Kedi – köpek maması girişimi, 5,5 milyon TL yatırım aldı!

Kedi köpek
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kedi – köpek mama girişimi dünya çapında hızla büyüyor.

Evcil hayvan bakımı pazarı dünya çapında hızla büyümeye devam ediyor. 2027’ye kadar 350 milyar doları aşması bekleniyor. Yerli ve kedi – köpek maması girişimi Kito 5.5 milyon TL yatırım aldı.

Yurt dışı satışlara başlayan yerli girişim, Avrupa ve Amerika pazarlarına uzanmak için yıl sonuna kadar bir yatırım turuna daha çıkmayı planlıyor.

Global Market Insight’ın yayımladığı verilere göre 2020’de 66.5 milyar dolar değerinde olan evcil hayvan bakımı pazarının 2027’ye kadar 350 milyar doları aşması bekleniyor.

Harcama pandemiyle birlikte yüzde 50’ye ulaştı 

Ülkemizdeki evcil hayvan sahiplerinin kedi – köpek mamasına yaptığı harcamalar da yerel pazardaki büyümenin itici gücünü oluşturuyor.

2021 sonu itibarıyla 3 milyar TL olan kedi – köpek maması pazarının yıllık büyümesinin pandemi ile birlikte yüzde 50’ye ulaştığı görülüyor.

Yerel pazardaki büyümenin rüzgarını arkasına alan İstanbul merkezli kedi – köpek maması girişimi Kito, Serkan Ömerbeyoğlu ve Zeta Investments’tan toplam 5.5 milyon TL yatırım aldığını duyurdu.

kedi - köpek maması

Kito Kurucu Ortağı Cem Üster şunları söyledi:

“Evcil hayvan endüstrisinde özellikle gıda için geçerli olan standartlar yeterince iyi değil.

Halihazırda işlenmiş köpek ve kedi mamalarında besin değeri oldukça düşük yan ürünlerin kullanılması, hayvanların sağlıksız, yahut yetersiz beslenmesine neden olabiliyor.

Bizim gibi, tüm evcil hayvan sahiplerinin de kedi ve köpekleri için en iyisini yapmak istediğini biliyoruz. Bu yüzden 2021’de Karkas Çiftliği işbirliği ile hayata geçirdiğimiz kedi ve köpek maması girişimi Kito’nun yatırım turunu geçtiğimiz günlerde tamamladık.

Serkan Ömerbeyoğlu ve Zeta Investments’tan aldığımız toplam 5,5 milyon TL’lik yatırımla sağlıklı ve doğal mama üretimimizi artırarak hem yerel pazarda hem de globalde büyümeyi hedefliyoruz.”

Kedi – Köpek maması üretiminde sürdürülebilirlik devri

Evcil hayvan maması üretiminde sürdürülebilirlik ilkesini benimsedikleri aktaran Kito Kurucu Ortağı Alper Çağdaş ise şöyle konuştu:

“Dünya genelinde evcil hayvan maması üretimine yakından baktığımız zaman tonlarca atık, katkı maddesi ve bilinmeyen maddelerin kullanıldığını görüyoruz.

Patili dostlarımızın daha sağlıklı beslenmesi için ürünlerimizi ata tohumları ve GDO’suz besinlerle büyütülen hayvanların etlerinden elde ediyoruz.

Yalnızca yerel pazardaki standartları baştan yaratmak değil, globalde de büyüyerek sürdürebilirlik, sağlık ve mutluluğun çelişkili kavramlar olmadıklarını tüm coğrafyalara anlatmak ve bu yönde bilinç oluşturulmasına katkıda bulunmak için çalışıyoruz.”

kedi - köpek maması

Yurt dışı satışlarını artırmak için yatırım turuna çıkacaklar

Aldıkları yatırımın etkisiyle sadece yurt içinde değil, yurt dışında da satışlara başladıklarının altını çizen Alper Çağdaş, “Yatırım turumuzu başarıyla tamamlamamızla birlikte Dubai ve İrlanda ile yurt dışı satışlarımıza başladık.

Avrupa ve Amerika başta olmak üzere, başka coğrafyalarda da büyümek için 2022 sonunda bir yatırım turuna daha çıkmayı planlıyoruz.

Ülkemizdeki evcil hayvan mama pazarında henüz tanınmaya başlayan taze mama alternatiflerini yaygınlaştırmayı ve bu kategorilerin merkezindeki lider marka olmayı hedefliyoruz” dedi.

Kedi – köpek maması girişimi, 5,5 milyon TL yatırım aldı!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!