İtfaiye Eğitim Merkezi’nde zorlu eğitim

itfaiye eri
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İtfaiye Eğitim Merkezi’nde düzenlenen staj programında 33 öğrenci zorlu eğitimden geçti.

Gümüşhane Üniversitesi Acil Yardım ve Afet Yönetimi (AYAY) Lisans Bölümü öğrencileri zorlu sınava tabi tutuldu. Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı’nda 4 haftalık eğitime tabi tutulan öğrenciler, zor anlar yaşadı.

İtfaiye Eğitim Merkezi’nde (SABİTEM) düzenlenen staj programında; 33 öğrenci yangınla mücadele başta olmak üzere birçok konuda gerçeğini aratmaya tatbikatlarla mesleğin zorluklarını öğrendi.

İtfaiyeci adayı stajyer öğrencilere eğitim amiri Mehmet Aşıkoğlu ve eğitmen Ercan Kabadayı tarafından uygulamalı eğitim verildi. AYAY öğrencileri direktifler doğrultusunda yangına ve herhangi bir afet durumuna nasıl müdahale edeceklerini öğrendi. Ayrıca ekipmanların nasıl kullanıldığı noktasında da bilgiler aldı.

İtfaiye eri

İtfaiye eğitimi

Staj eğitimleri kapsamında; özellikle iş sağlığı ve güvenliği, itfaiye mesleği hakkında genel bilgiler, afet çeşitleri, müdahale yöntemleri, sivil savunma ve acil durum planları gibi genel ve teknik konularda eğitim verildi.

Eğitimin uygulama kısmında ise; yangın ortamında, yangın kaynağının bulunmasında, mahsur kalanların kurtarılmasında gibi itfaiyeciliğin zor koşullarıyla da yüzleşmeleri sağlandı.

Zorlu tatbikat gerçeğini aratmadı

Uygulamalı eğitimlerde; ilk kez itfaiye kıyafeti giyen öğrenciler yangın gözlem istasyonunda yangının safhalarını gözlemledi. Ayrıca yangına doğru müdahale yöntemlerini de öğrendi. Bununla birlikte yangın evinde dumanlı ve karanlık ortamda ilerleme, yön bulma ve yaralı tahliyeleri gerçekleştirildi.

Stajyer öğrenciler ayrıca; sahada yangınla mücadele, LPG, doğal gaz ve akaryakıt yangınlarına müdahale, enkaz altından arama kurtarma çalışması, trafik kazalarında araçta sıkışan yaralıların kurtarılması gibi birçok konuda gerçeği aratmayan tatbikatlarla mesleğin zorluklarını uygulamalı olarak öğrendi.

İtfaiye eri
Gümüşhane Ünivrsitesi öğrencileri staj için özellikle Samsun’u tercih ettiklerini ifade etti.

Bilgi birikim ve tecrübelerini artırmayı hedefliyoruz

Yapılan eğitimlerin önemine değinen Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Rıza Zengin yunları söyledi:

“Özellikle İtfaiye Daire Başkanlığı olarak; kamu ve özel sektörün ihtiyaç duyduğu kendi alanımızdaki öğrencilere eğitim vermek suretiyle bu alanda bilgi, birikim ve tecrübelerini artırmayı hedefledik. Hem itfaiye alanında hem de hayatta karşılaşacakları diğer problemler konusunda bütün personel olarak tecrübelerimizi aktardık.

Öğrencilere trafik kazalarına müdahale yöntemleri; yangınlara müdahale yöntemleri, herhangi bir gaz kaçağında neler yapması gerektikleri, kapalı ortama girişteki hal, hareket ve davranışları neler olması gerektiği konusunda Beğitim verdik.”

İtfaiye eri
Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Rıza Zengin. (Solda)

Öğrencilerden Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür

SABİTEM’e staja gelmeden önce her şeyi bu kadar detaylı öğreneceklerini düşünmediklerini söyleyen öğrenciler; eğitimlerin başlaması ile gerçeği aratmayan tatbikatlar yaptıklarını aktardı.

İtfaiye Eğitim Merkezi’nde zorlu eğitim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!