Kabus görmek demans belirtisi mi?

Uzmanlar uyardı; Uyku alışkanlıklarınız sağlık sorunlarının habercisi olabilir…

demans
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yeni yapılan araştırmalara göre uyku alışkanlıkları demanstan huzursuz bacak sendromuna kadar birçok hastalığın belirtisini verebiliyor.

Birmingham Üniversitesi İnsan Beyni Sağlığı Merkezi’nden Dr. Abidemi Otaiku yapılan araştırmanın detaylarına değindi.

Sık görülen kabusların demansın çok erken bir belirtisi olduğunun altını çizen Otaiku, “Bu erken belirtileri belirlemek demansı önlemek için geliştirilecek tedavi yöntemlerine yardımcı olabilir” dedi.

Demans habercisi uykusuzluk

Dr. Otaiku, kabus gören ve uyuma sorunu yaşayan kişilere verilen prazosin ilacının alzheimer hastalığına bağlı anormal proteinlerin oluşumunu azalttığının kanıtlandığını söyledi.

demans

Uyku, Sağlık ve Toplum Programı tarafından kurulan Warwick Üniversitesi’nin profesörlerinden Francesco Cappucio ise, gün içindeki uyuklamaların ciddi sağlık sorunlarının belirtisi olabileceğini belirtti.

İngiliz halkında yapılan bir araştırmanın çıkan sonuçlarına göre, gündüz uyuklamalarının solunum yolu rahatsızlıklarının ve tip 2 diyabetin belirtisi olduğunu söyleyen Cappuccio, “Bunun nedeni obezite, yüksek tansiyon ve diyabet gibi bir çok sayıda kronik rahatsızlığın risk faktörü olan geceleri kalitesiz ve yetersiz uykudur” ifadelerini kullandı.

Cappuccio, İngiltere’de yaklaşık olarak 1.5 milyon yetişkinin OSA’ya (obstrüktif uyku apnesi) sahip olduğunu dile getirdi. Bunun tedavisi olan bir durum olduğunu belirten Cappuccio, “Genelde aşırı kilolu, şeker hastası veya yüksek tansiyon şikayetleri olan vakalarda görülüyor” dedi.

demans

Cappucio, uzun veya kalitesiz uykuların veya sabahları yataktan kalkamama gibi durumların rutin hale gelip günlük yaşamı etkilediği noktada doktora gidilmesini tavsiye etti.

“Yorgun hissetmenizin nedeni sağlık sorunlarınızın belirtisi olabilir” diyen Cappucio, bu durumun anemi, troid bozuklukları veya depresyonun erken belirtisi olabileceğinin altını çizdi.

Kabus görmek demans belirtisi mi?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!