Kenevir üretimi arttı, rengarenk ürünler vitrinleri süsledi

Kenevir
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kenevir üretimi ile elde edilen iplikten üretilen ürünler vitrinleri süsledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2019 yılında; Türkiye’nin Kenevir Ekim Merkezi olarak ilan ettiği Vezirköprü ilçesindeki yetişen kenevirler fabrikalarda iplik haline getiriliyor.

İplikler; kadınların istihdamına katkı sunmak ve unutulmaya yüz tutmuş geleneksel el ürünlerinin; gelecek kuşaklara miras bırakılmasını sağlamak amacıyla; Samsun Büyükşehir Belediyesinin Sevgi Kafe yanında kurduğu atölyede işleniyor.

Kenevir ürün çeşitliliği arttı

Kenevir ve ipek dokumacılığı üzerine eğitim alarak Büyükşehir Belediyesine ait atölyede istihdam edilen ev hanımları kenevirden yapılan kumaşlardan ceketten gömleğe, elbiseden pantolona birçok ürün üretiyor.

Anti bakteriyel özellikli organik mefruşat, ev tekstili ve giyim ürünleri, organik olması ve dayanıklılığı nedeniyle birçok kişi tarafından tercih ediliyor.

kenevir

Pamuklu ürünlere göre daha dayanıklı ve daha sağlıklı

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir; “Samsun’un kenevir noktasında isminden her zaman söz ettirmesi temennimiz. Ayrıca biz açtığımız atölyede üretime de destek veriyoruz.

Hem de kadınlarımızın istihdamına katkıda bulunuyoruz. Bununla birlikte çok başarılı ürünler üretiliyor. Anti bakteriyel özellikli bu ürünler oldukça yoğun talep görüyor.

Bu atölye ve mağaza kadınlarımıza iş kapısı oldu. Özellikle gördüğümüz memnuniyet bizi daha da mutlu ediyor. Endüstride artık ‘yeşil altın’ olarak bahsedilen kenevir pamuktan 10 kat daha dayanıklı ve maliyeti daha az.

Araştırmalar kenevirden yapılan ipin anti bakteriyel olduğunu ortaya koyarken, DNA’larında ise nano teknoloji barındırıyor” dedi.

kenevir

Ürünler tamamen organik

Kenevir ve İpek Dokuma Ustası Şermin Erdem, “Büyükşehir Belediye Başkanımız Mustafa Demir’e atölye ve mağazada bize sunduğu imkanlar için teşekkür ediyoruz. Kadın istihdamının desteklenmesi, kenevirle yapılan ürünlerin yaygınlaşması açısından bu alanlar çok değerli” diye konuştu.

Satışların memnuniyet verici düzeyde olduğunu söyleyen Mağaza Sorumlusu Fatmanur Kırcı ise, “Ürünlerimiz tamamen organik. Anti bakteriyel özelliğe sahip. Çanta, fular, elbise ve daha birçok üründe güzel satışlarımız oluyor” ifadelerini kullandı.

Kenevir üretimi arttı, rengarenk ürünler vitrinleri süsledi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!