Kızılırmak Deltası 2021’de 35 bin kişiyi ağırladı

Kızılırmak Deltası
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti, geçen yıl on binlerce kişiyi misafir etti.

UNESCO doğal miras alanı olmaya hazırlanan Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti, ziyaretçi akınına uğradı.

Kızılırmak Deltası
Yüzlerce kuş türüne ev sahipliği yapan Kızılırmak Deltası 2021’de on binlerce kişiyi ağırladı.

Delta zengin bir popülasyonu sahip. Ayrıca nesli tükenme tehlikesi altındaki kuş türlerine de ev sahipliği yapıyor. Bu özelliği ile birlikte özellikle yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı haline geldi.

Nesli tükenmekte olan 24 kuş türünden 15’ini barındırıyor. Ayrıca Türkiye’de görülen 420 kuş türünden de 356’sına ev sahipliği yapıyor.

Leylek
7 milyondan fazla gözmen kuşun rotası burası.

Leyleklerin yüzde 97’si yuva yapıyor

140 tür kuşun ürediği deltada, 100 bin su kuşu barınıyor. Bununla birlikte her yıl 7 milyondan fazla göçmen kuşun rotasında yer alıyor. Bu sebeple konaklayan leyleklerin yüzde 97.2’si ise yuvalarını burada kuruyor.

Kızılırmak Deltası 56 bin hektarlık alana sahip. Doğal göllerinin yanı sıra su basar ormanları dikkat çekiyor. Ayrıca sazlıkları, gün doğumu ve gün batımındaki eşsiz manzarasıyla görenleri büyülüyor.

Pandemi kısıtlamalarının sona erdiği 2021 yılında kuş cennetini 21 bin 708’i biletli ziyaretçiyi ağırladı. Bunun dışında 13 bin 292 öğrenci de deltayı gezdi. Toplamda 35 bin kişi ziyaret etti.

Kızılırmak Deltası
Bisiklet ve akülü araçlarla ziyaretçiler doğanın keyfini sürüyor.

Komisyon kararı

Kuş cennetinde doğal yaşam döngüsünü sağlayan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Doğa ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, deltayı Türkiye’nin ilk ve tek UNESCO doğal miras alanı olmaya hazırlıyor.

Özellikle bu kapsamda Samsun Valiliği Mahalli Sulak Alan Komisyonu ve Samsun Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu kararları ve 14 Ocak 2021 tarih ve 451 sayılı ve 16 Aralık 2021 tarih ve 633 sayılı komisyon kararları kapsamında alan araç trafiğine kapatıldı.

Samsun Büyükşehir Belediyesi de, SAMKUŞ işbirliğiyle gezinti için ziyaretçilere bisiklet, elektrikli bisiklet ve akülü araç imkanı sağladı.

Kızılırmak Deltası

Bisiklet ve akülü araçlarla gezinti

On binlerce ziyaretçi çevre dostu araçlarla alanı gezdi. Ayrıca kuş gözlem meraklıları da gözlem kulelerinde kuşları ve doğayı fotoğraflıyor.

Büyükşehir Belediyesi, özellikle fotoğrafçıların kullanımına özel arkasında sepetleri olan 3 teker bisikletleri hizmete sundu. Ayrıca alanı gezecek turist kafileleri için de iki adet üstü açık otobüs tahsis etti.

Su basar ormanları

Otobüslerde görevli rehberler aracılığıyla ziyaretçilere kuş cenneti tanıtılarak, kuşlar ve yapılan çalışmalarla ilgili bilgiler veriliyor.

Bu arada 21 Nisan 2020 tarihinde Cumhurbaşkanlığı tarafından ‘Kesin Korunacak Hassas Alan’ ilan edilen Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’nin korunması ve yönetimi, yaban hayatı geliştirme sahasındaki bilimsel çalışma ve eğitim dışındaki tüm insan faaliyetlerinden Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı sorumlu olurken, alınan kararları uygulayıcı olan Samsun Büyükşehir Belediyesi ise Dünya mirasının korunmasında tüm imkanları seferber ediyor.

Yürütülen tüm faaliyetler ise örnek ve pilot bir proje olarak bakanlıklar tarafından da takip ediliyor.

Kızılırmak Deltası 2021’de 35 bin kişiyi ağırladı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!