Bizimle İletişime Geçin

Kültür - Sanat

Kaplumbağa Terbiyecisi

Kaplumbağa Terbiyecisi, Osman Hamdi Bey’in 1906 ve 1907 yıllarında iki farklı versiyonunu çizdiği tablosu… 

Kaplumbağa Terbiyecisi; Bu eseri hemen her yerde görebiliriz. Bazen bir kafede bazen bir dekorasyoncuda bazen de misafirliğe gidilen bir evde… Bakıldığında yaşlı bir adam 4-5 kaplumbağayla bir pencerenin önünde duruyor. Renkleri, desenleri, kompozisyonuyla hepimize ilk görüşte sevdirir kendisini.

En başta söylediğimiz gibi karşımıza her yerde çıkabilen bu tablonun temel meselesine çoğu zaman uzağızdır. Osman Hamdi Bey’in tablosunda bizlere neyi anlatmak istediğine gelin hep beraber tekrar bakalım.

Osmanlı’nın en önemli sanatçılarından

Osman Hamdi Bey, Osmanlı’nın en önemli sanatçılarındandır. Bugün Türkiye’de sanat adına var olan temel taşları bizzat kendi eliyle koymuştur. Önemli bir adamdır. Sadece ressam değildir. Aynı zamanda bir arkeolog. Hem de Türkiye’nin ilk arkeoloğu. Aynı zamanda da bir müzeci. Sadece bunlarla bitmiyor tabi ki; ilklere imza atmaya başka bir alanda da devam ediyor. Kadıköy’ün ilk belediye başkanı oluyor.

Osman Hamdi Bey’in bu çok yönlülüğünün arkasında ailesi büyük bir rol üstleniyor. Babası gibi o da yurtdışında eğitim alma fırsatını yakalıyor. Babası Sadrazam İbrahim Ethem Paşa’dır. Ayrıca o da Osmanlı’nın ilk maden mühendisidir. İbrahim Ethem, Hariciye Nazırlığı, Ticaret Nazırlığı, Valilik, Berlin Elçiliği, Viyana Elçiliği, Tanzimat Meclisi üyeliği, Encümeni Daniş üyeliği, Şurayı Devlet üyeliği ve Sadrazamlık yapmıştır.

Kaplumbağa Terbiyecisi

Kaplumbağa Terbiyecisi, Osman Hamdi Bey’in geri kalmış bir toplumu çağdaşlaştırmaya çalışan bir aydının yorgun hâlini anlattığı tablosu.

Bu kısa bilgilendirmeden sonra yaşlı amcamıza geri dönelim.

Tabloya ilk baktığımızda penceresi mavi çinilerle kaplanmış eski bir oda içerisinde, odanın tek ışık kaynağı pencerenin önünde duran hafif öne eğilmiş yaşlı adamı görürüz.

Ellerini arkadan bağlamış, bağladığı ellerinin arasında bir ney tutmaktadır. Başında öyle gelişi güzel sardığı yemenisi, onun hemen üzerinde genelde dervişlerde gördüğümüz arakıye (Arapça arak kelimesinden türetilen arakıye, ter çeken başlık anlamına gelir. Günümüzde tarikat üyeleri tarafından kullanılır. Genel olarak kesik koni biçimindedir. Tepesi basıktır, beyaz veya deve tüyü rengindedir. Yapımında yün ve tiftik kullanılır. Yapılış tekniği Mevlevi sikkesine benzer.) takmıştır.

Figürümüz yorgun görünür. Duruşundan bu anlaşılabilir. Yaşlı figürümüzün sol ayağının hemen ucunda yaprakları yiyen birkaç kaplumbağa gözümüze ilişir. Oda fazlasıyla eskidir. Özellikle yer yer dökülen çinileri ve sıvaları görürüz. Burası Bursa Yeşil Camii’nin üst katıdır. Osman Hamdi burayı tasvir etmiştir.

Eğitim önemliydi

Aynı zamanda bir şey daha dikkatimizi çekmektedir. Figür Osman Hamdi’nin kendisidir. Kendisini bu şekilde yorgun tasvir etmesi ilk başta biraz garip gelebilir fakat Osman Hamdi’nin hayatına biraz baktığımızda yorgunluğuna hemen anlam vermiş olacağız.

