KDV gıda ürünlerinde yüzde bire indirilmeli

Bendevi Palandöken
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

KDV oranı ile ilgili açıklama geldi. TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, gıda ürünlerinde KDV’nin yüzde bire indirilmesini savundu.

Gıda ürünlerinin toptan alımında KDV oranının yüzde 1 olduğunu belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken şunları söyledi:

“Esnafımız gıda ürünlerini toptan alırken yüzde 1 oranında KDV ödüyor. Malları perakende satarken yüzde 8 oranı ekliyor. Örneğin eti toptan alan kasap yüzde 1 ödeyerek alıyor. Aynı eti perakende satarken yüzde 8 eklemek zorunda kalıyor.

Lokantacı halden aldığı sebzeye yüzde 1 öderken; yaptığı yemeği müşterisine sattığında yüzde 8 ekliyor. Oran farklılıkları hem esnafa sıkıntı oluyor hem de yük vatandaşın üzerinde kalıyor.

Özellikle dar gelirli vatandaşların gıda alışverişindeki yükü azaltılmalı. Bunun için gıda ürünlerinin tamamında KDV oranı yüzde 1’e indirilmeli.”

KDV oranı
TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, katma değer vergisi oranları ile ilgili açıklama yaptı.

“Mevcut uygulama kayıtdışılığı artırıyor”

Palandöken, KDV uygulamasında aynı mal ve hizmetlere farklı vergi oranlarının uygulanmasının hem kayıtdışılığı artırdığına hem de uygulamayı zorlaştırdığına dikkati çekti. Palandöken, “Leblebiyi toptan aldığımızda yüzde 1, perakende satarken yüzde 8 ödüyoruz.

Aynı leblebiyi işleyerek satarsak KDV oranı yüzde 18’e çıkıyor. Bu oran aynı malda birden fazla olunca hem uygulamayı zorlaştırıyor hem de kayıt dışılığı artırıyor.

Bu nedenle toptan ya da perakende olduğuna bakılmaksızın tüm gıda ürünlerinde katma değer vergisi oranı yüzde 1 olursa hem kayıt dışılık azalır hem de vergi gelirleri artar” dedi.

KDV gıda ürünlerinde yüzde bire indirilmeli

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!