Bizimle İletişime Geçin

Gündem

Karbon salınımını ortadan kaldıracak projeler

Karbon

Karbon salınımını ortadan kaldıracak projeler hayata geçirdiklerini söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir; “Samsun geleceğin şehri” dedi.

İklim değişikliğiyle mücadele ve iklim değişikliğinin ekonomiye etkisini en aza indirmek amacıyla düzenlenen; ‘EKO İKLİM Ekonomi ve İklim Değişikliği Zirvesi ve Fuarı’na; Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir de katıldı.

Ankara’da ATO Cogresium’da gerçekleştirilen zirvede iklim değişikliği ve etkilerine dikkati çeken video gösterimi yapıldı. Ardından konuya ilişkin çeşitli sahne gösterileri gerçekleştirildi.

Programda Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mustafa Demir, konuşmacı olarak yer aldı. Başkan Demir burada yaptığı konuşmada; kentte hayata geçirilen projelerin ilerleyen süreçte karbon salınımının azaltılmasına nasıl katkı sağlayacağını anlattı.

Karbon salınımı

Tarım topraklarını korumaya gayret ediyoruz

Başkan Demir; Samsun’un Çukurova’dan sonra Türkiye’nin ikinci büyük üretim havzası olduğuna vurgu yaptı. Başkan Demir, “Türkiye’yi besleyecek çok kaliteli topraklara sahibiz. Özellikle bu konuda tüm kamu kurum ve kuruluşlarımız, ilçe belediyelerimiz, büyükşehir belediyemiz çok koordineli bir şekilde çalışıyor. Özellikle tarım topraklarının korunması, rehabilite edilmesi ve üretime kazandırılması noktasında gayret gösteriyoruz” dedi.

Trafik ve otopark gibi problemlerin karbon salınımına çok ciddi yük getirdiğini ifade eden Başkan Mustafa Demir şunları söyledi:

EKO İklim

“Bizim elektrik enerji sarfiyatımız yıllık 200 milyon lira. Su temininden tutun, arıtmasından tahliyesine kadar. Bu, belediye işletmeciliği görevlerini yerine getirirken çok ciddi bir enerji tüketiyor demektir. Biz topyekun bir çalışma yaptık.

Bunlarla ilgili bütün çözüm alanlarını, problemlerini çözmek için yola çıktık. Özellikle; üniversitelerimizin çok yetkin kurumları, heyetlerle beraber özellikle trafik ve otopark problemleri, kentsel dönüşüm enerji tüketimi, enerji verimliliği, toplu ulaşım gibi alanlara bir mastır plan hazırladık.

Bunun sadece tespit, hazırlık, istatistik oluşturma ve veri oluşturma aşaması 1 ay sürdü. Teknik bir ekiple belediye kadrolarımızla bunları bir plana dönüştürdük. Bu plan çerçevesini Samsun’un bütün otopark problemlerini sistematik bir şekilde çözüyoruz.

Önümüzdeki 7-8 yıl içerisinde neredeyse tamamen sıfırlıyoruz. Otoparkla karbon salınımının ne alakası var diyeceksiniz. Otopark problemlerinin yoğun olduğu yerlerde çok ciddi karbon salınımının olduğunu görürsünüz.”

Karbon salınımı

Akıllı Şehir Trafik Güvenliği

Başkan Mustafa Demir; ana ulaşım arterlerinde trafik akışını hızlandırmak için bir çalışma ortaya koyduklarını da kaydetti. Başkan Demir; “Birçok arayıştan sonra ASELSAN ile birlikte çalıştık. Akıllı şehir uygulamalarını en kapsamlı, en geniş, en alt açılımlarıyla birlikte hayata geçirmeye başladık. Projenin şu anda gerçekleşme oranı yüzde 40 civarında. Daha şu anda yazılım sistemi yapay zeka devreye girmemişken bizim simülasyonlarda yüzde 52 rahatlama görünüyor” dedi.

