Kovid aşısı hamileliği etkiliyor mu?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kovid aşısı hamileliği, doğurganlığı etkiliyor mu? Bu konuda yapılan araştırma son noktayı koydu : Hayır…

Kovid aşısı hala daha bazı kesimleri endişelendiriyor. Aşı yaptırmamakta direnen insanlar için bilim birçok olumlu çalışmayı yaptı. Yapmaya da devam ediyor.

Bunlardan biri de Kovid aşısı doğurganlığı, hamileliği etkiler mi? Özellikle bu konuda yapılan araştırma da tartışmalara son noktayı koydu.

Araştırma bebek bekleyen kadınlarla yapıldı

Yeni yapılan araştırma; çocuk planlayan veya bekleyen insanlar için Kovid – 19 aşılarının güvenliğini yeniden teyit ettirdi. Çalışma; aşılamanın tüp bebek (IVF) uygulananların sonuçlarını, hamile kalma şansları veya erken düşük gibi komplikasyonlar açısından etkilediğine dair hiçbir kanıt bulamadı.

Hamilelik testi
Amerika’da yapılan bir araştırma Kovid aşısının doğurganlığı etkilemediğini ortaya koydu.

Araştırma; Mount Sinai’deki Icahn Tıp Okulu’ndan New York Üreme Tıbbı Associates’ten (RMA) bilim insanları tarafından yapıldı.

Bilim insanları; iki doz Moderna veya Pfizer aşısı alan bir grup; IVF hastasında temel döllenme ölçümlerini, aşılanmamış katılımcılarla karşılaştırdı.

Ardından mRNA aşılarının IVF tedavisini takiben erken gebelik sonuçları üzerinde olumsuz bir etkisi olmadığı sonucuna vardı.  Çok sayıda hastada aşıyla ilişkili gebelik sonuçlarını ilk inceleyenler arasında yer alan bilim insanları, bulgularını Obstetrics & Gynecology (The Green Journal) dergisinde yayımladı.

Çalışmanın yazarlarından Dr. Devora A. Aharon şunları söyledi:

“Çalışmamız, tam olarak aşılanmış hastalarda doğurganlık tedavisi sonuçlarını aynı dönemde tedavi görmüş aşısız hastalarla karşılaştırarak değerlendirdi. Yumurta kalitesi, embriyo kalitesi ve gelişimi ve erken gebelik ile ilgili çeşitli belirteçlere baktık.

Hamilelik testi

Aşılanmış hastalarla aşılanmamış hastaları karşılaştırırken sonuçlar açısından hiçbir fark bulamadık. Ayrıca çalışmanın bulguları; tüp bebek tedavisi uygulanan hastalarda Kovid-19 aşısının doğurganlık tedavisi veya erken gebelik sonuçları üzerinde hiçbir etkisi olmadığını gösteriyor.”

Diğer taraftan, bilim insanları kontrollü yumurtalık hiperstimülasyonu uygulanan 1678 kadın ve donmuş/çözülmüş embriyo transferi uygulanan 1271 kadın üzerinde çalıştı.

İlk grupta 222 tam aşılı birey ve aşılanmamış 983 kişi vardı.

Araştırmacılar yaş, vücut kitle indeksi, anti-müllerian hormon seviyesi; yerçekimi, parite ve stimülasyon tipini kontrol etti. Ayrıca ikinci grup ise 214 aşılı ve 733 aşısız hastayı içeriyordu. Araştırmacılar, özellikle her iki grupta da aşılı ve aşısız katılımcılar arasında birincil ve ikincil sonuçların benzer olduğunu belirledi.

Ayrıca bu sonuçların tüp bebek yöntemiyle hamile kalmak isteyen kadınlara mRNA aşılarının doğurganlığı veya erken hamileliği olumsuz etkilemediği konusunda daha fazla güvence vereceğini umuyor.

 

Kovid aşısı hamileliği etkiliyor mu?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!