İtfaiyeciler zorlu eğitimden geçiyor

İtfaiyeciler
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İtfaiyeciler zorlu eğitimleri tamamlayarak göreve başlıyor.

Sivil Savunma ve İtfaiyecilik Ön Lisans Programı mezunu olarak KPSS ile istihdam edilen itfaiyeciler; eğitimlerini sürdürüyor.

İki haftalık teorik eğitime tabi tutulan genç itfaiyeciler; şimdi de İtfaiye Dairesi Başkanlığı Eğitim Merkezi’nde 3 ay sürecek hazırlayıcı ve uygulamalı er eğitimi görüyor.

İtfaiyeciler için zorlu eğitim

Yangınlarda tüp kullanma becerisi kazanmanın yanı sıra; tüp kuşanıp binaya girme, kapalı alan ve yükseklik korkusunu yenme, ölü veya yaralıları çıkarmayı sahadaki tatbikatlarla öğrenen genç itfaiyecilere; aynı zamanda parlama patlama teknikleri, yangına müdahale teknikleri, yangın yerinde oluşabilecek her türlü tehlikenin nasıl bertaraf edileceği de öğretiliyor.

İtfaiyeci

Öğrendikleri bilgileri sahada tecrübe kazanmaya çalışan genç itfaiyeciler; zorlu eğitimlerden geçiyor. Uygulamalı temel itfaiyeci er eğitimi ise aksiyon sahnelerini aratmıyor.

Bina yangını senaryosu gereği olay yerine gelişleri, hızlı hazırlık safhası, bina içine girmeleri, yangına müdahale etmeleri, söndürmeleri, ardından konut çevresinde soğutma çalışmalarıyla heyecanlı anlar yaşatan ekipler, görevlerini tamamlamanın mutluluğunu yaşıyor.

Eğitimler yoğun şekilde devam ediyor

İtfaiye Dairesi Başkanı Rıza Zengin şunları söyledi:

İtfaiyeci

“40 yeni arkadaşımız, 10 günlük oryantasyon eğitiminin ardından aramıza katıldı. Üniversiteden geldikleri için mesleki bilgi birikimleri var.

Özellikle biz de onlara temel itfaiye er eğitimi dediğimiz hazırlayıcı uygulama eğitimlerini veriyoruz. Bu eğitimler yoğun şekilde devam ediyor.

Eğitim olmadan olmaz. Bunlar mesleğimizin temel kurallarıdır. Türkiye’de tek olan mobil eğitim aracımızda zemin kat daire, 1. kat veya çatı gibi yangınlara farklı senaryolarla müdahale ettiriyoruz. Bu anlamda da iyi bir çalışma örneği oldu.“

İtfaiyeci

Can kurtarmak mutluluk verici

Genç itfaiyecilerden Hasan Akgümüş de şöyle konuştu:

“İki yıllık sivil savunma ve itfaiyecilik ön lisans programının ardından; çok zorlu bir sportif fizik kondisyon sınavında ve sözlü mülakatta başarılı olduk.

Geldiğimiz günden beri sürekli eğitim halindeyiz. Özellikle amirlerimiz bize her türlü bilgiyi veriyorlar.”

İtfaiyeci Sefa Arslan ise; “Çok zor eğitimler alıyoruz. Hayalimiz olan, istediğimiz ve sevdiğimiz bir meslek. Hayat kurtarıyorsun. Başkalarının kaçtığı yere koşarak gidiyorsun. Can kurtarmak çok mutlu ediyor” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İtfaiyeciler zorlu eğitimden geçiyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!