Bizimle İletişime Geçin

Gündem

Kar yağışı etkili oldu, ulaşım aksadı, eğitime ara verildi

Kar yağışı

Kar yağışı Samsun’un yüksek kesimlerinde etkili oldu. Vezirköprü, Ladik ve Havza ilçelerinde okullar tatil edildi.

Samsun’un Havza, Ladik, Vezirköprü gibi ilçelerinde kar yağışı etkili oldu.

Havza’da kar kalınlığı 10 santimetreye ulaştı. Ayrıca kar yağışı ile birlikte Havza Belediyesi Destek Hizmetleri Müdürlüğüne bağlı ekipler; ilçe merkezinde özellikle hastane yolu, huzurevi yolu, ana caddeler ve ana arterlerde tuzlama çalışmalarına başladı.

Kar yağışı sonrası mücadele

Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir şunları söyledi:

Kar yağışı

“Ekiplerimiz kar yağması ile birlikte ana caddelerin yanı sıra; eğimli bölgelerde, kaza riski görülen yokuşlar ve rampalarda tuzlama çalışmaları yapmaya başladı.

Ekiplerimiz ve iş makinelerimiz 24 saat görev başındalar. İlçemizde hayatın normal seyrinde devam etmesi için gerekli olan tüm tedbirleri almış durumdayız ve sürekli olarak hazırlıklıyız. Hazırlıklarımız kapsamında tuz ve çakıl karışımı kullanıma hazır şekilde stokta bekletilmekte.”

Vezirköprü, Ladik ve Havza ilçelerinde tüm eğitim kurumlarında; ayrıca Alaçam, Ayvacık, Canik, Kavak, 19 Mayıs, Yakakent ilçelerinde ise bazı okullarda eğitime bir gün süreyle ara verildi.

Eğitime kar molası

İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından özellikle eğitime ara verilen okullarla ilgili yapılan açılması ise şöyle;

“Alaçam ilçesinde Kızlan İlk-Ortaokulu eğitim öğretime bir gün süre ile ara verilmiştir.

Ayvacık ilçesinde Döngel ilk-ortaokulu, Çarşıköy ilk-ortaokulu, Terice İlk-ortaokul, Kazancılı ilkokulu ve birleştirilmiş sınıflı okulları eğitim öğretime bir gün süre ile ara verilmiştir.

Canik ilçesinde Gökçepınar, Başalan, Gödekli, Düzardıç, Hacınaipli, Tuzaklı, Gölalan, Başkonak ve Demirci ilk-ortaokul ve İmam Hatip Ortaokulları eğitim öğretime bir gün süre ile ara verilmiştir. Şehir merkezindeki okullarımıza taşıma gelen öğrenciler izinli sayılacaktır.

Kar yağışı

Hava ilçesinde eğitim öğretime bir gün süre ile ara verilmiştir.

Kavak ilçesinde taşımalı eğitime bir gün süre ile ara verilmiştir.

Ladik ilçesinde eğitim öğretime bir gün süre ile ara verilmiştir.

19 Mayıs ilçesinde Kuşkayası ve Kösedik mahalleleri ile bu mahallelerden gelen taşımalı öğrenciler eğitim öğretime bir gün süre ile ara verilmiştir.

Vezirköprü ilçesinde eğitim öğretime bir gün süre ile ara verilmiştir.

Yakakent ilçesinde Karaaba İlk ve Ortaokulu’nda eğitim öğretime bir gün süre ile ara verilmiştir.”

kar yağışı

Karayollarından açıklama

Karayolları 7’inci Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada ise; gece başlayan yoğun kar yağışı nedeniyle karla mücadele çalışmalarının devam ettiği belirtildi. Ayrıca  Samsun-Ankara Karayolu’nun (Samsun-Havza) trafiğe açık olduğu belirtildi.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

‘Kar temizleme ve tuzlama çalışmaları yapıldı’

“İlimizin bazı bölgelerinde gece başlayan yoğun kar yağışı nedeniyle karla mücadele ekiplerimiz başta; Samsun – Ankara (Samsun – Havza) istikameti olmak üzere aralıksız kar temizleme ve tuzlama yaparak güzergahları trafiğe açık tutmuştur.

