Bizimle İletişime Geçin

Gündem

Karadeniz’deki 7 balık türünde ‘kanserojen’ madde yok

Barbunya, kalkan, hamsi, istavrit, kefal, mezgit ve palamut üzerinde yapılan ‘Kanserojen’ incelemede, kadminyum, civa ve kurşun düzeyleri AB değerlerinin altında çıktı. 

Sinop Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi bilim insanları, 7 ticari balık türünde kanserojen olan kadminyum, civa ve kurşun gibi metal düzeylerini inceledi. Barbunya, kalkan, hamsi, istavrit, kefal, mezgit ve palamut üzerinde yapılan incelemelerde bu bölgedeki türlerde insan sağlığını tehdit edecek bir unsura rastlanmadı.

Prof.Dr.Levent Bat

Sinop Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi öğretim üyesi Prof.Dr.Levent Bat.

Karadeniz’de örneklenen organizmalar

Sinop Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Su Ürünleri Temel Bilimler Bölüm Başkanı Prof.Dr. Levent Bat, yaptıkları araştırmanın sonuçlarını paylaşarak şunları ifade etti:

“Sinop Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Su Ürünleri Temel Bilimler Bölümü olarak 30 yıldır çalışma yapıyoruz. Yaptığımız iz element kirlilik çalışmalarda bu yörenin organizmaları yani balığıyla yosunuyla ve deniz suyuyla temiz olduğu açıkça görülebilir. Ayrıca yürüttüğümüz çalışmalarda özellikle bölgemizden örneklenen organizmalarda bakır, çinko, kadmiyum, kurşun, demir, mangan, civa gibi metal düzeyleri diğer çalışmalarla ve uluslararası kuruluşlarca belirlenen değerlerle karşılaştırılmıştır. Örneklendiğimiz türler şöyle:

Kanserojen balık

Palamut özellikle balık sezonunda sofraların vazgeçilmezi oluyor.

Alg ve deniz çayırlarından; 

 • Enteromorpha linz,
 • Cystoseria barbata
 • Ulva lactuca
 • Cymodocea nodosa

Omurgasızlardan; 

 • Patella coerulae
 • Idotea baltica
 • Eriphia verrucosa (küflü=yengeç)
 • Rapana venosa (salyangoz)
 • Palaemon elegans (karides)
 • Carcinus aestuarii (yengeç)
 • Mytilus galloprovincialis (midye)

Balıklardan;

 • Alosa bulgarica (tirsi)
 • Trachurus trachurus (istavrit)
 • Mullus barbatus (barbun)
 • Merlangius merlagius euxinus (mezgit)
 • Engraulis encrasicolus (hamsi)
 • Belone belone (zargana)
 • Pomatomus saltatris (lüfer)
Kanserojen

Karadeniz’deki balık türlerinde kanserojen değerler insan sağlığını tehdit etmiyor.

Kanserojen maddeler

Elde edilen sonuçlara bakıldığında; bulunan metal düzeyleri diğer düşüktür. Yaptığımız çalışmalar ile uluslararası kuruluşların verdiği değerler karşılaştırıldı. Bölgemizde örneklenen tüm organizmalardaki değerlerin düşük olduğu belirlendi. Ayrıca bu yıl yeni uluslararası bir dergide de makalemiz yayınlandı. Makale 7 ticari balıkta kanserojen olan kadmiyum, civa ve kurşun gibi ağır metallerin düzeyleri 11 yıllık düzenli olarak tespit edildi. Ayrıca bunların insan sağlığı açısından risk analizleri de yapıldı. Bu balıklar barbunya, kalkan, hamsi, istavrit, kefal, mezgit ve palamuttur. Yaptığımız hesaplamalar sonucunda bu balıkları tüketen insanlarda hiçbir sağlık riski oluşturmadığını tespit ettik. Bu metallerden civanın hamside, kadmiyumun istavritte ve kurşunun palamutta yıllara göre azalma trendine girdiğini bulduk.

Kanserojen balık

Palamut, hamsi, istavrit ve barbunya gibi balıklar, her sezon tonlarca avlanıyor.

