Karadeniz son 90 yılın en yağışlı haziran ayını yaşadı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Karadeniz Bölgesi, son 90 yılın en yüksek yağış alan haziran ayını yaşadı. Haziran ayında; Türkiye’de yağışlarda ortalamaya göre yüzde 60 arttı. Geçen yılın aynı ayına göre ise yüzde 45 artış gerçekleşti.

Karadeniz Bölgesi son 90 yılın en yağışlı haziran ayını geride bıraktı. Yurdu etkisi altına alan sağanak yağış; mayıs ve haziran aylarında ortalamanın üzerinde gerçekleşti. Özellikle haziran ayında yağan yağış miktarı son 90 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Temmuz’da da sağanak yağış sürüyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden alınan verilere göre; Türkiye genelinde haziran ayı yağışlarında geçen yıla göre yüzde 45 artış attı. Karadeniz Bölgesi son 90 yılın en yüksek haziran yağışını aldı.

Karadeniz
Karadeniz Bölgesi son yılların en yağışlı haziran ayını yaşadı.

Metrekareye düşen yağış miktarı

Ayrıca Meteorolojiden alınan verilere göre; 1991-2020 dönemini kapsayan yıllar arasında metrekareye düşen yağış miktarı da hesaplandı. Buna göre, bu dönemler arasında haziran ayı yağış ortalaması metrekareye 33,6 kilogram olarak belinlendi. Geçen yıl haziranda metrekareye 37,1 kilogram yağış düştü. Özellikle bu sene aynı dönemdeki yağış miktarı ise 53,7 kilogram oldu.

Türkiye geneli haziran yağışları ortalamanın ve geçen yıl yağışlarının üzerinde gerçekleşti. Özellikle yağışlarda normaline göre yüzde 60, geçen yıl haziran ayına göre yüzde 45 artış gözlendi. Ayrıca bölge geneli yağışlarda ise Güneydoğu Anadolu Bölgesi hariç tüm bölgelerde artış yaşanırken; Karadeniz Bölgesi son 90 yılın en yüksek haziran yağışını aldı.

Karadeniz Bölgesindeki yağış miktarı

Bununla birlikte yağışlar; Batı Karadeniz, İç Anadolu’nun kuzeyi, Orta Akdeniz, Güney ve İç Ege ile Kayseri, Malatya, Tunceli çevrelerinde ortalamaya göre yüzde 100’den fazla arttı. Mardin, Batman, Şırnak çevrelerinde ise yüzde 80’den fazla azaldı.

İl genelinde en fazla yağış metrekareye 232,8 kilogramla Bartın’da oldu. En az yağış ise metrekareye 0,5 kilogram ile Mardin’de kaydedildi. Zonguldak, Karabük, Bartın, Kastamonu ve Düzce’de son 90 yılın en yüksek haziran ayı yağışı gerçekleşti.

Karadeniz

Ayrıca yağışlı gün sayısı 1991-2020 ortalamasında 6,5 gün olarak hesaplandı. Haziranda Türkiye genelinde ortalama 10,6 gün olarak gerçekleşti.

Kıyı Ege, Kıyı Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde 5 günün altında; Batı Karadeniz’in iç kesimleri ile Giresun, Ordu, Trabzon, Rize çevrelerinde 20 günün üzerinde yağışlı gün görüldü.

Haziranda Karadeniz Bölgesi’nde metrekareye 109,4 kilogram yağış düştü. AYrıca normali 58,7 kilogram ve 2021 haziran yağışı 63,3 kilogram oldu. Yağışlarda normaline göre yüzde 86, 2021 haziran yağışlarına göre yüzde 73 artış meydana geldi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Karadeniz son 90 yılın en yağışlı haziran ayını yaşadı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!