Başkan Demir, toplu taşımada çok ciddi anlamda bir optimizasyon yaptıklarını da ifade ederek şöyle devam etti:

“Fosil yakıt bugün karbon salınımı en yüksek, işletme maliyeti de en yüksek bir sistem. Raylı sistemimiz var onunla ilgili rehabilitasyona gittik ve yaptığımız çalışma, araştırma neticesinde ASELSAN’ın da katkılarıyla Türkiye’de ilk kez hızlı şarj sistemine sahip lityum pilli elektrikli otobüsleri inşallah Mayıs ve Haziran aylarında devreye alıyoruz. Karbon salınımı noktasında Akıllı Şehir Trafik Güvenliği ve diğer uygulamalarımız ile birlikte ki elektrikli otobüslerde dahil yılda 200 bin ton karbon salınımını ortadan kaldırmış oluyoruz.”

Yorum Yap

Yorum Yap覺n

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Editör

Gündem

Samsun Valiliği uyardı : Yağışlar 21.00’e kadar sürecek

Samsun Valiliği

Samsun Valiliği tarafından yapılan açıklamada; bu akşam saat 21.00’e kadar yağışların süreceği belirtildi.

Samsun Valiliği tarafından yapılan açıklamada, Meteoroloji Genel Müdürlüğünün son değerlendirmesine göre; kentin batısında Alaçam ve Yakakent başta olmak üzere Vezirköprü; Bafra ve Havza ilçelerinde yer yer şiddetli yağışın saat 21.00’a kadar devam edeceği belirtildi.

Açıklamada ayrıca; Alaçam ilçesinde son 6 saatte gerçekleşen yağış miktarının ise 58 kilogram; son bir saatte ise 43 kilograma ulaştığı vurgulandı. Şöyle devam edildi:

Samsun Valiliği

“İlgili kurumlarımız ve belediye başkanlıklarımız gerekli önlemleri almış olup; meydana gelebilecek ani sel, su baskını, heyelan, yağış anında kuvvetli rüzgar ve ulaşımda aksama gibi olumsuzluklara karşı tedbirli olunması; vatandaşlarımızın can güvenliği için dere kenarlarından uzaklaşması büyük önem arz etmektedir.”

Okumaya devam et

Gündem

Meteoroloji yağış uyarısı yaptı

Meteoroloji

Meteoroloji Genel Müdürlüğü; sel, su baskını, yıldırım, heyelan, yerel dolu yağışı; ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması konusunda uyardı.

Yurdu etkisi altına alan sağanak yağış ile ilgili Meteoroloji Genel Müdürlüğü uyardı. Yapılan son değerlendirmelere göre; özellikle Zonguldak, Düzce, Karabük, Bolu’nun kuzeyi; Kastamonu, Sinop ve Samsun’da kuvvetli (21-50 kg/m2/12 saat); Bartın ile Kastamonu’nun kuzeyinde yer yer çok kuvvetli (51-75 kg/m2/12 saat) sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor.

Ayrıca aralıklı ve yerel olarak kuvvetli olması beklenen sağanak yağışlarla birlikte sel; su baskını, heyelan, yıldırım, ulaşımda aksamalar; yağış anında kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması konusunda da uyarı yapıldı.

Meteoroloji

Sıcaklıklar düştü

Bununla birlikte yapılan değerlendirmelere göre; 2022 yılı Mayıs ayı ortalama sıcaklığı 16.9 derece ile uzun yıllar ortalaması olan 17.1 derecinin (1991-2020 dönemi) 0.2 derece altında gerçekleşti.

Ayrıca ortalama sıcaklıklar Güney Ege kıyıları, Akdeniz Bölgesinin güney batı kıyıları çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde seyretti. Bunun dışında; Doğu Karadeniz’in kıyı kesimleri ve Doğu Anadolu Bölgesi’nin genelinde normallerinin altında gerçekleşti.

Bunun dışında en düşük sıcaklık – 4.1 derece ile Kangal; en yüksek sıcaklık 41.7 derece ile Ceylanpınar’da ölçüldü.

2022 yılı Mayıs ayında Florya, Dikili ve Çankırı’da yeni ekstrem (maksimum) sıcaklıklar gerçekleşti. 2022 yılı Mayıs ayı; alansal ortalama yağışı 44.1 mm ile uzun yıllar ortalaması (1991- 2020 dönemi ) olan 52,7 mm’nin yüzde 16,3 altında gerçekleşti.