AB değerlerinin altında

Diğer balık türlerinde ise bu metallerin düzeylerinle dalgalanmalar görülmektedir. Buna rağmen 11 yıl boyunca ölçümlerini yaptığımız metallerin düzeyleri çalıştığımız balıklarda hem Avrupa Birliği hem de Türk gıda kodeks değerlerinin verdiği sınırlar altında bulunmuştur.

Her balık türü için metallerin günlük alımlarını esas alarak bebekler, çocuklar ve yetişkinler için hesaplamalar yaptık. Aynı zamanda her elementin tahmini tehlike katsayıları tek tek çok düşük. Ayrıca toplamda da tehlike indeksi 1’in altında bulduk. Bu çalışma, 11 yıl boyunca ülkemizde çalışılan herhangi bir türün diyeti sonucunda insanlar için olası bir sağlık veya kanser riski taşımadığını göstermiştir.”

Yorum Yap

Yorum Yap覺n

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İbrahim CANBULAT

Gündem

Samsun Valiliği uyardı : Yağışlar 21.00’e kadar sürecek

Samsun Valiliği

Samsun Valiliği tarafından yapılan açıklamada; bu akşam saat 21.00’e kadar yağışların süreceği belirtildi.

Samsun Valiliği tarafından yapılan açıklamada, Meteoroloji Genel Müdürlüğünün son değerlendirmesine göre; kentin batısında Alaçam ve Yakakent başta olmak üzere Vezirköprü; Bafra ve Havza ilçelerinde yer yer şiddetli yağışın saat 21.00’a kadar devam edeceği belirtildi.

Açıklamada ayrıca; Alaçam ilçesinde son 6 saatte gerçekleşen yağış miktarının ise 58 kilogram; son bir saatte ise 43 kilograma ulaştığı vurgulandı. Şöyle devam edildi:

Samsun Valiliği

“İlgili kurumlarımız ve belediye başkanlıklarımız gerekli önlemleri almış olup; meydana gelebilecek ani sel, su baskını, heyelan, yağış anında kuvvetli rüzgar ve ulaşımda aksama gibi olumsuzluklara karşı tedbirli olunması; vatandaşlarımızın can güvenliği için dere kenarlarından uzaklaşması büyük önem arz etmektedir.”

Okumaya devam et

Gündem

Meteoroloji yağış uyarısı yaptı

Meteoroloji

Meteoroloji Genel Müdürlüğü; sel, su baskını, yıldırım, heyelan, yerel dolu yağışı; ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması konusunda uyardı.

Yurdu etkisi altına alan sağanak yağış ile ilgili Meteoroloji Genel Müdürlüğü uyardı. Yapılan son değerlendirmelere göre; özellikle Zonguldak, Düzce, Karabük, Bolu’nun kuzeyi; Kastamonu, Sinop ve Samsun’da kuvvetli (21-50 kg/m2/12 saat); Bartın ile Kastamonu’nun kuzeyinde yer yer çok kuvvetli (51-75 kg/m2/12 saat) sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor.

Ayrıca aralıklı ve yerel olarak kuvvetli olması beklenen sağanak yağışlarla birlikte sel; su baskını, heyelan, yıldırım, ulaşımda aksamalar; yağış anında kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması konusunda da uyarı yapıldı.

Meteoroloji

Sıcaklıklar düştü

Bununla birlikte yapılan değerlendirmelere göre; 2022 yılı Mayıs ayı ortalama sıcaklığı 16.9 derece ile uzun yıllar ortalaması olan 17.1 derecinin (1991-2020 dönemi) 0.2 derece altında gerçekleşti.

Ayrıca ortalama sıcaklıklar Güney Ege kıyıları, Akdeniz Bölgesinin güney batı kıyıları çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde seyretti. Bunun dışında; Doğu Karadeniz’in kıyı kesimleri ve Doğu Anadolu Bölgesi’nin genelinde normallerinin altında gerçekleşti.

Bunun dışında en düşük sıcaklık – 4.1 derece ile Kangal; en yüksek sıcaklık 41.7 derece ile Ceylanpınar’da ölçüldü.

2022 yılı Mayıs ayında Florya, Dikili ve Çankırı’da yeni ekstrem (maksimum) sıcaklıklar gerçekleşti. 2022 yılı Mayıs ayı; alansal ortalama yağışı 44.1 mm ile uzun yıllar ortalaması (1991- 2020 dönemi ) olan 52,7 mm’nin yüzde 16,3 altında gerçekleşti.

