Kızılırmak Deltası göçmen kuşları ağırlıyor

featured
Leyleklerin evlerine döndüğü deltada, yılkı atları, mandalar, deniz kartalı, tepeli pelikan, kara leylek, leylek, turna, balıkçıl, ördek, yağmurcan gibi pek çok ötücü ve su kuşunu gözlemlemek mümkün.
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kızılırmak Deltası ; Samsun’da, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde bulunan Kuş Cenneti, ilkbaharın gelmesiyle hareketlendi.

Kızılırmak Deltası, diğer adıyla Bafra Ovası, Kızılırmak‘ın Karadeniz’e döküldüğü yerde, taşıdığı alüvyonlarla oluşturduğu, delta ovası ve sulak alanlar kompleksidir. Samsun ilinde Ondokuzmayıs, Bafra ve Alaçam ilçeleri sınırlarındadır. 56 bin hektarlık alanıyla Türkiye’nin en büyük deltalarındandır.

Toplam alanı 56 bin hektar olan yaklaşık 11 bin 600 hektarını sulak alan ekosistemleri ve bu sistemlerle ilişkili habitatların bulunduğu doğal ve yarı doğal alanlar oluşturmaktadır. Bu alanların 11 bin 580 hektarını açık su yüzeyleri, tatlı ve tuzlu su bataklıları, ıslak çayırlar ve mera alanları, 2 bin 330 hektarını kumsallar ve kıyı kumulları, 3 bin 100 hektarlık orman alanının ise 1850 hektarını subasar ormanı, 1250 hektarını geniş yapraklı orman alanları oluşturmaktadır. Deniz, ırmak, göl, sazlık, bataklık, çayır, mera, orman, kumul ve tarım alanları gibi farklı yaşam alanlarını (habitatları) bir arada bulundurması, deltanın eşine az rastlanır derecede önemli biyolojik çeşitliliğe sahip olmasını sağlamıştır. Delta’nın kıyı kesiminde 200-300 metre uzunluk ve 7–8 m yüksekliğe ulaşan kumullar bulunur.

Delta özelliğini kaybetmemiş Karadeniz kıyısında bulunan tek sulak alandır. Alanın 22 bin hektarı 1998 yılında Ramsar alanı ilan edilmiştir. 5174 hektarı Yaban hayatı geliştirme sahası ilan edilmiştir. 1994 yılında su kuşları yaşam alanı olduğu belirlenmiştir

 

Kızılırmak Deltası göçmen kuşları ağırlıyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!