Samsun – Havza istikametinde sabah saatlerinde tırlardan kaynaklı aksamalar yaşandı. Bu nedenle trafik akışında kesinti yaşanmamıştır. Özellikle sabah 09.30 itibarıyla yol zemininde kar ve trafik akışını engelleyecek herhangi bir husus bulunmamaktadır.

Kar yağışının akşam saatlerine kadar aralıklı olarak devam etmesi beklendiğinden sürücülerimizin kış lastiksiz ve zincirsiz trafiğe çıkmamaları büyük önem arz etmektedir. “

Yorum Yap

Yorum Yap覺n

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Editör

Gündem

Samsun Valiliği uyardı : Yağışlar 21.00’e kadar sürecek

Samsun Valiliği

Samsun Valiliği tarafından yapılan açıklamada; bu akşam saat 21.00’e kadar yağışların süreceği belirtildi.

Samsun Valiliği tarafından yapılan açıklamada, Meteoroloji Genel Müdürlüğünün son değerlendirmesine göre; kentin batısında Alaçam ve Yakakent başta olmak üzere Vezirköprü; Bafra ve Havza ilçelerinde yer yer şiddetli yağışın saat 21.00’a kadar devam edeceği belirtildi.

Açıklamada ayrıca; Alaçam ilçesinde son 6 saatte gerçekleşen yağış miktarının ise 58 kilogram; son bir saatte ise 43 kilograma ulaştığı vurgulandı. Şöyle devam edildi:

Samsun Valiliği

“İlgili kurumlarımız ve belediye başkanlıklarımız gerekli önlemleri almış olup; meydana gelebilecek ani sel, su baskını, heyelan, yağış anında kuvvetli rüzgar ve ulaşımda aksama gibi olumsuzluklara karşı tedbirli olunması; vatandaşlarımızın can güvenliği için dere kenarlarından uzaklaşması büyük önem arz etmektedir.”

Okumaya devam et

Gündem

Meteoroloji yağış uyarısı yaptı

Meteoroloji

Meteoroloji Genel Müdürlüğü; sel, su baskını, yıldırım, heyelan, yerel dolu yağışı; ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması konusunda uyardı.

Yurdu etkisi altına alan sağanak yağış ile ilgili Meteoroloji Genel Müdürlüğü uyardı. Yapılan son değerlendirmelere göre; özellikle Zonguldak, Düzce, Karabük, Bolu’nun kuzeyi; Kastamonu, Sinop ve Samsun’da kuvvetli (21-50 kg/m2/12 saat); Bartın ile Kastamonu’nun kuzeyinde yer yer çok kuvvetli (51-75 kg/m2/12 saat) sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor.

Ayrıca aralıklı ve yerel olarak kuvvetli olması beklenen sağanak yağışlarla birlikte sel; su baskını, heyelan, yıldırım, ulaşımda aksamalar; yağış anında kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması konusunda da uyarı yapıldı.

Meteoroloji

Sıcaklıklar düştü

Bununla birlikte yapılan değerlendirmelere göre; 2022 yılı Mayıs ayı ortalama sıcaklığı 16.9 derece ile uzun yıllar ortalaması olan 17.1 derecinin (1991-2020 dönemi) 0.2 derece altında gerçekleşti.

Ayrıca ortalama sıcaklıklar Güney Ege kıyıları, Akdeniz Bölgesinin güney batı kıyıları çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde seyretti. Bunun dışında; Doğu Karadeniz’in kıyı kesimleri ve Doğu Anadolu Bölgesi’nin genelinde normallerinin altında gerçekleşti.

Bunun dışında en düşük sıcaklık – 4.1 derece ile Kangal; en yüksek sıcaklık 41.7 derece ile Ceylanpınar’da ölçüldü.

2022 yılı Mayıs ayında Florya, Dikili ve Çankırı’da yeni ekstrem (maksimum) sıcaklıklar gerçekleşti. 2022 yılı Mayıs ayı; alansal ortalama yağışı 44.1 mm ile uzun yıllar ortalaması (1991- 2020 dönemi ) olan 52,7 mm’nin yüzde 16,3 altında gerçekleşti.

