Karadeniz temizlendi! Balık adamlar 300 kilo atık çıkardı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Karadeniz atıklardan temizlendi. Atakum’da balık ve kurbağa adamlar sualtında temizlik yaptı. 

Karadeniz her yıl binlerce ton atık ile kirletiliyor. İnsan eliyle kirletilen Karadeniz, balık neslini de tehlikeye atıyor. Deniz Temiz Derneği/TURMEPA öncülüğünde Samsun’un Atakum ilçesi Marina önünde Karadeniz dip temizliği yapıldı.

AFAD, Samsun Büyükşehir Belediyesi, Atakum Belediyesi, Jandarma, Sahil Güvenlik ile Emniyet Müdürlüğüne bağlı Deniz Şube Müdürlüğü kurbağa ve balık adamları denizde temizlik yaptı.

Karadeniz temizlendi
Karadeniz bugün TURMEPA öncülüğünde temizlendi.

Karadeniz insan eliyle kirletiliyor

Ayrıca Türk Kızılay, Samsun Genç İş İnsanları Derneği gibi çevre gönüllülerinden oluşan çok sayıda kişi de sahilde “Yeniden Kıyılardayız” sloganıyla temizlik yaptı.

Körfez Marina önünde yapılan dip temizliğinde kurbağa ve balık adamlar, Karadeniz dibinden yaklaşık 300 kilogram civarında metal, plastik, şişe gibi çok sayıda atık çıkardı.

Özellikle sigara izmariti, ambalaj ve plastik gibi çöple de kıyıdan toplandı. Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci, etkinliğin açılışında yaptığı konuşmada, kentte yaşamanın sorumluluğunun olduğuna vurgu yaptı.

Karadeniz temizlendi
Balık ve kurbağa adamlar su altında temizlik yaptı.

TURMEPA üçüncü etkinliğini yaptı

Başkan Deveci, “Kentli olmanın kentte yaşamanın sorumlulukları var. O da kenti temiz tutmak. Özellikle bu konuda farkındalık oluşturmaya çalışıyoruz. Ayrıca içinde yaşadığımız, çocuklarımızın parklarında oynayacağı kentin temiz tutulmasını talep ediyoruz. Elbette görevimizi yapacağız. Ama asıl görev ve sorumluluk kenti temiz tutmakta” dedi.

Deniz Temiz Derneği/TURMEPA Samsun Şubesi Koordinatörü Damla Balçık ise salgın sonrası kentte üçüncü etkinliklerini düzenlediklerini söyledi.

Balçık, üç etapta gerçekleştirdikleri çalışmalarının son etabında denizde dip temizliği yaptıklarının ifade etti. Balçık ayrıca, “Dalgıçlar bize destek veriyor. Onlar dip temizliği yaparken biz de gönüllülerimizle birlikte kıyı temizliği yapacağız. Bize destek veren tüm gönüllülere çok teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Karadeniz temizlendi
Denizden çıkarılan atıklar bir arada toplandı.

Denizlerimiz insan eliyle kirletiliyor

Alınan iki nefesten birinin denizlerden geldiğine işaret eden Balçık, “Oksijen deposu denizlerimizi korumak, temiz havamızı azaltmamak için denizlerimizi temiz tutmalıyız. İnsan eliyle kirletilen denizlerimizi temiz tutmalıyız. Yapılan araştırma yüzde 80 oranında denizlerimizin insan eliyle kirletildiğini ortaya koyuyor. Deniz temizliklerinde en çok karşılaştığımız plastik atık ve sigara izmariti” dedi.

Karadeniz temizlendi! Balık adamlar 300 kilo atık çıkardı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!