Eğitim onun için çok önemliydi. Bu nedenle olacak ki Türkiye’nin ilk güzel sanatlar üniversitesinin temelini Osmanlı döneminde atmıştı. Sanayi-i Nefise Mektebi’ni kurar ve bu anlamda da ilklere imza atar. Yaşlı figürümüzün duruşunu bu süreçlerin sonunda anlayabiliyoruz.

Kaplumbağa Terbiyecisi

Figürün bir kaplumbağa terbiyecisi olması kaplumbağanın arkasında barındırdığı meteforik anlamdan kaynaklanmaktadır. Flaneurleri hatırlayalım. Ayrıca döneminde ellerinde tuttukları tasmanın ucunda birer kaplumbağa ile gezerlerdi. Sabrın ve düşünme eyleminin en temel eylemsel göstergesi olarak ele alınabilecek bir davranıştı.

Tabloya günümüz perspektifiyle baktığımızda içinde bulunduğu durum zaman mefhumu açısından fazlasıyla yavaş gelmektedir. Ayrıca bu yavaşlık bu ağırlık bizleri istikametimize doğru ulaştıracağına her geçen gün biraz daha yaklaşmaktayız. Modern dünya safsatalarının insanoğlu üzerinde ki etkisi gözle görülür biçimde…

Kaplumbağa Terbiyecisi başka bir kaynaktan esintisi

Osman Hamdi’nin başka bir kaynaktan esinlenerek tabloyu yaptığı düşünülmektedir. Esinlendiği eser 1869’da ‘Tour du Monde’ adlı dergide yayınlanan ‘Charmeur de Tortues’ isimli gravür ‘Kaplumbağa Terbiyecisi’dir.

Esinlenilen eserin kendi üslubuyla ne kadar başarılı yansıtıldığı yadsınamaz bir gerçektir. Osman Hamdi’nin kurduğu kompozisyonlar ve detaycılığı bu tabloda bizleri oldukça etkilemektedir.

NOVA.

Yorum Yap

Yorum Yap覺n

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

NOVA

Kültür - Sanat

Güliz Ayla 16 Haziran’da V Sahne’de

Güliz Ayla, 16 Haziran akşamı Samsun’da sahne alacak.

Aslen Samsunlu olan; 2015 yılında çıkardığı single ile kısa sürede müzik çevrelerinden büyük beğeni toplayan Güliz Ayla; “Benim evim” dediği Samsun’da hayranları ile buluşacak.

Atakum İlçesi Adnan Menderes Bulvarı’nda yer alan V Sahne’de; hayranları ile buluşacak olan Güliz Ayla, unutulmaz bir gece yaşatacak.

Samsun sayesinde şahane bir çocukluk, ergenlik ve gençlik dönemi yaşadığını her fırsatta dile getiren Güliz Ayla, birbirinden güzel şarkılarını hayranları için seslendirecek.

Güliz Ayla kimdir ?

Güliz Ayla, 27 Nisan 1988’de Samsun’da doğdu. 1998 yılında Samsun’da iki yıllık Belediye Konservatuvarı Tiyatro ve Drama Bölümü’ne girdi.

Çeşitli orkestralarda solistlik veya koroistlik yaptı. Lise eğitimini Samsun Anadolu Lisesi’nde tamamladı.

2006 yılında Adelaide isimli gruba dahil oldu. Bu grupla Rock’n Dark Express Rock Müzik Yarışması’nda birinci oldu.

Güliz Ayla, Müjdat Gezen Sanat Merkezi Batı Müziği bölümünü kazandı. Sonra da Müjdat Gezen’in yazdığı iki müzikalin şarkılarını seslendirdi. Müzik kariyerine Metin Özülkü, Işın Karaca ve Extra Orkestra gibi isimlere vokal yaparak başladı.

