Kovid-19 günlük vaka sayısı 40’lara düştü

Muhammet Ali Oruç
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kovid-19 günlük vaka sayısı günlük 3 binlerden 40’lara kadar düştü.

Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç; Kovid-19 pandemisi ile ilgili son durumu ve vaka sayıları hakkında bilgi verdi. İl Müdürü Oruç şunları söyledi:

“Ülke ve şehir gündemimizi yaklaşık iki yıldır işgal eden Kovid-19 pandemisine karşı; Samsun Valimiz Doç. Dr. Zülkif Dağlı koordinasyonunda; Sağlık Müdürlüğü ekiplerimizle etkin bir filyasyon ve aşı çalışması yürüttük.

İki yıllık bu zorlu süreçte Kovid-19, 400 bin Samsunlunun hayatına temas etti. Neredeyse ilimizdeki her 3 kişiden biri bu hastalıkla tanışmak zorunda kaldı.

İnsanlarımızı koruma adına aşı uygulama ekiplerimiz tarafından şehrimizde 2 milyon 600 bin doz aşı yapıldı. Ayrıca 950 bin vatandaşımız iki doz aşısını yaptırdı. Böylece Samsun’u aşının koruyucu etkisi altına almamızda bize yardımcı oldu.

Kovid-19 pandemisinin sonuna geldik

Bu ortak tavrın sonucunda; iki aylık süre zarfında vaka insidans hızımız yüz binde 1600’lerden yüz binde 30’lara kadar geriledi. Özellikle günlük vaka sayımız 3 binlerden, 40’lara kadar düştü.

Dün itibariyle (20 Nisan) ilimizdeki tüm yoğun bakımlarımızda sadece 20 korona hastamız kaldı. Bununla birlikte Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanemizde bugün (21 Nisan) itibariyle Kovid-19 tanılı yoğun bakım hastamız kalmadı.

Kovid-19

Ayrıca yine dün (20 Nisan) itibariyle Havza, Ladik ilçelerimizde tek pozitif vaka bile görülmedi. Vezirköprü ve Ayvacık ilçelerimizde sadece birer vaka tespit edildi.

Özellikle bu verilere baktığımızda, karanlık tablonun şehrimiz için geride kaldığını; artık Samsun olarak kovidin sonuna geldiğimizi görüyoruz.

Kovid-19’a karşı toplum olarak; elbirliğiyle sürdürdüğümüz büyük mücadelede, aşının bize kattığı güçle, bu noktanın çok yakınındayız. Özellikle bağışıklık düzeyimiz istenen seviyeye geldi. Samsun’un artık aşının koruyucu gücü altında olduğunu söyleyebiliriz.

Bu mücadelede son adımlarımızı atmamızın, kişisel önlemlerimize bir süre daha dikkat ederek, pandemiyi şehrimizin, insanlarımızın gündeminden çıkarmamızın zamanı geldi.

Her gün hastanelerimizden gelen verileri titizlikle takip ediyoruz. Kovid hastamızın kalmadığı günleri duyuracağımız günü sabırsızlıkla bekliyoruz. İnşallah Ramazan bayramına kadar bu noktaya geleceğiz. Herkesin huzur içinde birbirini göreceği ve özlem gidereceği günler artık çok yakın.”

Kovid-19 günlük vaka sayısı 40’lara düştü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!