İYİ Partili Yaşar : Bu maaşlarla geçim olmaz

İYİ Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, "Emekli 5 bin 500 lira ile nasıl geçinsin? Türkiye'de yoksulluk sayısı her geçen gün artıyor" dedi

İYİ Partili
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İYİ Partili Bedri Yaşar, yaşanan hayat pahalılığı ve yüksek enflasyon karşısında emeklilerin 5 bin 500 lira maaşla geçinmelerinin mümkün olmadığına işaret ederek, en düşük emekli maaşının 8 bin 500 liralık asgari ücret seviyesine yükseltilmesi gerektiğini söyledi.

Emekliler geçinemiyor

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde konuşan İYİ Partili Bedri Yaşar, kamu çalışanlarına yapılan zammın ve işverene yapılan desteklerin açıklanan enflasyon rakamları ve yaşanan derin ekonomik kriz karşısında yetersiz olduğunu iddia etti ve şöyle konuştu;

“Kamu çalışanlarına, emeklilere ve asgari ücretli kesime daha fazla zam yapılabilirdi. İşverenler daha fazla desteklenebilirdi. Emeklilerimiz bugün geçinemiyorlar. Maaşları çok düşük. 5 bin 500 liralık en düşük emekli maaşı ile bugünün şartlarında geçinmeleri mümkün değil.

En azından en düşük emekli maaşı asgari ücret kadar olsun. Bu komisyonda ve genel kurulda arkadaşlarımız teklif ediyorlar. Sizler kabul etmiyorsunuz. Bakın, kamu çalışanları için önce yüzde 25 zam öngördünüz ardından bunu yüzde 30’a çıkardınız. Demek ki isterseniz olabiliyormuş.”

İYİ Partili

İYİ Partili Yaşar : Yoksul sayısı arttı

İYİ Partili Bedri Yaşar, İşsizlik, düşük maaş ve artan hayat pahalılığı karşısında ülkemizdeki yoksul sayısının bu dönemde sürekli olarak arttığına da dikkat çekerek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Siz iktidara geldiğinizde 2,2 milyon kişi sosyal yardım kuruluşlarından destek alıyordu, bugün gelinen noktada 6,3 milyon aile sosyal güvenlik kurumlarından geçinmeye başlamıştır. Nüfusun yaklaşık olarak neredeyse yüzde 22-23’ü sosyal yardım kuruluşlarından geçiniyor. Hâlbuki siz iktidara gelirken yoksullukla mücadele edeceğinizin sözünü vermiştiniz. Milli gelir hedefini de tutturamadınız.

İYİ Partili

 

2023 yılı için öngörmüş olduğunuz 25 bin dolarlık kişi başı milli gelir hedefini tutturmuş olsaydınız. Bugün emeklilerimiz de asgari ücretli kesim de geçim sıkıntısı çekmemiş olacaktı. Bunu başaramadınız. Toplumun büyük bir kesimini yüksek enflasyona ezdirdiniz. Bu maaşlarla kamu çalışanlarının da, emeklilerin de, asgari ücretle çalışanlarında geçinmeleri mümkün değil.

Alın bir emekli maaşını, 5.500 lirayla geçinin, 8.500 lira asgari ücretle geçin de görelim. Millet orada, meydan orada, çarşı orada, pazar orada; biz de buradayız. Sizler de biliyorsunuz geçinilemeyeceğini.”

İYİ Partili Yaşar : Bu maaşlarla geçim olmaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!