Ayrıca en fazla yağış 97.0 mm ile Rize, en düşük yağış 9.3 mm ile Balıkesir’de ölçüldü.

Meteroloji

Meteoroloji verilerine göre yağışlar arttı

Yağışlar Güneydoğu Anadolu Bölgesinde normaline göre yüzde 40 arttı. Ayrıca Marmara bölgesinde yüzde 61 oranında azaldı. Akdeniz, Marmara, Ege, İç Anadolu ve Karadeniz bölgelerinde normaline göre; yağışlarda azalma görülürken, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde ise artma görüldü.

Ayrıca Ege ve Marmara bölgeleri son 26 yılın en düşük mayıs ayı yağışını aldı.

2021 yılı Mayıs ayında 65 adet kuvvetli meteorolojik hadise gerçekleşti. Özellikle bu sayı 2022 yılı Mayıs ayında 87’ye çıktı.

Okumaya devam et

Gündem

Yöresel Yemek Şenliği renkli görüntülere sahne oldu

Yöresel Yemek Şenliği ile Çarşambalılar hünerlerini sergileyerek jüri karşısına çıktı.

Çarşamba Belediyesi ve Çarşamba İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliği ile; Yeşilırmak Millet Bahçesi’nde düzenlenen ‘Yöresel Yemek Şenliği’ nde hünerli eller jüri karşısına çıktı.

Canlı müzikten yöresel ikramlara, dolu dolu geçen programda; ünlü şefler Çarşambalı kadınların yapmış olduğu yemekleri puanladılar.

Çarşamba Belediyesi’nin Türk Mutfağı Haftası’na özel olarak başlattığı ‘Yöresel Yemek Yarışması’nın finali; Yeşilırmak Millet Bahçesi’nde gerçekleşen Yöresel Yemek Şenliği’nde yapıldı. Çarşamba’da lezzet rüzgarları estiren şenlik, renkli anlara sahne oldu.

Yöresel Yemek Şenliği’nde; hünerli eller, lezzetli yemeklerini pişirirken yarışmanın finalini izlemeye gelenler canlı müzik eşliğinde yöresel ikramların tadına baktı.

Yöresel Yemek Şenliği

Yöresel Yemek Şenliği

Düzenlenen yarışmada ön elemeyi geçen 10 yarışmacı, jüri önünde yarıştı. Özellikle kıyasıya rekabetin olduğu yarışmada Gurme, Eğitmen Şef Haldun Tüzel, Şef Uğur Gömeç, Şef Ercan Yılmaz ve Şef Emrah Zeyyat Karbancıoğlu; lezzetli yemeklerin tadına bakıp oyladı.

Yarışmanın 1’inci, 2’nci ve 3’üncüsünün hediyelerini Çarşamba Kaymakamı Doç. Dr. Şükrü Yıldırım, Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan ve Çarşamba Cumhuriyet Savcısı Yusuf Bayri takdim etti.

Çarşamba İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Özdemir ve AK Parti İlçe Başkanı Taner Özden’de yarışmaya katılanlara ödüllerini takdim ederek tebrik etti.

Yöresel Yemek Şenliği

Başkan Doğan, “Yarışmamızı geleneksel hale getireceğiz”

‘Yöresel Yemek Şenliği’ni geleneksek hale getirmeyi planladıklarını dile getiren Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan; “Çarşamba’mız kırçanından kıvratmasına pidesine, birçok yöresel lezzeti olan bir ilçe.

Yöresel Yemek Şenliği’mizde hem Çarşambalı hanımlarımız lezzetli yemeklerini pişirdiler hem de Yeşilırmak Millet Bahçemizde güzel bir etkinlikle hemşehrilerimizle buluşmuş olduk. Kuşaktan kuşağa lezzet aşılandığı bir program oldu bizim için.

İnşallah ilçemizde ‘Yöresel Yemek Şenliği’mizi geleneksel hale getirmiş olacağız. Kıymetli jürilerimize, yarışmamıza katılan Çarşambalı hanımefendilere, etkinliğimizde bizleri yalnız bırakmayan tüm hemşehrilerimize teşekkür ederim” diye konuştu.

Okumaya devam et

Editör Seçimi

    Copyright © 2021