Ayrıca en fazla yağış 97.0 mm ile Rize, en düşük yağış 9.3 mm ile Balıkesir’de ölçüldü.

Meteroloji

Meteoroloji verilerine göre yağışlar arttı

Yağışlar Güneydoğu Anadolu Bölgesinde normaline göre yüzde 40 arttı. Ayrıca Marmara bölgesinde yüzde 61 oranında azaldı. Akdeniz, Marmara, Ege, İç Anadolu ve Karadeniz bölgelerinde normaline göre; yağışlarda azalma görülürken, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde ise artma görüldü.

Ayrıca Ege ve Marmara bölgeleri son 26 yılın en düşük mayıs ayı yağışını aldı.

2021 yılı Mayıs ayında 65 adet kuvvetli meteorolojik hadise gerçekleşti. Özellikle bu sayı 2022 yılı Mayıs ayında 87’ye çıktı.

Okumaya devam et

Gündem

Yöresel Yemek Şenliği renkli görüntülere sahne oldu

Yöresel Yemek Şenliği ile Çarşambalılar hünerlerini sergileyerek jüri karşısına çıktı.

Çarşamba Belediyesi ve Çarşamba İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliği ile; Yeşilırmak Millet Bahçesi’nde düzenlenen ‘Yöresel Yemek Şenliği’ nde hünerli eller jüri karşısına çıktı.

Canlı müzikten yöresel ikramlara, dolu dolu geçen programda; ünlü şefler Çarşambalı kadınların yapmış olduğu yemekleri puanladılar.

Çarşamba Belediyesi’nin Türk Mutfağı Haftası’na özel olarak başlattığı ‘Yöresel Yemek Yarışması’nın finali; Yeşilırmak Millet Bahçesi’nde gerçekleşen Yöresel Yemek Şenliği’nde yapıldı. Çarşamba’da lezzet rüzgarları estiren şenlik, renkli anlara sahne oldu.

Yöresel Yemek Şenliği’nde; hünerli eller, lezzetli yemeklerini pişirirken yarışmanın finalini izlemeye gelenler canlı müzik eşliğinde yöresel ikramların tadına baktı.

Yöresel Yemek Şenliği

Yöresel Yemek Şenliği

Düzenlenen yarışmada ön elemeyi geçen 10 yarışmacı, jüri önünde yarıştı. Özellikle kıyasıya rekabetin olduğu yarışmada Gurme, Eğitmen Şef Haldun Tüzel, Şef Uğur Gömeç, Şef Ercan Yılmaz ve Şef Emrah Zeyyat Karbancıoğlu; lezzetli yemeklerin tadına bakıp oyladı.

Yarışmanın 1’inci, 2’nci ve 3’üncüsünün hediyelerini Çarşamba Kaymakamı Doç. Dr. Şükrü Yıldırım, Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan ve Çarşamba Cumhuriyet Savcısı Yusuf Bayri takdim etti.

Çarşamba İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Özdemir ve AK Parti İlçe Başkanı Taner Özden’de yarışmaya katılanlara ödüllerini takdim ederek tebrik etti.

Yöresel Yemek Şenliği

Başkan Doğan, “Yarışmamızı geleneksel hale getireceğiz”

‘Yöresel Yemek Şenliği’ni geleneksek hale getirmeyi planladıklarını dile getiren Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan; “Çarşamba’mız kırçanından kıvratmasına pidesine, birçok yöresel lezzeti olan bir ilçe.

Yöresel Yemek Şenliği’mizde hem Çarşambalı hanımlarımız lezzetli yemeklerini pişirdiler hem de Yeşilırmak Millet Bahçemizde güzel bir etkinlikle hemşehrilerimizle buluşmuş olduk. Kuşaktan kuşağa lezzet aşılandığı bir program oldu bizim için.

İnşallah ilçemizde ‘Yöresel Yemek Şenliği’mizi geleneksel hale getirmiş olacağız. Kıymetli jürilerimize, yarışmamıza katılan Çarşambalı hanımefendilere, etkinliğimizde bizleri yalnız bırakmayan tüm hemşehrilerimize teşekkür ederim” diye konuştu.

Okumaya devam et

Editör Seçimi

    Copyright © 2021