Kovid-19 anne adaylarını tehdit ediyor! Rakamlar endişe verici

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kovid-19 nedeniyle Samsun’da 3 anne adayı hayatını kaybetti. Bir hafta içinde 70 anne adayının yüzde 50’sinin testi pozitif çıktı.

Kovid-19 vakaları her geçen gün artış göstermeye devam ediyor. Sağlık İl Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Muhammet Ali Oruç yaptığı yazılı açıklama ile özellikle anne adaylarına değindi.

Kovid-19 olan anne adaylarında artış var

Valilik koordinasyonunda yürütülen aşı çalışmaları ve gebelerdeki Kovid-19 tablosu hakkında bilgi veren Oruç şunları söyledi:

“Türkiye’de olduğu gibi ilimizde de Kovid-19 olan anne adaylarımızın sayısı, özellikle son dönemde artışta. Delta varyantının da etkisiyle artış gösteriyor.

Kovid-19 olan anne
Kovid-19 olan anne adaylarının sayısında artış var

Sadece son bir hafta içinde, çeşitli nedenlerle PCR testi yapılan 70 anne adayımızın yüzde 50’sinin testi, maalesef pozitif çıktı. PCR testi pozitif olan anne adaylarımızdan, tam aşılı olanların oranı ise sadece yüzde 9.”

Sağlık İl Müdürü Oruç, Samsun’da 3 anne adayının Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybettiğini söyledi. Oruç, “İlimizde tekrar bu acıların yaşanmasını istemiyoruz. Kovid 19’un gebelik süreci ve sonrasında can kayıplarına yol açmaması için aşı önemli.

Hastalığın daha hafif geçirilmesi ve hastalığa yakalanma riskinin azaltılması için mutlaka gebelerimizin aşılarını yaptırması gerekiyor. Bu nedenle tüm anne adaylarımızı, bebeklerini ve kendilerini korumak için aşılarını yaptırmaya davet ediyoruz” dedi.

Kovid-19 olan anne
Sağlık İl Müdürü Muhammet Ali Oruç, kentteki vaka sayılarına iliştin açıklama yaptı.

Aşıları yapılan sağlık çalışanlarının sağlık durumlarına da değinen Oruç şöyle konuştu:

“Samsun’da tam aşılı olup, hastalık nedeniyle yoğun bakımlara yatışı yapılan tek bir sağlık çalışanımız bile bulunmuyor. Çünkü aşı koruyor. Biz sağlıkçılar olarak aşının gücüne güveniyoruz, annelerimizden de bize inanmalarını ve aşının gücüne güvenmelerini istiyoruz.

Lütfen aşı konusundaki yanlış bilgilere inanmasınlar. Korumaları gereken tek hayatın kendi hayatları olmadığını, sorumlu oldukları, yanında yıllarca olmaları gereken bir canı da taşıdıklarını unutmasınlar. En yakın sağlık merkezimize başvurup aşılarını yaptırıp, sağlıkla ve mutlulukla bebeklerini kucaklarına alsınlar.”

Kovid-19 anne adaylarını tehdit ediyor! Rakamlar endişe verici

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!