Kovid-19 vaka artışı her hafta iki katına çıkıyor

Samsun
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kovid-19 vaka artışının her hafta iki katına çıktığı belirtildi. İl Sağlık Müdürü Dr. Oruç, vatandaşları bir kez daha uyardı.

Kovid-19 süreci ve aşı uygulamasıyla ilgili İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç açıklama yaptı.

Kovid-19
İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç. (Fotoğrafta)

Dr.Oruç şu bilgileri paylaştı:

“Omicron varyantının hızlı bulaşan yapısı nedeniyle ilimizde vaka artışı, bu hafta da devam etti. Her hafta adeta ikiye katlanarak ilerleyen bu artış sonucu; vaka insidans hızımız yüz binde 450,49’dan 704,83 ‘e yükseldi. Maalesef elimizdeki veriler, bu artışın bir süre daha devam edeceğini gösteriyor.

Özellikle son bir hafta içinde, virüslü ve temaslı sayısı 50 bine yaklaştı. Omicron bu hızla yayılma imkânı bulmaya devam ederse; önümüzde günlerde daha çok insanımız, Kovid-19 ile bu zorunlu tanışmayı yaşayacak.

Kovid-19
Kovid-19 aşılarının ihmal edilmemesi konusunda uyarı yapıldı.

Özellikle bu ivmeyi acilen tersine çevirmek, hayat konforumuzdan taviz verip, yeniden maske mesafe önlemlerine dikkat etmek, hepimiz için artık bir gereklilik haline geldi. Vaka sayıları yeniden azalmaya başlayana kadar, lütfen ev ziyaretlerine en az 2 haftalık bir ara verelim. Ayrıca bu süre zarfında kalabalık ortamlarda bulunmamaya özen gösterelim.

“Hastalık hafif geçiyor, nasılsa kimseye bir şey olmuyor.” düşüncesiyle, Omicron’a grip muamelesi yapıp, önlemleri geri plana itmeyelim. Adeta uçaktan paraşütsüz atlar gibi davranıp, kendimizi ve sevdiklerimizi koronayla tanışmak zorunda bırakmayalım. Özellikle  65 yaş üstü ve kronik hastalığı olan vatandaşlarımız halen ölümcül risk altında. Onların hayatlarını kaybetmesine neden olmayalım.

Her 10 kişiden 9’u…

İlimizde neredeyse her 10 kişiden 9’u iki doz aşısını yaptırmış olsa da; halen hiç aşısını olmamış ya da iki dozunu tamamlamamış 150 binin üzerinde vatandaşımız var. Bu nedenle hastalığın bulaş gücünü kırmamız ve ağır hastalık tablosu yaratmasını önlememiz için bu vatandaşlarımızın acilen aşılarını tamamlamaları gerekiyor.

Kovid-19
Turkovac, artık Samsun’da da uygulanmaya başlandı

Bu fırsat elimizde. Yerli ve Milli aşımız Turkovac, artık Samsun’da da uygulanmaya başlandı. Böylece aşı yaptırmamak için hiçbir bahane kalmadı. Bugüne kadar aşı konusunda tereddüt eden, yerli aşımız olsa, aşımı yaptırırım diyen tüm Samsunluları, randevularını alıp Eğitim ve Araştırma Hastanemizde aşılarını yaptırmaya davet ediyorum.

Özellikle kaybedecek tek bir dakikamız bile yok.

Milli aşımız Turkovac en büyük güvencemiz. Ona güvenelim ve Turkovac’ın gücüyle şehrimizi koruyalım. Özellikle Omicron varyantının bu hızlı yayılımına aşımızın gücü ve maske, mesafe önlemlerine uyumla artık dur diyelim”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kovid-19 vaka artışı her hafta iki katına çıkıyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!