Bizimle İletişime Geçin

Gündem

Kızılırmak Deltası 2021’de 35 bin kişiyi ağırladı

Kızılırmak Deltası

Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti, geçen yıl on binlerce kişiyi misafir etti.

UNESCO doğal miras alanı olmaya hazırlanan Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti, ziyaretçi akınına uğradı.

Kızılırmak Deltası

Yüzlerce kuş türüne ev sahipliği yapan Kızılırmak Deltası 2021’de on binlerce kişiyi ağırladı.

Delta zengin bir popülasyonu sahip. Ayrıca nesli tükenme tehlikesi altındaki kuş türlerine de ev sahipliği yapıyor. Bu özelliği ile birlikte özellikle yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı haline geldi.

Nesli tükenmekte olan 24 kuş türünden 15’ini barındırıyor. Ayrıca Türkiye’de görülen 420 kuş türünden de 356’sına ev sahipliği yapıyor.

Leylek

7 milyondan fazla gözmen kuşun rotası burası.

Leyleklerin yüzde 97’si yuva yapıyor

140 tür kuşun ürediği deltada, 100 bin su kuşu barınıyor. Bununla birlikte her yıl 7 milyondan fazla göçmen kuşun rotasında yer alıyor. Bu sebeple konaklayan leyleklerin yüzde 97.2’si ise yuvalarını burada kuruyor.

Kızılırmak Deltası 56 bin hektarlık alana sahip. Doğal göllerinin yanı sıra su basar ormanları dikkat çekiyor. Ayrıca sazlıkları, gün doğumu ve gün batımındaki eşsiz manzarasıyla görenleri büyülüyor.

Pandemi kısıtlamalarının sona erdiği 2021 yılında kuş cennetini 21 bin 708’i biletli ziyaretçiyi ağırladı. Bunun dışında 13 bin 292 öğrenci de deltayı gezdi. Toplamda 35 bin kişi ziyaret etti.

Kızılırmak Deltası

Bisiklet ve akülü araçlarla ziyaretçiler doğanın keyfini sürüyor.

Komisyon kararı

Kuş cennetinde doğal yaşam döngüsünü sağlayan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Doğa ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, deltayı Türkiye’nin ilk ve tek UNESCO doğal miras alanı olmaya hazırlıyor.

Özellikle bu kapsamda Samsun Valiliği Mahalli Sulak Alan Komisyonu ve Samsun Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu kararları ve 14 Ocak 2021 tarih ve 451 sayılı ve 16 Aralık 2021 tarih ve 633 sayılı komisyon kararları kapsamında alan araç trafiğine kapatıldı.

Samsun Büyükşehir Belediyesi de, SAMKUŞ işbirliğiyle gezinti için ziyaretçilere bisiklet, elektrikli bisiklet ve akülü araç imkanı sağladı.

Kızılırmak Deltası

Bisiklet ve akülü araçlarla gezinti

On binlerce ziyaretçi çevre dostu araçlarla alanı gezdi. Ayrıca kuş gözlem meraklıları da gözlem kulelerinde kuşları ve doğayı fotoğraflıyor.

Büyükşehir Belediyesi, özellikle fotoğrafçıların kullanımına özel arkasında sepetleri olan 3 teker bisikletleri hizmete sundu. Ayrıca alanı gezecek turist kafileleri için de iki adet üstü açık otobüs tahsis etti.

Su basar ormanları

Otobüslerde görevli rehberler aracılığıyla ziyaretçilere kuş cenneti tanıtılarak, kuşlar ve yapılan çalışmalarla ilgili bilgiler veriliyor.

Bu arada 21 Nisan 2020 tarihinde Cumhurbaşkanlığı tarafından ‘Kesin Korunacak Hassas Alan’ ilan edilen Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’nin korunması ve yönetimi, yaban hayatı geliştirme sahasındaki bilimsel çalışma ve eğitim dışındaki tüm insan faaliyetlerinden Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı sorumlu olurken, alınan kararları uygulayıcı olan Samsun Büyükşehir Belediyesi ise Dünya mirasının korunmasında tüm imkanları seferber ediyor.

