Karantina en az 10 gün sürmeli

Karantina
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Karantina süresinin 10 gün olması gerektiği bilim insanları tarafından açıklandı.

İngiltere’de Imperial College; Kovid’in aşamalarını izlemek için 18-30 yaş arası tamamen sağlıklı insanlara virüs enjekte etti.

Bilim dünyasının yakından takip ettiği deneyde; öncelikle gönüllü olarak koronavirüs enjekte edilecek sağlıklı genç denekler bulundu.18-30 yaş arasındaki 36 kişilik denek grubu sayesinde bir kişinin virüsü kaptığı andan itibaren vücudunda ne tür değişimle yaşandığı anbe an incelendi.

Çok hızlı enfekte oldu

Denek grubuna bir burun akıntısı kadar düşük doz Kovid virüsü burundan verildi. Ayrıca denek grubunun yarısı, tahmin edilenden çok daha hızlı enfekte oldu. Özellikle bu grup 2 gün içinde belirti göstermeye başladı.

Daha önce belirti göstermek için 5 gün geçmesi gerektiği düşünülüyordu.Deneklerin vücutlarındaki virüs yoğunluğu 5 gün içinde pik noktaya ulaştı.

Enfeksiyon hali ortalama 9 gün sürdü. 12 gün sonunda burunlarında hala tespit edilebilir düzeyde virüs olduğu anlaşıldı.

Deneklerin hemen hemen tamamı koku alma yeteneklerini kaybetti. Boğaz ağrısı ve burun akıntısı gibi soğuk algınlığı benzeri belirtiler gösterdi. Özellikle hiçbir denekte ciddi bir sorun olmadı.

Bazı deneklere bir dönem Kovid tedavisinde yoğun bir şekilde kullanılan antibiyotik Remdesivir ilacı virüsten önce verildi ama belirtileri azaltmada bir etkisi olmadı.

Karantina
Karantina süresi kaç gün? İngiliz bilim insanları araştırdı.

Peki bu veriler ne anlama geliyor?

  • Enfeksiyon süresinin çok kısa olması ve virüsün vücutta tahmin edilenden çok daha uzun süre kalması karantina süresinin en az 10 gün olması gerektiğini gösteriyor.

  • Virüs yoğunluğunun burunda uzun süre kalıcı olması maskelerin mutlaka burunu da kapsayacak şekilde düzgün takılmasının önemine işaret ediyor.

  • Virüsün kalıcılığı test yapmanın da önemini bir kez daha ortaya çıkardı.İyileştim diyerek 5-6 gün sonra halkın içine karışanlar aslında 1 hafta daha insanlara virüsü bulaştırıyor.Hızlı testler ile negatif sonucu alınmadan karantinayı terk etmemek gerekli.

Bunun için hızlı test kullanımı yaygınlaştırılmalı.

Karantina en az 10 gün sürmeli

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!