Ayrıca en fazla yağış 97.0 mm ile Rize, en düşük yağış 9.3 mm ile Balıkesir’de ölçüldü.

Meteroloji

Meteoroloji verilerine göre yağışlar arttı

Yağışlar Güneydoğu Anadolu Bölgesinde normaline göre yüzde 40 arttı. Ayrıca Marmara bölgesinde yüzde 61 oranında azaldı. Akdeniz, Marmara, Ege, İç Anadolu ve Karadeniz bölgelerinde normaline göre; yağışlarda azalma görülürken, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde ise artma görüldü.

Ayrıca Ege ve Marmara bölgeleri son 26 yılın en düşük mayıs ayı yağışını aldı.

2021 yılı Mayıs ayında 65 adet kuvvetli meteorolojik hadise gerçekleşti. Özellikle bu sayı 2022 yılı Mayıs ayında 87’ye çıktı.

Okumaya devam et

Gündem

Yöresel Yemek Şenliği renkli görüntülere sahne oldu

Yöresel Yemek Şenliği ile Çarşambalılar hünerlerini sergileyerek jüri karşısına çıktı.

Çarşamba Belediyesi ve Çarşamba İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliği ile; Yeşilırmak Millet Bahçesi’nde düzenlenen ‘Yöresel Yemek Şenliği’ nde hünerli eller jüri karşısına çıktı.

Canlı müzikten yöresel ikramlara, dolu dolu geçen programda; ünlü şefler Çarşambalı kadınların yapmış olduğu yemekleri puanladılar.

Çarşamba Belediyesi’nin Türk Mutfağı Haftası’na özel olarak başlattığı ‘Yöresel Yemek Yarışması’nın finali; Yeşilırmak Millet Bahçesi’nde gerçekleşen Yöresel Yemek Şenliği’nde yapıldı. Çarşamba’da lezzet rüzgarları estiren şenlik, renkli anlara sahne oldu.

Yöresel Yemek Şenliği’nde; hünerli eller, lezzetli yemeklerini pişirirken yarışmanın finalini izlemeye gelenler canlı müzik eşliğinde yöresel ikramların tadına baktı.

Yöresel Yemek Şenliği

Yöresel Yemek Şenliği

Düzenlenen yarışmada ön elemeyi geçen 10 yarışmacı, jüri önünde yarıştı. Özellikle kıyasıya rekabetin olduğu yarışmada Gurme, Eğitmen Şef Haldun Tüzel, Şef Uğur Gömeç, Şef Ercan Yılmaz ve Şef Emrah Zeyyat Karbancıoğlu; lezzetli yemeklerin tadına bakıp oyladı.

Yarışmanın 1’inci, 2’nci ve 3’üncüsünün hediyelerini Çarşamba Kaymakamı Doç. Dr. Şükrü Yıldırım, Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan ve Çarşamba Cumhuriyet Savcısı Yusuf Bayri takdim etti.

Çarşamba İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Özdemir ve AK Parti İlçe Başkanı Taner Özden’de yarışmaya katılanlara ödüllerini takdim ederek tebrik etti.

Yöresel Yemek Şenliği

Başkan Doğan, “Yarışmamızı geleneksel hale getireceğiz”

‘Yöresel Yemek Şenliği’ni geleneksek hale getirmeyi planladıklarını dile getiren Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan; “Çarşamba’mız kırçanından kıvratmasına pidesine, birçok yöresel lezzeti olan bir ilçe.

Yöresel Yemek Şenliği’mizde hem Çarşambalı hanımlarımız lezzetli yemeklerini pişirdiler hem de Yeşilırmak Millet Bahçemizde güzel bir etkinlikle hemşehrilerimizle buluşmuş olduk. Kuşaktan kuşağa lezzet aşılandığı bir program oldu bizim için.

İnşallah ilçemizde ‘Yöresel Yemek Şenliği’mizi geleneksel hale getirmiş olacağız. Kıymetli jürilerimize, yarışmamıza katılan Çarşambalı hanımefendilere, etkinliğimizde bizleri yalnız bırakmayan tüm hemşehrilerimize teşekkür ederim” diye konuştu.

Okumaya devam et

Editör Seçimi

  Copyright © 2021