Kariyer Fuarı Samsun’da kapılarını açtı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kariyer Fuarı bugün düzenlenen programla kapılarını öğrencilere açtı.

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi koordinasyonunda düzenlenen Orta Karadeniz Kariyer Fuarı (OKAF) bugün kapılarını açtı. Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) ev sahipliğinde; ayrıca Büyükşehir Belediyesi sponsorluğunda düzenlenen fuar; yüzlerce firma ve 6 paydaş üniversiteyi, binlerce öğrenci ve mezunla buluşturdu.

Fuar 2-3 Mart tarihleri arasında düzenlenecek.

OKAF

OMÜ Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal açılışta yaptığı konuşmada şunları söyledi:

Kariyer fuarında farklı iş alanlarında zaman ve emekle elde edilen birikimlerin görünür olması amaçlanmıştır. Üniversiteler olarak özellikle insanlık yararına ve ülkemizin rekabet gücünü artıracak eko sistemin oluşması için sorumluluğumuzun farkındayız. Araştırmacı yetiştirme ve nitelikli iş gücü yetiştirmek adına her üniversite üzerine düşeni yapmaktadır.

Ancak birlikte yürüyebilmek ve hedefe ulaşabilmek için öğrencilerimizin nitelikli staj imkanlarına kavuşturulması gerekir. Ayrıca araştırmalara paydaş olunması ve en azından prototip üretimlerinde destek sağlanması zorunluluktur.

OKAF

Cumhurbaşkanımızın üniversite sayısına yönelik vurgusu çok anlamlıdır. Ancak üniversite kurumu içinde bulunduğu şehirle entegre olup lokomotif görevi üstlenemez ise yük oluşturacaktır. Bu sebeple sağlıklı bir ilişki ağı oluşturulmalıdır.

Bu fuarımıza yaklaşık 200 firmamız katıldı. Ayrıca 28 firmamız sponsor oldu. 5 bine yakın öğrencimiz dün sisteme kayıt olmuştu. Fuar süresince özellikle toplam 39 etkinlik yapılacak. Atölye, seminer söyleşi ve konferanslarla kariyer yolculuğundaki farkındalığı artırmayı amaçlıyoruz.”

OKAF
Kariyer fuarı açılışında Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir de bir konuşma yaptı.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir de yaptığı konuşmada gençlere seslendi:

“Etkinlik; yüz binlerce gencin işverenlerle buluşturulmasına ve istihdam olanaklarından faydalandırılmasına aracılık etmenin yanında nitelikli insan kaynağına ihtiyaç duyan her ölçekte işverenlerin de gençlerle doğrudan buluşmasını sağlayacak.

Biz Samsun’da belediye olarak Aselsan ile örnek bir projeyi hayata geçiriyoruz. Akıllı Şehir Trafik Güvenliği uygulamaları. Şu anda Türkiye’de en kapsamlı projeyi biz yürütüyoruz. Genç arkadaşlarla yol alıyoruz. Lityum Pilli kısa süreli şarj sistemine sahip elektrikli otobüsleri biz devreye alıyoruz. Bu noktada Aselsan ile çalışıyoruz. Buna benzer tüm alanlardaki uygulamalardaki yazılımları Bilgi İşlem Daire Başkanlığımızda üretiyoruz.

Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak tüm imkanlarımızı gençlerimizin her alanda yetişmesine kanalize etmiş durumdayız. Özellikle sizlere tavsiyem her nerede olursanız olun bulunduğunuz yerin sıradanı olmayın. Mesleğinizin en iyi bileni, en iyi uygulayanı olmak durumundasınız. Önemli olan bulunduğunuz alanın başarılısı olmak.

Konuşmaların ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü Samsun Devlet Klasik Türk Müziği Korosu tarafından açılış konseri gerçekleştirildi. Sonrasında ise programa katılan protokol fuarda açılan stantları gezerek firma yetkilileri ile sohbet etti.

OKAF

 

Kariyer Fuarı Samsun’da kapılarını açtı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!