İzzet Tekeli

İzzet Tekeli : Müziğe adanmış bir hayat

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Devlet Klasik Türk Müziği Korosu ses sanatçısı İzzet Tekeli, hayatını müziğe adadı.

Hayatını müziğe adayan evli ve 3 kız çocuğu babası İzzet Tekeli, Bizim Kanaldaa Youtube kanalına konuk oldu. Anlat Hikayeni programında hikayesini anlatan İzzet Tekeli şunları söyledi:

“1982 yılında Endüstri Meslek Lisesi elektrik bölümünde okurken, lisede bir Türk Müziği Korosu kuruldu. Bu Türk Müziği Korusunu Ferruh Kuzey ve Faruk Şahin isimli iki ağabeyimiz çalıştırıyordu.

Küçük yaştan itibaren benim vakıf olduğum müzikal çalışma, mandolin ve flüt kursu ile sınırlıydı. Bu koroya girmemle birlikte Türk Müziği çalışmalarım başladı.

İzzet Tekeli

Daha sonra üniversite korosu ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzikte Yorumculuk Anabilim Dalında Prof.Dr. Olga Hasanova danışmanlığında Yüksek Lisans Master Programını bitirene kadar da devam etti.

1990 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı, devlet korolarımızın sınavlarını iyi dereceyle kazanarak, 1990 yılından itibaren Samsun Devlet Klasik Türk Müziği Korosunda ses sanatçısı ve solist sanatçısı olarak görev yapıyorum.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Konvervatuarı döneminde Cavit Ersoy hocamızdan çok uzun seneler yararlandım. Halen hocalığımı yapmakta.

Bir dönem Devlet Klasik Türk Müziği korusunun şef yardımcısı olarak görev yaptım. Daha sonra Dr.Turgut Tokaç ile dini musiki üzerine çalışmamız oldu. İtalya’da şan üzerine eğitim aldım.”

İzzet Tekeli

Türk Müziğıi’nin ortaya çıkışı

“Türk Müziği Çin Seyyahlarının taş kitabelere yazdığı M.Ö. 3000 ile 5000 yılları arasında Türkler savaşa giderken aynı zamanda sazlarıyla otağı kurar meşk yaparlardı yazısı itibariyle çok köklü bir müziksel yapıya sahip” diyen İzzet Tekeli, şöyle devam etti:

“Türk Müziği, büyük bir deryaya sahip. Dünyada iki tane klasik müziğimiz var. Bir tanesi Batı Klasik Müziği, bir tanesi de Türk Klasik Müziği.

Klasik Türk müziğimizin kökeni çok eskilere dayanıyor.

bunun haricinde iki tane müziğin de çıkış yeri önce ibadethaneler sonra saraylar. Biz de bunun dışında bir de mehteran takımı dediğimiz askeri müziğimizle beraber çıkışımız var.

onun için çok kötlü bir müziğe sahibiz.”

İzzet Tekeli : Kültür Bakanı olmak istiyorum

Gelecekte Kültür Bakanlığı yapmak iestediğini ifade eden Tekeli, “Kültür Bakanlığı’nın yapması gereken kültür politikalsını oluşturmak istiyorum.

Bir başka hedefim ise ülkemizin kıymetli insanlarına müzik alanında yapılması gereken uluslararası müziğimizin uluslararası perspektife taşınma notasında birçok projem var.

Bunları hayata geçirmek istiyorum. Bir de çok kıymetli çocuklarımızın ortaya çıkarılması, iyi eğitim alması için bir akademik danışmak olmak istiyorum” dedi.

İzzet Tekeli : Müziğe adanmış bir hayat

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!