Kitap kapasitesi ile Türkiye’nin en büyük kütüphanesi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kitap kapasitesi ile Türkiye’nin en büyük kütüphanesi olacak. Proje 2022 yılında başlayacak.

Kitap kapasitesi 515 bin olacak kütüphanenin temeli 2022 yılında atılacak. Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin Türk-İş Eğitim Merkezi’nin bulunduğu alana yapacağı kütüphane yılbaşından sonra ihaleye çıkacak.

515 bin kitap kapasitesi ve teknolojik altyapısı ile Türkiye’nin en büyüklerinden biri olacak.

Kitap kütüphane
Atakum’daki Türk-İş binası yerine yapılacak kütüphanenin ihalesi 2022’de yapılacak.

200 milyon TL’ye mal olacak

7/24 hizmet verecek kütüphane için hazırlıklar tamamlandı. Kamulaştırma bedeli ödenerek Türk-İş’ten alınan binanın yıkımına başlandı. Ayrıca Kültür ve Turizm Bakanlığı işbirliği ile yapılacak kütüphane 200 milyon TL’ye mal olacak.

Kitap kütüphane
Kitap kapasitesi bakımından oldukça zengin olacak kütüphane Samsun’a değer katacak.

Kitap kapasitesi ; 515 bin

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, kitap kapasitesi bakımından oldukça zengin olan kütüphane ile ilgili şunları söyledi;

“8 katlı, yaklaşık 30 bin metrekare kullanım alanına sahip olacak. Özellikle böyle bir değeri Samsun’a kazandıracak olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Ayrıca kütüphanemiz hem kitap kapasitesi hem de büyüklüğü olarak Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi’nden sonra Türkiye’nin en büyüklerinden birisi olacak.

Proje bitmek üzere. 2022 yılının başında ihale edeceğiz. Özellikle Samsun’un okuma buluşma yeri orası olacak. Aynı zamanda bu kütüphane şehrin hayatına eğitimde ve kültürde müthiş bir mesafe kat ettirecek. Ayrıca da her yaş grubu yararlanacak.”

Kitap kütüphane
Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir.

Bakanlığın katkılarıyla

Başkan Demir, bunun dışında mimari özellikleri bakımından da Samsun’a önemli bir değer katacağını belirtti. “Bakanlığımızın katkılarıyla inşa edeceğimiz kütüphanemiz, teknolojik altyapı desteğiyle de çağa uygun bir şekilde tamamlanacak” diyen Başkan Demir şöyle devam etti:

“Kitap kafe, araştırma merkezi, sosyal mekanlar, zeka oyunları atölyeleri gibi birçok alan içerisinde yer alacak. Özellikle bizler Büyükşehir Belediyesi olarak mazimizden bize miras bu güçlü birikimle güçlü yeni nesiller yetiştirmek, gençlerimizin gelişimine katkı sağlamak adına her türlü adımı kararlılıkla atıyoruz. Okuyan, sorgulayan, araştıran bir gelecek için yatırım yapmaya devam edeceğiz:”

Kitap kapasitesi ile Türkiye’nin en büyük kütüphanesi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!