felaket denmesin. Unutma senin için rahmet olmak marifet değil.’ Aslında suyu bize anlatıyor Hz. Mevlana.
İster çeşmelerden dökül ister gökten bardaktan boşanırcasına yağ. İstersen de nehirler dolusu ak. Unutma dibi olmayan bir kovayı doldurma şansın yok.
Önce eğitim ve duyarlı bir toplum oluşturmalıyız. Geleceğe ülkemizi taşıyabilmenin yolu, milli bir seferberlikten geçmektedir. Kuraklık ve susuzluk kaderimiz olmamalıdır. Ayrıca Karadeniz Bölgesi kuraklıktan en az etkilenen coğrafyalardan biri. Fakat kuraklık böyle devam ederse bölgede çay ve fındık yerine pamuk ekilece” diye konuştu.

Kuraklık ve susuzluk Türkiye’nin kaderi olmamalı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!