Vokalistliğin ardından albüm yapmaya karar veren Ayla’nın yolu Sıla Gençoğlu ve Efe Bahadır ile kesişti. Sıla ve Bahadır Ayla’nın albümünde prodüktör olmayı kabul ettiler. Sonrasında ise Uluslararası menajerlik, organizasyon ve iletişim danışmanlığı firması olan Day 1 Entertainment Turkey ve müzik şirketi Sony Music ile sözleşme imzaladı.

Güliz Ayla

İlk albüm 2015’te

16 Nisan 2015 tarihinde Ayla albüm öncesi söz ve müziğini kendisinin yaptığı “Olmazsan Olmaz” single’ını piyasaya sürdü. Ayla albüm öncesi single çıkartmasıyla ilgili olarak:

“Albümümüz bitmek üzere ama bir türlü gelmeyen baharın, geliyorum sinyallerini daha fazla göz ardı edemedik ve içimizde kaynayan enerjiyi sizinle paylaşmak istedik.” yorumu yaptı.[4] Şarkı, Youtube’da 175 milyon izlenme rakamına ulaşmayı başardı.

18 Eylül 2015’te Sıla Gençoğlu ve Efe Bahadır’ın prodüktörlüğünde kendi adını verdiği Güliz Ayla albümünü yayımladı. Ayrıca albümdeki şarkıların söz ve müzikleri Ayla, Gençoğlu ve Bahadır tarafından hazırlandı.

“Yalvarırım” şarkısının müziğini ise Yalın besteledi. Ayla’nın sözünü ve müziğini kendi yaptığı üç şarkı “Olmazsan Olmaz”, “Benim Olmazsan” ve “Sevgilim” albümde yer aldı. Ayla ilk albümünü şöyle açıkladı: “Öncelikle bu albüm uzun süren çalışmalarımız sonucunda hazırlandı. Çok küçük birkaç sentetik duyulan şeyler olsa da, sound olarak daha çok akustik ağırlıklı bir albüm olduğunu söyleyebilirim.

Albümde dokuz parça var. Bunlardan söz ve müziği sadece bana ait olan parçaların yanı sıra, Sıla Gençoğlu, Efe Bahadır ve Yalın’ın yer aldığı ortak çalışmalarımız da var. Bir de müziği Christos Dantis’a ait yunanca bir parça yer alıyor. Sözlerini yine Sıla Gençoğlu yaptı. Albümün prodüktörleri Efe Bahadır ve Sıla Gençoğlu.”

Albümün ikinci klibi sözünü Sıla’nın müziğini Dantis’in yaptığı “Bahsetmem Lazım” şarkısına çekildi. Şarkı, Türkiye Resmî Listesi’nde 5 numaraya kadar yükselmeyi başardı.

20 Nisan 2016 tarihinde “İlk Öpücük Benden Olsun” single’ı piyasaya sürüldü. Şarkının sözünü ve müziğini Yalın hazırladı. Klibin çekimleri ise Nihat Odabaşı tarafından gerçekleşti.

Okumaya devam et

Kültür - Sanat

Karadeniz Tiyatro Kooperatifi 4 ilde ücretsiz oyunlar

Karadeniz

Karadeniz Tiyatro Kooperatifi mayıs ayında; 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramını da içine alacak şekilde; üye tiyatrolarının bazılarının gösterimlerine belli bir kontenjan ayırıp; çocuk ve gençleri ‘ücretsiz tiyatro’ ile buluşturdu.

Genel merkezi Samsun’da olan Kooperatif’e bağlı tiyatro grupları Samsun, Amasya, Trabzon ve Giresun’da gençler ve çocukları tiyatroyla buluşturdu.

Özellikle maddi veya sosyal olarak dez avantajlı olan ve daha önce hiç tiyatro izlememiş çocuk ve gençlerin davet edildiği projede; Samsun, Amasya, Trabzon ve Giresun Bulancak’ta gerçekleştirildi. Ayrıca her tiyatro kendi salon kapasitesine göre bir kontenjan ayırıp; çocuk ve gençleri salonda ağırlayarak tiyatroyla buluşturdu.