Yürütülen tüm faaliyetler ise örnek ve pilot bir proje olarak bakanlıklar tarafından da takip ediliyor.

Yorum Yap

Yorum Yap覺n

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Editör

Gündem

Samsun Valiliği uyardı : Yağışlar 21.00’e kadar sürecek

Samsun Valiliği

Samsun Valiliği tarafından yapılan açıklamada; bu akşam saat 21.00’e kadar yağışların süreceği belirtildi.

Samsun Valiliği tarafından yapılan açıklamada, Meteoroloji Genel Müdürlüğünün son değerlendirmesine göre; kentin batısında Alaçam ve Yakakent başta olmak üzere Vezirköprü; Bafra ve Havza ilçelerinde yer yer şiddetli yağışın saat 21.00’a kadar devam edeceği belirtildi.

Açıklamada ayrıca; Alaçam ilçesinde son 6 saatte gerçekleşen yağış miktarının ise 58 kilogram; son bir saatte ise 43 kilograma ulaştığı vurgulandı. Şöyle devam edildi:

Samsun Valiliği

“İlgili kurumlarımız ve belediye başkanlıklarımız gerekli önlemleri almış olup; meydana gelebilecek ani sel, su baskını, heyelan, yağış anında kuvvetli rüzgar ve ulaşımda aksama gibi olumsuzluklara karşı tedbirli olunması; vatandaşlarımızın can güvenliği için dere kenarlarından uzaklaşması büyük önem arz etmektedir.”

Okumaya devam et

Gündem

Meteoroloji yağış uyarısı yaptı

Meteoroloji

Meteoroloji Genel Müdürlüğü; sel, su baskını, yıldırım, heyelan, yerel dolu yağışı; ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması konusunda uyardı.

Yurdu etkisi altına alan sağanak yağış ile ilgili Meteoroloji Genel Müdürlüğü uyardı. Yapılan son değerlendirmelere göre; özellikle Zonguldak, Düzce, Karabük, Bolu’nun kuzeyi; Kastamonu, Sinop ve Samsun’da kuvvetli (21-50 kg/m2/12 saat); Bartın ile Kastamonu’nun kuzeyinde yer yer çok kuvvetli (51-75 kg/m2/12 saat) sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor.

Ayrıca aralıklı ve yerel olarak kuvvetli olması beklenen sağanak yağışlarla birlikte sel; su baskını, heyelan, yıldırım, ulaşımda aksamalar; yağış anında kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması konusunda da uyarı yapıldı.

Meteoroloji

Sıcaklıklar düştü

Bununla birlikte yapılan değerlendirmelere göre; 2022 yılı Mayıs ayı ortalama sıcaklığı 16.9 derece ile uzun yıllar ortalaması olan 17.1 derecinin (1991-2020 dönemi) 0.2 derece altında gerçekleşti.

Ayrıca ortalama sıcaklıklar Güney Ege kıyıları, Akdeniz Bölgesinin güney batı kıyıları çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde seyretti. Bunun dışında; Doğu Karadeniz’in kıyı kesimleri ve Doğu Anadolu Bölgesi’nin genelinde normallerinin altında gerçekleşti.

Bunun dışında en düşük sıcaklık – 4.1 derece ile Kangal; en yüksek sıcaklık 41.7 derece ile Ceylanpınar’da ölçüldü.

2022 yılı Mayıs ayında Florya, Dikili ve Çankırı’da yeni ekstrem (maksimum) sıcaklıklar gerçekleşti. 2022 yılı Mayıs ayı; alansal ortalama yağışı 44.1 mm ile uzun yıllar ortalaması (1991- 2020 dönemi ) olan 52,7 mm’nin yüzde 16,3 altında gerçekleşti.

Ayrıca en fazla yağış 97.0 mm ile Rize, en düşük yağış 9.3 mm ile Balıkesir’de ölçüldü.