Karadeniz Tiyatro

29 Mart 2021’de Samsun’da kuruldu

Karadeniz Tiyatro Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı ve Samsun Düşevi Sahnesi Kurucusu Cem Kaynar; “29 mart 2021 yılında merkezi Samsun olarak kurulan Karadeniz Tiyatro Kooperatifi; özellikle ilk olarak 2021 yaz ayında Gümüşhane Belediyesi ile ortak bir tiyatro festivali düzenledi. Sonrasında birçok tiyatro meslek grubu ile ortaklaşa mesleki sorunlar üzerine çalışmalar yaptı. Şimdi de Türkiye Tiyatro Kooperatifleri Birliği bünyesinde çalışmalarını sürdürüyor” bilgisini verdi.

Yetişkinler ve çocuklar var

Son olarak 4 ilde gerçekleştirdikleri ücretsiz oyunlara değinen Cem Kaynar, şunları söyledi:

Karadeniz Tiyatro

“Proje kapsamında; özellikle Samsun’da Düşevi Oyuncular Dil Yurdu – Kuyunun Dibindeki Taş/Nazım Hikmet adlı yetişkin oyununu, Amasya’da İris Sanat Tiyatrosu Darbeli Çocuklar adlı yetişkin oyununu; Trabzon’da Tiyatro Panki Aldatan Oyun adlı yetişkin oyununu ve Ağustos Böceği ve Karınca adlı çocuk oyununu; yine Samsun’da Küçükeller Sahne Resimdeki Dinozor adlı çocuk oyununu; Giresun’un Bulancak İlçesi’nde ise Mürsel Gülmez Tiyatro Günleri kapsamında Karma Sahne; Antigone adlı yetişkin oyununu çocuklarla ve gençlerle buluşturdu.

Gördüğümüz ilgi projemizin amacına ulaşmasını göstermesi açısından da memnuniyet verici oldu. Karadeniz Tiyatro Kooperatifi olarak özellikle bölgemizde sanatsal akvitivitelerimizi sürdürebilmek hedefindeyiz.”

Okumaya devam et

Kültür - Sanat

Piyanist Yiğit Yüksel’den “Kurtuluş 1919” konseri

Piyanist

Piyanist Yiğit Yüksel, Atatürk Kültür Merkezi’nde ‘Kurtuluş 1919’ konseri ile sanatseverleri büyüledi.

Henüz 11 yaşında olan piyanist Yiğit Yüksel, ilk profesyonel konserine 19 Mayıs etkinlikleri kapsamında çıktı ve sanat severlere piyano resitali sundu.

piyanist

Piyanist Yiğit Yüksel; 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı ekinlikleri kapsamında piyano resitali sundu. Henüz 11 yaşında olan ve ilk profesyonel konserine çıkan küçük piyanist; 1 saat süren konserde 10 eser çaldı. Konserde sahneye konan iki eserde Yiğit Yüksel’e; Samsun Klasik Türk Moziği Korosu’ndan İzzet Tekeli solist olarak eşlik etti.

Birbirinden güzel eserler

Samsun Devlet Opera ve Balesi Atatürk Kültür Merkezi Aydın Gün Salonu’nda düzenlenen ve sanat severlerin yoğun ilgi gösterdiği konserde Yiğit Yüksel, Emanuel Bach’ın ”Solfeggietto C Minor’”, Ludwin van Beethoven’in ”Allegro di molto e con brio, ”Adagio cantabile”, ”Rondo”, Tevfik Guliev’in ”Yalgızam’’, Nüşabe Muradova’nın “İntizar” adlı eserlerini çaldı. Ayrıca kendi bestelediği “Kurtuluş Balladı” nı da sahneye koydu.

piyanist

Samsunlu olduğunu; Kurtuluş Savaşı’nın sembol şehri Samsun’da ilk konserini 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında vermek istediğini belirten Yiğit Yüksel; bu sebeple de konserin temasını ‘”Kurtuluş 1919” olarak belirlediklerini söyledi.

Küçük piyanist; konser için salona gelen sanat severlere; kendisini yetiştiren hocalarına ve organizasyonda görev alan herkese teşekkür etti. Konser sonrası da bol bol hatıra fotoğrafı çekindi.

Okumaya devam et

Editör Seçimi

    Copyright © 2021