Meteroloji

Meteoroloji verilerine göre yağışlar arttı

Yağışlar Güneydoğu Anadolu Bölgesinde normaline göre yüzde 40 arttı. Ayrıca Marmara bölgesinde yüzde 61 oranında azaldı. Akdeniz, Marmara, Ege, İç Anadolu ve Karadeniz bölgelerinde normaline göre; yağışlarda azalma görülürken, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde ise artma görüldü.

Ayrıca Ege ve Marmara bölgeleri son 26 yılın en düşük mayıs ayı yağışını aldı.

2021 yılı Mayıs ayında 65 adet kuvvetli meteorolojik hadise gerçekleşti. Özellikle bu sayı 2022 yılı Mayıs ayında 87’ye çıktı.

Okumaya devam et

Gündem

Yöresel Yemek Şenliği renkli görüntülere sahne oldu

Yöresel Yemek Şenliği ile Çarşambalılar hünerlerini sergileyerek jüri karşısına çıktı.

Çarşamba Belediyesi ve Çarşamba İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliği ile; Yeşilırmak Millet Bahçesi’nde düzenlenen ‘Yöresel Yemek Şenliği’ nde hünerli eller jüri karşısına çıktı.

Canlı müzikten yöresel ikramlara, dolu dolu geçen programda; ünlü şefler Çarşambalı kadınların yapmış olduğu yemekleri puanladılar.

Çarşamba Belediyesi’nin Türk Mutfağı Haftası’na özel olarak başlattığı ‘Yöresel Yemek Yarışması’nın finali; Yeşilırmak Millet Bahçesi’nde gerçekleşen Yöresel Yemek Şenliği’nde yapıldı. Çarşamba’da lezzet rüzgarları estiren şenlik, renkli anlara sahne oldu.

Yöresel Yemek Şenliği’nde; hünerli eller, lezzetli yemeklerini pişirirken yarışmanın finalini izlemeye gelenler canlı müzik eşliğinde yöresel ikramların tadına baktı.

Yöresel Yemek Şenliği

Yöresel Yemek Şenliği

Düzenlenen yarışmada ön elemeyi geçen 10 yarışmacı, jüri önünde yarıştı. Özellikle kıyasıya rekabetin olduğu yarışmada Gurme, Eğitmen Şef Haldun Tüzel, Şef Uğur Gömeç, Şef Ercan Yılmaz ve Şef Emrah Zeyyat Karbancıoğlu; lezzetli yemeklerin tadına bakıp oyladı.

Yarışmanın 1’inci, 2’nci ve 3’üncüsünün hediyelerini Çarşamba Kaymakamı Doç. Dr. Şükrü Yıldırım, Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan ve Çarşamba Cumhuriyet Savcısı Yusuf Bayri takdim etti.

Çarşamba İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Özdemir ve AK Parti İlçe Başkanı Taner Özden’de yarışmaya katılanlara ödüllerini takdim ederek tebrik etti.

Yöresel Yemek Şenliği

Başkan Doğan, “Yarışmamızı geleneksel hale getireceğiz”

‘Yöresel Yemek Şenliği’ni geleneksek hale getirmeyi planladıklarını dile getiren Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan; “Çarşamba’mız kırçanından kıvratmasına pidesine, birçok yöresel lezzeti olan bir ilçe.

Yöresel Yemek Şenliği’mizde hem Çarşambalı hanımlarımız lezzetli yemeklerini pişirdiler hem de Yeşilırmak Millet Bahçemizde güzel bir etkinlikle hemşehrilerimizle buluşmuş olduk. Kuşaktan kuşağa lezzet aşılandığı bir program oldu bizim için.

İnşallah ilçemizde ‘Yöresel Yemek Şenliği’mizi geleneksel hale getirmiş olacağız. Kıymetli jürilerimize, yarışmamıza katılan Çarşambalı hanımefendilere, etkinliğimizde bizleri yalnız bırakmayan tüm hemşehrilerimize teşekkür ederim” diye konuştu.

Okumaya devam et

Editör Seçimi

    Copyright © 2021